REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wszystko jasne: o tyle wyższe będą konta i subkonta emerytalne w ZUS od 1.06.2024 r., oto ogłoszone wskaźniki rocznej waloryzacji

Waloryzacja składek emerytalnych 2024: w końcu wiadomo o ile wyższe będą konta emerytalne i subkonta emerytalne w ZUS od 1 czerwca 2024 roku
Waloryzacja składek emerytalnych 2024: w końcu wiadomo o ile wyższe będą konta emerytalne i subkonta emerytalne w ZUS od 1 czerwca 2024 roku
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Konta i subkonta emerytalne w ZUS od 1.06.2024 roku! Już wszystko wiadomo o rocznej waloryzacji składek emerytalnych w ZUS. Zgodnie z przepisami prawa minister rodziny i prezes GUS ogłosili wskaźnik waloryzacji kont emerytalnych i kapitału początkowego oraz subkont emerytalnych. Oznacza to, że suma zgromadzonych tam kapitałów odpowiednio wzrośnie, a tym samym wysokość nowych emerytur wyliczanych przez ZUS od lipca 2024 roku.

Waloryzacja kont emerytalnych przeprowadzana jest od początku reformy, natomiast subkont dopiero gdy pojawiły się one w ZUS w wyniku korekty reformy emerytalnej dokonanej od 2011 roku.

REKLAMA

Waloryzacja składek 1 czerwca: konto emerytalne, subkonto w ZUS, kapitał początkowy

REKLAMA

Zasady waloryzacji składek określa art. 25 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, natomiast zasady waloryzacji kapitału początkowego - art. 173 ustawy.
Waloryzacja składek polega na pomnożeniu zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego składek na ubezpieczenie emerytalne przez wskaźnik waloryzacji. Waloryzacji podlega kwota składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego na dzień 31 stycznia roku, za który jest przeprowadzana, powiększona o kwoty z tytułu przeprowadzonych waloryzacji. Waloryzacja składek przeprowadzana jest corocznie, od dnia 1 czerwca każdego roku, poczynając od waloryzacji za rok 2000.

Waloryzacja kapitału początkowego (ustalonego decyzją ZUS na 1 stycznia 1999 r.) odbywa się według analogicznych zasad, z tym zastrzeżeniem, że pierwsza waloryzacja przeprowadzana jest od dnia 1 czerwca 2000 r. za rok 1999 - według odrębnego wskaźnika waloryzacji kapitału początkowego za rok 1999 wynoszącego 115,60% (wyliczonego zgodnie z zapisem art. 173 ust. 4 ustawy emerytalnej). Kolejne waloryzacje kapitału początkowego, tj. za rok 2000 i lata następne, przeprowadzane są według wskaźników waloryzacji ogłaszanych dla składek na ubezpieczenie.
Wskaźniki waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za kolejne lata, zgodnie z art. 25 ust. 12 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ogłasza Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" do 25. dnia miesiąca poprzedzającego termin waloryzacji składek za poprzedni rok i kwartał.
Oto jak przedstawiały się one w kilku minionych latach
Za rok 2020    105,41%    M.P. z 2021 r. poz. 436
Za rok 2021    109,33%    M.P. z 2022 r. poz. 471
Za rok 2022    114,40%    M.P. z 2023 r. poz. 497

A tak wygląda roczna waloryzacja składek za 2023 rok, która nastąpi  z dniem1 czerwca 2024 roku:

waloryzacja kont

waloryzacja kont

waloryzacja kont

Inne

Subkonta emerytalne w ZUS od 1.06.2024: na czym polega waloryzacja subkonta emerytalnego

REKLAMA

Subkonta prowadzone są od 1 maja  2011 r. w związku z wejściem w życie ustawy  z dnia 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych. 
Tutaj zasady rocznej waloryzacji dokonywanej także z dniem 1 czerwca są nieco inne.
Zgodnie z przepisami przywołanej już ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, wskaźnik rocznej waloryzacji składek zewidencjonowanych na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach konta ubezpieczonego, równy jest średniorocznej dynamice wartości produktu krajowego brutto w cenach bieżących za okres ostatnich pięci lat poprzedzających termin waloryzacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oto wskaźniki waloryzacji subkont z kilku ostatnich latach:
Za 2019 rok: wskaźnik rocznej waloryzacji ogłoszony w komunikacie prezesa GUS z dnia 15 maja 2020 r. 
(M.P. z 2020 r., poz. 416) - 105,73
Za 2020 rok: wskaźnik rocznej waloryzacji ogłoszony w komunikacie prezesa GUS z dnia 13 maja 2021 r. 
(M.P. z 2021 r., poz. 448) - 105,23
Za 2021 rok: wskaźnik rocznej waloryzacji ogłoszony w komunikacie prezesa GUS z dnia 13 maja 2022 r. 
(M.P. z 2022 r., poz. 473) - 107,07
​​​​​​​Za 2022 rok: wskaźnik rocznej waloryzacji ogłoszony w komunikacie prezesa GUS z dnia 15 maja 2023 r. 
(M.P. z 2023 r., poz. 505) - 109,20

Tak z kolei wygląda roczna waloryzacja subkonta emerytalnego, która nastąpi z dniem 1 czerwca 2024 roku:

waloryzacja subkont

waloryzacja subkont

waloryzacja subkont

Inne

Po waloryzacji składek 1 czerwca: informacja o  stanie konta

Kolejnym krokiem, po wykonaniu waloryzacji rocznych, jest przygotowanie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) według stanu na 31 grudnia 2023 r. Zakład, jak co roku, rozpocznie tworzenie IOSKU po zakończeniu waloryzacji. Po tym etapie trafią one w formie elektronicznej na PUE ZUS na profile ubezpieczonych. Od kilku lat nie jest już realizowana akcja wysyłki do ubezpieczonych wersji papierowej informacji. Do tej pory obowiązywała zasada - i pewnie będzie ona podtrzymana, że jeśli ubezpieczony wyrazi takie żądanie, IOSKU zostanie mu przesłane w formie papierowej.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienie podczas urlopu. Kiedy pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia?

Zwolnienie podczas urlopu. Sprawdź, kiedy jesteś chroniony przez Kodeks Pracy i pracodawca nie może wręczyć Ci wypowiedzenia. Podpowiada ekspertka HR z Forvis Mazars w Polsce Katarzyna Mikołajewska.

Obligacje skarbowe - lipiec 2024 r. Jakie oprocentowanie? Np. 6,2% przez 3 lata z coroczną kapitalizacją odsetek. Korzyści przy zamianie

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w lipcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w czerwcu br. Od 25 czerwca 2024 r. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Tych pamiątek nie przywoź z wakacji bez odpowiednich pozwoleń

Pamiątki z podróży. Jedni przywożą magnesy, inni przyprawy, jeszcze inni lokalne rękodzieło. Ale z zagranicznych wojaży pewnych rzeczy nie należy przywozić, zwłaszcza spoza granic UE. Co w sytuacji, gdy chcemy przywieźć nasiona rośli albo egzotyczne kwiaty?

1900 zł miesięcznie nowego świadczenia w przypadku niepełnosprawnego dziecka. Jakie warunki powinni spełnić rodzice?

1 października 2024 r. startuje nowe świadczenie „Aktywny rodzic”. Celem tych świadczeń jest ułatwienie rodzicom i innym osobom wypełniającym funkcje rodzicielskie pogodzenia zadań związanych z rodzicielstwem z aktywizacją zawodową. Jaką pomoc przewidziano w przepadku dzieci z niepełnosprawnością?

REKLAMA

Czy warto teraz inwestować w nieruchomości?

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Koniec rozdawania wiz. Polska ogranicza liczbę pozwoleń na wjazd

W tym roku liczba wszelkiego rodzaju pozwoleń na wjazd do Polski spadła z 284 tys. do 98 tys. Rząd Donalda Tuska ograniczył wydawanie wiz cudzoziemcom, co skutkowało spadkiem o 50-90% w zależności od rodzaju wizy. Przede wszystkim zmniejszono liczbę wiz humanitarnych, które wcześniej masowo dostawali Białorusini.

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

Czym zajmuje się sygnalista?

Co z ustawą o sygnalistach? Czego dotyczy ustawa o sygnalistach? Czym zajmuje się sygnalista? Ile zarabia sygnalista? Kiedy wejdzie w życie ustawa o sygnalistach? Ile wynosi odszkodowanie i zadośćuczynienie od sygnalisty za niesłuszne zasygnalizowanie jak i dla samego sygnalisty w związku z odwetem wobec niego. Pytań jest wiele, bo ustawa jest wielowątkowa.

REKLAMA

21 dni darmowej rehabilitacji [dla kogo, kiedy, jaki wniosek]

Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy, a w przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji.

Czy alimenty natychmiastowe weszły w życie?

Na jakim etapie są prace związane z wprowadzeniem tzw. alimentów natychmiastowych i tablic alimentacyjnych? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA