Kategorie

Ochrona nabywcy w razie upadłości dewelopera

Ochrona nabywcy w razie upadłości dewelopera /fot. Fotolia
Ochrona nabywcy w razie upadłości dewelopera /fot. Fotolia
Jednym z podstawowych celów ustawy z dnia 16 września 2011r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego jest przyznanie nabywcom specjalnej ochrony w razie upadłości deweloperów. Przed uchwaleniem ustawy głośne były bowiem przypadki, że nabywcy wpłacali pieniądze dla dewelopera, który potem ogłaszał upadłość. Nabywcy zostawali wówczas bez mieszkań i z zaciągniętym kredytem.

Kto podlega ochronie

Ustawa wprowadza specjalne rozwiązania prawne dotyczące postępowania upadłościowego wobec deweloperów. Już na wstępie należy zaznaczyć, że przepisy te budzą wiele kontrowersji. Ocenia się, że ochrona nabywców nie jest pewna. Przede wszystkim nie wszyscy klienci dewelopera podlegają ochronie. Zgodnie z ustawą szczególne zasady dotyczące upadłości deweloperów stosuje się wyłącznie do nabywców w rozumieniu art. 3 pkt. 4 ustawy czyli do osób fizycznych. Ochronie nie podlegają zatem wszystkie inne podmioty to jest spółki, stowarzyszenia, jednostki organizacyjne.

Ustawa nie rozróżnia czy osoba fizyczna, która podlega szczególnej ochronie jest konsumentem czy prowadzi działalność gospodarczą. Obie te kategorie podmiotów podlegają takiej samej ochronie. Znaczenie ma natomiast to, jaki rodzaj lokalu zakupuje nabywca. Szczególnej ochronie podlega bowiem wyłącznie nabywca lokalu mieszkalnego (a więc osoba fizyczna kupująca mieszkanie). Nie korzysta z ochrony natomiast nabywca lokalu użytkowego choćby był konsumentem.

Zobacz serwis: Budowa i remont

Zaspokojenie z masy upadłościowej

Zakres ochrony określony został w artykułach od 4251 do 4255 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze. Zgodnie z tymi przepisami w razie upadłości dewelopera tworzona jest odrębna masa upadłości. W jej skład wchodzą:

 • środki zgromadzone na mieszkaniowych rachunkach powierniczych;
 • prawo własności lub prawo wieczystego użytkowania nieruchomości na której realizowane jest przedsięwzięcie deweloperskie;
 • dopłaty wnoszone przez nabywców;

Nabywcy podlegają zaspokojeniu z powyższej masy upadłości w pierwszej kolejności. Warunkiem utworzenia odrębnej masy jest wyrażenie przez nabywców woli kontynuowania przedsięwzięcia deweloperskiego. Odrębna masa upadłości jest tworzona także wtedy gdy nabywcy wyrażą zgodę na zawarcie układu.

W innych wypadkach odrębna masa upadłości nie jest utrzymywana. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji gdy nabywcy zdecydują się na zaspokojenie ze środków zgromadzonych na mieszkaniowych rachunkach powierniczych. Środki z tych rachunków wchodzą wtedy do ogólnego majątku upadłego.

Zobacz serwis: Inwestycje

Kiedy nabywca nie podlega ochronie

Jak z powyższego wynika nabywcy lokali mieszkalnych nie zawsze podlegają szczególnej ochronie. Z reguły jest bowiem tak, że nabywcy nie chcą kontynuować przedsięwzięcia deweloperskiego lecz chcą jak najszybciej odzyskać wpłacone pieniądze. Wówczas tracą oni swoją uprzywilejowaną pozycję i zrównują się z pozostałymi wierzycielami. Wtedy do nabywców zastosowanie mają ogólne zasady postępowania upadłościowego dotyczące kolejności zaspokajania wierzycieli. Nabywcy muszą więc ustąpić pierwszeństwa na przykład wierzycielom hipotecznym czyli bankom. Grozi to tym, że realnie nigdy nie odzyskają swoich pieniędzy.

Gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa

Najpewniejszą ochrona dla nabywców jest wcześniejsze ustanawianie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej. W takim wypadku nabywcy zawsze odzyskają całość wpłaconych środków pieniężnych. Następuje to niezależnie od toku postępowania upadłościowego. Co więcej w takim wypadku nabywcy w ogóle nie muszą brać udziału w postępowaniu upadłościowym.

adwokat Marta Kawecka

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  18 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.