REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2023 poz. 90

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)

z dnia 3 października 2023 r.

w sprawie powołania Zespołu do spraw koordynacji przygotowań Ministerstwa Zdrowia do realizacji zadań wynikających z przejęcia przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188 oraz z 2023 r. poz. 1195, 1234 i 1641) zarządza się, co następuje:

§ 1.

1. Powołuje się Zespół do spraw koordynacji przygotowań Ministerstwa Zdrowia do realizacji zadań wynikających z przejęcia przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, zwany dalej „Zespołem", w I połowie 2025 r.

2. Zespół jest organem pomocniczym ministra właściwego do spraw zdrowia, zwanego dalej „Ministrem Zdrowia".

§ 2.

1. W skład Zespołu wchodzą:

1) Przewodniczący - Dyrektor Generalny Ministerstwa Zdrowia;

2) Zastępca Przewodniczącego - Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej;

3) pozostali członkowie Zespołu - nie więcej niż po czterech pracowników z następujących komórek organizacyjnych Ministerstwa Zdrowia:

a) Departamentu Analiz i Strategii,

b) Departamentu Bezpieczeństwa,

c) Departamentu Budżetu i Finansów,

d) Departamentu Dialogu Społecznego,

e) Departamentu Innowacji,

f) Departamentu Lecznictwa,

g) Departamentu Nadzoru i Kontroli,

h) Departamentu Oceny Inwestycji,

i) Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji,

j) Departamentu Prawnego,

k) Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych,

l) Departamentu Współpracy Międzynarodowej,

m) Departamentu Zdrowia Publicznego,

n) Biura Administracyjnego,

o) Biura Ministra,

p) Biura Komunikacji;

4) Sekretarz - przedstawiciel Departamentu Współpracy Międzynarodowej.

2. Członkowie Zespołu, o których mowa w ust. 1 pkt 3, mogą być zastępowani w pracach Zespołu przez wyznaczonych przedstawicieli.

3. Przewodniczący może zapraszać do udziału w pracach Zespołu, z głosem doradczym, osoby niebędące jego członkami, których wiedza i doświadczenie mogą być przydatne do wykonywania zadań Zespołu, w szczególności przedstawicieli organów i jednostek podległych Ministrowi Zdrowia lub przez niego nadzorowanych, wiodących do poszczególnych tematów wybranych jako priorytety resortowe.

§ 3.

Do zadań Zespołu należy przygotowanie Ministerstwa Zdrowia do realizacji zadań wynikających z przejęcia przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 r., w szczególności:

1) opracowanie listy tematów szczegółowych i aktywności do realizacji w ramach wskazanych ogólnych priorytetów Ministerstwa Zdrowia podczas sprawowania przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej oraz monitorowanie ich aktualności;

2) opracowanie harmonogramu prac Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów (EPSCO) oraz kalendarza spotkań wysokiego szczebla i pozostałych wchodzących w zakres kompetencji Ministerstwa Zdrowia;

3) prowadzenie, w razie potrzeby, konsultacji i uzgodnień z resortami współpracującymi, państwami „trio": Królestwem Danii i Republiką Cypryjską oraz innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej i Komisją Europejską;

4) opracowanie założeń programu działań organizacyjnych, pozostających w kompetencjach Ministra Zdrowia, związanych z realizacją zadań związanych z przewodnictwem Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej oraz nadzór nad jego realizacją;

5) opracowanie założeń programu przygotowania kadr Ministerstwa Zdrowia do realizacji zadań związanych z przewodnictwem Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej oraz nadzór nad jego realizacją.

§ 4.

1. Pracami Zespołu kieruje Przewodniczący.

2. Do zadań Przewodniczącego należy w szczególności:

1) zwoływanie posiedzeń Zespołu;

2) prowadzenie posiedzeń Zespołu;

3) akceptowanie porządku posiedzenia Zespołu;

4) akceptowanie składu ekspertów zapraszanych na posiedzenie Zespołu;

5) reprezentowanie Zespołu na zewnątrz;

6) informowanie Ministra Zdrowia o bieżącej działalności Zespołu, w tym o stanie realizacji zadań, o których mowa w § 3;

7) wykonywanie innych zadań zleconych przez Ministra Zdrowia.

3. W razie nieobecności Przewodniczącego jego zadania wykonuje Zastępca Przewodniczącego, a w przypadku jego nieobecności - członek Zespołu wyznaczony przez Przewodniczącego.

§ 5.

1. Zespół podejmuje decyzje w drodze uchwał, które zapadają zwykłą większością głosów.

2. Zespół może podejmować uchwały w trybie obiegowym, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

3. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego Zespołu.

4. Z posiedzenia Zespołu sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący Zespołu.

§ 6.

1. Posiedzenia Zespołu odbywają się co najmniej raz na 2 miesiące lub w każdym czasie z inicjatywy Przewodniczącego lub na wniosek członka Zespołu.

2. Zespół obraduje na posiedzeniach, które odbywają się w miejscu wyznaczonym przez Przewodniczącego lub w trybie zdalnym z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość. Dopuszcza się także prowadzenie posiedzeń w formie hybrydowej.

§ 7.

1. Przewodniczący może powoływać w ramach prac Zespołu podzespoły do realizacji określonych zadań.

2. W skład podzespołów wchodzą będący członkami Zespołu jak i spoza Zespołu przedstawiciele komórek organizacyjnych Ministerstwa Zdrowia właściwych ze względu na zakres merytoryczny zagadnień będących przedmiotem prac podzespołów oraz omawianych tematów.

3. W pracach podzespołów, o których mowa w ust. 1, mogą brać również udział osoby dysponujące wiedzą merytoryczną w zakresie tematyki będącej przedmiotem prac Zespołu, zaproszone przez Przewodniczącego, w szczególności:

1) eksperci zewnętrzni;

2) przedstawiciele administracji państw członkowskich Unii Europejskiej;

3) przedstawiciele do spraw zdrowia w Stałym Przedstawicielstwie Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej oraz Stałym Przedstawicielstwie Rzeczypospolitej Polskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie.

§ 8.

Nadzór nad działalnością Zespołu sprawuje Minister Zdrowia.

§ 9.

Obsługę organizacyjno-techniczną Zespołu zapewnia Departament Współpracy Międzynarodowej.

§ 10.

Pierwsze posiedzenie Zespołu jest zwoływane przez Przewodniczącego nie później niż w terminie do 3 miesięcy od dnia wejścia w życie zarządzenia.

§ 11.

Członkom Zespołu oraz osobom, o których mowa w § 2 ust. 3 oraz § 7 ust. 2 i 3, nie przysługuje wynagrodzenie z tytułu uczestnictwa w pracach Zespołu ani zwrot kosztów podróży na posiedzenie Zespołu.

§ 12.

Zespół zakończy swoją działalność z dniem przedłożenia Ministrowi Zdrowia przez Przewodniczącego raportu dotyczącego przygotowań i sprawowania prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 r. w zakresie Ministerstwa Zdrowia, nie później jednak niż do dnia 31 grudnia 2025 r.

§ 13.

Zarządzenie traci moc z dniem 1 stycznia 2026 r.

§ 14.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

MINISTER ZDROWIA
Katarzyna Sójka


1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 sierpnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 1616).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2023-10-04
  • Data wejścia w życie: 2023-10-05
  • Data obowiązywania: 2023-10-05
  • Dokument traci ważność: 2026-01-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA