REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa, Kupno mieszkania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Samowola budowlana - kiedy mamy z nią do czynienia?

Co do zasady roboty budowlane można rozpocząć dopiero po uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę albo po upływie 30 dni od dokonania zgłoszenia o zamiarze dokonania robót budowlanych, o ile w tym terminie właściwy organ nie wyraził swojego sprzeciwu. Katalog robót budowlanych, co do wykonania których nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę oraz co do których wymagane jest dokonanie zgłoszenia zawiera art. 29, art.30 i art. 31 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.

Program Mieszkanie plus - pierwsze ustawy

Rząd przyjął ustawy wprowadzające pierwsze rozwiązania programu Mieszkanie plus. Jakie przewidują zmiany?

Jakich mieszkań szukają Polacy?

Polacy szukają dość niewielkich, kompaktowych mieszkań, ponieważ są tańsze. Od 2010 r. deweloperskie mieszkanie przeciętnie skurczyło się o 8 metrów kwadratowych.

Jak kupować mieszkanie przez Internet?

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez Internetu, za pośrednictwem którego coraz częściej dokonujemy zakupów. Także w przypadku zakupu mieszkania, wiele osób wybiera właśnie Internet. Podpowiadamy, czym się kierować szukając własnego mieszkania w sieci.

REKLAMA

Zyski deweloperów robią wrażenie

Deweloperzy w końcu odczuli boom sprzedażowy mieszkań z roku 2013. Rekordowymi zyskami cieszą się deweloperzy i akcjonariusze.

Polacy wybierają mniejsze mieszkania

Polacy kupują mieszkania o powierzchni 40 mkw. - 60 mkw. Jest to związane ze zmniejszeniem zdolności kredytowej nabywców mieszkań.

Usługi budowlane a stawka 8%

Podatnik (zarejestrowany jako czynny podatnik VAT) prowadzi firmę budowlaną. Swoje usługi często świadczy jako podwykonawca. Czy w przypadkach, gdy jako podwykonawca wykonuje usługi budowlane w obiektach mieszkalnych może stosować stawkę VAT 8%?

Jak nie kupić mieszkania obciążonego kredytem dewelopera?

Inwestycja dewelopera nie rzadko wymaga zaciągnięcia przez dewelopera kredytu na budowę. Kredyt zabezpieczony zostaje hipoteką obciążającą grunt, na którym ma stanąć budynek. Po wzniesieniu budynku, budynek stanie się częścią składową działki, a co za tym idzie, hipoteka będzie obciążała i grunt i budynek.

REKLAMA

Odstąpienie od umowy deweloperskiej

Ustawa z dnia 16 września 2011r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (tzw. ustawa deweloperska) w sposób szczególny reguluje zasady odstąpienia od umowy deweloperskiej przez nabywcę i dewelopera. Tym samym ustawa ta wyłącza zasady ogólne kodeksu cywilnego.

Ochrona nabywcy w razie upadłości dewelopera

Jednym z podstawowych celów ustawy z dnia 16 września 2011r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego jest przyznanie nabywcom specjalnej ochrony w razie upadłości deweloperów. Przed uchwaleniem ustawy głośne były bowiem przypadki, że nabywcy wpłacali pieniądze dla dewelopera, który potem ogłaszał upadłość. Nabywcy zostawali wówczas bez mieszkań i z zaciągniętym kredytem.

Kodeks urbanistyczno budowlany w konsultacjach

Projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego w sposób kompleksowy reguluje proces inwestycyjny, począwszy od kreacji polityki przestrzennej na wszystkich szczeblach administracyjnych kraju, poprzez uzyskanie zgody inwestycyjnej na realizację oraz do finalnej budowy inwestycji.

Nowe mieszkanie tańsze niż używane?

Czy kupić nowe mieszkanie czy używane? To jedno z pierwszych pytań, na jakie muszą sobie odpowiedzieć osoby planujące zakup mieszkania. Przed rozpoczęciem poszukiwań może się wydawać, że lokal z drugiej ręki będzie tańszy niż od dewelopera. Tymczasem wnioski mogą być zupełnie odwrotne…

Kiedy zakończy się budowa dworca Łódź Fabryczna?

Kiedy skończy się budowa dworca Łódź Fabryczna? Wykonawca zamierza przedłużyć jego budowę.

Most Łazienkowski będzie przejezdny w październiku?

Przebudowa Mostu Łazienkowskiego to okazja do wybudowania na przeprawie m.in. ścieżki rowerowej. Most ma być przejezdny z końcem października, a kiedy zakończy się przebudowa?

Stanęła konstrukcja mostu kolejowego na Martwej Wiśle

Trwa budowa nowego mostu kolejowego na Martwej Wiśle. Most znacznie ułatwi transport towarów do i gdańskiego portu. Kiedy przeprawa będzie gotowa?

"Mieszkanie dla Młodnych" - dopłaty w wysokości pół miliarda złotych

Ponad pół miliarda złotych otrzymali już beneficjenci w programie "Mieszkanie dla Młodych". Od początku trwania programu wnioski chętnych opiewały na niemal 37 mln zł.

Nowoczesna ochrona BHP – jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

BHP jest bardzo istotne podczas budowy lub remontu mieszkania. Podczas prac budowlanych, nie trudno o wypadek i inne niebezpieczne zdarzenia. Poznaj 10 sposobów, dzięki którym spotkanie przygoda z budowlanką będzie w pełni bezpieczne. Radzi ekspert – Stukpuk.pl

Kominek otwarty. Budowa krok po kroku

Budowa kominka otwartego nie jest prosta. Źle wykonany kominek może nam w przyszłości sprawiać wiele kłopotów. Najważniejszą rzeczą w jego budowie - jest fundament. Jak wybudować kominek otwarty unikając błędów - radzi ekspert firmy VITCAS POLSKA.

Kodeks budowlany już wkrótce

Projekt nowego Kodeksu budowlanego został skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.

Kodeks budowlany - projekt trafił do konsultacji społecznych

Projekt Kodeksu budowlanego trafił do konsultacji społecznych i międzyresortowych.

Budowa kominka w ogrodzie. Poradnik

Jak zbudować kominek w ogrodzie? W związku z tym, że kominek zalicza się do tzw. "małej architektury" do jego budowy nie będzie nam potrzebne pozwolenie na budowę. Ważne aby kominek wybudować na podłożu, które jest odporne na podmakanie oraz postawić go na fundamencie, który będzie zagłębiony poniżej poziomu zamarzania gruntu.

Klienci bankrutujących firm nie będą szczególnie chronieni

Zdaniem wiceprezes UOKiK nowe prawo restrukturyzacyjne osłabi szczególną ochronę klientów firm deweloperskich. Według nowego prawa nabywcy lokali znajdą się w grupie wszystkich wierzycieli, bez szczególnej ochrony.

Budowa wschodniej obwodnicy Warszawy

Rozkręcają się przygotowania do budowy wschodniej obwodnicy Warszawy. Obecnie kompletowane są dokumenty niezbędne do złożenia wniosku o wydanie decyzji środowiskowej na jeden z fragmentów planowanej drogi.

6. proc. rozpoczętych budów - bez szans na ich zakończenie

Zdobycie wszystkich zezwoleń niezbędnych do budowy domu jednorodzinnego to ok. 212 dni. Niestety średnio co 6 pozwolenie na budowę nie jest wykorzystywane. Ponadto, 6% z rozpoczętych budów nie udaje się zakończyć.

Fabryka Stropów Sp. z o.o. – wyróżniona certyfikatem Firma Godna Zaufania 2015

Producent rozwiązań stropowych – Fabryka Stropów Sp. z o.o. została wyróżniona certyfikatem Firma Godna Zaufania 2015. Wyróżnienie to jest przyznawane przedsiębiorstwom, którzy mają nienaganną opinię wśród klientów i kontrahentów.

Jak dbać o elewację? Poradnik

Pielęgnacja elewacji to jedna z czynności, o której muszą pamiętać właściciele domów jednorodzinnych. Budowa domu to nie łatwe zadanie. Jeśli zależy nam na tym, aby nasz dom był zadbany, powinniśmy wiedzieć, jak dbać o dom z zewnątrz.

Idealny projekt domu dla rodziny z małymi dziećmi

Wolno stojący dom jednorodzinny stanowi spełnienie marzeń wielu rodzin. Przydomowy ogródek przyda się dorosłym, a gdy na świat przyjdą dzieci - okaże się po prostu niezastąpiony.

Czynniki, które mogą doprowadzić do przeprowadzki

Są rzeczy, które mogą mieć duży wpływ na standard naszego mieszkania: boisko pod oknem, samoloty, trasa szybkiego ruchu, czy np. pobliski market. Wszystkie te czynniki mogą być na co dzień bardzo irytujące. W wielu przypadkach, niestety frustracja kończy się przeprowadzką.

Klej do ociepleń - Therma+ TH-03

Therma+ TH-03 - to klej do ociepleń marki Arsanit. Therma+ TH-03 to zaprawa klejowa, przeznaczona do zatapiania siatki w warstwie zbrojnej. Klej można stosować także do do mocowania płyt styropianowych na podłożach mineralnych, takich jak: cegły, tynki cementowe i cementowo-wapienne, beton i gazobeton.

Miedź Przeciwdrobnoustrojowa w marketowych wózkach

Uchwyty wózków sklepowych to siedlisko bakterii i innych drobnoustrojów. Jak pokazują badania, znajdują się tam bakterie typu fekalnego, w tym najczęściej E.coli. Jeden z brazylijskich supermarketów w trosce o zdrowie klientów wyposażył wózki w uchwyty z Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej.

Działka z defektem

Kupując działkę pod budowę domu, ponosimy pewne ryzyko, nieruchomość może być bowiem obarczona wadami. W przypadku niechcianych, ale widocznych gołym okiem obiektów z góry możemy spodziewać się problemów. Co innego, gdy działka ma ukryte defekty.

W jakich domach chcą mieszkać Polacy?

Ponad 60 proc. chce mieszkać w wolnostojącym domu o powierzchni od 100 do 150 mkw. z ogrodem. Dożo mniejsza część osób wskazuje dom w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Ponadto inwestorzy nie są zainteresowani dużymi domami, o powierzchni ponad 200 mkw.

Nowe Koninko II – drugi etap inwestycji

W Koninku pod Poznaniem rozwija się kolejny etap inwestycji - Nowe Koninko II. Kompleks mieszkań powstaje przy ul. Pisarskiej. Nowe Koninko to nowoczesne, trzypiętrowe budynki, w których znajdują się 54. mieszkania o powierzchni od 62 do 93 mkw. Wszystkie mieszkania posiadają przestronne tarasy lubogrodami.

Jak wykonać ocieplenie na ociepleniu – poradnik

Zły stan ocieplenia to również zaniżony komfort użytkowania budynku. Kiedy ocieplenie jest w złym stanie - niezbędne są prace naprawcze. Na szczęście nie zawsze trzeba zrywać cały stary system termoizolacyjny. Coraz popularniejsze jest wykonanie nowej izolacji docieplenie już istniejącej powłoki.

Jakie domy budowali Polacy w roku 2014 - Raport

Dom marzeń Polaków w roku 2014 to budynek wolnostojący posiadający poddasze użytkowe, bez piwnicy ale o powierzchni użytkowej 126-150 mkw. Najpopularniejsza technologia budowy domu to murowana, natomiast dach - pokryty dachówka ceramiczną. Koszt budowy statystycznego domu jednorodzinnego to - 428 300 zł.

Międzynarodowe Targi Budowlane i Wnętrzarskie Warsaw Build 2015

Międzynarodowe Targi Budowlane i Wnętrzarskie Warsaw Build 2015 będą miały miejsce w dniach 16 - 18 września 2015 r. i będą odbywać się w warszawskim Centrum Expo XXI. Na targach będzie można spotkać wielu profesjonalistów branży budowlanej, architektów, inwestorów, producentów materiałów budowlanych, a także wykonawców z kraju i zagranicy. Przegląd rynkowych nowości, warsztaty i konferencje dotyczące energooszczędnego budownictwa, aktualnych trendów w architekturze, planowanych inwestycji czy nowych środków wspierających rozwój rynku budowlanego w Polsce – to tylko część programu tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Warsaw Build 2015.

Aranżacja wnętrza w nowo wybudowanym domu

Po budowie domu czekają nas jeszcze prace wykończeniowe, a także dobór dodatków, wybór mebli i wyposażenia. Jak rozpocząć aranżację w nowo wybudowanym domu?

Szybkie i tanie domy szkieletowe

W Polsce od lat za najbardziej solidne i długowieczne uchodzą domy murowane, stąd też ich stale utrzymująca się popularność w budownictwie jednorodzinnym. Czy technologia szkieletowa mimo to ma szansę w końcu zyskać większą przychylność inwestorów?

Jakie domy najchętniej budują Polacy?

Najpopularniejsze domy jednorodzinne wśród polaków to wolnostojące domy parterowe o powierzchni użytkowej od 126 do 150 mkw, z poddaszem użytkowym, ale bez piwnicy. Polacy najczęściej wznoszą domy w sposób tradycyjny - murowane z cegły ceramicznej, dach natomiast wykańczają dachówką ceramiczną. Koszty budowy takiego domu zazwyczaj wynoszą o 11-20% niż planowany budżet – wynika z raportu Oferteo.pl.

Rynek internetowych marketów budowlanych w Polsce – stan obecny i prognozy

Rośnie rynek sprzedaży przez Internet materiałów budowlanych. Śmiało można stwierdzić, że online to nowy rynek dystrybucji, a nie kolejny kanał sprzedaży.

Navidom – nowy serwis nieruchomościowy ING

ING – międzynarodowy holding finansowy uruchomił serwis nieruchomościowy, w którym każdy kto planuje kupić dom lub mieszkanie będzie mógł krok po kroku przejść przez proces zakupu własnego M.

Program „Mieszkania dla młodych”- jak go ulepszyć?

Jak ulepszyć program "Mieszkanie dla Młodych"? Obecny stan nowelizacja zmienia niewiele, a sam program "MdM" wymaga jeszcze wielu poprawek. Lion’s Bank proponuje 6 zmian, które mogą poprawić program dopłat "Mieszani dla Młodych" znacznie poprawić jego efektywność, zmniejszając tym samym oddziaływanie programu na rynkowe relacje między popytem i podażą.

Bosch wśród najlepszych pracodawców Top Employers Polska 2015

Firma Bosch już po raz kolejny została wyróżniona certyfikatem Top Employers Institute. TEP - to organizacja, która specjalizuje się w badaniach polityki personalnej, a także ocenie warunków pracy.

Kontrola pracowników na budowie

Jak zarządzać pracownikami na budowie? Jak sprawdzić czy dobrze wykonują powierzone zadania i czy właściwie obsługują się z powierzonym sprzętem? Te pytania zadają sobie nie tylko inwestorzy, ale i deweloperzy, a także wielu kierowników z branży budowlanej.

Hufgard Optolith - kolejna firma w Stowarzyszeniu na Rzecz Systemów Ociepleń

Do Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) dołączył Hufgard Optolith Bauprodukte Polska - producen chemii budowlanej oraz systemów ociepleń. Aktualnie organizacja zrzesza 25 producentów systemów i materiałów uzupełniających, a także stowarzyszenia producentów materiałów termoizolacyjnych. Dzięki tak szerokiej płaszczyźnie współdziałania i wymiany wiedzy SSO odgrywa wiodącą rolę jako reprezentant polskiej branży ociepleń w działaniach na rzecz jakości inwestycji ociepleniowych w naszym kraju.

Jak bezpiecznie kupić nowe mieszkanie?

Zwiększenie limitów w programie MdM wpłynęło pozytywnie na sprzedaż nieruchomości. Poszukujący nowego mieszkania mają teraz większy wybór, ponieważ więcej lokali kwalifikuje się do programu. Ale jak kupować bezpiecznie? Zacząć od prześwietlenia dewelopera i jego oferty.

Mieszkanie - kredyt czy wynajem?

Początkiem 2015 r. weszły w życie zmiany dotyczące kredytów hipotecznych. Z jednej strony niekorzystne dla kredytobiorców podwyższenie kwoty wkładu własnego do 10%, z drugiej modyfikacja programu Mieszkanie dla Młodych. Dodatkowo niskie stopy procentowe na poziomie 2,2% sprawiają, że rata kredytu jest porównywalna do opłaty za najem. Jak te zmiany wpływają na decyzję „kupić czy wynająć”?

Co robić, gdy przeszkadza nam sąsiednia budowa?

Co zrobić kiedy sąsiednia budowa nam przeszkadza? Czy można wstrzymać sąsiadująca budowę? Czy można się jej przeciwstawić? Na jakim etapie budowy interweniować? Jak wyglądają formalności? Zobacz poradnik.

Podważono warunki zabudowy? Unieważnione zostanie także pozwolenie na budowę

Podważenie warunków zabudowy jest możliwe, jeśli wykaże się, że zostały popełnione rażące błędy. Może to również skutkować unieważnieniem pozwolenia na budowę. Wg NSA, budowa takiego budynku jest zatem niezgodna z prawem.

Problematyczny status instalacji przesyłowych

W momencie przyłączenia instalacji do sieci przestaje być ona częścią nieruchomości. Od tej pory stanowi odrębną rzecz – staje się częścią przedsiębiorstwa przesyłowego.

REKLAMA