REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2022 poz. 17

ZARZĄDZENIE NR 21/2022
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO

z dnia 15 września 2022 r.

zmieniające zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które wskutek zużycia lub uszkodzenia przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. z 2022 r. poz. 492 i 655) zarządza się, co następuje:

§ 1.

W zarządzeniu nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które wskutek zużycia lub uszkodzenia przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. Urz. NBP z 2020 r. poz. 31) wprowadza się następujące zmiany:

1) w § 1 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. Banki działające na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej "bankami", wymieniają zużyte lub uszkodzone znaki pieniężne waluty polskiej, zwane dalej "znakami pieniężnymi", jeżeli nie są to znaki pieniężne podejrzane co do autentyczności, a ich cechy umożliwiają rozpoznanie wartości nominalnej.

2. W przypadku przedstawienia do wymiany znaków pieniężnych podejrzanych co do autentyczności, banki zatrzymują te znaki, zgodnie z odrębnymi przepisami.";

2) po § 6 dodaje się § 6a w brzmieniu:

"§ 6a. Znaki pieniężne, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 i w § 10, ujawnione w odprowadzeniach, o których mowa w § 6 ust. 3, oddziały okręgowe NBP przekazują do wymiany do Centrali NBP.";

3) § 8 otrzymuje brzmienie:

"§ 8. 1. Banknoty, które posiadają cechy wskazujące na uszkodzenie przez system służący do automatycznego i nieodwracalnego uszkadzania banknotów, w który są wyposażone pojemniki przeznaczone do przechowywania lub transportu banknotów, są przyjmowane do wymiany wyłącznie w oddziałach okręgowych NBP.

2. Banknoty, o których mowa w ust. 1, oddziały okręgowe NBP przyjmują wraz z wnioskiem, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia.

3. Wniosek, o którym mowa w ust. 2, oddziały okręgowe NBP sporządzają w dwóch egzemplarzach, na podstawie dokumentu tożsamości okazanego przez osobę przedstawiającą banknoty do wymiany; jeden egzemplarz pozostaje w oddziale okręgowym NBP, drugi egzemplarz otrzymuje osoba przedstawiająca banknoty do wymiany.

4. Oddziały okręgowe NBP zawiadamiają niezwłocznie właściwą terytorialnie komendę wojewódzką Policji albo Komendę Stołeczną Policji o przedstawieniu do wymiany banknotów, o których mowa w ust. 1, z wyjątkiem banknotów przedstawionych do wymiany przez podmioty, o których mowa w ust. 10; wzór zawiadomienia stanowi załącznik nr 3 do zarządzenia.

5. Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 4, oddziały okręgowe NBP sporządzają w dwóch egzemplarzach; jeden egzemplarz pozostaje w oddziale okręgowym NBP, drugi egzemplarz jest przekazywany odpowiednio komendzie wojewódzkiej Policji albo Komendzie Stołecznej Policji.

6. Wymiana banknotów, w przypadku których zostało złożone zawiadomienie, o którym mowa w ust. 4, jest dokonywana przez oddziały okręgowe NBP po otrzymaniu postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa albo informacji o prawomocnym zakończeniu postępowania.

7. Oddziały okręgowe NBP dokonują wymiany banknotów, o których mowa w ust. 1, zgodnie z § 3 albo § 4.

8. Banknoty, o których mowa w ust. 1, nieodpowiadające warunkom określonym w § 3 albo § 4, oddziały okręgowe NBP przekazują do wymiany do Centrali NBP wraz z wnioskiem, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia.

9. Wniosek, o którym mowa w ust. 8, oddziały okręgowe NBP sporządzają w trzech egzemplarzach, na podstawie dokumentu tożsamości okazanego przez osobę przedstawiającą banknoty do wymiany; jeden egzemplarz pozostaje w oddziale okręgowym NBP, drugi egzemplarz otrzymuje osoba przedstawiająca banknoty do wymiany, trzeci egzemplarz jest przekazywany do Centrali NBP.

10. Dostawca usług płatniczych lub inny podmiot świadczący usługi na rzecz wydawcy instrumentu płatniczego, będący właścicielem lub posiadaczem bankomatu, albo podmiot wykonujący transporty wartości pieniężnych - przedstawiając do wymiany banknoty uszkodzone przez system, o którym mowa w ust. 1, w szczególności w przypadku awarii systemu albo w wyniku przestępstwa albo usiłowania popełnienia przestępstwa na szkodę podmiotu przedstawiającego banknoty do wymiany - składa oświadczenie o okolicznościach uszkodzenia banknotów.

11. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 10, powinno zawierać w szczególności: nazwę i adres podmiotu przedstawiającego banknoty do wymiany, deklarowaną wartość uszkodzonych banknotów, informację o dacie zdarzenia, w wyniku którego nastąpiło uszkodzenie banknotów, oraz o okolicznościach uszkodzenia, a także wskazanie rodzaju pojemnika, w którym znajdowały się banknoty.

12. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 10, powinno być opatrzone poświadczonymi notarialnie podpisami osób uprawnionych do składania oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych podmiotu przedstawiającego banknoty do wymiany.

13. Banknoty, o których mowa w ust. 1, przedstawione do wymiany w innym banku niż wskazany w ust. 1, wpłacone w formie wpłaty zamkniętej albo ujawnione podczas weryfikacji ich autentyczności, powinny zostać zatrzymane jako znaki pieniężne podejrzane co do autentyczności, zgodnie z odrębnymi przepisami.";

4) uchyla się § 9;

5) § 11 otrzymuje brzmienie:

"§ 11. 1. Centrala NBP przekazuje równowartość wymienionych znaków pieniężnych na wskazany we wniosku, o którym mowa w § 4d ust. 2, § 6 ust. 1 albo § 8 ust. 8, rachunek bankowy:

1) osoby albo podmiotu przedstawiających znaki pieniężne do wymiany;

2) centrali albo jednostki organizacyjnej banku przyjmującego znaki pieniężne do wymiany albo oddziału okręgowego NBP - w przypadku gdy we wniosku nie wskazano rachunku bankowego.

2. W terminie 14 dni od dnia wymiany Centrala NBP przekazuje "Informację o wyniku wymiany zużytych lub uszkodzonych znaków pieniężnych", której wzór stanowi załącznik nr 4 do zarządzenia, na adres poczty elektronicznej osoby lub podmiotu albo na adres zamieszkania osoby lub adres podmiotu, które przedstawiły znaki pieniężne do wymiany oraz na adres poczty elektronicznej banku przyjmującego znaki pieniężne do wymiany.

3. Niewymienione przez Centralę NBP banknoty i ich fragmenty oraz monety i ich elementy (rdzeń i pierścień) podlegają zwrotowi na żądanie osoby albo podmiotu, które przedstawiły znaki pieniężne do wymiany.

4. W przypadku niewniesienia żądania, o którym mowa w ust. 3, w terminie 6 miesięcy od dnia sporządzenia informacji, o której mowa w ust. 2, niewymienione banknoty i ich fragmenty oraz monety i ich elementy (rdzeń i pierścień) podlegają zniszczeniu w Narodowym Banku Polskim.";

6) załączniki nr 1 i 1a otrzymują brzmienie określone w załącznikach nr 1 i 2 do niniejszego zarządzenia;

7) załączniki nr 3 i 4 otrzymują brzmienie określone w załącznikach nr 3 i 4 do niniejszego zarządzenia.

§ 2.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 listopada 2022 r.

Prezes Narodowego Banku Polskiego: A. Glapiński


Załącznik 1. [WZÓR - WNIOSEK O WYMIANĘ ZUŻYTYCH LUB USZKODZONYCH ZNAKÓW PIENIĘŻNYCH]

Załączniki do zarządzenia nr 21/2022 Prezesa Narodowego Banku Polskiego
z dnia 15 września 2022 r. (poz. 17)

Załącznik nr 1

WZÓR - WNIOSEK O WYMIANĘ ZUŻYTYCH LUB USZKODZONYCH ZNAKÓW PIENIĘŻNYCH

Załącznik 2. [WZÓR - WNIOSEK O WYMIANĘ ZUŻYTYCH LUB USZKODZONYCH BANKNOTÓW]

Załącznik nr 2

WZÓR - WNIOSEK O WYMIANĘ ZUŻYTYCH LUB USZKODZONYCH BANKNOTÓW




Załącznik 3. [WZÓR - ZAWIADOMIENIE O PODEJRZENIU POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA]

Załącznik nr 3

WZÓR - ZAWIADOMIENIE O PODEJRZENIU POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA


Załącznik 4. [WZÓR - INFORMACJA O WYNIKU WYMIANY ZUŻYTYCH LUB USZKODZONYCH ZNAKÓW PIENIĘŻNYCH]

Załącznik nr 4

WZÓR - INFORMACJA O WYNIKU WYMIANY ZUŻYTYCH LUB USZKODZONYCH ZNAKÓW PIENIĘŻNYCH



REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA