Projekt Kodeksu budowlanego trafił do konsultacji społecznych i międzyresortowych - poinformowała w poniedziałek szefowa MIR Maria Wasiak. Jednocześnie resort opublikował na stronach rządowych projekt przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Budowlanego
Wasiak informację o stanie prac nad Kodeksem budowlanym przedstawiła w poniedziałek posłom, na wieczornym posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury. Jak poinformowała, w poniedziałek rozpoczęły się konsultacje społeczne i międzyresortowe pierwszej, budowlanej księgi Kodeksu - co było także powodem spotkania szefowej MIR z sejmową komisją. W poniedziałek MIR opublikował też projekt Kodeksu w Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji
reklama
reklama
Konsultacje nad tą częścią kompleksowych rozwiązań prawnych w budownictwie potrwają miesiąc. Komisja będzie jednak pracować znacznie dłużej, bo do 2016 r. co jest związane z już rozpoczętą pracą nad drugą, urbanistyczna księgą Kodeksu.
Oceniając całość nowych przepisów Wasiak przyznała, że kodeks budowlany będzie "bardziej skomplikowany i trudy" niż Kodeks drogowy. Posłowie komisji infrastruktury, którym podczas posiedzenia przedstawiono skrótową prezentację przedstawiającą wszystkie części księgi budowlanej wraz z wyjaśnieniami udzielonymi przez szefa Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego (KKPB) prof. Marka Wierzbowskiego oraz wiceszefa MIR odpowiedzialnego za budownictwo Pawła Orłowskiego, poprosili resort o wyjaśnienia dot. nowych przepisów w formie tabeli, które pozwoliłyby im na porównanie obecnie obowiązującego prawa z projektowanym.
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe
Główne założenia Kodeksu Budowlanego komisja przedstawiła po przyjęciu projektu księgi budowlanej pod koniec lutego tego roku. Jak poinformował w poniedziałek PAP prof. Marek Wierzbowski od tego czasu zasadnicze założenia projektu nie uległy zmianie. Resort infrastruktury, który w ramach ustaleń resortowych w międzyczasie zgłosił szereg uwag - głównie o charakterze legislacyjnym - wycofał się z większości z nich po wysłuchaniu wyjaśnień KKPB.
Komisja Kodyfikacyjna przyjmując w lutym projekt kodeksu budowlanego zaproponowała nowe rozwiązania prawne. Najważniejsze z nich to m.in.: wprowadzenie pojęcia zgody budowlanej, zwiększenie katalogu obiektów budowanych na zgłoszenie i zapewnienie trwałości decyzji o pozwoleniu na budowę.
W projekcie kodeksu dokonano usystematyzowania przepisów prawa dotychczas zawartych w odrębnych ustawach: ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane wraz z nowelizacją z 20 lutego 2015 r. oraz ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych. Zdaniem KKPB nowe rozwiązania mają na celu przede wszystkim uelastycznienie procedur, w tym również procedur legalizacyjnych i naprawczych, ułatwienie realizacji inwestycji budowlanych, czy stabilizację wydanych pozwoleń na budowę.