REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Katastrofa budowlana w Wałbrzychu

Katastrofa w fabryce porcelany w Wałbrzychu, zawaliła się ściana. Niestety dwie osoby zginęły.

Izolacja podłogi na gruncie – jak ją zaprojektować?

Zadaniem izolacji podłogi na gruncie jest zapewnienie odpowiedniego komfortu użytkowania podłogi. Straty ciepła z budynku w kierunku gruntu mogą wynosić nawet 15–20% w ogólnym bilansie cieplnym budynku. Z tego właśnie powodu projekt izolacji podłogi na gruncie jest tak ważny i powinien być wykonany bardzo dokładnie.

Budowa domu: O co pytać wykonawcę?

Jak znaleźć dobrego wykonawcę do budowy domu? Wybierając wykonawcę warto opierać się na rekomendacjach i pierwszym wrażeniu, jakie wywrze na nas podczas bezpośredniej rozmowy. Zobacz, o co warto zapytać i co warto ustalić z wykonawcą podczas pierwszej rozmowy.

Budowa domu: O co warto zapytać architekta?

Budując dom, jedną z pierwszych osób z którymi konsultujemy własne pomysły jest architekt. Zobacz, o co warto zapytać architekta podczas ustalania szczegółów na temat projektu domu.

REKLAMA

Dom pasywny – czym się charakteryzuje?

W budownictwie energooszczędnym wyróżnia się trzy rodzaje domów energooszczędnych: energooszczędne, wysoko energooszczędne i pasywne. Domy te różnią się między sobą parametrami energetycznymi, czyli zapotrzebowaniem na energię cieplną w skali roku. Zobacz, co wyróżnia dom pasywny na tle domów energooszczędnych.

Który producent styropianu jest najlepszy?

Jak sprawdzić, który producent styropianu jest najlepszy? Jak sprawdzić, czy produkowany styropian jest dobrej jakości? Gdzie znaleźć listę najlepszych producentów styropianu?

Styropian: Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku

Najczęściej wykonywanym rodzajem ścian w polskim budownictwie są ściany warstwowe. Jedną z warstw jest warstwa izolacyjna. Aby dobrze pełniła swoja funkcję, musi mieć odpowiednią grubość. Zobacz jak ocieplić ściany zewnętrzne budynku, aby panował w nim odpowiedni klimat a całe rozwiązanie było ekonomiczne.

Izolacja obwodowa fundamentów i cokołów w budynku

Ocieplenie ścian piwnicy ma znaczący wpływ na izolacyjność termiczną budynku. Izolacja obwodowa to izolacja, która styka się z gruntem, jest pozbawiona mostków termicznych i zapobiega przenikaniu ujemnych temperatur do wnętrza budynku.

REKLAMA

Jak kupić dobry styropian – podpowiada Instytut Techniki Budowlanej

Instytut Techniki Budowlanej (ITB) wraz ze Stowarzyszeniem Producentów Styropianu (PSPS) przygotowali pierwszy w historii projekt badawczy na temat styropianu. Celem badania było zbadanie właściwości styropianów będących na polskim rynku i wskazanie tych, które te normy spełniają. Styropiany te oznaczono specjalnym znakiem"Gwarantowany styropian".

Domy parterowe – Projekty gotowe

Projekty domów parterowych to jedne z tych, które są dość często wybierane przez Inwestorów. Ciekawe rozwiązania architektoniczne powodują, że jednokondygnacyjnych domów jednorodzinnych buduje się coraz więcej.

Budowa domu: kiedy osadzić okna?

Na którym etapie budowy domu osadzić okna? Pilnowanie kolejności prac budowlanych pozwoli nam uniknąć nieplanowanych niespodzianek podczas budowy. Podpowiadamy, kiedy najlepiej montować okna, aby ich nie uszkodzić, i aby nie uległy zabrudzeniu.

Krycie dachu podczas silnych podmuchów wiatru

Zmienny klimat podczas takich prac budowlanych jak krycie dachu wymusza na architektach i wykonawcach projektowanie i wykonywanie dodatkowych zabezpieczeń, które, staną się pewnego rodzaju dodatkowym zabezpieczeniem.

Systemy inteligentne – polscy producenci w czołówce

Inteligentne budynki są coraz bardziej popularne. Czy wkrótce staną się one standardem? Jak wskazują wyniki finansowe z 2012 r, polscy producenci odnotowali znaczny wzrost sprzedaży Jeden z producentów bezprzewodowego systemu automatyki budynkowej – Fibaro odnotował wzrost sprzedaży o 450% w porównaniu z rokiem 2011.

Okna drewniane – prawdy i mity

W przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat technologia produkcji stolarki okiennej znacząco się rozwinęła. Mimo to nadal panuje wiele nieprawdziwych przekonań co do okien drewnianych. Rozwijamy wątpliwości: do jakiego stylu pasują okna drewniane, jak je konserwować, czy są bezpieczne oraz jak długo mogą nam służyć.

Okna drewniane – konserwacja a gwarancja

Drewniane okna, aby służyły nam wiele lat, wymagają pewnych zabiegów konserwacyjnych. Może się jednak zdarzyć, że kupimy wadliwy produkt. Nie sprawne okno, nie zawsze wynika ze złego użytkowania. Zobacz, jak dbać o bezpieczeństwo zakupu.

Dopłaty do domów energooszczędnych w 2013 roku – Start!

Już niebawem ruszą dopłaty do domów energooszczędnych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej uruchamia program dopłat do budowy domów energooszczędnych. Dofinansowania mogą wynieść nawet 50 tys zł.

Wizualizacje architektoniczne budowanego domu

Budując dom, z niecierpliwością oczekujemy końcowego efektu. Teraz, aby zobaczyć jak będzie wyglądać dom po zakończeniu budowy, nie musimy czekać do zakończenia całego procesu. Możemy np. zamówić wizualizacje architektoniczne, dzięki którym zobaczymy jak będzie wyglądał nasz dom, jeszcze na etapie jego budowy.

Jak zabezpieczyć ogrodzenie i bramę na zimę?

Ogrodzenie podczas zimy narażone jest na działanie niskich temperatur, śniegu, wilgoci, promieniowania UV… W wyniku działania tych czynników, ogrodzenie może ulec uszkodzeniu. Jednym ze sposobów na trwałe ogrodzenie jest wybór takiego, które nie tylko przetrwa zimę, aby będzie służyć nam przez wiele lat. Podpowiadamy , jak takie wybrać.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu cementu?

Cement jest podstawowym składnikiem betonu i ma Duzy wpływ na jakość konstrukcji budowlanych. Zły dobór cementu grozi obniżeniem trwałości konstrukcji, a także możliwością całkowitej utraty jej nośności. Poza tym może spowodować usterki estetyczne (przebarwienia, „raki”). Dlatego też przystępując do robót budowlanych należy pamiętać, że użycie cementu niskiej jakości, nawet przy jego odpowiedniej zawartości w betonie, niesie ryzyko poważnych konsekwencji.

Rodzaje wiązań w murze – wozówkowe i główkowe

Wiązanie w murze to nic innego jak sposób ułożenia cegieł. Wiązanie cegieł ma duży wpływ na to, jak ostatecznie będzie wyglądać elewacja oraz jaką będzie jej trwałości i wytrzymałości. Zobacz przykłady wiązania.

Pucolany – co to takiego?

Pucolany mają duże znaczenie w kształtowaniu wytrzymałości betonów. Ich stosowanie w budownictwie sięga kilka wieków wstecz. Nazwa pucolany wywodzi się od miejscowości Pozzuoli, z której pochodzi materiał. Jaką funkcję w technologii betonu pełnią pucolany i skąd się biorą? Na te i inne pytania odpowiada Paweł Madej, kierownik Centrum Badania Betonów w Lafarge.

Jak dobierać drzwi do poszczególnych pomieszczeń w domu?

Jak dobrać drzwi do łazienki, kotłowni, garażu, drzwi wejściowe czy pokojowe? Czy drzwi pokojowe można zamontować w łazience? Wybór drzwi powinien być podyktowany nie tylko względami estetycznymi, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Do pomieszczeń o różnej specyfice wybieramy różne rodzaje skrzydeł drzwiowych.

Nowe zasady odbioru śmieci w 2013 roku – ekologiczni będą płacić mniej

Od 1 lipca 2013 roku zaczną obowiązywać nowe zasady wywozu śmieci. Wg nowej ustawy to gmina w ramach przetargu będzie wybierać firmy, które będą zajmować się wywozem śmieci od wszystkich mieszkańców nieruchomości. Dzięki temu nie będzie „opłacać się” wyrzucanie odpadów do lasu. Za wywóz śmieci wszyscy mieszkańcy gminy będą płacić opłatę określoną przez gminę w podstawowej stawce, a wyjątek stanowić będą osoby segregujące odpady – ekologiczni będą płacić mniej.

Dlaczego warto ocieplać budynki?

Ocieplenie budynku jest ważnym elementem wpływającym na trwałość elewacji. Zmniejsza koszty ogrzewania oraz zapewnia wysoki komfort życia w ocieplonym budynku. Przeczytaj, dlaczego warto ocieplać budynki.

Sanplast – wyróżniony w kategorii „Kabiny prysznicowe”

Marka Sanplast została wyróżniona w kategorii „Kabiny prysznicowe”. Producent wyposażenia łazienek zajął trzecie miejsce oraz został odznaczony brązowym godłem programu Konsumencki Lider Jakości 2012.

Rheinzink – nowy asortyment od 2013 roku

Od 01 Stycznia 2013 firma Rheinzink - producent pokryć dachowych i okładzin elewacyjnych, wprowadza na rynek nowy asortyment materiałów tytanowo-cynkowych . Od nowego roku Rheinzink da swoim klientom znacznie więcej możliwości jeśli chodzi o realizację i projektowanie nowych obiektów budowlanych.

15 lat firmy Quick-Mix na polskim rynku

Firma quick-mix już 15 lat istnieje na polskim rynku. Quick-mix to jeden z głównych producentów chemii budowlanej na polskim rynku. Kompleksowość firmy quick-mix została doceniona przez wielu architektów oraz wykonawców.

PPG Deco Polska „Firmą Przyjazną Klientowi”

PPG Deco Polska – właściciel marki Dekoral ponownie otrzymał prestiżowy tytuł „Firma Przyjazna Klientowi”. Wyróżnienie to jest przyznawane firmom, które mają najwyższe standardy w obsłudze klientów a także tym, które mogą pochwalić się skuteczną polityką budowania relacji z klientami.

Renowacja starej, drewnianej podłogi

Renowacja starej, drewnianej podłogi nie jest skomplikowana. Drewno to piękny materiał, którego właściwości zmieniają się wraz z jego użytkowaniem. Do wykańczania podłóg wybiera się gatunki najtwardsze, dzięki temu posadzka zużywa się wolniej. Jednak nawet to, nie uchroni drewna przed ponowną renowacją. Podpowiadamy, jak odnowić starą podłogę.

Cechy decydujące o przydatności do stosowania zestawów wyrobów do wykonywania ociepleń metodą BSO

Bezspoinowe ocieplenia BSO są jedną z najpopularniejszych metod ocieplania budynków. Wykorzystuje się je do pokrycia zewnętrznych ścian budowli. Przeczytaj, jakie są cechy decydujące o przydatności do stosowania zestawów wyrobów do wykonywania ociepleń metodą BSO.

Dopłaty do taniego ogrzewania 2013 – program NFOŚiGW

Budownictwo energooszczędne ma coraz więcej zwolenników. Od stycznia 2013 wchodzi w życie program dopłat Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki niemu będzie można uzyskać dopłatę, nawet 30 tysięcy złotych na domy energooszczędne i 50 tysięcy złotych na domy pasywne. Podpowiadamy, jak wykorzystać te pieniądze, czyli na co zwrócić uwagę przy projektowaniu domu energooszczędnego.

Koniec MAPEI TOUR 2012

Zakończyła się kolejna edycja MAPEI TOUR. Przez ostatnie siedem miesięcy, dwa Mobilne Centra Szkoleniowe MAPEI odwiedziły w sumie 256 miejsc w całej Polsce. MAPEI TOUR w sezonie 2012 przemierzyło w sumie prawie 28 000 km.

Konsystencja, a urabialność mieszanki betonowej – różnice

Czym się różni konsystencja mieszanki betonowej od jej urabialności? Konsystencja i urabialność betonu to dwa, dość często mylone terminy. O urabialności i konsystencji betonu mówimy zawsze w odniesieniu do świeżej mieszanki. Różnicę wyjaśnia Paweł Madej z Centrum Badania Betonów Lafarge.

Jak zabezpieczyć przed zimą rynny, bramy i ogrodzenia?

Okres zimowy to czas, który często weryfikuje sprawność wielu sprzętów znajdujących się wokół domu. Mróz i niskie temperatury potrafią wyrządzić szkody. Zobacz jak zabezpieczyć przed zimą rynny, bramy i ogrodzenia?

Henkel – rezlizacja celów biznesowych na 2012 rok

Henkel – lider w branżach produktów konsumenckich oraz dla przemysłu, notuje bardzo dobre wyniki, a podstawowe dane finansowe osiągają rekordowe poziomy. Doskonałe rezultaty są wynikiem pełnego zaangażowania w realizację strategicznych priorytetów firmy. Jesteśmy na najlepszej drodze i mocno zmotywowani, aby osiągnąć nasze cele założone na 2012 r. - stwierdził Kasper Rorsted, prezes zarządu Henkel.

Jacek Czyżewicz – nowy Prezes firmy Baumit

Firma Baumit – producent materiałów budowlanych ma nowego prezesa. Został nim wybrany w drodze konkursu – Jacek Czyżewicz, który stanowisko prezesa objął 1 listopada 2012. Zastąpił tym samym poprzedniego prezesa, Herberta Wendta.

Tynkowanie ścian wewnętrznych – Poradnik

Tynkowanie ścian wewnętrznych w budynku może odbywać się przez cały rok, także zimą. Decydując się na tego rodzaju prace należy pamiętać o kilku zasadach. Dzięki nim unikniemy przykrych niespodzianek takich jak pęknięcia na ścianach, odpadający tynk czy odbarwienia.

Jak wypełnić wniosek o wydanie warunków zabudowy?

Wniosek o wydanie warunków zabudowy jest jednym z dokumentów, które musimy złożyć w urzędzie chcąc rozpocząć proces budowlany. Podpowiadamy, jak go wypełnić.

Deweloperzy ograniczają nowe inwestycje

Deweloperzy ograniczają nowe inwestycje – jednoznacznie wskazują na to dane GUS dotyczące budownictwa mieszkaniowego. Liczba wydanych pozwoleń na budowę nowych mieszkań zmalała o prawie jedną dziesiątą w stosunku do tego samego okresu w 2011 roku.

System certyfikacji Minergie w pasywnych domach w Warszawie

Budowa domów niskoenergetycznych z dostępnych na rynku materiałów budowlanych to duże wyzwanie dla inwestorów i wykonawców. Dlatego też warto zgłębić tajniki energooszczędnego budowania, zanim jeszcze przystąpimy do inwestycji. Budownictwo energooszczędne może przynosić korzyści i być całkiem opłacalne.

Polski rynek budowlany 2013 r. – czy czeka nas kryzys?

W związku z mniejszą liczbą realizowanych inwestycji, w 2013 r. rynek budowlany odnotuje pierwszy od 10 lat spadek. Obecne spowolnienie jest najlepszym momentem na naprawę wadliwych przepisów Prawa Zamówień Publicznych, uzdrowienie branży i przygotowanie jej na kolejną falę zrywu inwestycyjnego.

Ceny materiałów budowlanych – październik 2012

W porównaniu z ubiegłym miesiącem, ceny materiałów budowlanych nieco wzrosły. Stało się tak w czterech grupach produktów: narzędziach budowlanych, ściennych materiałach ceramicznych, pokryciach dachowych i foliach oraz gazobetonie.

Jak przygotować podłoże pod klinkierową cegłę brukową?

Układanie cegły brukowej, aby zostało wykonane prawidłowo, wymaga przestrzeganiu kilku podstawowych zasad. W pierwszej kolejności należ przygotować podłoże, w taki sposób aby było wytrzymałe i odporne na obciążenia. Zobacz poradnik, jak to zrobić.

Prefabrykowane elementy z klinkieru – nadproża, parapety i inne

Prefabrykowane elementy z klinkieru to zarówno drobne detale jak i większe konstrukcje. Prefabrykowane elementy z klinkieru to duże ułatwienie w wykonywaniu schodów, nadproży czy ogrodzeń. Zobacz dlaczego.

Wybór okna dachowego – jak wybrać najlepsze?

Kupno okna dachowego może być dość kłopotliwe, zwłaszcza jeśli się na tym kompletnie nie znamy. Aby kupić jak najlepsze okno dachowe, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy, zobacz jakie.

Modernizacja instalacji grzewczej – na co zwrócić uwagę?

Okres jesieni pierwsze chłodne dni to czas sprawdzianu dla domowych systemów grzewczych. Jeśli okaże się, że system grzewczy nie działa prawnie, jest to ostatni dzwonek na modernizację i wymianę starych urządzeń na nowe. Modernizując system grzewczy, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na kocioł kondensacyjny, który to w najbardziej efektywny sposób pozwoli nam zużytkować energię pochodzącą z gazu. W porównaniu do urządzeń tradycyjnych, dzięki kotłowi kondensacyjnemu poprzez odzysk ciepła można zaoszczędzić od 20 do 40% energii.

Drzwi naścienne oraz drzwi chowane w ścianie – najlepsze do małego mieszkania

Jakie drzwi są najlepsze do małego mieszkania?. Tam, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy, trzeba wybrać takie drzwi, aby estetyka szła w parze z komfortem. Rozwiązaniem są drzwi naścienne oraz drzwi chowane w ścianie.

Jak dobrać ościeżnicę do drzwi?

Kupując drzwi wewnętrzne najczęściej uwagę zwracamy na skrzydło drzwiowe, kolor, przeszklenia oraz elementy ozdobne. Podczas zakupu drzwi, powinniśmy zwrócić uwagę także na ościeżnicę.

Okna z PVC – bezpieczne dla środowiska

PVC (Poli chlorek winylu) to powszechnie stosowane tworzywo sztuczne bezpieczne dla środowiska podlegające recyklingowi. PVC z starych okien z PVC po obróbce recyklingowej można wykorzystać w sumie aż 7 razy.

Ile mieszkań trafiło na rynek w sierpniu?

Na rynek w sierpniu trafiło o 70% więcej mieszkań niż rok wcześniej. W przeliczeniu na liczbę w sierpniu do użytku zostały oddane 5684 mieszkania. Prognozy wskazują, że pula mieszkań będzie malała, spada bowiem ilość rozpoczynanych inwestycji.

REKLAMA