REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2018 poz. 140

OBWIESZCZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO

z dnia 28 czerwca 2018 r.

w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu zarządzenia Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w sprawie przeprowadzania postępowania wyjaśniającego dotyczącego mobbingu w okręgowych urzędach górniczych oraz Specjalistycznym Urzędzie Górniczym

Tekst pierwotny

1. Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1523) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst zarządzenia nr 6 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 2 lutego 2015 r. w sprawie przeprowadzania postępowania wyjaśniającego dotyczącego mobbingu w okręgowych urzędach górniczych oraz Specjalistycznym Urzędzie Górniczym (Dz. Urz. WUG poz. 10), z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:

1) zarządzeniem nr 9 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 21 stycznia 2016 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie przeprowadzania postępowania wyjaśniającego dotyczącego mobbingu w okręgowych urzędach górniczych oraz Specjalistycznym Urzędzie Górniczym (Dz. Urz. WUG poz. 16);

2) zarządzeniem nr 13 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 24 stycznia 2018 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie przeprowadzania postępowania wyjaśniającego dotyczącego mobbingu w okręgowych urzędach górniczych oraz Specjalistycznym Urzędzie Górniczym (Dz. Urz. WUG poz. 17).

2. Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity zarządzenia nie obejmuje:

1) § 2 i § 3 zarządzenia nr 9 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 21 stycznia 2016 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie przeprowadzania postępowania wyjaśniającego dotyczącego mobbingu w okręgowych urzędach górniczych oraz Specjalistycznym Urzędzie Górniczym (Dz. Urz. WUG poz. 16), które stanowią:

"§ 2. Po wejściu w życie przepisów wewnętrznych dotyczących mobbingu w Ministerstwie Energii dyrektorzy okręgowych urzędów górniczych oraz Specjalistycznego Urzędu Górniczego sporządzą imienne oświadczenia oraz odbiorą od pracowników tych urzędów imienne oświadczenia o zapoznaniu się z treścią tych przepisów. Oświadczenia, zaopatrzone w datę i podpis pracowników, przechowuje się w tych urzędach.

§ 3. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.";

2) § 2 zarządzenianr 13 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 24 stycznia 2018 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie przeprowadzania postępowania wyjaśniającego dotyczącego mobbingu w okręgowych urzędach górniczych oraz Specjalistycznym Urzędzie Górniczym (Dz. Urz. WUG poz. 17), który stanowi:

"§ 2. Zarządzeniewchodzi w życie z dniem podpisania.".

Prezes Wyższego Urzędu Górniczego: Adam Mirek

Załącznik 1. [Zarządzenie Nr 6 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 2 lutego 2015 r. w sprawie przeprowadzania postępowania wyjaśniającego dotyczącego mobbingu w okręgowych urzędach górniczych oraz Specjalistycznym Urzędzie Górniczym]

Załącznik do obwieszczenia Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego
z dnia 28 czerwca 2018 r. (poz. 140)

ZARZĄDZENIE NR 6
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO

z dnia 2 lutego 2015 r.

w sprawie przeprowadzania postępowania wyjaśniającego dotyczącego mobbingu w okręgowych urzędach górniczych oraz Specjalistycznym Urzędzie Górniczym

Na podstawie art. 943 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917, 1000 i 1076), art. 421 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2142 i 2203 oraz z 2018 r. poz. 106, 650 i 1000), art. 25 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 1889 i 2203 oraz z 2018 r. poz. 106) oraz art. 167 ust. 1, 6 i 10 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2017 r. poz. 2126 oraz z 2018 r. poz. 650 i 723) zarządza się, co następuje:

§ 1. Zarządzenie określa sposób przeprowadzania postępowania wyjaśniającego w sprawach działań lub zachowań dotyczących pracownika okręgowego urzędu górniczego lub Specjalistycznego Urzędu Górniczego, zwanego dalej "pracownikiem", lub skierowanych przeciwko pracownikowi, polegających na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujących u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujących lub mających na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników, zwanych dalej "mobbingiem", w okręgowych urzędach górniczych oraz Specjalistycznym Urzędzie Górniczym, zwanych dalej "urzędami górniczymi".

§ 2. 1. Pracownik, który uzna, że został poddany mobbingowi, może zgłosić ten fakt pisemnie, w formie skargi:

1)1) Ministrowi Energii - jeżeli skarga dotyczy Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, zwanego dalej "Prezesem WUG";

2) Prezesowi WUG - w przypadku niewymienionym w pkt 1.

2.2) W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, stosuje się obowiązujące w Ministerstwie Energii przepisy wewnętrzne dotyczące mobbingu. Treść tych przepisów jest umieszczona w extranecie urzędów górniczych.

3. Skarga zawiera przedstawienie stanu faktycznego, ewentualne dowody na poparcie przytoczonych okoliczności oraz wskazanie sprawcy albo sprawców mobbingu. Pracownik składający skargę podpisuje ją i opatruje datą.

§ 3. 1. Pracownik, który złożył skargę, zwany dalej "skarżącym", jest uprawniony do jej wycofania aż do rozpoczęcia pierwszego posiedzenia zespołu, o którym mowa w § 5 ust. 1.

2. Oświadczenie skarżącego o wycofaniu skargi jest składane Prezesowi WUG na piśmie lub ustnie do protokołu.

3. Prezes WUG może uznać wycofanie skargi za niedopuszczalne, jeżeli okoliczności sprawy uprawdopodabniają, że skarżący został poddany mobbingowi lub wycofanie skargi nastąpiło wskutek nacisków wywieranych na skarżącego przez pracownika lub pracowników wskazanych w skardze jako sprawcy mobbingu.

§ 4. 1. Złożenie skargi wszczyna postępowanie wyjaśniające, dotyczące zdarzeń nią objętych, zwane dalej "postępowaniem".

2. Adnotacja o wszczęciu postępowania jest zamieszczana na skardze przez Prezesa WUG.

§ 5. 1. Postępowanie prowadzi zespół powołany przez Prezesa WUG, w którego skład wchodzą:

1) przedstawiciel Wyższego Urzędu Górniczego, zwanego dalej "WUG", jako pracodawcy;

2) kierujący organizacją związkową działającą w urzędach górniczych lub, na pisemny wniosek skarżącego, pracownik urzędu górniczego, w którym jest zatrudniony skarżący, wskazany w tym wniosku dla rozpatrzenia konkretnej sprawy;

3) specjalista do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy;

4) psycholog niebędący pracownikiem urzędu górniczego;

5) 3) pracownik Samodzielnego Wydziału Kadr i Szkolenia w WUG.

2. Wniosek skarżącego, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, może być zamieszczony w skardze albo w odrębnym dokumencie.

3. Do składu zespołu nie powołuje się osoby:

1) wskazanej w skardze jako sprawca albo jeden ze sprawców mobbingu;

2) kierującej urzędem górniczym, w którym skarżący jest zatrudniony;

3) będącej małżonkiem, krewnym lub powinowatym do drugiego stopnia albo pozostającej we wspólnym pożyciu ze skarżącym lub pracownikiem wskazanym w skardze jako sprawca albo jeden ze sprawców mobbingu;

4) związanej z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli ze skarżącym lub pracownikiem wskazanym w skardze jako sprawca albo jeden ze sprawców mobbingu.

4. Przesłanki uniemożliwiające powołanie do składu zespołu trwają także po ustaniu małżeństwa, wspólnego pożycia, przysposobienia, opieki lub kurateli.

5. Prezes WUG jest obowiązany, z urzędu lub na żądanie skarżącego, lub na żądanie pracownika wskazanego w skardze jako sprawca albo jeden ze sprawców mobbingu, wyłączyć od udziału w postępowaniu członka zespołu, jeżeli zostanie uprawdopodobnione istnienie okoliczności niewymienionych w ust. 3 lub 4, które mogą wywołać wątpliwość co do jego bezstronności.

6. W przypadku wyłączenia, o którym mowa w ust. 5, nowego członka zespołu wskazuje Prezes WUG, a jeżeli wyłączenie dotyczyło członka zespołu wskazanego przez skarżącego, nowego członka zespołu wskazuje skarżący.

7. Na pierwszym posiedzeniu członkowie zespołu dokonują wyboru przewodniczącego.

8. Sekretarzem zespołu jest osoba, o której mowa w ust. 1 pkt 5.

9. Przewodniczący zespołu:

1) ustala terminy oraz porządek posiedzeń zespołu;

2) zwołuje posiedzenia zespołu, z zastrzeżeniem § 6 ust. 1.

10. Samodzielny Wydział Kadr i Szkolenia w WUG:4)

1) zapewnia obsługę administracyjną posiedzeń zespołu;

2) gromadzi dokumentację związaną z prowadzonymi postępowaniami, przez okres 3 lat od końca roku kalendarzowego, w którym były prowadzone.

§ 6. 1. Pierwsze posiedzenie zespołu zwołuje Prezes WUG, nie później niż w terminie 7 dni od dnia wszczęcia postępowania.

2. Zadaniem zespołu jest ustalenie, czy w danym urzędzie górniczym miały miejsce zdarzenia, które wskazują na wystąpienie mobbingu, oraz czy skarga jest zasadna.

3. Wszelkie informacje dotyczące prowadzonego postępowania mogą być ujawniane wyłącznie Prezesowi WUG.

4. Zespół działa z poszanowaniem dóbr osobistych i dobrego imienia skarżącego, potencjalnych osób odpowiedzialnych oraz innych uczestników postępowania.

5. Zespół pracuje na posiedzeniach w pełnym składzie. Czas pracy w zespole wlicza się do czasu pracy jej członków.

6. W pierwszej kolejności zespół jest obowiązany wysłuchać wyjaśnień skarżącego.

7. Na kolejnych posiedzeniach zespół wysłuchuje wyjaśnień pracowników wskazanych w skardze jako sprawcy mobbingu oraz ewentualnie:

1) wzywa innych pracowników, w celu złożenia wyjaśnień, lub

2) gromadzi inne dowody.

8. Posiedzenia zespołu są protokołowane. Protokół po odczytaniu podpisują osoby, które złożyły wyjaśnienia, oraz członkowie zespołu.

9. Po wysłuchaniu wyjaśnień skarżącego i pracowników wskazanych w skardze jako sprawcy mobbingu oraz przeprowadzeniu postępowania dowodowego, zespół zwykłą większością głosów przyjmuje rekomendację dla Prezesa WUG dotyczącą przedłożonej skargi oraz sporządza jej uzasadnienie.

10. Członek zespołu niezgadzający się z treścią rekomendacji lub uzasadnienia może złożyć do protokołu zdanie odrębne.

11. Rekomendacja z uzasadnieniem jest przekazywana w terminie do 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia, za pisemnym potwierdzeniem odbioru, skarżącemu oraz pracownikom wskazanym w skardze jako sprawcy mobbingu, a następnie, razem z aktami sprawy, Prezesowi WUG.

12. W sytuacjach szczególnie skomplikowanych termin, o którym mowa w ust. 11, może być przedłużony przez zespół o 7 dni.

13. Jeżeli w toku postępowania zespół uzna, że brak jest przesłanek przemawiających za przyjęciem, że doszło do mobbingu, lecz poweźmie uzasadnione podejrzenie, że skarga jest wynikiem zaistnienia konfliktu między pracownikami, jest obowiązany do podjęcia prób określenia przyczyn konfliktu i przedstawienia rekomendacji Prezesowi WUG, w celu polubownego załatwienia sprawy.

§ 7. Prezes WUG, po analizie dostarczonej mu przez zespół rekomendacji z uzasadnieniem oraz akt sprawy, uznając skargę za zasadną, w zależności od charakteru i skali niepożądanych działań, może w szczególności:

1) podjąć próbę polubownego załatwienia sprawy;

2) nakazać wyeliminowanie niepożądanych zachowań;

3) uwzględnić wynik postępowania w procesie przyznawania nagród;

4) zastosować przepisy prawa pracy dotyczące kar porządkowych lub dyscyplinarnych.

§ 8.5) Pracownicy urzędów górniczych podpisują imienne oświadczenia o zapoznaniu się z przepisami dotyczącymi mobbingu. Oświadczenia te zawierają datę ich złożenia i są przechowywane w urzędzie górniczym.

§ 9. Traci moc zarządzenie nr 1 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 14 stycznia 2013 r. w sprawie przeprowadzania postępowania wyjaśniającego dotyczącego mobbingu w okręgowych urzędach górniczych oraz w Specjalistycznym Urzędzie Górniczym (Dz. Urz. WUG poz. 1).

§ 10. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

 

1) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 9 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 21 stycznia 2016 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie przeprowadzania postępowania wyjaśniającego dotyczącego mobbingu w okręgowych urzędach górniczych oraz Specjalistycznym Urzędzie Górniczym (Dz. Urz. WUG poz. 16), które weszło w życie z dniem 21 stycznia 2016 r.

2) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 zarządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.

3) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a zarządzenia 13 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 24 stycznia 2018 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie przeprowadzania postępowania wyjaśniającego dotyczącego mobbingu w okręgowych urzędach górniczych oraz Specjalistycznym Urzędzie Górniczym (Dz. Urz. WUG poz. 17), które weszło w życie z dniem 24 stycznia 2018 r.

4) Wprowadzenie do wyliczenia w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. b zarządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.

5) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 zarządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2018-06-28
  • Data wejścia w życie: 2018-06-28
  • Data obowiązywania: 2019-12-04
  • Dokument traci ważność: 2020-03-17

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA