REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Ochrona nabywcy w razie upadłości dewelopera /fot. Fotolia
Ochrona nabywcy w razie upadłości dewelopera /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z podstawowych celów ustawy z dnia 16 września 2011r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego jest przyznanie nabywcom specjalnej ochrony w razie upadłości deweloperów. Przed uchwaleniem ustawy głośne były bowiem przypadki, że nabywcy wpłacali pieniądze dla dewelopera, który potem ogłaszał upadłość. Nabywcy zostawali wówczas bez mieszkań i z zaciągniętym kredytem.

Kto podlega ochronie

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa wprowadza specjalne rozwiązania prawne dotyczące postępowania upadłościowego wobec deweloperów. Już na wstępie należy zaznaczyć, że przepisy te budzą wiele kontrowersji. Ocenia się, że ochrona nabywców nie jest pewna. Przede wszystkim nie wszyscy klienci dewelopera podlegają ochronie. Zgodnie z ustawą szczególne zasady dotyczące upadłości deweloperów stosuje się wyłącznie do nabywców w rozumieniu art. 3 pkt. 4 ustawy czyli do osób fizycznych. Ochronie nie podlegają zatem wszystkie inne podmioty to jest spółki, stowarzyszenia, jednostki organizacyjne.

Ustawa nie rozróżnia czy osoba fizyczna, która podlega szczególnej ochronie jest konsumentem czy prowadzi działalność gospodarczą. Obie te kategorie podmiotów podlegają takiej samej ochronie. Znaczenie ma natomiast to, jaki rodzaj lokalu zakupuje nabywca. Szczególnej ochronie podlega bowiem wyłącznie nabywca lokalu mieszkalnego (a więc osoba fizyczna kupująca mieszkanie). Nie korzysta z ochrony natomiast nabywca lokalu użytkowego choćby był konsumentem.

Zobacz serwis: Budowa i remont

Zaspokojenie z masy upadłościowej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakres ochrony określony został w artykułach od 4251 do 4255 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze. Zgodnie z tymi przepisami w razie upadłości dewelopera tworzona jest odrębna masa upadłości. W jej skład wchodzą:

 • środki zgromadzone na mieszkaniowych rachunkach powierniczych;
 • prawo własności lub prawo wieczystego użytkowania nieruchomości na której realizowane jest przedsięwzięcie deweloperskie;
 • dopłaty wnoszone przez nabywców;

REKLAMA

Nabywcy podlegają zaspokojeniu z powyższej masy upadłości w pierwszej kolejności. Warunkiem utworzenia odrębnej masy jest wyrażenie przez nabywców woli kontynuowania przedsięwzięcia deweloperskiego. Odrębna masa upadłości jest tworzona także wtedy gdy nabywcy wyrażą zgodę na zawarcie układu.

W innych wypadkach odrębna masa upadłości nie jest utrzymywana. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji gdy nabywcy zdecydują się na zaspokojenie ze środków zgromadzonych na mieszkaniowych rachunkach powierniczych. Środki z tych rachunków wchodzą wtedy do ogólnego majątku upadłego.

Zobacz serwis: Inwestycje

Kiedy nabywca nie podlega ochronie

Jak z powyższego wynika nabywcy lokali mieszkalnych nie zawsze podlegają szczególnej ochronie. Z reguły jest bowiem tak, że nabywcy nie chcą kontynuować przedsięwzięcia deweloperskiego lecz chcą jak najszybciej odzyskać wpłacone pieniądze. Wówczas tracą oni swoją uprzywilejowaną pozycję i zrównują się z pozostałymi wierzycielami. Wtedy do nabywców zastosowanie mają ogólne zasady postępowania upadłościowego dotyczące kolejności zaspokajania wierzycieli. Nabywcy muszą więc ustąpić pierwszeństwa na przykład wierzycielom hipotecznym czyli bankom. Grozi to tym, że realnie nigdy nie odzyskają swoich pieniędzy.

Gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa

Najpewniejszą ochrona dla nabywców jest wcześniejsze ustanawianie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej. W takim wypadku nabywcy zawsze odzyskają całość wpłaconych środków pieniężnych. Następuje to niezależnie od toku postępowania upadłościowego. Co więcej w takim wypadku nabywcy w ogóle nie muszą brać udziału w postępowaniu upadłościowym.

adwokat Marta Kawecka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rozwodnicy a prawo do preferencji podatkowej. RPO interweniuje, MF odpowiada

  Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.

  Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

  Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

  Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

  We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

  Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

  MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

  REKLAMA

  Lekarze stażyści będą płacić mniejsze składki ZUS. Zdaniem SN mogą korzystać z ulgi na start

  9 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. III UZP 9/23), w której stwierdził, że lekarz wykonujący działalność gospodarczą, na rzecz byłego pracodawcy, u którego był wcześniej zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako lekarz stażysta, może korzystać z ulgi na start oraz z prawa do opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

  Popyt na nieruchomości ciągle rośnie. Ceny w 2024 r. nie spadną. Warszawa, Kraków i Trójmiasto to nadal mocne lokalizacje.

  Warszawa, Kraków i Trójmiasto – to w tych lokalizacjach inwestorzy najbardziej poszukują gruntów. Swoją pozycję zwiększa też Poznań. Nie ma co liczyć na spadek cen nieruchomości w 2024 r.

  1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie babciowego. Kto może skorzystać z nowych świadczeń?

  9 kwietnia 2024 r. został przyjęty przez rząd projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka –„Aktywny rodzic”. Ustawa przewiduje nowe rodzaje świadczeń dla rodziców oraz  określa warunki nabywania prawa do powyższych świadczeń oraz zasady przyznawania i ich wypłacania.

  Droższe przejazdy taksówkami: 5 zł za kilometr, 12 zł opłaty początkowej i 60 zł za godzinę postoju. Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały

  Po spotkaniu z taksówkarzami Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały. Taksówki w Warszawie będą droższe. 

  REKLAMA

  Pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta. Donald Trump na ławie oskarżonych

  W poniedziałek, w sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku, rozpoczął się historyczny proces karny Donalda Trumpa. Proces dotyczy zarzutów związanych z ukrywaniem płatności za milczenie aktorki porno Stormy Daniels przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Proces rozpoczął się od wyboru ławników i może potrwać kilka miesięcy.

  Nawet 41,5 tys. zł dla tej samej osoby za dany miesiąc. Dodatki covidowe pod lupą NIK

  Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał Najwyższej Izbie Kontroli pierwsze informacje o wykonaniu wniosków z kontroli dotyczącej tzw. dodatków covidowych. NFZ ustalił, że nienależnie przekazano środki finansowe na dodatki do wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w łącznej kwocie 35 mln zł.

  REKLAMA