REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dachy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie rynny stosować przy dachach z pokryć naturalnych?


Naturalne pokrycia dachowe takie jak strzecha, gont drewniany czy łupek stosowane są głównie ze względów estetycznych. Mogłoby się wydawać, że zastosowanie rynien może popsuć wizualny efekt. Na rynku są jednak producenci, którzy zadbali o to by problem z odprowadzeniem wody deszczowej z dachu pogodzić z naturalnym wyglądem domu.

Dach - jak wybrać materiał do wykonania wstępnego krycia?

Warstwa wstępnego krycia ma za zadanie chronić wnętrze domu przed wnikaniem wody z zewnątrz przez nie do końca szczelne pokrycie dachu. Wykonuje się ja z różnego rodzaju membran nieprzepuszczających wody. Rodzaj wstępnego krycia zależy od pokrycia dachu, konstrukcji dachu oraz wykorzystania poddasza jako części mieszkalnej.

Jakie akcesoria potrzebne są do wykończenia dachu?


Większość osób mówiąc dach, myśli o jego konstrukcji i pokryciu. Niektórzy pamiętają także o koniecznej termo- i hydroizolacji. Mało kto jednak wie, że aby dach był prawidłowo wykonany i służył swym właścicielom przez lata, powinien być wykończony dodatkowymi elementami i akcesoriami dachowymi.

Jak poradzić sobie ze śniegiem na dachu?

Zimą właściciele domów i innych budynków, w pobliżu których poruszają się ludzie, muszą zadbać, aby śnieg zalegający na ich dachach nie stwarzał zagrożenia dla przechodzących osób.

REKLAMA

Jak pozbyć się lodowych sopli z dachu?


Oprócz mas śniegu zalegających na dachach, dużym zagrożeniem dla osób przechodzących obok nieodśnieżonych budynków są zwisające sople lodu. Sopel, spadający z nie małej wysokości, nabiera dużej prędkości i może stać się zagrożeniem dla przechodzących osób.

Rodzaje konstrukcji dachowych

Więźba dachowa jest konstrukcją nośną, na której opiera się cały dach, a przekroje poszczególnych jej elementów dobiera się na podstawie obliczeń statyczno-wytrzymałościowych. Na rodzaj konstrukcji dachowej wpływ ma nie tylko planowany kształt dachu ale i wymiary budynku.

Zalety i wady pokryć bitumicznych

Bitumiczne pokrycia dachowe są często stosowane w polskim budownictwie, za równo ze względu swoich właściwości jak i możliwości stosowania na dachach o najbardziej wymyślnym kształcie. Materiały te są również bardzo trwałe.

Jak konserwować, naprawiać i wymieniać papę?

Pokrycie z papy może służyć nam przez wiele lat o ile zostało dobrze wykonane a jego ewentualne naprawy wykonywane są w sposób prawidłowy. Przed przystąpieniem do renowacji pokrycia dachowego z papy należy określić z jakim rodzajem i stopniem uszkodzenia mamy do czynienia. To właśnie od typu usterki zależy, jaką metodę renowacji wybierzemy. Czym prędzej zdecydujemy się na renowację przy widocznych uszkodzeniach, tym mniejsze będą nakłady pracy i finansowe.

REKLAMA

W jaki sposób zapewnić skuteczną wentylację poddasza?

Na trwałość dachu wpływa nie tylko rodzaj pokrycia, jakość jego ułożenia, trwałość konstrukcji więźby czy zastosowane materiały. Bardzo ważnym czynnikiem jest jego wentylacja. Układając dach, często zwracamy uwagę na jego szczelność i ochronę przed opadami atmosferycznymi, zapominając często o tym, że woda może pojawić się także od wewnątrz w postaci pary wodnej. Jak ją odprowadzić?

W jaki sposób wykonać odwodnienie dachu płaskiego?

Konstrukcja dachów płaskich powoduje, że ich odwodnienie wymaga czasami specjalnych rozwiązań. Wodę deszczową z dachu płaskiego można odprowadzić przy użyciu tradycyjnego systemu rynnowego i odpływów na powierzchni dachu, które mogą być grawitacyjne lub podciśnieniowe.

W jaki sposób wykonać ocieplenie dachu skośnego?

Dach jest elementem najwyżej położonym w budynku. W wyniku konwekcji, ciepłe powietrze dociera do najwyższych partii, czyli do dachu. Dlatego musi on posiadać skuteczną izolację termiczną, aby straty ciepła były jak najmniejsze. Wykonanie ocieplenia dachów skośnych wymaga odpowiedniego układu warstw z zapewnieniem ich skutecznej wentylacji.

Jak prawidłowo zamontować podbitkę dachową?

Podbitka dachowa to element wykończeniowy dachu. Pełni nie tylko rolę estetycznego zakończenia, ale również funkcję ochronną. Można ją wykonać na kilka sposobów i z różnych materiałów. Jej wykonanie nie jest trudne, ale by spełniało swoją rolę należy stosować się pewnych zasad.

Więźba dachowa: tradycyjna czy prefabrykowana?

Prefabrykacja w budownictwie ma co raz częstsze zastosowanie. Prowadzi to do minimalizacji czasu trwania budowy oraz kosztów. Prefabrykowane mogą być również więźby dachowe. Nie są one tak popularne jak tradycyjne, wykonywane przez cieśli na budowie, mimo to posiadają wiele zalet, które z biegiem czasu mogą zdecydować o ich popularności.

Po co stosujemy folie dachowe?

Folie układane w warstwach dachu pełnią bardzo ważną rolę. Ich głównym zadaniem jest ochrona konstrukcji dachu przed działaniem wilgoci pochodzącej z zewnątrz oraz od wewnątrz budynku. Ostateczna warstwa pokrycia dachu nie zawsze jest na tyle szczelna by samodzielnie zapewnić ochronę z zewnątrz. Pod jej powierzchnie może przedostawać się woda lub podwiewany śnieg, które następnie mogą spłynąć po folii, pod warunkiem, że ją zastosujemy.

Jak w bezpieczny sposób pozbyć się pokrycia azbestowego?

Materiały produkowane z domieszką azbestu były powszechnie stosowane w latach 60 i 70 ubiegłego wieku. Do tej pory gdzieniegdzie można spotkać jeszcze ich pozostałości, szczególnie w postaci płyt używanych jako przykrycie dachu, potocznie zwane eternitem. Niebezpieczeństwo materiałów azbestowych, polega na niewidocznym pod gołym okiem pyleniu i przedostawaniu się niebezpiecznych związków do atmosfery a w tym do ludzi.

Jak dobrać rozmiar (przekrój) rynien i rur spustowych?

Dobór odpowiedniego orynnowania decyduje o jakości systemu odprowadzenia wody. Zapobiega podmywaniu fundamentów czy zalewaniu elewacji i ścian budynku. Oprócz wyboru materiału i systemu rynnowego ważny jest dobór przekroju rynien i rur spustowych. Przy dachach o mało skomplikowanym kształcie możemy sami obliczyć i dobrać ich rozmiar, zaś przy dachach bardziej skomplikowanych, z dużą ilością załamań lepiej zwrócić się o pomoc do dekarza czy producenta rynien.

Jak czyścić system rynnowy?

Wysokość i utrudniony dostęp sprawiają, że kontrola drożności rynien nie jest łatwa. Oczyszczanie rynien wymaga specjalnych zabiegów, a tylko drożne rynny spełniają swoje zadanie. Sprawne odprowadzanie wody deszczowej z dachu to m.in. ochrona elewacji i ścian przed działaniem wody. Przystępując do prac porządkowych należy się trzymać pewnych zasad.

Dachówki ceramiczne czy cementowe - różnice

Dachówki ceramiczne i cementowe wyglądają bardzo podobnie. Patrząc z daleka można mieć problem z ich rozróżnieniem. Jednak są cechy, które je różnią. Zobacz czym różni się dachówka ceramiczna od cementowej.

Czym jest dach odwrócony?

Dach odwrócony to nie jak by się mogło wydawać dach ze spadkiem połaci do środka dachu. Nazwa wskazuje na inny niż tradycyjnie układ warstw. Jego stosowanie jest kosztowne, ale czasami konieczne. Tak jest w przypadku dachów płaskich, których powierzchnię chcemy wykorzystać.

Zalety i wady pokryć dachowych z blachy płaskiej

Pokrycia z blach są chętnie stosowane głównie z powodu ich lekkości i trwałości. Do pokryć dachowych z blachy zaliczamy: blachodachówki, blachę trapezową i blachy płaskie. Te ostatnie powszechnie stosowane kilkadziesiąt lat temu a obecnie trochę zapomniane, teraz powracają na rynek z lepszymi parametrami i nowoczesnym wyglądem.

Zielony Dach – od czego należy zacząć przystępując do jego budowy


Zielony dach jest najbardziej skomplikowanym w swoim wykonaniu rodzajem przykrycia budynku. Jego konstrukcja wymaga odpowiedniego projektu, a stosowane materiały dużych nakładów pieniężnych. Mimo znacznych kosztów, dachy zielone są chętnie stosowane szczególnie na terenach miejskich. Stanowią one wtedy pewnego rodzaju alternatywę dla co raz mniejszych terenów roślinnych w dużych skupiskach zabudowań.

Wentylowany czy niewentylowany dach płaski?


Dach w strefie klimatycznej w jakiej znajduje się Polska pełni ważną rolę ochronną przed deszczem, mrozem i upalnym słońcem. Musi być solidnie wykonany, aby przetrwać trudne warunki i zapewnić odpowiedni klimat wewnątrz domu.

Czy warto stosować blachę dachową jako pokrycie dachowe?

Dach chroni dom przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, dlatego też bardzo ważny jest wybór materiału z jakiego będzie wykonany. Pokrycia z blachy są często wybierane w budownictwie jednorodzinnym, ze względu na swoją lekkość, stosunkowo niską cenę i łatwość montażu.

Jak dobrać pokrycie dachu do jego kształtu?

Dach stanowi przekrycie budynku, zapewniając mu m.in. ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych, ale także kształtuje całą jego bryłę. Odpowiedni kształt dachu może dać nam możliwość powiększenia przestrzeni użytkowej budynku, przez zagospodarowanie poddasza.

Jakie są wyznaczniki użyteczności poddasza?

Czy każde poddasze da się przerobić na oryginalne, niekonwencjonalne mieszkanie? Czy wysokość poddasza jest jedynym wyznacznikiem jego użyteczności?

Kiedy wyremontować dach?

Czas pozostawia swój ślad na budynkach i jego elementach. Jednym z takich elementów, który najbardziej ulega jego działaniu jest dach. Kilku bądź kilkunastoletni dach będzie wymagał konserwacji, a czasem nawet gruntownego remontu. Kiedy się za niego zabrać i na co zwrócić uwagę?

Kiedy zastosować wymianę hydroizolacji dachu?

Jeżeli pokrycie dachu przestaje być szczelne i zaczyna przeciekać, warto zastosować wymianę hydroizolacji zamiast uzupełniania brakujących elementów folą lub papą. Zaletą tego rozwiązania jest to, że można izolację wykonać pod inne rodzaje pokrycia dachu.

Czy można dokonać ocieplenia pod pokryciem dachu?

Jeżeli nasz dach jest nieszczelny, źle ocieplony lub oświetlony, warto zdecydować się na wymianę pokrycia dachu. Dokonując remontów budowlanych, w celu ocieplania pokrycia dachowego nie trzeba ingerować w strukturę zabudowy poddasza – co oznacza, iż jest to dobre rozwiązanie. Do ocieplenia dachu warto wykorzystać materiały charakteryzujące się bardzo dobrą zdolnością do izolacji cieplnej, odporne na wilgoć.

Jakie materiały wybrać do wykończenia pokrycia dachu?

Pokrycie dachu musi być estetycznie i bezpośrednio dopasowane do otoczenia. Obecnie na rynku mamy ogromy wybór materiałów, które możemy wykorzystać do wykończenia dachu. Jednakże, nie wszystkie materiały będą odpowiadały pokryciu naszego dachu. W tym celu musimy uwzględnić wiele niezbędnych czynników, opisanych poniżej.

W jaki sposób możemy dokonać wymiany pokrycia dachu?

Dach w całej konstrukcji domu jest najistotniejszym elementem. Materiał, z którego wykonany jest cały dach ulega zniszczeniu z upływem lat, pod wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych. Z tego też powodu, koniecznie należy dokonać wymiany pokrycia dachu, aby zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo jego mieszkańcom.

Jak remontować dach płaski?

Jeśli posiadasz dom mający dach płaski, to pewnie ma on 30 – 40 lat. W tym okresie bowiem takie dachy były bardzo popularne, jednak dziś stosowane wówczas materiały izolacyjne są przeżytkiem. Dachy te nie spełniają obowiązujących norm i dlatego warto przeprowadzić ich remont.

Jakie materiały należy wykorzystać do ocieplenia dachu?

Aby zatrzymać jak najwięcej ciepła od góry domu, należy odpowiednio dobrać materiały. W tym celu warto zastanowić się, jakie materiały będą najkorzystniejsze, a przy tym należy porównać ceny różnych oferowanych produktów na rynku.

REKLAMA