REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

dr Rafał R. Wasilewski

Dołącz do grona ekspertów
dr Rafał R. Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawa gospodarczego Kancelaria Radcy Prawnego dr Rafał R. Wasilewski

Specjalizacją mec. Wasilewskiego i prowadzonej przez niego kancelarii jest prawo gospodarcze, w tym bieżące wsparcie przedsiębiorców w ramach obsługi prawnej ich działalności gospodarczej. Jest autorem licznych prac naukowych dotyczących prawnych aspektów obrotu gospodarczego, w tym z zakresu prawa ochrony konkurencji oraz prawa zamówień publicznych. Jego prace ukazują się na łamach poważanych czasopism prawniczych takich jak „Glosa”, „Przegląd Legislacyjny”, „Finanse Komunalne” czy „Przegląd Prawa Publicznego”. Jako nauczyciel akademicki (adiunkt) zatrudniony w Uniwersytecie Szczecińskim prowadzi zajęcia z takich przedmiotów, jak m.in. prawo gospodarcze publiczne, prawo zamówień publicznych, prawo pomocy publicznej oraz prawo ochrony konsumenta.

W ramach prowadzonej kancelarii radcy prawnego świadczy pomoc prawną dla przedsiębiorców, różnego rodzaju instytucji, podmiotów z sektora NGO, a także dla klientów indywidualnych. Posiada bogate doświadczenie prawnicze zdobyte zarówno w kraju, jak i za granicą.

Jest absolwentem studiów doktoranckich na Uniwersytecie Szczecińskim, studiów podyplomowych zamówień publicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (studia certyfikowane przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych), a wcześniej studiów magisterskich na Uniwersytecie Szczecińskim. Część edukacji odbywał za granicą, w tym na renomowanym berlińskim uniwersytecie Humboldt Universität zu Berlin.

Kontakt:

Kancelaria Radcy Prawnego

dr Rafał R. Wasilewski

www.radcawasilewski.pl

kancelaria@radcawasilewski.pl

Jeżeli w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością funkcjonuje rada nadzorcza, oczekuje się, że będzie dbała o działanie spółki zgodnie z prawem. Chętnie do składu rad nadzorczych powoływani są prawnicy, aby oceniać działania spółki przez pryzmat przepisów prawnych. Czy w radzie nadzorczej może zasiadać także radca prawny?
Które roszczenia związane z działalnością gospodarczą przedawnią się z końcem 2022 r.? Do kiedy najlepiej złożyć pozew za nieopłacone faktury i o inne należności?

REKLAMA

Konflikty destabilizują, a czasem nawet uniemożliwiają działanie spółki. Czy można pozbyć się ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością „niewygodnego” wspólnika?
Przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi, że w przypadku opóźnienia w transakcjach handlowych od dłużnika mogą domagać się nie tylko odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych, ale również rekompensaty za koszty odzyskiwania należności. Problematyczne było jednak, w jakim terminie przedsiębiorca może dochodzić zapłaty tej rekompensaty, zanim się przedawni. Z tym zagadnieniem zmierzył się Sąd Najwyższy.

REKLAMA

Spory z kontrahentami mogą nie zakończyć się na wezwaniu do zapłaty i konieczne będzie wystąpienie do sądu z pozwem o zapłatę. Jeżeli zaległość z otrzymaniem pieniędzy z przeterminowanej faktury jest dla firmy dotkliwa, zwłaszcza w przypadku młodych przedsiębiorstw, samo poniesienie kosztów sądowych może okazać się blokadą w dochodzeniu należności. Można usłyszeć, że osoby w trudnej sytuacji majątkowej mogą ubiegać się o zwolnienie z kosztów sądowych. Czy firmy także mogą liczyć na takie udogodnienie? Pytanie to jest o tyle aktualne, że wobec pandemii, wcześniejszych lockdownów oraz ograniczeń sytuacja majątkowa wielu firm znacznie się pogorszyła.
Czym jest kompensata należności? Co warto o niej wiedzieć? W jakich sytuacjach ma zastosowanie? Co nie może być objęte potrąceniem?
W wielu opracowaniach dotyczących uchwalonej przez Sejm tzw. Tarczy Antykryzysowej 4.0 zwraca się uwagę na różnego rodzaju formy wsparcia dla przedsiębiorców. Jak się okazuje, w ustawie tej znalazły się również przepisy dotyczące kontroli firm.
Od marca br. Rada Polityki Pieniężnej zaskakuje. O ile dotychczas stopy procentowe NBP były raczej stabilne, o tyle obecnie kolejny raz w ciągu ostatnich miesięcy podlegają one obniżeniu. Zmiana stóp procentowych NBP obowiązuje od dzisiaj (29 maja 2020 r.) i wpływa na również na wysokość różnego rodzaju odsetek.
Procedura udzielania i realizacji zamówień publicznych jest w znaczny sposób sformalizowana, a prawa i obowiązki stron umowy o zamówienie publiczne nie mogą być dowolnie kształtowane przez zamawiającego oraz wykonawcę. Co zatem, jeżeli z uwagi na pandemię koronawirusa wykonanie umowy (np. dochowanie terminu) jest zagrożone?
Sytuacja społeczno-gospodarcza związana z epidemią koronawirusa (SARS-CoV-2) intensywnie oddziałuje na działalność Rady Polityki Pieniężnej, która jest właściwym organem w sprawie ustalania wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Zmiany wysokości stóp procentowych NBP zaczną obowiązywać od 9 kwietnia 2020 r. Wprowadzone zmiany przekładają się na wysokość odsetek ustawowych i odsetek ustawowych za opóźnienie.

REKLAMA