REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 712 zł do 3920 zł – taki przelew można dostać w 2024 r. Urzędy zalała fala wniosków. Jednak wydawanie decyzji idzie wolno.

świadczenie wspierające niepełnosprawność poziom potrzeby wsparcia
Od 712 zł do 3920 zł – taki przelew można dostać w 2024 r. Urzędy zalała fala wniosków. Jednak wydawanie decyzji idzie wolno.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Osoby z niepełnosprawnościami w wieku od ukończenia 18 roku życia mogą w 2024 r. korzystać z nowego instrumentu wsparcia, jakim jest świadczenie wspierające. Jednak ustalanie prawa do niego rozciąga się w czasie.

Komu przysługuje świadczenie wspierające?

Osoby z niepełnosprawnościami mogą korzystać ze świadczenia wspierającego od 1 stycznia 2024 r. Przysługuje ono osobom, które ukończyły 18 rok życia. Nie obowiązuje w tym wypadku kryterium dochodowe, a ponadto, prawo do świadczenia nie jest uzależnione od tego, czy osoba niepełnosprawna korzysta z innych form wsparcia. Innymi słowy, nie trzeba znajdować się w trudnej sytuacji materialnej, by uzyskać wsparcie.

REKLAMA

Jaką wysokość ma świadczenie wspierające?

Wysokość świadczenia wspierającego jest uzależniona od tego, jaki poziom potrzeby wsparcia zostanie ustalony. Decyzję w tym zakresie wydaje wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Jak informowano w połowie marca 2024 r., wnioski o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia złożyło od początku roku ponad 150.000 osób. Proces oceny potrzeby wsparcia przeszło na tamten moment ok. 3000 osób. Jak z tego wynika, proces przebiega wolno, co ma związek z tym, że na dzień 1 stycznia 2024 r. było tylko 600 osób orzekających, które mogły wydawać decyzje w tej sprawie. Poziom ten jest stale zwiększany, a ich liczba w połowie marca wynosiła już 1100. Kolejne szkolenia i certyfikacje są w toku. Można więc liczyć na to, że w najbliższym czasie proces wydawania przedmiotowych decyzji będzie mniej czasochłonny.
Świadczenie wspierające jest wprowadzane w trzech etapach – osoby z potrzebą poziomu wsparcia określoną na 87-100 punktów mogą ubiegać się o świadczenie wspierające od 2024 r., osoby z 78-86 punktami od 2025 r., a osoby z 70-77 punktami od 2026 r.
Wysokość świadczenia jest pochodną wysokości renty socjalnej i może wynosić od 40% aż do 220% tejże renty. Oznacza to, że świadczenie wspierające może obecnie wynosić od 712 zł do 3920 zł.

Wysokość świadczenia wspierającego:
  • 95–100 punktów – 220 % renty socjalnej,
  • 90–94  punktów – 180% renty socjalnej,
  • 85–89  punktów – 120% renty socjalnej,
  • 80–84  punktów – 80% renty socjalnej,
  • 75–79  punktów – 60% renty socjalnej,
  • 70–74  punktów – 40% renty socjalnej.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. Co zmieniło się dla frankowiczów?

Jakie zmiany wprowadziła „Uchwała frankowa” Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2024 roku? Jakie możliwości i prawa mają frankowicze w świetle nowej uchwały? Czy spodziewamy się kolejnych zmian? 

Podatek od streamerów. Donejty nie spełniają definicji darowizny, podlegają więc podatkowi dochodowemu

Podatek od streamerów. Donejty, czyli anonimowe wpłaty przekazywane twórcy internetowemu transmitującemu np. grę komputerową, podlegają podatkowi dochodowemu, bo nie są darowizną – czytamy w dzisiejszym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

Jeszcze tylko dziś wyborcy z niepełnosprawnościami mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego

Wyborcy z niepełnosprawnościami i osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeszcze tylko do dziś, 27 maja 2024 r. 

Powrót kontrowersyjnej ustawy. Wiatraki pół kilometra od domów

Według informacji uzyskanych przez portal Money.pl, prawdopodobnie w czerwcu poznamy projekt tzw. "ustawy wiatrakowej". Zgodnie z zapowiedziami, wiatraki będą mogły być stawiane w odległości pół kilometra od zabudowań. W ustawie znajdą się również inne ważne regulacje dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

REKLAMA

Przywrócenie handlowych niedziel. ZPPHiU: czas otwarcia sklepów powinien być krótszy (np. 8 godzin)

Przywrócenie handlu w niedziele wymaga przemyślanego zaprojektowania i odpowiedniego przygotowania - uważa dyrektor generalna Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług Zofia Morbiato. Czas pracy w niedziele powinien być jednak krótszy niż przed wprowadzeniem zakazu - dodaje.

Płaca minimalna w 2025 r. wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna w 2025 r. wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

REKLAMA

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA