REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezrobocie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rządowy program na wzrost zatrudnienia

Rząd przyjął „Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej”, w którym wskazano najważniejsze kierunki działań służące tworzeniu jak najlepszych warunków do rozwoju ekonomii społecznej i przedsiębiorstw społecznych. Realizacja programu ma przyczynić się do powstania 35 tys. nowych miejsc pracy do końca 2020 r.

Nowe pomysły na walkę z bezrobociem i ubóstwem

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło nowy, Krajowy Program Przeciwdziałania ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu. Program został przyjęty przez rząd i ma na celu zmniejszenie ubóstwa, stworzenie nowych perspektyw na rynku pracy oraz wsparcie osób starszych.

Brak szans na powrót do kraju emigrantów zarobkowych

Zdaniem ekspertów nie ma szans na powrót do kraju emigrantów zarobkowych. Pomimo wzrostu wynagrodzeń w Polsce, wziąż realna siła nabywcza wynagrodzeń za granica jest około dwukrotnie wyższa niż w Polsce.

Wydatki sfinansowane dotacją mogą być kosztem podatkowym

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która za środki dotacji z urzędu pracy kupi towar lub wyposażenie nie zaliczające się do środków trwałych - może zaliczyć takie wydatki do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Bezrobocie w UE spada

Zgodnie z danymi Eurostat-u, bezrobocie w Unii Europejskiej powoli spada. Bezrobocie w strefie euro w czerwcu wyniosło 11,5 proc., co daje najniższy wynik od września 2012 r.

Dofinansowanie wynagrodzeń za zatrudnienie bezrobotnych 50+

Pracodawcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie skierowanych osób bezrobotnych po 50. roku życia, mogą uzyskać dofinansowanie do ich wynagrodzeń. Na jakich zasadach przyznawane jest dofinansowanie wynagrodzeń za zatrudnienie bezrobotnych powyżej 50. roku życia?

Bezrobocie ciąge spada

Jak podaje GUS, stopa bezrobocia w czerwcu spadła w stosunku do 12,5 proc. w maju i wyniosła 12 proc. Eksperci podkreślają nadal, że dwucyfrowa stopa bezrobocia nie jest powodem do zadowolenia.

Słaby wzrost liczby nowych miejsc pracy

Wzrost liczby nowych miejsc pracy wciąż utrzymuje się na niskim poziomie. Tymczasem od 6 miesięcy spada bezrobocie. Dlaczego pracodawcy nie tworzą nowych miejsc pracy?

REKLAMA

Bezrobocie spada, a miejsc pracy wciąż brakuje

W pierwszej połowie roku spadł odsetek bezrobocia, jednak miejsc pracy w dalszym ciągu nie przybywa. W sektorze małych i średnich przedsiębiorstw nie widać poprawy, gdyż zapewnienie nowych miejsc pracy wiąże się ze sporym obciążeniem finansowym.

Problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników

Aż 1/3 młodych Polaków nie może znaleźć pracy. Tymczasem 80% pracodawców ma problem z pozyskaniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Czy taka sytuacja występuje tylko w Polsce? Jak jej zaradzić?

Potrzeba zwiększenia zatrudnienia wśród ludzi młodych

Bezrobocie wśród ludzi młodych w Europie wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. W Parlamencie Europejskim odbyła się debata o potrzebie zwiększenia zatrudnienia wśród młodych. Jakie działania podejmowane są w Polsce?

Jak ubiegać się o dodatek aktywizacyjny?

Dodatek aktywizacyjny mogą otrzymać osoby posiadające status osoby bezrobotnej z prawem do zasiłku, w przypadku podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Dodatek aktywizacyjny uregulowany jest w art. 48 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jak ubiegać się o dodatek aktywizacyjny?

Podsumowanie reformy urzędów pracy

Podczas posiedzenia Naczelnej Rady Zatrudnienia, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Jacek Męcina podsumował pierwszy etap wdrożenia nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Poziom bezrobocia w Polsce w stosunku do innych państw UE

Poziom bezrobocia w Polsce jest niższy niż średnia dla 28 państw UE. Największym problemem Polski jest natomiast bezrobocie wśród ludzi młodych, które utrzymuje się na poziomie wyższym niż średnia unijna.

Świadczenie aktywizacyjne

Pracodawcy zatrudniający osoby bezrobotne mogą liczyć na wsparcie w postaci świadczenia aktywizacyjnego. Komu i na jakich warunkach ono przysługuje?

Program Aktywizacji i Integracji

Powiatowy Urząd Pracy realizuje program aktywizacji zawodowej i integracji społecznej dla osób bezrobotnych. Celem programu jest wsparcie osób bezrobotnych.

Aktywizowanie bezrobotnych przez profilowanie

Aktywizowanie bezrobotnych przez ich profilowanie oraz wprowadzenie zindywidualizowanego podejścia urzędów pracy oraz rozliczanie wszystkich instytucji rynku pracy z osiąganych efektów, to zmiany w znowelizowanej ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Z jakich bonów mogą skorzystać bezrobotni?

Osoby bezrobotne do 30 roku życia mają możliwość skorzystania z dostępnych instrumentów rynku pracy. W szczególności mogą starać się o bony: szkoleniowy, stażowy, zatrudnieniowy oraz bon na zasiedlenie. W jaki sposób można skorzystać z oferowanej pomocy?

Profilowanie pomocy dla osoby bezrobotnej

Urząd pracy niezwłocznie po rejestracji zobowiązany jest ustalić profil pomocy osobie bezrobotnej. W każdym z dostępnych profili zostały uwzględnione formy pomocy, dopasowane do indywidualnych potrzeb bezrobotnego. Jak one wyglądają?

Reforma urzędów pracy szansą na poprawę sytuacji osób młodych i 50+ na rynku pracy

Znowelizowana ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która weszła w życie z końcem maja, jest szansą na zwiększenie aktywności zawodowej osób bezrobotnych i wsparcie pracodawców. Nowelizacja ta wprowadza wiele nowych instrumentów w walce z bezrobociem oraz przewiduje współpracę sektora publicznego z firmami prywatnymi. Jak pracodawcy oceniają reformę urzędów pracy?

Bony dla bezrobotnych

W związku z reformą urzędów pracy, osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą skorzystać z dodatkowych instrumentów rynku pracy w postaci bonu szkoleniowego, stażowego, zatrudnieniowego oraz bonu na zasiedlenie. Na czym polega pomoc oferowana w ramach bonów?

Nowy unijny program "Gwarancje dla młodzieży" 2014/2015

Funkcjonuje już nowy program unijny "Gwarancje dla młodzieży". Jego celem jest wspieranie na rynku pracy ludzi młodych do 25 roku życia. W ramach gwarancji dla młodzieży przewidziano realizację dwóch projektów "Pomysł na siebie" oraz "Równi na rynku pracy", które obejmują okres od 1 kwietnia 2014 r. do 31 grudnia 2015 r. Na czym polegają?

Zasiłek dla bezrobotnych w 2015 r.

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych ustalana jest raz w roku - 1 czerwca w oparciu o wskaźnik inflacji. Obecnie wynosi on 823,60 zł brutto za okres pierwszych trzech miesięcy pobierania. Jaka będzie wysokość obniżonego i podwyższonego zasiłku dla bezrobotnych w 2015 r.?

Reforma urzędów pracy weszła w życie - co zostało zmienione?

Reforma urzędów pracy weszła dziś (27 maja 2014 r.) w życie. Wprowadza refundację składek za pracowników, granty na telepracę, bony, niskooprocentowane pożyczki,  lepiej dopasowuje pomoc do potrzeb bezrobotnych. Co jeszcze zostało zmienione?

Pracodawcy chętniej zatrudnią bezrobotnych

Pracodawcy chętniej będą zatrudniać osoby bezrobotne do 30 roku życia oraz w wieku 50+. Korzystne zmiany w tym zakresie wprowadza dla nich nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która przewiduje różne formy wsparcia w ramach pomocy de minimis.

Reforma urzędów pracy 2014 / 2015 - korzyści dla pracodawcy

Przepisy reformujące urzędy pracy zaczną obowiązywać w ciągu najbliższych tygodni. Ustawa z dnia 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw została podpisana przez Prezydenta RP 24 kwietnia 2014 r. i czeka na publikację w Dzienniku Ustaw.

Reforma urzędów pracy w 2014 r.

Reforma urzędów pracy w 2014 r. przewiduje nowe instrumenty wsparcia, profilowanie pomocy dla bezrobotnych i wynagradzanie pracowników urzędów za osiągane wyniki. Reformę przygotowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a w czwartek 24 kwietnia 2014 r. została podpisana przez prezydenta.

Wsparcie dla młodych bezrobotnych - bon na zasiedlenie i na staż

Już od maja bieżącego roku ma zacząć w części obowiązywać ustawa o urzędach pracy, mająca na celu poprawę walki z bezrobociem. Ustawa ukierunkowana jest przede wszystkim na poprawę sytuację osób do 30 roku życia oraz powyżej 50. Wśród środków pomocy znajdują się różnego rodzaju bony, zwolnienia z opłacania składek wszystko po to, aby zachęcić pracodawców do współpracy z urzędami pracy.

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych w 2014 r.

W związku z przeprowadzoną waloryzacją w 2013 r. wysokość podstawowego zasiłku dla bezrobotnych w 2014 r. wynosi 823,60 zł brutto w okresie pierwszych trzech miesięcy pobierania. Jaka jest wysokość obniżonego i podwyższonego zasiłku dla bezrobotnych?

Korzystne dla przedsiębiorców zmiany w promocji zatrudnienia

Senat przyjął zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach ryku pracy. Zapewniają one nowe instrumenty wsparcia czy profilowanie pomocy dla bezrobotnych. Zmiany są korzystne dla przedsiębiorców, bowiem pozwolą na skuteczniejsze ograniczenie bezrobocia.

Mobilność studentów i absolwentów w UE

Priorytetem unijnej polityki społecznej jest tworzenie warunków sprzyjających studiom, szkoleniom i pracy za granicą. Komisja Europejska oraz Euridice sprawdziły wspieranie mobilności studentów i absolwentów w poszczególnych państwach. Jak na tle całej UE wypadła Polska?

Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Sejm przyjął nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Nowelizacja zakłada m.in. utworzenie nowych programów wsparcia dla osób poszukujących zatrudnienia. Jak nowe regulacje oceniają przedsiębiorcy?

Co przyniesie reforma urzędów pracy?

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która reguluje funkcjonowanie urzędów pracy i tworzy ramy dla polityki ograniczania bezrobocia w Polsce. Nowelizacja taka była potrzebna, ponieważ system publicznych służb zatrudnienia funkcjonujący w oparciu o dotychczasowe regulacje był nieefektywny, na co wskazywały m.in. niedawno ogłoszone wyniki kontroli NIK dotyczące wsparcia zatrudnienia osób w wieku 50+.

Sejm przyjął reformę urzędów pracy

14 marca Sejm przyjął nowelizację przepisów dotyczących promocji zatrudnienia i instytucji rynku pracy. Najważniejszą zmianą będzie podniesienie wieku młodych do 30 lat i w ten sposób dostosowanie ofert pracy w urzędach pracy.

Aż 60% trwale bezrobotnych to kobiety

Jak wynika z badań Instytutu Filozofii i Socjologii PAN bezrobocie wśród kobiet jest wyższe niż wśród mężczyzn. W grupie osób długotrwale bezrobotnych kobiety stanowią aż 60% pomimo iż są one lepiej wykształcone niż mężczyźni. Badania rynku pracy pokazują, że pracodawcy chętniej zatrudniają mężczyzn niż kobiety.

Brak zatrudnienia wiąże się z osłabieniem gospodarczym

W 2013 r. można było zaobserwować wzrost PKB aż o 1,6 proc. Przedsiębiorstwa chętniej podejmowały się innowacyjnych rozwiązań jednocześnie dążąc do redukcji kosztów. Zmiany obejmują głównie restrukturyzację zatrudnienia, a to powoduje znaczne osłabienie gospodarcze.

Pożyczka na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Nowelizacja Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadza zmiany związane z systemem udzielania pożyczek na podjęcie działalności gospodarczej. Pożyczki będą stanowiły odrębny instrument zapewniający wsparcie, a o ich ubieganie będą mogli starać się nie tylko bezrobotni ale również poszukujący pracy absolwenci.

Cechy osobowe pracownika bez doświadczenia zawodowego

Osoby bez posiadanego doświadczenia zawodowego mają zawsze większe trudności ze znalezieniem zatrudnienia. Otrzymują znacznie mniej zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne, ale nie oznacza to, iż nie mają żadnych szans na znalezienie odpowiedniej pracy.

Europejska Gwarancja dla młodych, czyli walka z bezrobociem

Największy odsetek osób bezrobotnych można odnaleźć wśród młodych. Unia Europejska przygotowała w tym celu projekt reformy Gwarancja dla młodych, który wzmocni rynek pracy i pomoże młodym osobom w znalezieniu zatrudnienia.

Wysoka stopa bezrobocia w Polsce

Główny Urząd Statystyczny podał informacje o wysokości bezrobocia rejestrowanego w Polsce w styczniu 2014r. Z danych wynika, iż stopa bezrobocia utrzymuje się na wysokim poziomie.

Rusza program aktywizacji zawodowej 50+

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozpoczyna program aktywizacji zawodowej 50+. Zakłada on podniesienie poziomu wskaźnika aktywizacji dojrzałych pracowników do poziomu 50%. Powodem takiego działania są zmiany w strukturze wiekowej społeczeństwa.

Unia Europejska przewiduje wzrost gospodarczy

Kryzys finansowy w sektorze gospodarki widoczny jest każdym państwie członkowskim Unii. Niemniej jednak UE prognozuje wzrost gospodarczy o różnym natężeniu. Jest to zjawisko nietrwałe, ale z pewnością pozytywne.

Zatrudnienie stażysty po odbyciu stażu

Stażysta, który odbywał staż w urzędzie, a który zamierza podjąć w nim zatrudnienie musi przejść proces rekrutacji podobnie jak każdy z kandydatów. Weryfikacji będzie podlegało spełnienie określonych wymogów, odnoszących się do członków korpusu służby cywilnej.

Pomoc państwa w sytuacji zwolnienia rolnika z pracy

Po zwolnieniu z pracy właściciel lub posiadacz nieruchomości rolnej może liczyć na pomoc z urzędu pracy i od organów samorządu terytorialnego.

Fundusze Unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Pozyskanie funduszy na rozpoczęcie działalności gospodarczej możliwe jest dzięki Unii Europejskiej. Dla wielu osób pragnących ową działalność rozpocząć sen z powiek spędza zawiłość procedur, niewiedza czy najważniejsze brak środków na taką działalność. Jak pozyskać fundusze unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Jak otrzymać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej w 2014 r.

Pomysł jest, środków brak – to najczęstsze twierdzenie potencjalnych przedsiębiorców. Pomimo usilnych starań, często nie jesteśmy w stanie samodzielnie zdobyć zadowalającego kapitału umożliwiającego nam rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Co robić w takiej sytuacji? Gdzie szukać źródeł wsparcia? Czy istnieje możliwość zdobycia dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Bon stażowy i bon migracyjny sposobem na mniejsze bezrobocie wśród młodych

Bon stażowy oraz bon migracyjny mają być rozwiązaniem na coraz większe bezrobocie wśród młodych. Jakie środki mają być podjęte w celu zmniejszenia bezrobocia wśród ludzi młodych?

Miliard złotych na wsparcie dla młodych bezrobotnych

Do Polski ma spłynąć miliard złotych na wsparcie dla młodych bezrobotnych. Fundusze te mają posłużyć zmniejszeniu luki między pracodawcami a absolwentami szkół, których kwalifikacje odbiegają od oczekiwań rynku.

Program aktywizacji długotrwale bezrobotnych

Firmy prywatne mają pomóc w aktywizacji długotrwale bezrobotnych. Prace nad wdrożeniem zmian w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy trwają właśnie w Sejmie. Reforma rynku pracy przewiduje głównie wsparcie w zatrudnieniu ludzi młodych.

Stopa bezrobocia w grudniu: 13,4%

Bezrobocie w grudniu wzrosło najwolniej od 2007 roku - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Stopa bezrobocia wyniosła 13,4%. Jeszcze na początku ubiegłego roku ekonomiści prognozowali, że może to być nawet 14-15%.

REKLAMA