Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

opracował Tomasz Król

Dołącz do grona ekspertów

Chcemy dalszych podwyżek dla nauczycieli i powrotu do wcześniejszych emerytur dla nauczycieli – powiedział w środę szef MEiN Przemysław Czarnek, komentując rozmowy ze związkowcami.
Podwyżki od 266 zł do 326 zł dla nauczycieli w 2023 r. Są to niestety kwoty brutto.
OBWIESZCZENIE MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 4 listopada 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o rachunkowości - Dziennik Ustaw - rok 2023 poz. 120.
Dyrektor KIS o momencie zaliczania składek ZUS od pensji pracownika do kosztów podatkowych pracodawcy.
Wzór informacji dla pracownika. Autozapis do PPK do 28 lutego 2022 r.
Wprowadzenie możliwości ubezpieczenia się „na wniosek” to otwarcie furtki do nadużyć – uważa resort zdrowia. A eksperci alarmują, że ich konsekwencji finansowych nadwątlony budżet NFZ może nie wytrzymać.
ZUS IWA: przykłady jak ustalić liczbę ubezpieczonych w 2022 r.
ZUS IWA - przykład jak zaokrąglać
Złożenie ZUS IWA przez PUE ZUS. Kalkulator liczby ubezpieczonych
Do 28 lutego 2023 roku pracodawca ma obowiązek poinformować o tzw. ponownym autozapisie do PPK osoby, które złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat.
Wzór wniosku: zwrot VAT dla gospodarstw domowych ogrzewających się gazem. Refundacja podatku VAT a cena gazu w 2023 r.
Wniosek o wypłatę refundacji podatku Vat za dostarczone paliwa gazowe w 2023 r.
W 2023 r. waloryzacja emerytur będzie wyższa niż zaplanowane przez rząd 13,8%. Wyniesie co najmniej 14,8%.
W 2023 r. piątek "trzynastego" przypada na 13 stycznia i 13 października. Wynika to z reguły: "Jeżeli pierwszym dniem roku jest niedziela, to piątek 13-ego wypada na: 13 stycznia i 13 października."
W samorządach zdają sobie sprawę, że nie mogą ograniczyć się do podniesienia wynagrodzeń tylko zatrudnionych z najniższym uposażeniem. Wtedy ich zarobki zbytnio zbliżyłyby się do pensji pracowników mających lepsze wykształcenie i większe doświadczenie. Dlatego włodarze robią, co mogą, by wygospodarować pieniądze dla wszystkich swoich podwładnych. Z sondy DGP wynika, że większości się to udaje.
GUS: Inflacja roczna spadła do 16,6% w grudniu 2022 r. W listopadzie było 17,5% rok do roku.
Dziennik Ustaw z 2023 r. poz. 5: Rozporządzenie o kilometrówce 2023 r. [Stawki, podatek, zasady]
W myśl najnowszych poprawek do projektu ustawy o aktywności zawodowej część bezrobotnych może stracić prawo do darmowego ubezpieczenia zdrowotnego. To może grozić tym, że za leczenie zapłacą z własnej kieszeni.
Na szkoleniu podstawowym na naukę strzelania są 144 godziny. Podczas szkolenia zawodowego podoficerskiego (dla policjantów w służbie) 8 godzin, aspiranckiego – 16 godzin, a oficerskiego – 24 godziny.
Nie sto tysięcy, a najwyżej kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli może stracić pracę w związku ze zmianami demograficznymi, nawet przy zwiększeniu pensum z 18 do 22 godzin. Eksperci polemizują z wyliczeniami ministra edukacji.