REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2024 poz. 11

ZARZĄDZENIE NR 14
KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ

z dnia 12 marca 2024 r.

w sprawie szkoleń do wykonywania działań bojowych w Straży Granicznej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 9 ust. 7 pkt 6a ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1080, 1088, 1489, 1723, 1860 i 2608) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Zarządzenie określa zakres oraz szczegółowe zasady realizowania szkoleń dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, zwanych dalej „funkcjonariuszami”, do wykonywania działań bojowych, o których mowa w przepisach w sprawie wykonywania działań bojowych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, a także sposób uzyskiwania przez nich uprawnień i kwalifikacji do wykonywania takich działań.

§ 2.

1. Szkolenia dla funkcjonariuszy do wykonywania działań bojowych są realizowane z zakresu:

1) taktyki specjalnej;

2) taktyki i techniki interwencji;

3) posługiwania się bronią palną;

4) użycia lub wykorzystania środków przymusu bezpośredniego;

5) pierwszej pomocy;

6) technik wysokościowych, w tym z wykorzystaniem statków powietrznych;

7) płetwonurkowania i prac podwodnych;

8) prowadzenia działań pościgowych i blokadowych;

9) prowadzenia pościgów pojazdami uprzywilejowanymi;

10) jazdy taktycznej lub jazdy pojazdami terenowymi;

11) prowadzenia działań przeciwdywersyjnych;

12) prowadzenia działań kontrterrorystycznych;

13) wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych;

14) innego niż określony w pkt 1-13, mającego na celu przygotowanie do wykonywania działań bojowych oraz doskonalenie umiejętności.

2. Szkolenia dla funkcjonariuszy do wykonywania działań bojowych są realizowane w ramach doskonalenia zawodowego na zasadach określonych w przepisach w sprawie zakresu oraz szczegółowych zasad szkolenia funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej.

§ 3.

Funkcjonariusz, który został mianowany albo któremu powierzono pełnienie obowiązków na stanowisku służbowym w komórce organizacyjnej komendy oddziału Straży Granicznej właściwej w zakresie zabezpieczenia działań lub który został delegowany do czasowego pełnienia służby w tej komórce, podlega w ramach doskonalenia lokalnego szkoleniu przygotowującemu do egzaminu celem uzyskania uprawnień i kwalifikacji do wykonywania działań bojowych, zwanemu dalej „szkoleniem przygotowującym”.

§ 4.

1. Szkolenie przygotowujące trwa 4 miesiące od dnia mianowania albo powierzenia pełnienia obowiązków na stanowisku służbowym w komórce organizacyjnej komendy oddziału Straży Granicznej właściwej w zakresie zabezpieczenia działań lub od dnia rozpoczęcia delegowania do czasowego pełnienia służby w tej komórce organizacyjnej.

2. Zakres tematyczny szkolenia przygotowującego wraz z liczbą godzin przewidzianych na jego realizację jest określony w załączniku nr 1 do zarządzenia.

3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach komendant oddziału Straży Granicznej na pisemny, uzasadniony wniosek kierownika komórki organizacyjnej komendy oddziału Straży Granicznej właściwej w zakresie zabezpieczenia działań może zwolnić z obowiązku udziału w części szkolenia przygotowującego funkcjonariusza, który uczestniczył w tym szkoleniu przez co najmniej 1 miesiąc, zrealizował minimalną liczbę godzin, określoną w załączniku nr 1 do zarządzenia, oraz w trakcie tego szkolenia wykazał szczególne umiejętności i predyspozycje do wykonywania działań bojowych.

4. Szkolenie przygotowujące prowadzą funkcjonariusze komórki organizacyjnej komendy oddziału Straży Granicznej właściwej w zakresie zabezpieczenia działań, posiadający niezbędną wiedzę, umiejętności i doświadczenie, a także uprawnienia, jeżeli obowiązek posiadania uprawnień wynika z odrębnych przepisów.

5. Zajęcia w ramach szkolenia przygotowującego mogą prowadzić funkcjonariusze i pracownicy innej komórki organizacyjnej niż wymieniona w ust. 4, lub innych jednostek organizacyjnych Straży Granicznej, a w przypadkach uzasadnionych tematyką, także osoby spoza Straży Granicznej.

6. W razie usprawiedliwionej nieobecności funkcjonariusza podlegającego szkoleniu przygotowującemu trwającej dłużej niż 1 miesiąc, komendant oddziału Straży Granicznej może, na wniosek kierownika komórki organizacyjnej komendy oddziału Straży Granicznej właściwej w zakresie zabezpieczenia działań, wyrazić zgodę na przedłużenie okresu realizowanego szkolenia przygotowującego, o okres wskazany w tym wniosku.

§ 5.

1. Po zakończeniu szkolenia przygotowującego kierownik komórki organizacyjnej komendy oddziału Straży Granicznej właściwej w zakresie zabezpieczenia działań sporządza informację z przebiegu szkolenia przygotowującego, zawierającą dane o czasie trwania i liczbie zrealizowanych godzin tego szkolenia, z uwzględnieniem umiejętności i predyspozycji do wykonywania działań bojowych, jakimi wykazał się funkcjonariusz podczas szkolenia przygotowującego.

2. Informacja z przebiegu szkolenia przygotowującego stanowi podstawę wydania przez komendanta oddziału Straży Granicznej zaświadczenia potwierdzającego ukończenie szkolenia przygotowującego, którego wzór jest określony w załączniku nr 2 do zarządzenia.

3. Kopia informacji z przebiegu szkolenia przygotowującego oraz zaświadczenia, o którym mowa w ust. 2, jest dołączana do wniosku kierowanego przez komendanta oddziały Straży Granicznej do dyrektora Zarządu Granicznego Komendy Głównej Straży Granicznej w celu wyznaczenia terminu egzaminu, o którym mowa w § 3.

4. Informację, o której mowa w ust. 1, oraz zaświadczenie, o którym mowa w ust. 2, włącza się do teczki akt osobowych funkcjonariusza.

§ 6.

1. Egzamin, o którym mowa w § 3, przeprowadza komisja powołana przez dyrektora Zarządu Granicznego Komendy Głównej Straży Granicznej w drodze pisemnej decyzji. Decyzja określa imienny skład komisji wyłonionej spośród przedstawicieli Zarządu Granicznego Komendy Głównej Straży Granicznej, Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej im. gen. bryg. Wilhelma Orlika - Rückemanna w Lubaniu, oraz oddziału Straży Granicznej, w którym było prowadzone szkolenie przygotowujące, a także termin egzaminu oraz przedłożenia protokołu wraz z kartą egzaminacyjną dyrektorowi Zarządu Granicznego Komendy Głównej Straży Granicznej.

2. Zakres, sposób przeprowadzenia oraz oceniania egzaminu, o którym mowa w § 3, jest określony w załączniku nr 3 do zarządzenia.

3. Funkcjonariusz, który z wynikiem pozytywnym złożył egzamin, o którym mowa w § 3, nabywa uprawnienia i kwalifikacje do wykonywania działań bojowych. Funkcjonariusz otrzymuje zaświadczenie potwierdzające nabycie tych uprawnień i kwalifikacji, którego wzór jest określony w załączniku nr 4 do zarządzenia. Zaświadczenie włącza się do teczki akt osobowych funkcjonariusza.

4. W przypadku funkcjonariusza, który uzyskał negatywny wynik z egzaminu, o którym mowa w § 3, dyrektor Zarządu Granicznego Komendy Głównej Straży Granicznej, na wniosek komendanta właściwego oddziału Straży Granicznej wyznacza termin egzaminu poprawkowego. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.

§ 7.

W przypadku funkcjonariusza, który przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia ukończył co najmniej 2 szkolenia z zakresu, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1-13, zrealizowane przez:

1) Wyższą Szkołę Straży Granicznej lub ośrodek szkolenia Straży Granicznej - w ramach doskonalenia zawodowego centralnego,

2) szkoły lub ośrodki szkolenia organów podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przez niego nadzorowanych inne niż wskazane w pkt 1,

3) centra szkolenia, uczelnie wojskowe lub inne jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowane,

4) wyspecjalizowane podmioty krajowe lub zagraniczne inne niż wymienione w pkt 1-3

- i posiada w teczce akt osobowych pisemne potwierdzenie ukończenia tych szkoleń oraz realizuje lub realizował obowiązki służbowe w zakresie działań specjalnych w formie działań bojowych, uznaje się że posiada uprawnienia i kwalifikacje do realizacji działań bojowych, jednak nie wcześniej niż od dnia 16 września 2019 r.

§ 8.

Funkcjonariusz, który w dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia pełni służbę w komórce organizacyjnej komendy oddziału Straży Granicznej właściwej w zakresie zabezpieczenia działań i realizuje obowiązki służbowe w tym zakresie, a nie ukończył szkoleń, o których mowa w § 7, jest kierowany niezwłocznie na egzamin, o którym mowa w § 3. Przepis § 6 stosuje się odpowiednio.

§ 9.

Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Komendant Główny Straży Granicznej
gen
. bryg. SG Robert Bagan

Załącznik 1. [Zakres tematyczny szkolenia przygotowującego wraz z liczbą godzin przewidzianych na jego realizację]

Załączniki do zarządzenia nr 14
Komendanta Głównego Straży Granicznej
z dnia 12 marca 2024 r.

Załącznik nr 1

Zakres tematyczny szkolenia przygotowującego wraz z liczbą godzin przewidzianych na jego realizację

Zakres tematyczny

Liczba godzin

TAKTYKA SPECJALNA

1) w terenie zurbanizowanym (czarna);

2) obszarach leśnych (zielona);

3) akwenach wodnych (niebieska);

Elementy szkolenia z zakresu taktyki specjalnej składające się na przygotowanie do działania zespołu taktycznego uzależnione są od miejsca działania zespołu.

120 godzin

TAKTYKA I TECHNIKI INTERWENCJI

1) pady;

2) chwyty i dźwignie transportowe;

3) taktyka i techniki przeszukiwania osób;

4) obrona przed czynną napaścią (pistolet, nóż, pałka);

5) współdziałanie funk.cjonariuszy podczas zatrzymań osób niebezpiecznych

30 godzin

POSŁUGIWANIE SIĘ BRONIĄ PALNĄ

1) zasady bezpiecznego posługiwania się bronią palną;

2) techniki przyjmowania postaw strzeleckich;

3) techniki zmiany magazynka i usuwania zacięć;

4) techniki strzelania szybkiego dynamicznego i sytuacyjnego;

5) zasady prowadzenia ognia w ruchu i z pojazdu;

6) zasady i techniki prowadzenia ognia w pomieszczeniach;

7) techniki wzajemnego ubezpieczania się podczas prowadzenia ognia;

8) forsowanie wejść z użyciem strzelby gładkolufowej

60 godzin

UŻYCIE LUB WYKORZYSTANIE ŚRODKÓW PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO

1) rodzaje środków przymusu bezpośredniego;

2) techniki posługiwania się pałką służbową, urządzeniami do obezwładniania energią elektryczną, kajdankami, pasem obezwładniającym, siatką obezwładniającą, kaskiem zabezpieczającym.

30 godzin

PIERWSZA POMOC

1) bezpieczeństwo i organizacja miejsca zdarzenia;

2) urazy przenikające;

3) urazy mechaniczne;

4) urazy termiczne;

5) postępowanie z osobą nieprzytomną;

6) transport poszkodowanego;

7) Procedury taktyczno - medyczne podczas kontaktu ogniowego;

8) resuscytacja krążeniowo-oddechowa.

18 godzin


1. W przypadku zwolnienia funkcjonariusza z obowiązku udziału w części szkolenia minimalna ilość godzin przewidzianych na realizację poszczególnych zakresów tematycznych szkolenia przygotowującego nie może być mniejsza niż 1/3 wymiaru godzin przewidzianych na realizację danego zakresu tematycznego.

2. Szkolenie prowadzi się i dokumentuje zgodnie z przepisami dotyczącymi realizacji doskonalenia lokalnego określonymi w przepisach w sprawie zakresu oraz szczegółowych zasad szkolenia funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej.

3. Podczas szkolenia należy omówić przepisy normujące zagadnienia objęte zakresem tematycznym szkolenia przygotowującego.image

Załącznik 2. [WZÓR – ZAŚWIADCZENIE POTWIERDZAJĄCE UKOŃCZENIE SZKOLENIA PRZYGOTOWUJĄCEGO DO EGZAMINU CELEM UZYSKANIA UPRAWNIEŃ I KWALIFIKACJI DO WYKONYWANIA DZIAŁAŃ BOJOWYCH]

Załącznik nr 2

WZÓR - ZAŚWIADCZENIE POTWIERDZAJĄCE UKOŃCZENIE SZKOLENIA PRZYGOTOWUJĄCEGO DO EGZAMINU CELEM UZYSKANIA UPRAWNIEŃ I KWALIFIKACJI DO WYKONYWANIA DZIAŁAŃ BOJOWYCH



Załącznik 3. [Zakres, sposób przeprowadzania oraz oceniania egzaminu]

Załącznik nr 3

Zakres, sposób przeprowadzania oraz oceniania egzaminu

1. Egzamin obejmuje:

- strzelanie z dwóch rodzajów broni palnej,

- sprawdzenie umiejętności z zakresu taktyki i technik interwencji,

- test sprawności fizycznej.

2. Sposób przeprowadzenia egzaminu.

I. STRZELANIE Z DWÓCH RODZAJÓW BRONI PALNEJ

Strzelanie przeprowadza się w następujący sposób:

- strzelający na linii wyjściowej (LW) po komendzie wydanej przez prowadzącego strzelanie "Amunicyjny wydać strzelającemu 6 sztuk amunicji", wyjmuje magazynki z broni, po otrzymaniu amunicji ładuje ją do magazynków, które dołącza do poszczególnych jednostek broni,

Pistolet z dołączonym magazynkiem załadowanym (bez wprowadzonej amunicji do komory nabojowej) znajduje się w futerale, pistolet maszynowy zabezpieczony z dołączonym załadowanym magazynkiem, trzyma w pozycji gotowości.

- po komendzie wydanej przez prowadzącego strzelanie "Na linię otwarcia ognia (LOO) - marsz", strzelający idzie na LOO,

- prowadzący strzelanie po upewnieniu się o gotowości strzelającego do rozpoczęcia strzelania podaje komendę: "Ognia" i włącza stoper,

- strzelający, po komendzie "Ognia" wydanej przez prowadzącego strzelanie, wydaje okrzyk: "Stój - Straż Graniczna", przyjmuje postawę stojącą, odbezpiecza pistolet maszynowy, przeładowuje go i oddaje trzy strzały do celu nr 1. Sprawdza broń. Biegnie do przodu 10 metrów, przyjmuje postawę klęczącą, wyjmuje pistolet z futerału, przeładowuje go i oddaje trzy strzały do celu nr 2.

Po upływie wyznaczonego czasu, prowadzący strzelanie podaje komendę: "Przerwij ogień".

Po komendzie wydanej przez prowadzącego strzelanie "Rozładuj - przejrzyj broń", strzelający samodzielne dokonuje przejrzenia broni, rozpoczynając od broni, z której zakończył strzelanie. O przejrzeniu broni strzelający informuje prowadzącego strzelanie.


Cel

cel nr 1 - figura nr 5

cel nr 2 - figura nr 6

odstęp między figurami - 1,5 m

Odległość

cel nr 1 - 20 m

cel nr 2 - 10 m

Liczba amunicji

6 szt. (2 x 3 szt.)

Czas

20 sek.

Postawa

do celu nr 1 - stojąca z pistoletu maszynowego

do celu nr 2 - klęcząca z pistoletu

Wynik pozytywny



trafić dwa cele minimum po jednym razie

Uwagi

Ewentualne zacięcia broni w trakcie strzelania strzelający usuwa samodzielnie

II. SPRAWDZENIE UMIEJĘTNOŚCI Z ZAKRESU TAKTYKI I TECHNIK INTERWENCJI

Egzaminowany wykonuje kolejno następującą sekwencję czynności:

1. zakładanie kajdanek;

2. sprawdzanie osoby zatrzymanej pod kątem niebezpiecznych przedmiotów;

3. zastosowanie dźwigni i przejście do techniki transportowej.

Pozycję pozoranta stojąca/leżąca określa egzaminujący przed przystąpieniem przez egzaminowanego do wykonywania czynności zakładania kajdanek.

Oceny wykonywanej sekwencji czynności dokonuje się z uwzględnieniem następujących elementów:

- poprawności zastosowanej techniki,

- skuteczności,

- koordynacji ruchowej,

- dynamiki.

Pozytywny wynik z tej części egzaminu wymaga wykonania przez egzaminowanego wskazanej na wstępie sekwencji czynności z uwzględnieniem minimum 3 z ww. elementów oceny poprawności.

III. TEST SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ

Lp.

Rodzaj ćwiczenia

Mężczyźni wynik minimalny

Kobiety wynik minimalny

1.

Podciąganie w zwisie na drążku

12 powtórzeń

x

2.

Skok w dal z miejsca

odległość 230 cm

odległość 200 cm

3.

Siady z leżenia w czasie jednej minuty

47 powtórzeń

42 powtórzenia

4.

Uginanie ramion w podporze leżąc przodem

x

22 powtórzenia

Opis ćwiczeń testu sprawności fizycznej.

1. Podciąganie w zwisie na drążku

Na komendę egzaminowany wyskakuje na drążek do zwisu nachwytem o ramionach wyprostowanych i pozostaje w bezruchu. Na komendę ĆWICZ podciąga się tak, aby broda znalazła się powyżej drążka, wraca do pozycji wyjściowej i ponawia ćwiczenie. Podczas wykonywania ćwiczenia nie dozwolona jest praca nóg, bujanie ciałem (tzw. „techniczne podciąganie”). Liczone są wyłącznie tzw. podciągnięcia siłowe. Egzaminujący głośno wymienia kolejne liczby zaliczonych podciągnięć. Jeżeli egzaminowany nie wykona ćwiczenia zgodnie z opisem, np. nie podciągnie się do wymaganej pozycji lub nie wróci do zwisu o ramionach wyprostowanych, bądź podciąga się technicznie, egzaminujący powtarza ostatnią liczbę zaliczonych podciągnięć do momentu prawidłowego wykonania ćwiczenia lub jego przerwania przez egzaminowanego.

2. Skok w dal z miejsca

Egzaminowany przed wykonaniem ćwiczenia smaruje kredą tylną część podeszwy butów, następnie staje w małym rozkroku z ustawionymi równolegle stopami przed wyznaczoną linią odbicia. Kolejno wykonuje ugięcie nóg w stawach kolanowych z równoczesnym zamachem obu rąk dołem w tył, po czym wykonuje wymach rąk w przód i jednocześnie odbija się energicznie obunóż od podłoża, wykonując skok w przód. Odbicie następuje z miejsca (niedozwolone jest wykonanie naskoku/podskoku przed odbiciem). Lądowanie wykonuje się na obydwie stopy do przysiadu. Podparcie się po skoku z przodu lub z boku w celu zachowania równowagi jest dozwolone. W przypadku cofnięcia nóg po lądowaniu, przewrócenia się do tyłu lub podparcia dłonią z tyłu, pomiar odległości następuje od miejsca odbicia do ostatniego punktu podparcia. Ćwiczenie wykonuje się dwukrotnie.

Dłuższy skok jest zaliczany jako wynik ćwiczenia. Odległość mierzona jest od wyznaczonej linii odbicia do śladu pozostawionego przez tylną krawędź podeszwy obuwia albo śladu pozostawionego przez inną część ciała. Pomiar dokonywany jest z dokładnością do 1 cm. W celu uniknięcia kontuzji podłoże, na którym następuje lądowanie, należy zabezpieczyć twardymi materacami.

3. Siady z leżenia w czasie jednej minuty

Pozycja wyjściowa leżenie tyłem na materacu, dłonie splecione palcami na karku, łopatki dotykają podłoża, nogi w lekkim rozkroku zgięte w stawach kolanowych pod kątem 900, zaczepione stopami o dolny szczebel drabinek gimnastycznych (ostatni lub przedostatni). Na komendę ĆWICZ, egzaminowany unosi tułów wykonując skłon w przód dotykając łokciami kolan, a następnie wraca do pozycji wyjściowej. Liczona jest ilość powtórzeń prawidłowo wykonanych cykli (jeden cykl to uniesienie tułowia, dotknięcie łokciami kolan oraz powrót do leżenia tyłem z dotknięciem łopatkami podłoża). Ćwiczenie kończy się po upływie 1 min, po podaniu przez egzaminującego komendy STOP.

4. Uginanie ramion w podporze leżąc przodem

Z podporu leżąc przodem, egzaminowany ugina ręce w stawach łokciowych tak, aby barki znalazły się co najmniej na wysokości linii łokci (tułów wyprostowany), po czym dokonuje wyprostu w stawach łokciowych aż do uzyskania pozycji wyjściowej. Liczone są prawidłowo wykonane powtórzenia ćwiczenia, w trakcie ćwiczenia nie wolno wykonywać przerw odpoczynkowych.


Załącznik 4. [WZÓR – ZAŚWIADCZENIE]

 Załącznik nr 4

WZÓR - ZAŚWIADCZENIE


Metryka
  • Data ogłoszenia: 2024-03-12
  • Data wejścia w życie: 2024-03-20
  • Data obowiązywania: 2024-03-20
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA