REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Tomasz Król

prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny

prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny

Renta wdowia będzie przez rok zaniżonym świadczeniem. W artykule przykład renty z której płatności są zaniżone miesięcznie 6 x 375 zł i 6 x 500 zł. Zamiast 12 x 1250  (łącznie przez rok zaniżenie świadczenia 9750 zł). 
Dziś 11 lipca relacja z 15. posiedzenia Sejmu. Posłowie mają się zająć m.in. projektem depenalizacji i dekryminalizacji aborcji.

REKLAMA

Może nabyć własność rzeczy przez zasiedzenie, choćby obywatel przez cały czas posiadania był świadomy tego, że wykonywane prawo mu nie przysługuje. Dotyczy to także działek należących do Skarba Państwa albo gminę. Dla takich nieruchomości istotny jest rok 1990 dla obliczania terminów zasiedzenia.
Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Około 55 000 zł (niestety bez prawa do odsetek ustawowych). Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

REKLAMA

Dobra wiadomość dla opiekunów osób niepełnosprawnych (w znaczeniu lepsza niż wiadomości dla budżetówki o 4,1% podwyżki). Świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie w 2025 r. nie o 7,6%, a przeszło 9%. W artykule przyjmujemy do obliczeń korzystniejszą wykładnię przepisów, że podwyżkę świadczenia pielęgnacyjnego na 2025 r. obliczamy na podstawie minimalnego wynagrodzenia 4242 zł brutto (na 1 stycznia 2024 r.), a nie 4300 zł brutto (na 1 lipca 2024 r.). 
W sądzie: Emeryt złożył wniosek 7 dni przed śmiercią. ZUS: Wdowie nie należy się wypłata gwarantowana.
Wiceprezes ZG ZNP Urszula Woźniak: Podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli o 4,1 % w 2025 r. nic nie zmienia. Nie pozwoli na dojście do poziomu wynagrodzeń z lat 2010-2012, natomiast 15 % podwyżka urealni wynagrodzenia nauczycieli i przybliży do zmiany systemu wynagradzania poprzez powiązanie wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce, co dla ZNP jest priorytetem.
Pracodawców docisną wyższe grzywny? Za opóźnienia w wypłacie pensji. Dziś to tylko grzywna 1000 zł (minimalna) do 30 000 zł (maksymalna). O dyskusji w ministerstwie pracy o zaostrzeniu tych kar informują dzisiaj media.
Jest to dodatek za warunki pracy dla nauczycieli z tytułu wykonywania pracy za granicą (dodatek walutowy)
Zaniżenie kwoty renty wdowiej jest prawie pewne. Przez rok zamiast np. 1250 zł miesięcznie wdowa otrzyma 375 zł, a potem 500 zł (miesięcznie). Straci na tym prawie 10 000 zł. Nikt nie liczy na wyrównanie tej straty przez rząd. Jedyne co można zrobić to sprawdzić, czy wdowa nie ma prawa do  udziału w części emerytury zmarłego męża. Źródło wypłaty OFE (subkonto i środki przeniesione na fundusz FUS). Ta wypłata gwarantowana to często około 30 000 zł (minus wysoki podatek 19% PIT) .
W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. Rozmowy "ostatniej" szansy nie udały się.
Nie nastąpi od 1 lipca 2024 r. polepszenie sytuacji pracowników samorządowych. Po rozmowach z samorządowcami rząd podtrzymał projekt nowelizacji rozporządzenia będącego podstawą podwyżek pensji pracowników samorządowych. Kontrowersje budzi to, że aż VI grup zawodowych ma pensje (według tego rozporządzenia) niżej niż pensja 4300 zł brutto. Nie zmienione też niskich kwot za awans rzędu 50 zł - 150 zł.
98 zł to opłata za badania techniczne pojazdów. Według informacji krążących po Internecie od 1 lipca 2024 r. opłata ta miała zostać podniesiona do 430 zł. Rząd wyjaśnił, że takiej podwyżki jednak nie będzie.
NSA: Uzasadniają świadczenie pielęgnacyjne czynności opiekuńcze takie jak pomoc w ubieraniu, dojściu do łazienki, umyciu, zmianie pieluchomajtek, przygotowaniu posiłków, podaniu leków, mierzenie ciśnienia, wożeniu do lekarzy, realizacji recept, asyście poruszaniu się po domu i przy wyjściu na spacer.
W sprawie tej opis stanu funkcjonowania matki wg skali Dorothy Barthel wynosił 40 pkt. Nie można z tego wnioskować, że wykonywanie prostych czynności pielęgnacyjnych przez osobę niepełnosprawną wyklucza świadczenie pielęgnacyjne. Osoba niepełnosprawna mogła sama zjeść (na łóżku) śniadanie, umyć sobie sama zęby i twarz. Ale na łóżku. Sama do łazienki czy po schodach przejść nie mogła. I dlatego NSA przyznał świadczenie pielęgnacyjne 2988 zł.
Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.
Przy emeryturze osoby zmarłej około 3000 zł, wdowa straci blisko 10 000 zł na wypłacie renty wdowiej (w artykule przykład obliczenia tej kwoty). Czy będą wyrównania tej kwoty rozłożone na lata 2026-2027 r?
Nauczyciele wywalczyli w 2024 r. podwyżkę aż o 30%-33%. I dziś negocjują z min. edukacji B. Nowacką podwyżki o 15%. Ale premier Donald Tusk zapowiedział, że budżetówka otrzyma tylko 4,1% podwyżki. Nie wiemy, który wariant wygra. Ale możemy policzyć dla każdego z nich kwoty netto i brutto (na 2025 r.). Jeżeli nauczyciele otrzymają podwyżki 15%, staną się jedną z najsilniejszych (obok górników) grupą zawodową w Polsce. 
Trwają rozmowy min. edukacji Barbary Nowackiej i kierownictwa ZNP o zmianach w prawie polepszających sytuację bytową i zawodową nauczycieli. Nauczyciele postulują: 15% podwyżki w 2025 r., 500 zł brutto dodatku za wychowawstwo, wynagrodzenia za wycieczki, nagrodę jubileuszową 45 lat.
Wpis w księdze wieczystej z roszczeniem wierzyciela, to przykra rzecz. Nieruchomość może być obciążona roszczeniami urzędu skarbowego, gminy albo kontrahentów (wierzyciele). Ale może taka sytuacja bronić przez zasiedzeniem. Wpis w księdze wieczystej nieruchomości to pośrednia wskazówka na to, że wierzyciel uważa za właściciela nieruchomości nie jej aktualnego posiadacza (starającego się o jej zasiedzenie), a rzeczywistego właściciela (wskazanego w akcie notarialnym i księdze wieczystej).

REKLAMA