REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Monitor Polski - rok 2023 poz. 1460

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 20 grudnia 2023 r.

w sprawie uczczenia 100. rocznicy urodzin Marszałka Sejmu I kadencji Wiesława Chrzanowskiego

Tekst pierwotny

Wiesław Chrzanowski urodził się w 1923 r. w Warszawie w rodzinie o głębokich tradycjach patriotycznych i naukowych. Jego ojciec, również Wiesław Chrzanowski, był ministrem przemysłu i handlu w rządach Władysława Grabskiego i w pierwszym rządzie Wincentego Witosa.

Od 1942 r. był członkiem konspiracyjnego Stronnictwa Narodowego oraz jego zbrojnego ramienia - Narodowej Organizacji Wojskowej. Brał udział w podziemnej reaktywacji Młodzieży Wszechpolskiej w 1943 r. Walczył w Powstaniu Warszawskim w batalionie AK „Harnaś", gdzie został ranny. Po wojnie zaangażował się w działalność społeczną i polityczną: podjął współpracę ze Stronnictwem Pracy, publikował w „Tygodniku Warszawskim" oraz inicjował powstawanie młodzieżowych organizacji i pism o profilu chrześcijańskim. Aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa został skazany na 8 lat więzienia. Zwolniono go na mocy amnestii, lecz do lat 60. był traktowany jako „urlopowany więzień karny", co uniemożliwiało wpisanie go na listę adwokatów. Został bliskim doradcą Prymasa Stefana Wyszyńskiego, a od 1980 r. doradcą Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność".

Wiesław Chrzanowski założył Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe. Był politykiem chrześcijańskim i demokratycznym. Wartości chrześcijańskie stanowiły dla niego obszar pojednania, nie podziału. To polityk dla którego aktywność publiczna zawsze była działaniem na rzecz dobra wspólnego. Wierzył w to, że praca na rzecz Polski jest możliwa w każdych okolicznościach społecznych i historycznych. Można często spierać się o jej przyszłość, ale zawsze należy traktować spór polityczny jako merytoryczną dyskusję o sprawach publicznych z poszanowaniem dla godności osób w niej uczestniczących. Był zawsze otwarty na szczerą rozmowę i starał się budować porozumienie, szukając wspólnego stanowiska, dzięki czemu Sejm I kadencji, którego był Marszałkiem, mimo skróconego okresu urzędowania, miał tak wiele osiągnięć w budowaniu fundamentów prawnych Rzeczypospolitej.

Ci, którzy poznali Marszałka Wiesława Chrzanowskiego, do dzisiaj mają w pamięci Jego obraz jako człowieka niezwykle życzliwego, uśmiechniętego, pomocnego i oddanego sprawom publicznym.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie uczcić pamięć Marszałka Wiesława Chrzanowskiego w 100. rocznicę jego urodzin.

Marszałek Sejmu: S. Hołownia

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2023-12-22
  • Data wejścia w życie: 2023-12-20
  • Data obowiązywania: 2023-12-20
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Monitor Polski

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA