REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Odstąpienie od umowy deweloperskiej /fot. Fotolia
Odstąpienie od umowy deweloperskiej /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa z dnia 16 września 2011r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (tzw. ustawa deweloperska) w sposób szczególny reguluje zasady odstąpienia od umowy deweloperskiej przez nabywcę i dewelopera. Tym samym ustawa ta wyłącza zasady ogólne kodeksu cywilnego.

Odstąpienie przez kupującego

REKLAMA

Kupujący może odstąpić od umowy przede wszystkim w sytuacji, gdyby deweloper nie dostarczył mu prospektu informacyjnego oraz załączników do tego projektu w sposób nakazany ustawą (na trwałym nośniku informacji, nieodpłatnie, w wersji papierowej w biurze dewelopera, itd.). Kupujący może odstąpić od umowy również wtedy, gdy informacje zawarte w prospekcie informacyjnym i załącznikach na podstawie których podpisano umowę deweloperską są niezgodne ze stanem faktycznym lub prawnym. Kolejną podstawą do odstąpienia od umowy przez nabywcę jest brak umieszczenia w umowie wszystkich elementów określonych w artykule 22 ustawy. Są to między innymi: termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych, wysokość odsetek i kar umownych, usytuowanie lokalu mieszkalnego w budynku, określenie standardu prac wykończeniowych, itd. Nabywca może odstąpić od umowy także wtedy, gdy treść umowy jest niezgodna z treścią prospektu informacyjnego dołączonego wcześniej nabywcy. Nie dotyczy to zmian dokonanych w umowie za zgodą nabywcy i wyraźnie zaznaczonych w treści umowy deweloperskiej.

Zobacz serwis: Budowa i remont

Termin odstąpienia od umowy przez kupującego

Klient ma prawo do odstąpienia od umowy deweloperskiej maksymalnie w ciągu 30 dni od dnia jej zawarcia. Nie ma konieczności wyznaczania deweloperowi dodatkowego terminu do usunięcia wad umowy. Istnieje tylko jedna, wyjątkowa sytuacja, kiedy nabywca powinien wyznaczyć dodatkowy termin deweloperowi, przy zamiarze odstąpienia od umowy. Ma to miejsce wtedy, gdy deweloper nie przeniósł na klienta prawa do lokalu lub domu jednorodzinnego w terminie określonym w umowie deweloperskiej. W takiej sytuacji nabywca powinien wyznaczyć deweloperowi dodatkowy okres 120 dni na wywiązanie się z jego obowiązków. Dopiero po bezskutecznym upływie tego terminu nabywca ma prawo odstąpić od umowy. Dodatkowo w takiej sytuacji nabywca może ubiegać się o karę umowną za okres opóźnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odstąpienie od umowy przez dewelopera

W świetle zapisów ustawy również deweloperowi przysługuje prawo odstąpienia od umowy. Ma to miejsce w dwóch sytuacjach. Pierwsza z nich występuje wtedy, gdy kupujący zalega z zapłatą, pomimo wezwania do uregulowania zaległości. Chodzi o brak zapłaty w terminie jak i brak wpłaty pełnej kwoty. Deweloper może odstąpić od umowy po upływie 14 dni od doręczenia wezwania do zapłaty. Prawo to nie przysługuje deweloperowi jeżeli brak zapłaty spowodowany jest działaniem siły wyższej. Druga podstawa do odstąpienia przez dewelopera to brak stawiennictwa nabywcy na odbiór lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego lub brak stawiennictwa na czynność podpisania aktu notarialnego przenoszącego na nabywcę prawo. W tych przypadkach deweloper musi dwukrotnie wezwać nabywcę w formie pisemnej, w odstępie co najmniej 60 dni. Ustawa deweloperska także wtedy pozbawia dewelopera prawa do odstąpienia, jeżeli działanie nabywcy jest spowodowane siłą wyższą.

Zobacz serwis: Dom i prawo

Tak jak wskazano wyżej, w zakresie uregulowanym ustawą deweloperską wyłącza ona zasady ogólne z kodeksu cywilnego dotyczące prawa odstąpienia. Kodeks ma zastosowanie tylko w zakresie nieuregulowanym przez ustawę.

Adwokat Marta Kawecka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany w wymaganiach, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora szkoły lub przedszkola. Rozporządzenie opublikowano już w Dzienniku Ustaw

  W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce. Sprawdź co się zmienia!

  Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. W jakich przypadkach?

  Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. Sprawdź w jakich przypadkach! Nowe przepisy są już opublikowane w dzienniku ustaw. 

  Nowy zasiłek dla każdego 2024 – teraz wróci idea bezwarunkowego dochodu podstawowego i wszyscy co miesiąc dostaną przelew z ZUS?

  Gdyby nie pandemia, to stały zasiłek w określonej wielkości – w Polsce analizy wskazywały na 1 300 zł co miesiąc – prawdopodobnie trafiałby na konta wszystkich obywateli w kilku przynajmniej krajach Europy i świata. Być może także w Polsce, choć zapewne nie w całym kraju, ale tytułem eksperymentu w kilku najbiedniejszych regionach.

  Darmowe posiłki dla pracowników od 1 listopada 2023 r. do 31 marca 2024 r. Pracownik nie może z nich zrezygnować!

  Pracodawca ma obowiązek zapewnienia darmowych posiłków pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych. W okresie zimowym posiłek profilaktyczny przysługuje pracownikom wykonującym ciężką pracę fizyczną na otwartej przestrzeni.

  REKLAMA

  Zakaz handlu w Wigilię. Nie wszystkie sklepy będą zamknięte

  W tym roku Wigilia, która przypada w niedzielę, będzie dniem objętym zakazem handlu. Zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie poprzedzające Wigilię niedziele, czyli 10 i 17 grudnia. Ustawa wprowadzająca takie zmiany czeka na podpis Prezydenta. Jednak nie wszystkie sklepy będą zamknięte. Sprawdź, gdzie zrobisz zakupy w Wigilię.

  W 2024 r. renta wdowia do 10 000 zł? Taki limit dla łączenia emerytur i rent w Sejmie [druk sejmowy nr 82]

  Wdowa otrzyma w 2024 r. prawo do połowy świadczeń "ZUSowskich" zmarłego męża. Projekt ustawy przewiduje limit około 10 000 zł wypłaty dla połączonych świadczeń. To dużo, czy mało?

  Kontrola na granicy polsko-słowackiej przedłożona do 2 stycznia 2024 r.

  Szef MSWiA Paweł Szefernaker przedłużył kontrole na granicy ze Słowacją, tym razem do 2 stycznia, czyli o kolejne 30 dni - wynika z opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia MSWiA.

  Dzień wolny za 6 stycznia 2024 r. Co trzeba wiedzieć?

  Święto Trzech Króli, które obchodzimy 6 stycznia jest jednym z dni ustawowo wolnych od pracy. Warto pamiętać, iż w 2024 r. wypada ono w sobotę.

  REKLAMA

  Kiedy wolne dla uczniów w 2024 r.? Kiedy egzaminy? Kalendarz

  Do końca roku kalendarzowego został jeszcze niecały miesiąc. Dla uczniów oznacza to, że za chwilę koniec I semestru. Kiedy wypadają ferie dla poszczególnych województw? Kiedy jeszcze można liczyć na wolne? W które dni odbędą się egzaminy ósmoklasisty, a w które maturalne? 

  Anulowany lot? Linia lotnicza płaci za podróż prywatnym odrzutowcem. 805 tys. koron szwedzkich dla polskiej grupy turystów

  Od kilku dni szwedzkie portale internetowe opisują sytuację, w której polska rodzina wraz ze znajomymi utknęła na Svalbardzie (Koło Podbiegunowe) po odwołaniu lotu ze względu na strajk Skandynawskich Linii Lotniczych (SAS). Jak nietrudno się domyślić, na Kole Podbiegunowym trudno o alternatywne połączenie. Przez brak innych innych możliwości, polska rodzina wraz ze znajomymi zdecydowała się wynająć prywatny samolot i tym sposobem wrócić do kraju. Następnie wszczęła standardowe postępowanie reklamacyjne… w wyniku którego otrzymała odszkodowanie w zawrotnej kwocie 1 mln koron!
  Szybko okazało się, że wypłata miała być wynikiem “niedopatrzenia” linii lotniczych SAS. Przewoźnik pozwał rodzinę i jej znajomych pozwem wzajemnym, żądając zwrotu pieniędzy. Po zaangażowaniu w sprawę kancelarii RPMS, strony doszły do ugody. W rezultacie polska rodzina może zachować ponad 800 tysięcy koron, czyli równowartość ponad 300 tysięcy złotych. 

  REKLAMA