Paweł Huczko
Dołącz do grona ekspertów
W roku 2012 r. pełną rachunkowość będą musieli prowadzić ci podatnicy PIT (osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie, spółdzielnie socjalne), którzy w 2011 r. uzyskali co najmniej 5.293.440,- zł (1.200.000,- euro x 4,4112 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych.
Zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych może uzyskać również osoba, która otrzymała fakturę VAT wystawioną przez niezarejestrowanego podatnika podatku VAT. Ważne jest (oprócz spełnienia pozostałych warunków zwrotu VAT), by transakcja potwierdzona fakturą była faktycznie zrealizowana (towar dostarczony lub usługa wykonana), a dane na fakturze w sposób jasny i oczywisty identyfikowały sprzedawcę.
REKLAMA
Dożywotnik nie płaci PIT
03.10.2011
W przypadku zbycia nieruchomości na podstawie umowy dożywocia, dożywotnik nie uzyskuje przychodu w rozumieniu art. 19 ust. 1 ustawy o PIT. Dlatego też nie musi płacić podatku z tytułu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. tej ustawy (odpłatne zbycie nieruchomości). Nie ma podstaw prawnych do określenia dożywotnikowi przychodu i zobowiązania podatkowego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.
Stawka VAT na ciastka i wyroby ciastkarskie
03.10.2011
Od 1 stycznia 2011 r. VAT na ciastka wzrósł z 7% do 23%. Jednak stawkę 8% VAT można obecnie stosować jeżeli ciastka charakteryzują się datą minimalnej trwałości (ew. terminem przydatności do spożycia) od 15 do 45 dni.
REKLAMA
Świadczenie pracy w ramach bezpłatnej praktyki absolwenckiej nie jest nieodpłatnym świadczeniem ani dla odbywającego praktykę ani dla przedsiębiorcy. Przedsiębiorca uzyskuje realną pomoc w swojej firmie, a praktykant uzyskuje doświadczenie i nabywa umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy, korzystając jednocześnie z wiedzy i doświadczenia przedsiębiorcy. Zdaniem fiskusa świadczenia te są ekwiwalentne i dlatego nie podlegają opodatkowaniu PIT.
Ministerstwo Finansów informuje, że oprócz papierowych formularzy, będzie można składać także w formie elektronicznej (przez Internet) deklaracje w podatku akcyzowym, a ponadto deklaracje w podatku od gier i informacje o opłacie paliwowej
Okazuje się, że osoby odliczające część VAT od desek podłogowych użytych podczas budowy lub remontu mogą mieć czasem problemy ze skutecznym odliczeniem.
Osoba, która budowała lub remontowała dom (mieszkanie) może odliczyć część VAT zawartego w cenie zakupionych materiałów budowlanych nawet wtedy, gdy sprzeda ten dom (mieszkanie) przed złożeniem wniosku o zwrot VAT.
Minister Finansów udzielił obszernych informacji odnośnie zasad i skutków likwidacji obowiązku posiadania Numeru Identyfikacji Podatkowej przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej i niebędące podatnikami VAT, co dokonało się od 1 stycznia 2012 roku.
Ministerstwo Finansów poinformowało, że obowiązuje już rozporządzenie Ministra Finansów z 20 września 2011 r., wprowadzające m.in. zwolnienie dla wspólnot mieszkaniowych w zakresie rozliczania mediów związanych z utrzymaniem poszczególnych lokali wykorzystywanych wyłącznie na cele mieszkaniowe.
Polska i Czechy podpisały nową umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.
Nie można opodatkować podatkiem od nieruchomości podziemnych wyrobisk górniczych bo nie są one obiektami budowlanymi (urządzeniami budowlanymi) w rozumieniu ustawy - Prawo budowlane.
Spadkobiercy dziedziczą prawo do zwrotu części VAT za materiały budowlane zakupione przez spadkodawcę. Zgodnie z art. 97 § 1 ordynacji podatkowej majątkowe prawa i obowiązki podatnika przewidziane w przepisach podatkowych przechodzą na spadkobierców. Jednak organy podatkowe próbują w takich sytuacjach podważać prawa spadkobierców do zwrotu VAT. Na szczęście innego zdania są sądy administracyjne.
Depozyt nieprawidłowy to przechowywanie cudzych pieniędzy z możliwością rozporządzania nimi. Taka sytuacja (nawet bez formalnej umowy) rodzi po stronie przechowawcy obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2% przechowywanej kwoty. Gdyby przechowawca nie miał prawa rozporządzania pieniędzmi nie musiałby płacić PCC, bo umowa przechowania nie podlega temu podatkowi.
Podatek (PCC) od pożyczki. Umowa pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Podatek w wysokości 0,5% pożyczonej kwoty obciąża pożyczkobiorcę. Jednak niektóre pożyczki w rodzinie (i nie tylko w rodzinie) są zwolnione z tego podatku. Które pożyczki są zwolnione z podatku PCC? Czy pożyczki udzielane przez podatników VAT są opodatkowane PCC?
Osoby składające wnioski o zwrot VAT za materiały budowlane w IV kwartale, mają nieco wyższe limity zwrotu, niż ci składający w III kwartale 2011 r.. Pierwszy raz od 3 kwartałów wzrosła bowiem cena 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania.
Organy podatkowe inaczej traktują odszkodowanie z tytułu poniesionych przez poszkodowanego strat i odszkodowanie z tytułu utraconego zysku. Zdaniem fiskusa zakres zwolnienia wynikający z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT obejmuje tylko odszkodowania za tzw. szkodę rzeczywistą, czyli poniesione straty, a nie dotyczy utraconych korzyści. Odszkodowanie z tytułu utraconych korzyści, jakich poszkodowany mógł się spodziewać, gdyby mu szkody nie wyrządzono (np. gdyby nie doszło do bezumownego korzystania z nieruchomości), podlega bowiem opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Stawki maksymalne podatku od nieruchomości w przypadku budynków mieszkalnych wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej są ponad 31 razy wyższe niż stawki dla zwykłych mieszkań. Jednak dotyczy to wyłącznie tych pomieszczeń, które faktycznie są wykorzystywane do prowadzenia firmy.
Osoby finansujące większe zakupy lub inwestycje z oszczędności, czy środków pochodzących od osób trzecich (darowizny, pożyczki, kredyty) powinny pamiętać o rzetelnym dokumentowaniu pozyskania tych środków. Może to się bardzo przydać, gdy fiskus zechce sprawdzić źródła finansowania inwestycji.
Wydatki na reklamę i promocję produktów lub usług w mediach (internet, gazety, czasopisma, telewizja, radio, gazetki reklamowe) są kosztem podatkowym. Brak jest możliwości bezpośredniego powiązania kosztu reklamy z uzyskanym przychodem stąd koszty te mają charakter pośredni. Zatem można zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów w dacie poniesienia (dacie zaksięgowania jako koszt).