REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2021 poz. 10

ZARZĄDZENIE NR 9
PREZESA URZĘDU PATENTOWEGO
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 22 listopada 2021 r.

w sprawie zasad przyznawania specjalnych dodatków motywacyjnych ekspertom, asesorom i aplikantom eksperckim Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 263 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 324) w związku z art. 46a ust. 4 ustawy z dnia 19 listopada 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021 (Dz. U. z 2020 r. poz. 2400 oraz z 2021 r. poz. 1104 i 1901) zarządza się, co następuje:

§ 1.


1. Zgodnie z art. 46a ustawy z dnia 19 listopada 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021, w ramach funduszu wynagrodzeń osobowych planowanych na 2021 r. tworzy się w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, zwanym dalej "Urzędem" dodatkowy fundusz motywacyjny, zwany dalej "funduszem", który jest przeznaczony na specjalne dodatki motywacyjne.

2. Fundusz ustala się w 2021 r. w wysokości 6% planowanych na ten rok środków na wynagrodzenia osobowe pracowników. Za naliczenie funduszu odpowiada Biuro Finansowo-Księgowe Urzędu.

§ 2.


1. Ze środków funduszu można przyznać specjalne dodatki motywacyjne, zwane dalej "dodatkami motywacyjnymi" dla pracowników Urzędu, z wyłączeniem osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

2. Dodatki motywacyjne mogą być przyznane za okres od 1 września do 31 grudnia 2021 r.

§ 3.

1. Dodatek motywacyjny ma charakter uznaniowy, a ekspertowi, asesorowi, aplikantowi eksperckiemu nie przysługuje roszczenie o jego przyznanie.

2. Dodatki motywacyjne mogą być przyznane ekspertowi, asesorowi lub aplikantowi eksperckiemu w szczególności za:

a) duże zaangażowanie w pracę, w tym prowadzenie spraw szczególnie skomplikowanych (wielowątkowych, obszernych, złożonych), pilnych, niespodziewanych, wymagających pełnej dyspozycyjności;

b) efektywną realizację zadań, w tym realizowanie zadań w sytuacjach kryzysowych o charakterze dużego ryzyka czy stresu;

c) wysoką jakość wykonywanej pracy (w tym samodzielność i zaangażowanie, stopień obciążenia pracą, umiejętność i skuteczność w rozwiązywaniu problemów, kreatywność i myślenie strategiczne), przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości, przyczynianie się w sposób szczególny do wykonywania zadań Urzędu;

d) realizację dodatkowych zadań, w tym wykraczających poza zakres obowiązków;

e) szczególne zaangażowanie w realizację zadań, w tym dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z pracownikami w swoim obszarze, jak również w innych komórkach organizacyjnych, w szczególności przez udzielenie konsultacji czy wewnętrznych szkoleń;

f) realizację nowego, niestandardowego, złożonego zadania, które obejmowało w szczególności konieczność współpracy z pracownikami z innych komórek organizacyjnych lub z osobami spoza Urzędu;

g) wdrażanie nowych rozwiązań podnoszących efektywność i jakość wykonywanych zadań;

h) efektywne realizowanie zadań projektowych, w tym wykraczających poza zakres obowiązków;

i) dłuższe zastępowanie pracownika na stanowisku o znacznie większej odpowiedzialności;

j) reprezentowanie - na polecenie przełożonych - Urzędu na zewnątrz (w tym poza swoimi standardowymi obowiązkami).

3. Przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu dodatku motywacyjnego uwzględnia się również stosunek pracownika do zasad i uregulowań wewnętrznych przyjętych w Urzędzie, a także jego postawę etyczną i umiejętności współpracy z innymi pracownikami oraz przełożonymi.

§ 4.


1. Prezes Urzędu określa wysokość środków przeznaczonych do podziału na dodatki motywacyjne dla ekspertów, asesorów i aplikantów eksperckich w komórkach organizacyjnych, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2-7 załącznika do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 lutego 2021 r. w sprawie nadania statutu Urzędowi Patentowemu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r. poz. 248), zwanych dalej "komórkami eksperckimi", na podstawie propozycji podziału przygotowanej przez Biuro Finansowo-Księgowe Urzędu w porozumieniu z Biurem Dyrektora Generalnego Urzędu zgodnie z zasadami określonymi w ust. 2.

2. Podział środków na dodatki motywacyjne dla poszczególnych komórek eksperckich jest dokonywany z uwzględnieniem w szczególności:

1) aktualnej liczby etatów pracowniczych, na których zatrudnieni są eksperci, asesorzy i aplikanci eksperccy w danej komórce eksperckiej, z wyłączeniem dyrektora i zastępcy dyrektora komórki eksperckiej; wysokość kwoty dla komórki eksperckiej z przeznaczeniem na dodatki motywacyjne dla ekspertów, asesorów i aplikantów eksperckich zostaje obliczona jako iloczyn liczby etatów pracowniczych, na których zatrudnieni są eksperci, asesorzy i aplikanci eksperccy w komórce eksperckiej oraz średniej kwoty dodatku motywacyjnego przypadającej na 1 pracownika ustalonej jako iloraz kwoty środków, o których mowa w § 1 ust. 2 i liczby wszystkich etatów pracowniczych;

2) nałożonych strategicznych, dodatkowych lub priorytetowych zadań realizowanych przez poszczególne komórki eksperckie.

3. Prezes Urzędu przekazuje dyrektorom komórek eksperckich informację o wysokości środków przeznaczonych na dodatki motywacyjne dla ekspertów, asesorów i aplikantów eksperckich oraz o terminie przygotowania propozycji przyznania dodatków motywacyjnych.

§ 5.


1. Propozycję przyznania dodatków motywacyjnych poszczególnym ekspertom, asesorom lub aplikantom eksperckim wraz z uzasadnieniem wg wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia dyrektorzy komórek eksperckich, przedkładają za pośrednictwem Dyrektora Generalnego odpowiednio do zaopiniowania członkowi kierownictwa nadzorującemu komórkę organizacyjną a następnie do akceptacji Prezesowi Urzędu Patentowego RP.

2. Dyrektorzy komórek eksperckich stosują obiektywne i sprawiedliwe kryteria oceny ekspertów, asesorów i aplikantów eksperckich oraz wyników ich pracy, ze szczególnym uwzględnieniem § 3 ust. 2.

3. Wysokość dodatku motywacyjnego powinna być ustalana indywidualnie dla każdego eksperta, asesora lub aplikanta eksperckiego. Dyrektorzy komórek eksperckich różnicują wysokość dodatku motywacyjnego biorąc pod uwagę jego walor motywacyjny oraz zaangażowanie w pracę.

4. Dyrektor komórki eksperckiej w miarę możliwości włącza w proces podziału dodatków motywacyjnych zastępców dyrektora oraz naczelników wydziałów w stosunku do ekspertów, asesorów lub aplikantów eksperckich przez nich nadzorowanych.

5. Dyrektor komórki eksperckiej informuje eksperta, asesora lub aplikanta eksperckiego o przyznaniu dodatku motywacyjnego wraz z uzasadnieniem oraz w razie potrzeby udziela stosownych informacji wszystkim podległym ekspertom, asesorom i aplikantom eksperckim.

§ 6.


1. Środki na dodatki motywacyjne dla dyrektorów i zastępców dyrektora komórek organizacyjnych, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2-6 załącznika do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 lutego 2021 r. w sprawie nadania statutu Urzędowi Patentowemu Rzeczypospolitej Polskiej uruchamiane są łącznie ze środkami, o których mowa w § 4.

2. Dyrektorom i zastępcom dyrektora tych komórek organizacyjnych dodatek motywacyjny może przyznać Prezes Urzędu w uzgodnieniu z Dyrektorem Generalnym i po zaopiniowaniu przez Zastępcę Prezesa Urzędu nadzorującego merytorycznie daną komórkę organizacyjną. Przepis § 5 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

§ 7.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Prezes Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej
(Edyta Demby-Siwek)

Załącznik 1.

Załącznik do zarządzenia nr 9 Prezesa Urzędu Patentowego RP
z dnia 22 listopada 2021 r.

Nr

Nazwisko, imię

Departament/Biuro

Stanowisko

Korpus

Etat

dodatek motywacyjny - miesiąc

uzasadnienie dodatku motywacyjnego

uwagi

korpus ekspercki

kwota przydzielona


łączna kwota przyznanych dodatków
















































Metryka
  • Data ogłoszenia: 2021-11-24
  • Data wejścia w życie: 2021-11-22
  • Data obowiązywania: 2021-11-22
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA