REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Monitor Polski - rok 2024 poz. 390

UCHWAŁA
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 22 maja 2024 r.

w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino

Tekst pierwotny

18 maja 1944 r. miał miejsce jeden z najważniejszych sukcesów oręża polskiego, zdobycie Monte Cassino przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. W tym dniu nad ruinami klasztoru została zatknięta polska flaga, a w samo południe odegrano hejnał mariacki, ogłaszający zwycięstwo polskich żołnierzy.

Bitwa o Monte Cassino była kluczową bitwą w całej kampanii włoskiej. Dzięki temu zwycięstwu droga do stolicy Włoch została otwarta i kilka dni później wojska amerykańskie bez jednego strzału zajęły Rzym.

Walki aliantów o masyw Monte Cassino, rozpoczęte 17 stycznia 1944 r., trwały łącznie 4 miesiące i pochłonęły w sumie ok. 55 tysięcy zabitych i rannych, co stanowiło ponad 20 % użytych sił. Pierwsze trzy fazy ataków nie przyniosły efektów. Dopiero czwarte natarcie, wykonane przez polskich żołnierzy w ramach operacji „Honker”, zakończyło się sukcesem, a samo zdobycie ruin klasztoru Monte Cassino pokazało męstwo polskiego żołnierza i przyniosło mu światową sławę. W walkach o masyw Monte Cassino zginęło ok. tysiąca polskich żołnierzy, a blisko 3 tysiące zostało rannych.

Cała kampania włoska i udział w niej żołnierzy 2. Korpusu Polskiego są nie do przecenienia w kontekście ostatecznego zwycięstwa aliantów w II wojnie światowej, wymagają uznania i wdzięcznej pamięci następnych pokoleń.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę zwycięskiej bitwy o Monte Cassino, przekonany o jej znaczeniu dla dalszych losów II wojny światowej, oddaje hołd wszystkim polskim żołnierzom biorącym udział w walkach.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Marszałek Senatu: M. Kidawa-Błońska

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2024-05-24
  • Data wejścia w życie: 2024-05-22
  • Data obowiązywania: 2024-05-22
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Monitor Polski

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA