REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedawnienie roszczeń przedsiębiorców w 2022 r. Do kiedy pozew?

dr Rafał R. Wasilewski
doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawa gospodarczego Kancelaria Radcy Prawnego dr Rafał R. Wasilewski
Przedawnienie roszczeń przedsiębiorców w 2022 r. Do kiedy pozew?
Przedawnienie roszczeń przedsiębiorców w 2022 r. Do kiedy pozew?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Które roszczenia związane z działalnością gospodarczą przedawnią się z końcem 2022 r.? Do kiedy najlepiej złożyć pozew za nieopłacone faktury i o inne należności?

Działalność gospodarcza a koniec roku

Mamy już połowę listopada. To czas, w którym niektórzy już wyczekują świąt oraz końca roku. Prowadząc działalność gospodarczą trzeba jednak uważać na zakończenie roku. Może okazać się, że w nowym roku utracimy możliwość odzyskania należności od dłużników albo przynajmniej będzie to o wiele trudniejsze.

REKLAMA

Przedawnienie

O przedawnieniu mówimy w prawie cywilnym wtedy, gdy nasze roszczenia majątkowe (zwykle chodzi o jakiś dług pieniężny, jak np. niezapłacona faktura) mogą zostać nieuregulowane (dłużnik może uchylić się od zaspokojenia wierzyciela). Stanowi o tym art. 117 Kodeksu cywilnego. Nasz dłużnik będzie mógł zignorować wezwanie do zapłaty, a przed sądem powołać się właśnie na przedawnienie. Sąd co do zasady będzie musiał uwzględnić taki zarzut i oddali pozew. W przypadku roszczeń przeciwko konsumentom, konsument nawet nie będzie musiał zarzucać w sądzie przedawnienia – obecnie sąd z urzędu ma obowiązek sprawdzić, czy roszczenie przeciwko konsumentowi jest przedawnione, a jeżeli tak – uwzględnić przedawnienie.

Koniec przedawnienia w 2022 r.

Po zmianie przepisów Kodeksu cywilnego w 2018 r. ogólne terminy przedawnienia z art. 118 Kodeksu cywilnego wynoszą:

 • 3 lata dla roszczeń związanych z działalnością gospodarczą;
 • 3 lata dla roszczeń o świadczenia powtarzające się (np. czynsz, odsetki);
 • 6 lat – termin podstawowy.

Co ważne, jeżeli termin przedawnienia nie jest krótszy niż 2 lata, to jego koniec przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego (sobota, 31 grudnia 2022 r.).

O ile przyjęło się, że obecnie terminy, których termin przypada w sobotę nie mogą się skończyć w sobotę ani dzień wolny od pracy – niedziela, święto (art. 115 Kodeksu cywilnego), o tyle w tym konkretnym przypadku trzeba uważać. Nawet wśród autorytetów z zakresu prawa cywilnego nie ma zgody, czy przepis przewidujący takie „przejście” końca terminu dotyczy także przedawnienia. Zdania są podzielone, a Sąd Najwyższy w zasadzie wypowiedział się w tej materii raz (przyjmując, że w przypadku roszczenia o zawarcie umowy przyrzeczonej do obliczania końcu terminu przedawnienia stosuje się wspomniany art. 115 Kodeksu cywilnego – wyrok SN z 13.04.2007 r., III CSK 409/06)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oznacza to, że z końcem bieżącego roku przedawnią się roszczenia związane z działalnością gospodarczą, które były wymagalne w 2019 r. (1.01. – 31.12.2019 r.).

Przedawnienie obejmie także nowsze wierzytelności, jeżeli termin przedawnienia jest krótszy. Dla przykładu, roszczenia związane z umowami sprzedaży czy umowami o świadczenie usług w ramach działalności gospodarczej przedawniają się w terminie 2 lat. W konsekwencji nieopłacone faktury za sprzedaż towarów przedawnią się co wymagalnych należności z 2020 r. (1.01. – 31.12.2020 r.).

Jakie roszczenia związane z prowadzeniem firmy przedawnią się z końcem roku 2022? Są to przede wszystkim:

 • nieopłacone faktury z tytułu sprzedaży towarów z 2020 r.;
 • nieopłacone faktury z tytułu świadczenia usług (ogólnie) z 2020 r.;
 • należności z tytułu umowy o dzieło oddane w 2020 r. lub które miało w 2020 r. zostać oddane;
 • należności z tytułu umowy zlecenia z 2020 r.;
 • należności z tytułu umowy kontraktacji, gdy spełnienie świadczenia przez producenta nastąpiło w 2020 r. albo miało zostać wówczas spełnione;
 • wiele roszczeń na podstawie przepisów Kodeksu morskiego co do roszczeń z 2020 r.;
 • odsetki z 2019 r.;
 • rekompensata za koszty odzyskiwania należności z 2019 r.;
 • (co do zasady) roszczenia z tytułu czynów nieuczciwej konkurencji z 2019 r.;
 • roszczenia związane z działalnością gospodarczą na zasadach ogólnych tj. na podstawie art. 118 k.c., jeżeli brak jest szczególnego terminu przedawnienia – z 2019 r.

Co zrobić przed upływem biegu przedawnienia?

Aby nie stracić możliwości odzyskania swoich należności, warto przerwać bieg terminu przedawnienia. Sposobów jest kilka. Przede wszystkim jest to wniesienie pozwu. Pozew można złożyć samodzielnie albo zlecić reprezentację w sprawie adwokatowi czy radcy prawnemu. Jeżeli nie zdążymy przed końcem roku, to jest szansa, że nie będziemy stratni – przedawnione wierzytelności mogą być pod pewnymi warunkami skutecznie potrącone. Warto zapamiętać, że obecnie nie przerywa (a jedynie zawiesza) biegu przedawnienia złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 plus dla osoby niepełnosprawnej. Co z kryterium dochodowym?

Czy planowane jest zlikwidowanie kryterium dochodowego warunkującego uzyskanie świadczenia uzupełniającego dla osób z niepełnosprawnościami?

Senat: 300 zł plus dla sołtysa po siedmiu latach i niezależnie od liczby kadencji. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca

Przyjęta 18 kwietnia 2024 r. wraz z poprawkami przez Senat nowelizacja ustawy dotycząca świadczenia dla sołtysów zakłada, że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

8600 zł – tyle od 1 lipca 2024 r. może wynieść kara dla kierowcy, który się zagapi. Namierzy go system.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zagrożony karą. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ministerstwo Zdrowia już pracuje nad nowymi przepisami

Możliwe jest wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Zdaniem minister zdrowia Izabeli Leszczyny na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol. Podobnego zdania jest były premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Dla 2-3 osobowego gospodarstwa bon energetyczny 400 zł lub 800 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł lub 1000 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł 1200 zł. Projekt na RCL

Dla gospodarstwa 2-3 osobowego bon energetyczny będzie miał wartość 400 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł.

Tysiące Polaków urodzonych po 2009 r. nie kupią i nie zapalą już legalnie papierosa? Celem wyeliminowanie palenie w kolejnych pokoleniach.

Czy stworzenie pierwszego pokolenia wolnego od nikotyny będzie korzystne dla państw, bo ograniczy liczbę chorób i zgonów ich obywateli, czy niekorzystne, bo spadną dochody z akcyzy i rozwinie się szara strefa? Kolejne państwo próbuje zaostrzyć przepisy antynikotynowe.

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Prawdopodobnie tak

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Taki jest plan.

Zakaz wprowadzania psów na plaże niezgodny z prawem. Ale nie można psów puszczać wolno – trzeba prowadzić na smyczy i po nich sprzątać

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą zakazu wprowadzania psów na plaże w gminie Ustronie Morskie, który uchwaliła ta gmina. Najpierw Rzecznik bezskutecznie interweniował u wójta, a potem zaskarżył uchwałę gminy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. WSA wyrokiem z 4 kwietnia 2024 r. stwierdził nieważność tego zakazu. Ale jednocześnie Sąd wskazał, że nieważność generalnego zakazu wprowadzania psów na plażę nie oznacza dowolności postępowania osób, wprowadzających psy na plaże. Cały czas bowiem obowiązują w tej gminie przepisy regulaminu utrzymania czystości i porządku, które zobowiązują właścicieli lub opiekunów do wyprowadzania psów na smyczy na terenach użytku publicznego (a psów ras uznawanych za na smyczy i w kagańcu przez osobę pełnoletnią). Przepisy te nakładają też na właścicieli lub opiekunów zwierząt domowych obowiązek usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych. To jedna z wielu podobnych spraw. Co jakiś czas samorządy gminne postanawiają zakazać wstępu psom a to do parku, na plażę, czy nawet na cmentarz.

REKLAMA

Rząd: wzrost opłat od bogatych firm aż o 200%. Opozycja: 200% to żadna podwyżka. Bo inflacja

Wzrost rocznego wskaźnika opłaty telekomunikacyjne na poziomie 0,15% - co stanowi wzrost o 200% w stosunku do stanu obecnego. Sprawdź szczegóły!

Zasiłek pielęgnacyjny i rodzinny: Zbliżają się terminy ustawowe waloryzacji tych zasiłków

Od wielu lat nie były waloryzowane świadczenia rodzinne. W 2024 r. muszą zostać podwyższone. Jest to nakaz ustawowy.

REKLAMA