Załącznik do uchwały nr 56/2010 Zarządu Narodowego Banku Polskiego
z dnia 21 października 2010 r. (poz. 15)
Kryteria wyboru przez Narodowy Bank Polski banków krajowych, oddziałów banków zagranicznych i oddziałów instytucji kredytowych do pełnienia funkcji Dealera Rynku Pieniężnego
Wybór przez NBP kontrahentów pełniących w danym roku kalendarzowym funkcję Dealera Rynku Pieniężnego następuje spośród kandydatów, którzy zadeklarowali w poprzednim roku chęć wykonywania takiej funkcji i zostali poddani ocenie według następujących kryteriów kwalifikacyjnych Indeksu Aktywności Dealerskiej (IAD):
I kryterium IAD - potencjał rozliczeniowy kandydata, mierzony wielkością obrotów na rachunku bieżącym w złotych prowadzonym w Departamencie Systemu Płatniczego NBP, z wyłączeniem rozliczeń przeprowadzanych przez Krajową Izbę Rozliczeniową S.A.
II kryterium IAD - potencjał ofertowy kandydata, mierzony stanem bonów skarbowych i obligacji skarbowych oraz bonów pieniężnych NBP w portfelu własnym.
III kryterium IAD - aktywność kandydata na rynku niezabezpieczonych depozytów międzybankowych, mierzona wielkością depozytów złotowych z terminem pierwotnym do jednego roku włącznie, złożonych i przyjętych od innych banków działających w Polsce.
IV kryterium IAD - aktywność kandydata na rynku operacji warunkowych, mierzona wartością transakcji repo, reverse repo, buy/sell/back i sell/buy/back w złotych, których zabezpieczenie stanowią bony skarbowe i obligacje skarbowe oraz bony pieniężne NBP.
V kryterium IAD - aktywność kandydata na rynku fx swap, mierzona wartością transakcji zawartych z udziałem złotego, z terminem pierwotnym do jednego roku włącznie.
VI kryterium IAD - aktywność kandydata na rynku instrumentów pochodnych krajowej stopy procentowej FRA i IRS, mierzona wartością transakcji nominowanych w złotych, z terminem pierwotnym do jednego roku włącznie.
VII kryterium IAD - aktywność kandydata na rynku instrumentów pochodnych krajowej stopy procentowej OIS, mierzona wartością transakcji z terminem pierwotnym do jednego roku włącznie, dla których stawką referencyjną jest stopa POLONIA.
O zasadach punktacji banki kandydujące informowane są przez NBP w momencie ogłaszania konkursu na pełnienie funkcji Dealera Rynku Pieniężnego.
Kandydaci do pełnienia funkcji Dealera Rynku Pieniężnego otrzymują punkty w ramach każdego z wyżej wymienionych kryteriów, odzwierciedlające aktywność bądź potencjał kandydata na tle pozostałych kandydatów.
NBP tworzy ranking banków kandydujących w oparciu o łączną liczbę punktów uzyskanych przez nie w okresie podlegającym ocenie, w ramach poszczególnych kryteriów, i na tej podstawie dokonuje wyboru grupy banków Dealerów Rynku Pieniężnego.