reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 7 października 2020 r.

w sprawie upamiętnienia Ignacego Łyskowskiego w 200. rocznicę urodzin

12 września 1820 roku w majątku Mileszewy w powiecie brodnickim urodził się Ignacy Łyskowski - wybitny działacz społeczny, polski poseł, pozytywista. W 1848 roku został delegatem powiatów brodnickiego oraz lubawskiego do Frankfurckiego Zgromadzenia Narodowego we Frankfurcie nad Menem. Był zaangażowany w rozwój działalności Ligi Polskiej na Pomorzu. W 1861 roku przyczynił się do powstania Towarzystwa Agronomicznego Ziemi Michałowskiej, którego działalność polegała na zakładaniu biblioteczek ludowych oraz upowszechnianiu wiedzy na temat zmiany sposobu uprawy roli, tj. przechodzenia z trójpolówki na płodozmian.

W 1867 roku, razem z Teodorem Donimirskim i Hiacyntem Jackowskim, zwołał w Toruniu pierwsze posiedzenie sejmiku gospodarczego Polaków z Prus Zachodnich. W celu krzewienia oświaty, ochrony języka polskiego oraz podnoszenia fachowej wiedzy rolników i rzemieślników w 1869 roku, wraz z Ludwikiem Ślaskim i Leonem Czarlińskim, powołał Towarzystwo Moralnych Interesów Ludności Polskiej pod Panowaniem Pruskim. W 1875 roku został pierwszym prezesem Towarzystwa Naukowego w Toruniu.

W 1866 roku Ignacy Łyskowski został wybrany na posła do sejmu pruskiego, a w roku 1867 - do parlamentu niemieckiego. Przez blisko 20 lat swojej kariery na tym szczeblu był uważany za jednego z najlepszych mówców i najbardziej wytrawnych polskich parlamentarzystów. Przez długie lata sprawował funkcję prezesa Koła Polskiego. Pełniąc funkcję posła, stanowczo występował przeciwko germanizacji w szkolnictwie, sądownictwie i administracji, domagając się równouprawnienia w odniesieniu do języka polskiego. Jako poseł powiatu brodnickiego aktywnie przyczynił się do powstania gimnazjum w Brodnicy z prawem fakultatywnego nauczania języka polskiego.

Ignacy Łyskowski zmarł 14 lipca 1886 roku w Poznaniu, a jego szczątki spoczęły w krypcie kościoła w Lembargu.

W uznaniu wielkich zasług Ignacego Łyskowskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje mu cześć w przypadającą w tym roku 200. rocznicę jego urodzin i wyraża głęboką nadzieję, że jego życie i działalność staną się godnym do naśla- dowania wzorem.

Marszałek Sejmu: E. Witek

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama