REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Majówka: najtaniej za granicą. Mocny złoty, wsiądź choćby w auto lub pociąg, by poczuć siłę polskiej waluty

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Majówka za granicą tańsza niż w kraju, podobnie będzie w wakacje?
Majówka za granicą tańsza niż w kraju, podobnie będzie w wakacje?
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Oczywiście najszybciej samolotem, ale ze względu na długi weekend pewnie trzeba by dużo wydać na samolot, a to zepsułoby cały efekt oszczędności. Zresztą, jak wylicza analityk XTB, najwięcej zyskać można na sile złotego bardzo blisko, bo w Czechach.

Majówka to sporo wolnego czasu – na tyle, by pomyśleć o dłuższym odpoczynku czyli letnim urlopie. Nie wiadomo jednak czy złoty tak długo będzie miał korzystny kurs wobec euro i innych walut, może więc warto już teraz wymienić rezerwy finansowe z polskiej waluty na tę, która obowiązuje w kraju planowanych na wakacje wojaży

REKLAMA

Tańsze waluty, niższe niż w Polsce ceny: to plusy weekendu za granicą

Majówka za granicą powinna być nieco tańsza dla Polaków niż przed rokiem. Za euro zapłacimy ok. 5-6% mniej niż przed rokiem, natomiast amerykański dolar jest tańszy o prawie 3%.

Jak radzi Michał Stajniak, wicedyrektor Działu Analiz XTB, warto jednak już teraz pomyśleć o kierunku na zbliżające się wakacje, w szczególności, że pozycja polskiego złotego wciąż wydaje się mocna.

Gdzie może być najtaniej względem tego jak wygląda obecnie sytuacja na rynku walutowym. Czy warto kupować walutę już teraz, czy czekać na dalsze umocnienie złotego, biorąc pod uwagę brak chęci do obniżek stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski?

Patrząc na perspektywę ostatnich dwunastu miesięcy, niewiele jest walut, które były mocniejsze od polskiego złotego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Z drugiej strony złoty nie pokazuje już takiej siły, którą obserwowaliśmy w zeszłym roku, kiedy umacniał się po spektakularnej słabości z 2022 roku związanej z wojną w Ukrainie oraz bardzo wysoką inflacją. Złoty jest obecnie prawie 3,5 procent mocniejszy od amerykańskiego dolara i w granicach 4 procent mocniejszy od brytyjskiego funta. Nawet frank jest tańszy o prawie 5 procent, choć oczywiście poziom cen w Szwajcarii jest wysoki, nawet pomimo spadającej inflacji – wylicza Michał Stajniak.

Gdzie w takim razie szukać kierunków wakacyjnych, bazując na kursach walut?

Weekend lub dłuższy urlop: tanio jak w Czechach!

REKLAMA

Teoretycznie taniej może być w Czechach, gdyż z rocznej perspektywy złoty jest mocniejszy od czeskiej korony aż o 12 procent!
Inflacja w Czechach wyraźnie zmalała, a tamtejszy bank centralny rozpoczął w końcu proces obniżania stóp procentowych. Z drugiej strony kraj ten ma zdecydowanie większe problemy gospodarcze niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu, co prowadzi do większej słabości waluty.

– Nie da się również ukryć, że obecne różnice w prowadzeniu polityki monetarnej między polskim i czeskim bankiem centralnym prowadzą do pogłębienia spadku czeskiej korony względem złotego. Warto zauważyć, że obecnie za czeską koronę płacimy około 17 groszy, natomiast 12 miesięcy temu było to blisko 20 groszy – wylicza ekspert.

Jeszcze taniej niż w Czechach, nie licząc podróży, urlop w Japonii

Być może warto zaryzykować większą egzotykę? Tak tanio w Japonii dla Polaków nie było od dawna. Z perspektywy roku jen jest tańszy do polskiego złotego o 15%. Generalnie złoty jest najmocniejszy do jena od 2008 roku!

Obecnie za jednego złotego kupimy 39 jenów, natomiast przed rokiem płaciliśmy ok. 32 jeny. W 2020 roku jeden złoty kupował w najgorszym momencie zaledwie 25 jenów. Co więcej, do tego kierunku zachęca również bardzo niska inflacja, co powoduje, że pomimo słabości waluty, produkty czy usługi w tym kraju wcale nie będą droższe – przekonuje Michał Stajniak.

Tania turecka lira nie oznacza tanich wakacji nad Bosforem

REKLAMA

Tego nie można powiedzieć o Turcji. Oczywiście z perspektywy roku złoty jest mocniejszy o ok. 40% w stosunku do polskiego złotego, co powinno sugerować, że w kraju tym będzie bardzo tanio. Z drugiej strony za marzec inflacja w tym kraju wyniosła 68,5%. To oznacza, że pomimo tego, że za jednego złotego kupimy więcej waluty, to jednak ostatecznie za dane lokalne produkty czy usługi możemy zapłacić więcej!

Michał Stajniak podkreśla, że podobna sytuacja ma miejsce w Argentynie. Argentyńskie peso taniało od dłuższego czasu, ale inflacja jest tam na tyle wysoka, że ceny zmieniają się praktycznie z dnia na dzień. Patrząc na równie egzotyczne kierunki, złoty kupi najwięcej koreańskich wonów od 2014 roku czy najwięcej tajskich bahtów od 2018 roku.

Gdzie z kolei będzie drożej?

Polski złoty ma się dosyć słabo w stosunku do meksykańskiego peso. Okazuje się, że oprócz kolumbijskiego peso, jest to jedyna waluta, która wyraźnie zyskała względem złotego w ostatnich dwunastu miesiącach.

Czy trzeba się jednak spieszyć z zakupem walut?

Pomimo tego, że perspektywy gospodarcze dla Polski wyglądają obiecująco, a bank centralny raczej nie spieszy się z obniżką stóp procentowych, to widać, że złoty od początku tego roku nie jest już tak mocny jak z perspektywy dwunastu miesięcy.

–  Właśnie dlatego może okazać się, że złoty osiągnął już swój szczyt i jeśli pozycja dolara amerykańskiego będzie się umacniać w najbliższym czasie, może to być na niekorzyść dla polskiego złotego – uważa Michał Stajniak.

A to oznacza, że już teraz warto bacznie śledzić kursy i zwłaszcza gdy będą one atrakcyjne, warto rozważyć kupno. Choć z drugiej strony jeśli wakacje planujemy w sierpniu, na trzymiesięcznej lokacie w banku, bez ryzyka dostaniemy odsetki, które powinny zrekompensować ewentualny wzrost kursów euro, dolara i innych walut gdyby PLN całkiem odwrócił dotychczasowe trendy kursowe.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje z biurem podróży: co robić, gdy urlop zamienia się w walkę o zwrot pieniędzy?

Coraz więcej Polaków wybiera wakacje zorganizowane przez biura podróży. Choć taka forma wypoczynku daje komfort i oszczędność czasu, niesie też ryzyko rozczarowania. Sprawdź, co zrobić, gdy Twoje wakacje zostaną odwołane, standard hotelu nie zgadza się z ofertą lub firma ogłosi niewypłacalność.

Spółka partnerska w Wielkiej Brytanii jako alternatywa dla spółki limited

Wielka Brytania od lat przyciąga przedsiębiorców z całego świata nie tylko stabilnym systemem prawnym, ale również elastycznością form prowadzenia działalności gospodarczej. Choć najczęściej wybieraną strukturą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Ltd), coraz więcej inwestorów interesuje się również mniej znaną, lecz bardzo atrakcyjną formą - spółką partnerską typu Limited Partnership (LP). Dla wielu może ona stanowić interesującą alternatywę - szczególnie w kontekście międzynarodowej optymalizacji podatkowej i działań inwestycyjnych.

Gotówka w strefie płatnego parkowania: RPO interweniuje, rząd przyznaje rację kierowcom

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do ministra infrastruktury w sprawie skarg kierowców, którzy zostali obciążeni opłatami dodatkowymi, ponieważ nie mieli możliwości zapłaty za parkowanie gotówką. Problem dotyczy stref, w których zlikwidowano tradycyjne parkomaty, pozostawiając jedynie urządzenia obsługujące płatności bezgotówkowe. Ministerstwo Infrastruktury przyznaje, że każdemu kierowcy należy zapewnić realną możliwość uiszczenia opłaty w formie gotówkowej – co może oznaczać konieczność zmiany przepisów ustawy o drogach publicznych.

Jak i kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2025 roku?

Zastanawiasz się, jak i kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2025 roku? W naszym przewodniku podpowiadamy, w którym miesiącu złożenie wniosku może przynieść największe korzyści, od automatycznej waloryzacji w marcu, przez bonusową "trzynastkę", po uwzględnienie czerwca w kalkulacji składek. Sprawdzamy, kiedy opłaca się przejść na emeryturę w 2025 roku. Jakie progi stażu i wieku trzeba spełnić, oraz jakie szanse daje ewentualne odroczenie wypłaty nawet o kilka lat? Przeczytaj dalej, by dowiedzieć się, kiedy przejść na emeryturę w 2025 r., aby zwiększyć swoje świadczenie.

REKLAMA

Krajowy System e-Faktur – przełomowa zmiana wraca do Komisji Sejmowej. Co oznacza dla przedsiębiorców?

Sejm ponownie skierował do Komisji Finansów Publicznych projekt ustawy wprowadzającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Nowe przepisy mają zrewolucjonizować wystawianie faktur w Polsce, wprowadzając cyfrową platformę. Zgłoszono poprawki wydłużające termin przesyłania faktur nawet do 5 dni.

Pies na plaży? Ratownicy MOPR ostrzegają

Ratownicy przypominają, że psy i inne zwierzęta nie mają wstępu na mazurskie plaże pilnowane przez MOPR.

Energooszczędność, retencja, fotowoltaika. Jakie proekologiczne rozwiązania stosują deweloperzy w nowych projektach?

Jakie działania proekologiczne są obecnie stosowane w nowych projektach deweloperów? W jaki sposób wdrażanie ekologicznych rozwiązań wpływa na koszty zakupu mieszkań? Czy klienci przywiązują wagę do aspektów środowiskowych przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Jak ustalać progi dochodowe uprawniające do świadczeń z ZFŚS?

Czy przepisy określają sposób ustalania progów dochodowych na potrzeby ustalania wysokości świadczeń socjalnych? Prezentujemy najważniejsze zasady na praktycznym przykładzie.

REKLAMA

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla wszystkich balkonów w budynkach wielorodzinnych – co piąty Polak popiera taką zmianę. Czy właściciele mieszkań będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni?

W ostatnim czasie w mediach pojawiły się informacje, że wszyscy właściciele nieruchomości z otwartymi balkonami (a więc nie balkonami typu loggia) zostaną zobligowani do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC dla balkonu, jeżeli mieszkanie znajduje się w budynku wielorodzinnym. Czy taka zmiana rzeczywiście jest planowana przez ustawodawcę i co na jej temat sądzą Polacy?

PIP z nowymi kompetencjami. Reformę zaplanowano na 2026 rok

Możliwość pozyskiwania danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i prowadzenia zdalnych kontroli - to najważniejsze uprawnienia, jakie uzyska Państwowa Inspekcja Pracy. Czy deregulacja wpłynie na ograniczenie liczby kontroli?

REKLAMA