REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedawnienie roszczeń przedsiębiorców w 2022 r. Do kiedy pozew?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
dr Rafał R. Wasilewski
doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawa gospodarczego Kancelaria Radcy Prawnego dr Rafał R. Wasilewski
Przedawnienie roszczeń przedsiębiorców w 2022 r. Do kiedy pozew?
Przedawnienie roszczeń przedsiębiorców w 2022 r. Do kiedy pozew?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Które roszczenia związane z działalnością gospodarczą przedawnią się z końcem 2022 r.? Do kiedy najlepiej złożyć pozew za nieopłacone faktury i o inne należności?

Działalność gospodarcza a koniec roku

Mamy już połowę listopada. To czas, w którym niektórzy już wyczekują świąt oraz końca roku. Prowadząc działalność gospodarczą trzeba jednak uważać na zakończenie roku. Może okazać się, że w nowym roku utracimy możliwość odzyskania należności od dłużników albo przynajmniej będzie to o wiele trudniejsze.

REKLAMA

Przedawnienie

O przedawnieniu mówimy w prawie cywilnym wtedy, gdy nasze roszczenia majątkowe (zwykle chodzi o jakiś dług pieniężny, jak np. niezapłacona faktura) mogą zostać nieuregulowane (dłużnik może uchylić się od zaspokojenia wierzyciela). Stanowi o tym art. 117 Kodeksu cywilnego. Nasz dłużnik będzie mógł zignorować wezwanie do zapłaty, a przed sądem powołać się właśnie na przedawnienie. Sąd co do zasady będzie musiał uwzględnić taki zarzut i oddali pozew. W przypadku roszczeń przeciwko konsumentom, konsument nawet nie będzie musiał zarzucać w sądzie przedawnienia – obecnie sąd z urzędu ma obowiązek sprawdzić, czy roszczenie przeciwko konsumentowi jest przedawnione, a jeżeli tak – uwzględnić przedawnienie.

Koniec przedawnienia w 2022 r.

Po zmianie przepisów Kodeksu cywilnego w 2018 r. ogólne terminy przedawnienia z art. 118 Kodeksu cywilnego wynoszą:

  • 3 lata dla roszczeń związanych z działalnością gospodarczą;
  • 3 lata dla roszczeń o świadczenia powtarzające się (np. czynsz, odsetki);
  • 6 lat – termin podstawowy.

Co ważne, jeżeli termin przedawnienia nie jest krótszy niż 2 lata, to jego koniec przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego (sobota, 31 grudnia 2022 r.).

O ile przyjęło się, że obecnie terminy, których termin przypada w sobotę nie mogą się skończyć w sobotę ani dzień wolny od pracy – niedziela, święto (art. 115 Kodeksu cywilnego), o tyle w tym konkretnym przypadku trzeba uważać. Nawet wśród autorytetów z zakresu prawa cywilnego nie ma zgody, czy przepis przewidujący takie „przejście” końca terminu dotyczy także przedawnienia. Zdania są podzielone, a Sąd Najwyższy w zasadzie wypowiedział się w tej materii raz (przyjmując, że w przypadku roszczenia o zawarcie umowy przyrzeczonej do obliczania końcu terminu przedawnienia stosuje się wspomniany art. 115 Kodeksu cywilnego – wyrok SN z 13.04.2007 r., III CSK 409/06)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oznacza to, że z końcem bieżącego roku przedawnią się roszczenia związane z działalnością gospodarczą, które były wymagalne w 2019 r. (1.01. – 31.12.2019 r.).

Przedawnienie obejmie także nowsze wierzytelności, jeżeli termin przedawnienia jest krótszy. Dla przykładu, roszczenia związane z umowami sprzedaży czy umowami o świadczenie usług w ramach działalności gospodarczej przedawniają się w terminie 2 lat. W konsekwencji nieopłacone faktury za sprzedaż towarów przedawnią się co wymagalnych należności z 2020 r. (1.01. – 31.12.2020 r.).

Jakie roszczenia związane z prowadzeniem firmy przedawnią się z końcem roku 2022? Są to przede wszystkim:

  • nieopłacone faktury z tytułu sprzedaży towarów z 2020 r.;
  • nieopłacone faktury z tytułu świadczenia usług (ogólnie) z 2020 r.;
  • należności z tytułu umowy o dzieło oddane w 2020 r. lub które miało w 2020 r. zostać oddane;
  • należności z tytułu umowy zlecenia z 2020 r.;
  • należności z tytułu umowy kontraktacji, gdy spełnienie świadczenia przez producenta nastąpiło w 2020 r. albo miało zostać wówczas spełnione;
  • wiele roszczeń na podstawie przepisów Kodeksu morskiego co do roszczeń z 2020 r.;
  • odsetki z 2019 r.;
  • rekompensata za koszty odzyskiwania należności z 2019 r.;
  • (co do zasady) roszczenia z tytułu czynów nieuczciwej konkurencji z 2019 r.;
  • roszczenia związane z działalnością gospodarczą na zasadach ogólnych tj. na podstawie art. 118 k.c., jeżeli brak jest szczególnego terminu przedawnienia – z 2019 r.

Co zrobić przed upływem biegu przedawnienia?

Aby nie stracić możliwości odzyskania swoich należności, warto przerwać bieg terminu przedawnienia. Sposobów jest kilka. Przede wszystkim jest to wniesienie pozwu. Pozew można złożyć samodzielnie albo zlecić reprezentację w sprawie adwokatowi czy radcy prawnemu. Jeżeli nie zdążymy przed końcem roku, to jest szansa, że nie będziemy stratni – przedawnione wierzytelności mogą być pod pewnymi warunkami skutecznie potrącone. Warto zapamiętać, że obecnie nie przerywa (a jedynie zawiesza) biegu przedawnienia złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie debata prezydencka 28 kwietnia 2025? Ciekawe wypowiedzi kandydatów [YouTube]

Gdzie można obejrzeć debatę prezydencką z 28 kwietnia 2025 r. zorganizowaną przez Super Express? Pełne nagranie dostępne jest na YouTube. Oto końcowe wypowiedzi wszystkich 13 kandydatów na Prezydenta RP.

Mam orzeczenie o niepełnosprawności dziecka. Co dalej?

„Moja córka otrzymała orzeczenie o niepełnosprawności. Co powinnam teraz zrobić? O jakie świadczenia mogę się starać i gdzie?” – pyta Czytelniczka.

„Pragnę złożyć petycję w sprawie wprowadzenia zmiany godzin czasu pracy względnie dodatkowych dni urlopu dla osób 55+”. Resort pracy reaguje: 28 kwietnia 2025 r. zaproponowano: praca 6 godzin dziennie zamiast 8., a może 3 dni wolne w tygodniu. Mniej godzin pracy – ale to samo wynagrodzenie

Praca, szczególnie osób powyżej 50. roku życia, nie jest towarem, a wypłacane wynagrodzenie nie powinno być jedynym miernikiem jej wartości. Współczesne tempo życia, ciągły stres i zmęczenie wymagają od pracowników więcej wypoczynku i bardziej elastycznego oraz krótszego czasu pracy, aby zapobiegać negatywnym skutkom zdrowotnym. Resort pracy wsłuchuje się w głosy pracowników, w doświadczonych pracowników. W dniu 28 kwietnia 2025 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło propozycje, które mogłyby zrewolucjonizować dotychczasowy model. Rozważa się między innymi skrócenie dnia pracy do 6 godzin oraz wprowadzenie systemu pracy dającego trzy dni wolne w tygodniu.

Ok. 9 mln emerytów i rencistów otrzyma korespondencję z ZUS. Należy dokładnie przeczytać otrzymane dokumenty, gdyż bezpośrednio dotyczą dochodów emerytów i rencistów

Ok. 9 mln emerytów i rencistów otrzyma korespondencję z ZUS. Należy dokładnie przeczytać otrzymane dokumenty. Chodzi o marcową waloryzację i dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. trzynastkę.

REKLAMA

Konklawe 2025 i najdłuższe konklawe w historii [WYWIAD]

Data konklawe 2025 to 7 maja (środa). Jaka jest historia wyborów papieża? Kto był pierwszym Polakiem biorącym udział w elekcji papieża? Dlaczego Polska ma tak mało kardynałów? Ile trwało najdłuższe konklawe w historii? Na te i inne pytania odpowiada ksiądz dr Przemysław Śliwiński, który jest autorem książki "Konklawe. Tajemnica wyborów papieskich".

Konklawe rozpocznie się 7 maja

Agencja Ansa poinformowała, że konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka, rozpocznie się 7 maja. Decyzja w tej sprawie zapadła w poniedziałek po kongregacji kardynałów, obradujących w okresie wakatu w Stolicy Apostolskiej.

Na biurku premiera petycja o 200 000 dodatkowych emerytur (cywilnych) dla mundurowych sprzed 1999 r.

Jaki problem ma rozwiązać Donald Tusk? Za okres pracy po skończeniu służby składki mundurowych są przymusowo pobierane przez ZUS (jak od każdego pracownika cywilnego) i …. wieczyście przepadają w ZUS. Przepadają w tym znaczeniu, że pracujący emeryt nigdy nie otrzyma świadczeń emerytalnych od tych składek. Jedynie emerytom, których limit emerytury nie przekracza wskaźnika 75%, składki w ZUS mogą zwiększyć emeryturę mundurową. Zasady „wieczysty przepadek składek ZUS powyżej limitu 75%” dotyczy tylko tych emerytów, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. (ściślej przed 2 stycznia 1999 r.). Szacuje się liczbę emerytów poszkodowanych na około 200 000. Dlatego ich przedstawiciele skierowali do premiera petycję (data dokumentu 2 kwietnia 2025 r.).  

Skrócony czas pracy w Polsce. Do 30 czerwca 2025 r. MRPiPS ogłosi zasady i warunki naboru do pilotażu krótszego czasu pracy. Nabór do pilotażu ruszy po wakacjach

Skrócony czas pracy w Polsce. MRPiPS ma nadzieję, że pilotaż ruszy jeszcze w 2025 r. Obecnie, dobowy czas pracy pracownika nie może przekraczać 8 godzin, a tygodniowy – przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy. Resort rodziny i pracy od dłuższego czasu analizował możliwość skrócenia czasu pracy. Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała pilotaż, na który zostanie przeznaczone 10 mln zł z Funduszu Pracy.

REKLAMA

Kiedy matury 2025? Dokładny harmonogram

Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała oficjalny harmonogram egzaminów maturalnych na rok 2025. Sprawdź, kiedy odbędą się egzaminy pisemne i ustne w terminie głównym, dodatkowym i poprawkowym — zarówno w formule 2023, jak i formule 2015.

Konklawe 2025. Jak będzie wybierany nowy papież? Eligo in Summum Pontificem ...

Po pogrzebie papieża Franciszka kardynałowie wznawiają 28 kwietnia 2025 r. w Watykanie kongregacje, czyli obrady, których celem jest przygotowanie konklawe. Obecnie najważniejszym zadaniem jest wyznaczenie daty jego inauguracji. Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja. Konklawe musi rozpocząć się między 15. a 20. dniem od śmierci papieża.

REKLAMA