REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwód a udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.)

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawa gospodarczego Kancelaria Radcy Prawnego dr Rafał R. Wasilewski
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Rozwód a udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Rozwód a udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) to najpopularniejszy rodzaj spółki w Polsce. Bardzo często – z różnych względów – wspólnikiem jest tylko jedno z małżonków. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy w małżeństwie obowiązuje ustrój wspólności majątkowej. Dopóki w małżeństwie panuje zgoda, problemu raczej nie ma. Nieporozumienia powstają wtedy, gdy mąż i żona pozostają w konflikcie, a w ostateczności dochodzi do rozwodu. I do podziału majątku. Co się dzieje z udziałami w spółce z o.o., gdy nastąpi rozwód i byli małżonkowie zamierzają dokonać podziału swojego majątku?

Udział w spółce z o.o. a majątek spółki

REKLAMA

W praktyce często dochodzi do nieporozumienia wynikającego z mylnego utożsamiania udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z udziałem w jej majątku. Udziałem w sp. z o.o. jest po pierwsze część kapitału zakładowego spółki, a po drugie – tytułem praw i obowiązków wspólnika. Kapitał zakładowy to podstawowy kapitał spółki, który wspólnicy muszą pokryć już na początkowy etapie założenia spółki. Może zostać pokryty nie tylko w formie pieniężnej, ale także poprzez aport. Udziały pozwalają wspólnikom m.in. na uczestnictwo w zgromadzeniu wspólników, w tym głosowanie nad uchwałami. Oprócz tego mają wpływ na partycypację w zysku spółki (w ramach dywidendy).

REKLAMA

Na majątek spółki z o.o. składa się wiele elementów: kapitał zakładowy, kapitał rezerwowy, kapitał zapasowy, inne fundusze (celowe) oraz pozostałe składniki majątku. Pod kątem rachunkowym można wyodrębniać aktywa trwałe i obrotowe. Spółka, jako odrębny podmiot prawa, dysponuje własnymi środkami pieniężnymi, może mieć własny tytuł prawny do nieruchomości (prawo własności), różnego rodzaju rzeczy (pojazdy, urządzenia, meble, towary itp.), udziały w innych spółkach. Poza tym po stronie sp. z o.o. może występować majątek w postaci wartości niemajątkowych (np. znaki towarowe, prawa autorskie, patenty itp.).

Pamiętać należy, że posiadanie udziałów nie przekłada się na „współwłasność” w majątku spółki z o.o. Inaczej mówiąc, nawet jeżeli posiadamy 50% udziałów w kapitale zakładowym, to nie oznacza, że przysługuje nam 50% nieruchomości spółki. Nieruchomości (jako majątek spółki) przysługuje samej spółce, a wspólnik nie może o nim samodzielnie decydować.

Udziały w spółce z o.o. a małżeństwo

W myśl Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, z chwilą zawarcia małżeństwa pomiędzy jego stronami powstaje ustrój wspólności majątkowej. Oznacza to, że wszelkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez obie lub przez jedną z nich stanowią majątek wspólny. Dotyczy to także udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Potwierdza to przede wszystkim orzecznictwo Sądu Najwyższego: „jeżeli wkład wniesiony do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy do majątku wspólnego wspólnika i jego małżonka, również udział w spółce objęty przez wspólnika wchodzi w skład tego majątku” (uchwała SN z 7.07.2016 r., III CZP 32/16).

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Tym samym obydwoje współmałżonkowie mają prawo do udziałów na zasadach wspólności łącznej, a więc niepodzielnej. Nie ma przy tym znaczenia, że zostały one formalnie objęte tylko przez jednego z małżonków. Nawet wtedy, gdy tylko jedno z małżonków jako jedyne widnieje w charakterze wspólnika w Krajowym Rejestrze Sądowym czy w samej umowie spółki. Oznacza to tylko tyle, że uprawnienia z udziałów wykonuje małżonek, będący wspólnikiem.

Udziały w spółce z o.o. a rozwód

REKLAMA

Z chwilą orzeczenia rozwodu pomiędzy małżonkami ustaje wspólność majątkowa, a zebrany przez nich majątek podlega podziałowi. Na potrzeby podziału majątku przyjmuje się, że udziały małżonków w majątku wspólnym były równe (po 50%), chociaż jest możliwe prowadzenie w tym zakresie sporu przez byłych małżonków.

Cały majątek wspólny przypada więc zasadniczo w równym stopniu każdemu z byłych małżonków. Nie inaczej dzieje się z udziałami w spółce z o.o. Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy: „na potrzeby sprawy o podział majątku wspólnego wystarczające jest jednak stwierdzenie, że należące do majątku wspólnego udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością co do zasady mogą być podzielone pomiędzy byłych małżonków, a więc także przypaść temu z współuprawnionych, który nie był wspólnikiem. Przeszkodą do dokonania takiego podziału byłoby jedynie zawarcie w umowie spółki przewidzianego w art. 1831 KSH zastrzeżenia ograniczającego lub wyłączającego wstąpienie do tej spółki współmałżonka wspólnika w przypadku, gdy udziały są objęte wspólnością majątkową” (postanowienie SN z 31.01.2013 r., II CSK 349/12).

W tym miejscu trzeba zwrócić uwagę, że umowa spółki z o.o. może nie pozwalać na to, by po rozwodzie obydwoje byłych małżonków występowało jako wspólnicy. Według przywołanego przez Sąd Najwyższy art. 183[1] k.s.h. umowa spółki może ograniczyć lub wyłączyć wstąpienie do spółki współmałżonka wspólnika w przypadku, gdy udział lub udziały są objęte wspólnością majątkową małżeńską. W praktyce oznacza to tyle, że odpowiednie postanowienia umowy spółki mogą nie pozwalać na to, by po rozwodzie krąg wspólników zmienił się. Jeżeli formalnie wspólnikiem był tylko jeden z małżonków, a umowa posiada stosowne zapisy, drugi z małżonków może nie zostać wspólnikiem. Także po rozwodzie, gdy powinien otrzymać swój „udział w udziałach”. Co wtedy? W takim przypadku przy podziale majątku niezbędne jest odpowiednia wycena udziałów w spółce, a były małżonek, który nie może zostać wspólnikiem, powinien w ramach podziału uzyskać równowartość swojej „części udziałów” w ramach pozostałego majątku wspólnego. Alternatywnie sąd może zdecydować o obowiązku spłaty równowartości stosownej części udziałów w spółce na rzecz byłego małżonka, który nie stanie się wspólnikiem.

W jaki sposób następuje podział udziałów spółki z o.o. po rozwodzie?

Podział udziałów spółki z o.o. pomiędzy dotychczasowych współmałżonków może nastąpić na dwa sposoby:

  • w wyniku postępowania sądowego (postanowienie sądowe albo ugoda sądowa)
  • na podstawie umowy byłych małżonków o podziale majątku wspólnego.

Warto wspomnieć, że sądowy podział majątku może mieć miejsce w postępowaniu rozwodowym. Może tak się stać, gdy sąd uzna, że rozstrzyganie o podziale majątku nie wydłuży nadmiernie całego postępowania. W praktyce bardzo rzadko dochodzi do podziału majątku w toku procesu rozwodowego. Przyczyną tego stanu rzeczy może być w szczególności to, że sprawy rozwodowe są rozpatrywane przez sądy okręgowe (wydziały rodzinne). Tymczasem sprawa o podział majątku wspólnego byłych małżonków jest sprawą cywilną, rozpoznawaną w postępowaniu nieprocesowym przez sąd rejonowy. Skoro generalnie sprawami takimi zajmują się sędziowie orzekający w sądach niższego szczebla, to sędziowie w sądach okręgowych niekoniecznie są chętni do dodatkowego obciążania się pracą związaną z ustalaniem składu majątku rozwodzących się małżonków oraz decydowaniem o jego podziale. Z tego względu w znakomitej większości byli małżonkowie spotykają się w sądzie po raz drugi, aby podzielić swój majątek.

Jeżeli małżonkowie, chcą uniknąć postępowania sądowego, mogą zdecydować się na samodzielny podział i zawrzeć odpowiednią umowę. Pamiętać jednak przy tym trzeba, że w przypadku, gdy jej przedmiotem jest zbycie udziałów w spółce z o.o. na rzecz drugiej strony, konieczne jest zachowanie formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Zwykła forma pisemna nie wystarczy. Poza tym, jeżeli oprócz udziałów w spółce z o.o. do majątku wspólnego wchodziło np. prawo własności nieruchomości (dom, mieszkanie), to taka umowa o podziale majątku musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Warto przy tym pamiętać, że byli małżonkowie nie muszą jednorazowo dzielić całego wspólnego majątku. Dopuszczalne jest zawarcie umowy częściowego podziału majątku wspólnego. Dochodzi do niej na przykład wtedy, gdy byli małżonkowie są zgodni co do tego, że niektóre rzeczy mają przypaść jednemu z nich, a co do niektórych nie mogą dojść do porozumienia.

Udziały w spółce z o.o. mogą podlegać podziałowi według trzech sposobów, a mianowicie poprzez:

  • podział fizyczny – podział udziałów pomiędzy byłych małżonków, gdy umowa spółki temu się nie sprzeciwia
  • przyznanie udziałów wyłącznie jednemu z byłych małżonków i zobowiązanie go do spłaty równowartości udziałów należnych drugiemu z nich (ewentualnie przyznanie innego składnika majątku wspólnego w zamian za część udziałów); wartość udziałów określa się według stanu z ustania wspólności majątkowej (rozwodu), ale na podstawie cen z daty orzekania o podziale majątku
  • sprzedaż wszystkich udziałów osobie trzeciej i podział uzyskanych środków pieniężnych między byłych współmałżonków (w tym przypadku może się okazać, że sprzedaż udziałów w ramach postępowania podziałowego może doprowadzić do uzyskania przez byłych małżonków niższych kwot, niż wynosi rzeczywista wartość udziałów).

Niezależnie od tego, w jaki sposób i komu przypadną udziały, o fakcie nabycia udziałów lub ich części w spółce z o.o. należy zawiadomić spółkę. Zbycie udziału jest bowiem skuteczne wobec niej dopiero od chwili, gdy otrzyma ona zawiadomienie wraz z dowodem dokonania takiej czynności.

Podsumowanie

Trzeba pamiętać, że generalnie udziały w spółce z o.o. są składnikiem majątku wspólnego, a w razie rozwodu prawa do udziałów nie przysługują wyłącznie temu z byłych małżonków, który figurował formalnie jako wspólnik firmy. Podział udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością po rozwodzie zależy od wielu czynników, w tym od treści umowy spółki oraz porozumienia byłych małżonków. Istnieje kilka możliwych scenariuszy: podział fizyczny udziałów, przyznanie ich jednemu z małżonków ze spłatą drugiego lub sprzedaż udziałów i podział uzyskanych środków. Warto pamiętać, że formalności związane z takim podziałem, w tym obowiązek zachowania odpowiedniej formy prawnej, są kluczowe dla jego skuteczności. W przypadku braku porozumienia decyzję podejmuje sąd w postępowaniu o podział majątku wspólnego.

Autor: dr Rafał R. Wasilewski – radca prawny
www.radcawasilewski.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

REKLAMA

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

REKLAMA

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

Będą zmiany w kodach recept: S – przyznawanych osobom 65+ oraz DZ – dla osób poniżej 18. roku życia, co do odbioru bezpłatnych leków bądź innych produktów medycznych

Trwają konsultacje w zakresie zmian prawa co do wydawania i realizacji recept. Projekt przewiduje umożliwienie farmaceucie lub personelowi wydającemu uzupełnienia recepty o ten kod. Dzięki temu, pacjent otrzyma produkt bezpłatnie, po uzupełnieniu recepty w aptece, bez konieczności ponownego kontaktu z lekarzem czy dodatkowych wizyt u świadczeniodawcy. Przypominamy też o trwającym w wielu gminach w Polsce tzw. PROGRAMIE LEK. W maju 2025 r. też będą dopłaty do leków, nawet do 300 zł.

REKLAMA