reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Odstąpienie od umowy deweloperskiej

Odstąpienie od umowy deweloperskiej

Ustawa z dnia 16 września 2011r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (tzw. ustawa deweloperska) w sposób szczególny reguluje zasady odstąpienia od umowy deweloperskiej przez nabywcę i dewelopera. Tym samym ustawa ta wyłącza zasady ogólne kodeksu cywilnego.

Odstąpienie przez kupującego

Kupujący może odstąpić od umowy przede wszystkim w sytuacji, gdyby deweloper nie dostarczył mu prospektu informacyjnego oraz załączników do tego projektu w sposób nakazany ustawą (na trwałym nośniku informacji, nieodpłatnie, w wersji papierowej w biurze dewelopera, itd.). Kupujący może odstąpić od umowy również wtedy, gdy informacje zawarte w prospekcie informacyjnym i załącznikach na podstawie których podpisano umowę deweloperską są niezgodne ze stanem faktycznym lub prawnym. Kolejną podstawą do odstąpienia od umowy przez nabywcę jest brak umieszczenia w umowie wszystkich elementów określonych w artykule 22 ustawy. Są to między innymi: termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych, wysokość odsetek i kar umownych, usytuowanie lokalu mieszkalnego w budynku, określenie standardu prac wykończeniowych, itd. Nabywca może odstąpić od umowy także wtedy, gdy treść umowy jest niezgodna z treścią prospektu informacyjnego dołączonego wcześniej nabywcy. Nie dotyczy to zmian dokonanych w umowie za zgodą nabywcy i wyraźnie zaznaczonych w treści umowy deweloperskiej.

Zobacz serwis: Budowa i remont

Termin odstąpienia od umowy przez kupującego

Klient ma prawo do odstąpienia od umowy deweloperskiej maksymalnie w ciągu 30 dni od dnia jej zawarcia. Nie ma konieczności wyznaczania deweloperowi dodatkowego terminu do usunięcia wad umowy. Istnieje tylko jedna, wyjątkowa sytuacja, kiedy nabywca powinien wyznaczyć dodatkowy termin deweloperowi, przy zamiarze odstąpienia od umowy. Ma to miejsce wtedy, gdy deweloper nie przeniósł na klienta prawa do lokalu lub domu jednorodzinnego w terminie określonym w umowie deweloperskiej. W takiej sytuacji nabywca powinien wyznaczyć deweloperowi dodatkowy okres 120 dni na wywiązanie się z jego obowiązków. Dopiero po bezskutecznym upływie tego terminu nabywca ma prawo odstąpić od umowy. Dodatkowo w takiej sytuacji nabywca może ubiegać się o karę umowną za okres opóźnienia.

Odstąpienie od umowy przez dewelopera

W świetle zapisów ustawy również deweloperowi przysługuje prawo odstąpienia od umowy. Ma to miejsce w dwóch sytuacjach. Pierwsza z nich występuje wtedy, gdy kupujący zalega z zapłatą, pomimo wezwania do uregulowania zaległości. Chodzi o brak zapłaty w terminie jak i brak wpłaty pełnej kwoty. Deweloper może odstąpić od umowy po upływie 14 dni od doręczenia wezwania do zapłaty. Prawo to nie przysługuje deweloperowi jeżeli brak zapłaty spowodowany jest działaniem siły wyższej. Druga podstawa do odstąpienia przez dewelopera to brak stawiennictwa nabywcy na odbiór lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego lub brak stawiennictwa na czynność podpisania aktu notarialnego przenoszącego na nabywcę prawo. W tych przypadkach deweloper musi dwukrotnie wezwać nabywcę w formie pisemnej, w odstępie co najmniej 60 dni. Ustawa deweloperska także wtedy pozbawia dewelopera prawa do odstąpienia, jeżeli działanie nabywcy jest spowodowane siłą wyższą.

Zobacz serwis: Dom i prawo

Tak jak wskazano wyżej, w zakresie uregulowanym ustawą deweloperską wyłącza ona zasady ogólne z kodeksu cywilnego dotyczące prawa odstąpienia. Kodeks ma zastosowanie tylko w zakresie nieuregulowanym przez ustawę.

Adwokat Marta Kawecka

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama