REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

7,1 procent: najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe w 2024 roku teraz, ile realnie można zarobić i gdzie

Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe w połowie maja 2024 są oprocentowane na poziomie 7%
Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe w połowie maja 2024 są oprocentowane na poziomie 7%
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na krótko metę – lokata, na dłuższą – konto oszczędnościowe. To drugie można założyć zyskując dodatkową premię, a wiele kont oszczędnościowych na początek oferuje oprocentowanie porównywalne z lokatą. Przewaga konta jest taka, że można z niego wycofać środki nie tracąc całego oprocentowania.

Tak dobrej sytuacji dla osób, które trzymają swoje pieniądze w bankach, nie było od dawna. Niska inflacja i relatywnie wysoki poziom stóp procentowych sprawiły, że po długiej przerwie lokaty bankowe znów przynoszą realne zyski.

REKLAMA

Ile odsetek od lokaty i gdzie, czy warto lokować na kontach oszczędnościowych

Dodatkowo banki prześcigają się w walce o nowych klientów. Aż 12 na 13 banków, których ofertę analizują eksperci rankomat.pl, kusi premiami za założenie konta w wysokości do nawet 700 zł.

REKLAMA

Mulitporównywarka produktów finansowych i ubezpieczeń rankomat.pl regularnie śledzi sytuację na rynku lokat i kont bankowych. Jej eksperci sprawdzili aktualnie obowiązujące oferty banków w tym zakresie. Wnioski płynące z tej analizy są pozytywne dla klientów: tak dobrze w zakresie atrakcyjności oferty dla osób, które decydują się na trzymanie pieniędzy w bankach, nie było od dawna. 

Jak komentuje Kamil Trembacz, analityk ds. produktów finansowych w rankomat.pl, w ostatnim czasie polskie banki notują najwyższe w historii zyski. Mogłoby się wydawać, że nie są to dobre informacje dla klientów. Faktycznie, jeśli chodzi o kredytobiorców, to z uwagi na wysokie stopy procentowe, nie znajdują się oni w najlepszej sytuacji. Natomiast klienci depozytowi, czyli posiadacze kont i lokat bankowych, mają ostatnio powody do zadowolenia.

– Niska inflacja i wysokie stopy powodują, że na lokatach w końcu się nie traci. Dodatkowo  dzięki dobrej koniunkturze banki mają budżety na pozyskiwanie nowych klientów i proponują atrakcyjne promocje między innymi za założenie konta osobistego lub konta oszczędnościowego – dodaje Kamil Trembacz, analityk ds. produktów finansowych w rankomat.pl.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lokata trzymiesięczna, półroczna czy roczna: ile wynosi średnie oprocentowanie

REKLAMA

Dobrą sytuację na rynku lokat bankowych potwierdzają dane Narodowego Banku Polskiego, zgodnie z którymi od początku bieżącego roku średnie oprocentowanie depozytów (trwających od 3 do 12 miesięcy) utrzymuje się na stabilnym poziomie. Na najwyższe oprocentowanie lokat mogą obecnie liczyć klienci, którzy odłożą swoje pieniądze na pół roku lub rok. Nie brakuje również atrakcyjnych lokat i kont oszczędnościowych na okres 3-miesięczny. Średnie oprocentowanie lokat wynosi 4,3%, a najwyższe jest dla depozytów półrocznych: średnio 4,5%. 

Tym samym po raz pierwszy od kilku lat raz lokaty bankowe spełniają swoją podstawową funkcję, czyli chronią oszczędności przed inflacją. Nie są to znaczące zyski, bo w marcu było to średnio 1,45% realnego zysku (po uwzględnieniu podatku Belki).

Nie wiadomo jednak, jak długo utrzyma się taka sytuacja. Od początku lipca zostaną uwolnione ceny energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych, co spowoduje wzrost rachunków za prąd i gaz o – odpowiednio – 30% i 15%. Będzie to czynnik sprzyjający wzrostowi inflacji. Jeśli pójdzie ona do góry, to może zniwelować niewielki zysk, który obecnie są w stanie generować lokaty bankowe.

Najlepsze oferty: 7% na koncie oszczędnościowym

Ryzyko wzrostu inflacji w drugiej połowie roku sprawia, że klienci nie powinni liczyć na pojawienie się wyjątkowo atrakcyjnych ofert depozytowych w najbliższym czasie. Dlatego znacznie ciekawsza sytuacja jest w segmencie kont oszczędnościowych, którymi banki starają się przekonać do siebie nowych klientów. W tym obszarze oferta części banków przebija pod względem oprocentowania ofertę depozytów. 

– Choć najwyższe dostępne oprocentowanie w naszej porównywarce należy obecnie do lokaty bankowej Nest Banku (7,1%), to jest to wyjątek. Kolejne miejsca w rankingu zajmują już konta oszczędnościowe oferowane przez: Velo Bank (7%), mBank (7%) i Bank Millennium (6%) – wylicza Kamil Trembacz. 

W majowym zestawieniu produktów oszczędnościowych, które oferują najwyższe oprocentowanie, wysoko plasują się także depozyty Inbanku. Ich oprocentowanie jako jedyne zostało w kwietniu podniesione dla całej rozpiętości oferty o 0,20 do 0,35 p.p., co przełożyło się na ich wzrost do 5,5% dla okresu 6 i 12-miesięcznego.

Nawet 700 zł za założenie nowego konta 

Najmocniej banki walczą o nowych klientów w obszarze oferty kont osobistych. Spośród 13 analizowanych przez ekspertów rankomat.pl instytucji tylko jedna – Nest Bank – nie oferuje premii lub zwrotu pieniężnego dla nowych klientów. 

Kamil Trembacz podkreśla, że jest to wyjątkowa sytuacja, która nigdy wcześniej w historii prowadzonego przez nas rankingu kont osobistych nie miała miejsca.

– Najwięcej, bo aż 700 zł premii i zwrotów w pierwszym roku korzystania z nowego konta można zyskać w Santander Bank Polska. Podobną premię za otwarcie nowego konta oferuje Citi Handlowy – mówi Kamil Trembacz, analityk rankomat.pl.

Niewiele mniej, bo 600 zł mogą otrzymać osoby, które zdecydują się otworzyć rachunek w Banku Millennium i Velo Banku, a na premię o wartości 500 zł (lub więcej) można liczyć także w ING Banku Śląskim, Alior Banku czy Credit Agricole. 

Ze względu na to, że oferty kont bankowych tak mocno zrównały się ze sobą poziomem benefitów, rankomat.pl zdecydował się do rankingu wprowadzić dodatkową ocenę, która pomaga klientom w podjęciu decyzji.
Według ekspertów porównywarki w maju najlepsze konto osobiste dla nowych klientów oferował Bank Millennium. Pierwsze miejsce zawdzięcza premii w wysokości do 600 zł za jego założenie oraz zerowym opłatom za prowadzenie konta, standardowe przelewy czy wypłaty z bankomatów (po spełnieniu określonych warunków). Dodatkowo klienci otrzymują dostęp do konta oszczędnościowego z oprocentowaniem do 6% w skali roku.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik sezonowy przed szczytem sezonu. W tym roku rekordowa 1/3 firm zatrudni dorywczo w wakacje

Zatrudnienie pracowników sezonowych to ratunek dla wielu pracodawców w sezonie letnim. Gdzie zatrudnia się najwięcej pracowników tymczasowych? Dlaczego rekrutację do pracy sezonowej należy zaplanować z wyprzedzeniem? Od czego zacząć i jak napisać ofertę pracy?

Ukraina na drodze do UE. Negocjacje rozpoczęte. Historyczna data 25 czerwca

Unia Europejska we wtorek 25 czerwca 2024 r. w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To historyczny moment dla nas wszystkich i kamień milowy w naszych stosunkach" - powiedziała szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib, wypowiadając się w imieniu UE. Początek negocjacji w sprawie akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej to historyczny dzień; Ukraina nigdy nie zboczy z drogi integracji Europejskiej – oświadczył tego samego dnia prezydent Wołodymyr Zełenski.

Sygnaliści 2024. Odpowiedzi na najważniejsze pytania

24 czerwca 2024 r. została opublikowana ustawa o ochronie sygnalistów. Czy każdy może być sygnalistą? O jakich terminach warto pamiętać? Co z karami za brak procedur? Odpowiadamy na podstawowe pytania.

Wystawienie faktury w walucie obcej przed otrzymaniem zaliczki. Jaki kurs przeliczeniowy stosować dla celów VAT?

W dniu 9 maja 2024 r. podatnik wystawił fakturę zaliczkową w euro na poczet eksportu towarów. Zaliczkę, na którą opiewa ta faktura, podatnik otrzymał 13 maja 2024 r. Według jakiego kursu należy w takim przypadku przeliczyć dla celów VAT kwotę zaliczki?

REKLAMA

Ile i jak można dorobić do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego od czerwca do sierpnia 2024 r.?

ZUS informuje, że nauczyciele, którzy skorzystali z możliwości przejścia na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, nie muszą rezygnować z aktywności zawodowej. Ale jeżeli chcą ponownie podjąć pracę, powinni przestrzegać pewnych ograniczeń, by ZUS nie zawiesił czy nie zmniejszył wypłacanego świadczenia. 

Sygnaliści – nareszcie mamy ustawę

Sygnaliści - nareszcie jest ustawa. Publikacja ustawy o ochronie sygnalistów w Dzienniku Ustaw miała miejsce 24 czerwca 2024 r. Kim może być sygnalista i co może zgłaszać? Co to są działania odwetowe i jakie mogą być ich przykłady? Co przysługuje pracownikowi sygnaliście za działania odwetowe pracodawcy?

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Zarabiasz do 6 tys. zł brutto? Nie zapłacisz podatku dochodowego. Od kiedy?

W rozmowach polityków pojawia się temat obietnicy podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Szef klubu Koalicji Obywatelskiej, Zbigniew Konwiński, podkreślił, że nie wycofują się z tej obietnicy i chcą ją zrealizować w obecnej kadencji Sejmu.

Komisja Europejska: Microsoft naruszył przepisy UE. Chodzi o narzędzie Teams

Komisja Europejska wszczęła 25 czerwca 2024 r. nowe postępowanie antymonopolowe przeciwko Microsoftowi. Jej zdaniem amerykański koncern naruszył unijne przepisy, wiążąc swój produkt do komunikacji Teams ze swoimi popularnymi aplikacjami do zwiększania produktywności zawartymi w pakietach dla firm Office 365 i Microsoft 365.

REKLAMA

Jaki język najlepszy do pracy?

Jaki język jest najlepszy do pracy? Okazuje się, że nie język angielski, którego znajomość staje się obowiązkowa, ale czeski, duński czy koreański są językami, które warto znać planując karierę zawodową.

Od 1 lipca 2024 r. nie założysz zbiórki charytatywnej na Facebooku i Instagramie. Jak sobie poradzić?

Od 1 lipca 2024 r. Facebook i Instagram przestaną umożliwiać zakładanie zbiórek charytatywnych. Będą za to kierowały użytkowników do zewnętrznych serwisów ze zbiórkami. W praktyce oznacza, że organizacje powinny obecnie przenosić swoje zrzutki na serwisy crowdfundingowe takie jak Pomagam.pl. W tym wyzwaniu jest ogromna szansa dla organizacji pozarządowych na rozwój profesjonalnych działań crowdfundingowych. Sprawdź, jak przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA