REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wszystko jasne: o tyle wyższe będą konta i subkonta emerytalne w ZUS od 1.06.2024 r., oto ogłoszone wskaźniki rocznej waloryzacji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Waloryzacja składek emerytalnych 2024: w końcu wiadomo o ile wyższe będą konta emerytalne i subkonta emerytalne w ZUS od 1 czerwca 2024 roku
Waloryzacja składek emerytalnych 2024: w końcu wiadomo o ile wyższe będą konta emerytalne i subkonta emerytalne w ZUS od 1 czerwca 2024 roku
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Konta i subkonta emerytalne w ZUS od 1.06.2024 roku! Już wszystko wiadomo o rocznej waloryzacji składek emerytalnych w ZUS. Zgodnie z przepisami prawa minister rodziny i prezes GUS ogłosili wskaźnik waloryzacji kont emerytalnych i kapitału początkowego oraz subkont emerytalnych. Oznacza to, że suma zgromadzonych tam kapitałów odpowiednio wzrośnie, a tym samym wysokość nowych emerytur wyliczanych przez ZUS od lipca 2024 roku.

Waloryzacja kont emerytalnych przeprowadzana jest od początku reformy, natomiast subkont dopiero gdy pojawiły się one w ZUS w wyniku korekty reformy emerytalnej dokonanej od 2011 roku.

REKLAMA

Waloryzacja składek 1 czerwca: konto emerytalne, subkonto w ZUS, kapitał początkowy

REKLAMA

Zasady waloryzacji składek określa art. 25 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, natomiast zasady waloryzacji kapitału początkowego - art. 173 ustawy.
Waloryzacja składek polega na pomnożeniu zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego składek na ubezpieczenie emerytalne przez wskaźnik waloryzacji. Waloryzacji podlega kwota składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego na dzień 31 stycznia roku, za który jest przeprowadzana, powiększona o kwoty z tytułu przeprowadzonych waloryzacji. Waloryzacja składek przeprowadzana jest corocznie, od dnia 1 czerwca każdego roku, poczynając od waloryzacji za rok 2000.

Waloryzacja kapitału początkowego (ustalonego decyzją ZUS na 1 stycznia 1999 r.) odbywa się według analogicznych zasad, z tym zastrzeżeniem, że pierwsza waloryzacja przeprowadzana jest od dnia 1 czerwca 2000 r. za rok 1999 - według odrębnego wskaźnika waloryzacji kapitału początkowego za rok 1999 wynoszącego 115,60% (wyliczonego zgodnie z zapisem art. 173 ust. 4 ustawy emerytalnej). Kolejne waloryzacje kapitału początkowego, tj. za rok 2000 i lata następne, przeprowadzane są według wskaźników waloryzacji ogłaszanych dla składek na ubezpieczenie.
Wskaźniki waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za kolejne lata, zgodnie z art. 25 ust. 12 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ogłasza Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" do 25. dnia miesiąca poprzedzającego termin waloryzacji składek za poprzedni rok i kwartał.
Oto jak przedstawiały się one w kilku minionych latach
Za rok 2020    105,41%    M.P. z 2021 r. poz. 436
Za rok 2021    109,33%    M.P. z 2022 r. poz. 471
Za rok 2022    114,40%    M.P. z 2023 r. poz. 497

A tak wygląda roczna waloryzacja składek za 2023 rok, która nastąpi  z dniem1 czerwca 2024 roku:

waloryzacja kont

waloryzacja kont

Inne

Subkonta emerytalne w ZUS od 1.06.2024: na czym polega waloryzacja subkonta emerytalnego

REKLAMA

Subkonta prowadzone są od 1 maja  2011 r. w związku z wejściem w życie ustawy  z dnia 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych. 
Tutaj zasady rocznej waloryzacji dokonywanej także z dniem 1 czerwca są nieco inne.
Zgodnie z przepisami przywołanej już ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, wskaźnik rocznej waloryzacji składek zewidencjonowanych na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach konta ubezpieczonego, równy jest średniorocznej dynamice wartości produktu krajowego brutto w cenach bieżących za okres ostatnich pięci lat poprzedzających termin waloryzacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oto wskaźniki waloryzacji subkont z kilku ostatnich latach:
Za 2019 rok: wskaźnik rocznej waloryzacji ogłoszony w komunikacie prezesa GUS z dnia 15 maja 2020 r. 
(M.P. z 2020 r., poz. 416) - 105,73
Za 2020 rok: wskaźnik rocznej waloryzacji ogłoszony w komunikacie prezesa GUS z dnia 13 maja 2021 r. 
(M.P. z 2021 r., poz. 448) - 105,23
Za 2021 rok: wskaźnik rocznej waloryzacji ogłoszony w komunikacie prezesa GUS z dnia 13 maja 2022 r. 
(M.P. z 2022 r., poz. 473) - 107,07
​​​​​​​Za 2022 rok: wskaźnik rocznej waloryzacji ogłoszony w komunikacie prezesa GUS z dnia 15 maja 2023 r. 
(M.P. z 2023 r., poz. 505) - 109,20

Tak z kolei wygląda roczna waloryzacja subkonta emerytalnego, która nastąpi z dniem 1 czerwca 2024 roku:

waloryzacja subkont

waloryzacja subkont

Inne

Po waloryzacji składek 1 czerwca: informacja o  stanie konta

Kolejnym krokiem, po wykonaniu waloryzacji rocznych, jest przygotowanie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) według stanu na 31 grudnia 2023 r. Zakład, jak co roku, rozpocznie tworzenie IOSKU po zakończeniu waloryzacji. Po tym etapie trafią one w formie elektronicznej na PUE ZUS na profile ubezpieczonych. Od kilku lat nie jest już realizowana akcja wysyłki do ubezpieczonych wersji papierowej informacji. Do tej pory obowiązywała zasada - i pewnie będzie ona podtrzymana, że jeśli ubezpieczony wyrazi takie żądanie, IOSKU zostanie mu przesłane w formie papierowej.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolejna rewolucja i sensacyjne zmiany w KSeF i elektronicznym fakturowaniu. Czy są nowe terminy, co z możliwością fakturowania offline

Deregulacja idzie pełną parą. Rząd zmienia nie tylko obowiązujące już przepisy, ale i te, które dopiero mają wejść w życie. Przykładem takiej deregulacji są przepisy o KSeF czyli o obowiązkowym przejściu na wyłącznie cyfrowe e-faktury. Co się zmieni, co z terminami obowiązkowego przejścia na e-fakturowanie dla poszczególnych grup podatników?

Przedsiębiorcy trafią przez to pod lupę skarbówki. Fiskus sprawdzi każdą firmę

Z jednej strony mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej poprzez prostszy i szybszy dostęp do dokumentów finansowo-podatkowych, z drugiej, przyspieszą wykrywanie prób wyłudzenia podatku, co służy zmniejszeniu luki VAT. Takie zadanie mają spełnić e-faktury. Na razie korzystanie z takiego rozwiązania jest dobrowolne. W przyszłym roku obowiązek obejmie wszystkich przedsiębiorców.

Nauczanie języka ukraińskiego w polskich szkołach jako drugiego obcego języka? MEN prostuje i wyjaśnia

W ostatnim czasie w mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia, że ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka zadeklarowała wsparcie dla inicjatywy wprowadzenia języka ukraińskiego jako drugiego języka obcego w polskich szkołach. W odpowiedzi na pytania naszej redakcji Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprzeczyło i udzieliło obszernych wyjaśnień odnośnie obecnego statusu prawnego nauczania języka ukraińskiego w szkołach w Polsce.

R.Kubica: Le Mans to wyścig, który powinien zostać zakazany. Ludzie nie śpią przez dwa dni próbując się zdrzemnąć na krzesełku. Jak spalić 12 tys. kalorii w jedną noc

Robert Kubica uważa, że zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Le Mans było jego celem odkąd wystąpił w nim pierwszy raz w 2021 r. "Dało mi to mnóstwo pozytywnych emocji, mimo że był to jeden z trudniejszych momentów w mojej karierze" - powiedział podczas briefingu w Warszawie. Podkreślił wyczerpujący charakter tego wyścigu, a brak snu był jednym z poważniejszych wyzwań.

REKLAMA

Pracownik ZUS może odwiedzić Cię bez zapowiedzi w domu tylko w jednym przypadku. Uwaga na oszustów!

Coraz częściej zdarzają się sytuacje, w których oszuści próbują podszywać się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którzy przychodzą ze sprawą urzędową do ubezpieczonego. W trosce o bezpieczeństwo klientów ZUS przypomina, że wizyty urzędników tej instytucji w domach są możliwe wyłącznie w ściśle określonych przypadkach. A bez wcześniejszej zapowiedzi tylko w jednym przypadku.

300 zł dopłaty do leków co miesiąc? Sprawdź, kto może je dostać – i dlaczego tak mało osób z tego korzysta

Czy wiesz, że w 2025 roku możesz dostać leki za darmo, a gmina może dopłacić Ci nawet 300 zł miesięcznie? Sprawdź, jak działa refundacja leków z NFZ, kto ma prawo do darmowych recept i jakie wsparcie oferują lokalne MOPS-y.

Czy będą zmiany dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności?

Osoby niepełnosprawne ruchowo w stopniu umiarkowanym czują się dyskryminowane. Z tego powodu do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowano kilka ważnych pytań. Wątpliwości na temat ewentualnych zmian w obowiązujących przepisach rozwiewa Pełnomocnik Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń.

Kiedy dziecko może jeździć po ścieżce rowerowej?

Nie każde dziecko może legalnie poruszać się po ścieżce rowerowej. Przepisy określają minimalny wiek i wymagane dokumenty. Sprawdź, kiedy Twoje dziecko może samodzielnie jeździć rowerem po drogach publicznych.

REKLAMA

Przełomowy wyrok: Emerytka wygrała z ZUS 30 000 zł wyrównania. Ty też możesz!

Gdański Sąd Apelacyjny wydał prawomocny wyrok, który może zmienić zasady gry dla tysięcy seniorów! Emerytka, której emerytura przez lata była zaniżona, wygrała sprawę, uzyskując znaczną podwyżkę świadczenia oraz jednorazowe 30 000 zł wyrównania. Sprawdź, na czym polegał ten precedens i co możesz zrobić, by sprawdzić swoją emeryturę!

Umowa o dożywocie z sąsiadem? Sprawdź, co stanie się po jego śmierci

W Polsce aż 99% umów o dożywocie zawieranych jest między osobami prywatnymi. Co jednak dzieje się, gdy taki prywatny świadczeniodawca umrze? Czy senior zostaje bez wsparcia? Czy dzieci, gmina lub Skarb Państwa przejmują zobowiązania? Sprawdzamy, co dokładnie dzieje się z mieszkaniem, rentą i opieką nad seniorem.

REKLAMA