REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Matura i egzamin ósmoklasisty zaczną się lada moment. Czas na naukę się kończy, ale wciąż można pomóc uczniom. Sprawdź, co możesz zrobić.

opracowała Małgorzata Masłowska
opracowała Małgorzata Masłowska
matura egzamin ósmoklasisty egzaminy stres nauka zdrowy sen odpoczynek pozytywne myślenie
Matura i egzamin ósmoklasisty zaczną się lada moment. Czas na naukę się kończy, ale wciąż można pomóc uczniom. Sprawdź, co możesz zrobić.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty i matura to punkty zwrotne w edukacji szkolnej. W czasie ich trwania ważna jest nie tylko nauka, ale też świadomy odpoczynek i zdrowy sen. Warto też już na tym etapie uczyć się odpowiedniego zarządzania stresem. Szczególnie ważne jes to tuż przed rozpoczęciem egzaminów, gdy zmęczenie i stres rosną.

Egzamin ósmoklasisty i matura to ważne momenty edukacji szkolnej

Większość z nas niecierpliwie czeka na majówkę i związaną z nią perspektywę odpoczynku. Jednak dla niektórych maj będzie się wiązał z innego rodzaju przeżyciami. To właśnie w tym miesiącu odbędą się bowiem egzaminy ósmoklasisty i maturalne – pierwsze w dniach 7, 8 i 9 maja, a drugie 14, 15 i 16 maja. I cokolwiek byśmy nie myśleli na ten temat, patrząc z perspektywy czasu, to dla zdających i ich najbliższych będzie to bardzo emocjonujący okres. Niewątpliwie bowiem są to kluczowe punkty zwrotne w edukacji szkolnej, które wpłyną na to, jak będzie ona dalej przebiegała. Warto więc, oprócz przysłowiowego siedzenia nad książkami, pamiętać także o tym, że na wynik egzaminu spory wpływ ma też kondycja fizyczna i psychiczna zdającego.

REKLAMA

Świadomy odpoczynek i zdrowy sen mogą pomóc  każdemu

Neurobiolodzy nie mają wątpliwości co do tego, że ze świadomego odpoczynku płyną duże korzyści. Intensywną naukę należy łączyć z aktywnym odpoczynkiem, aby mózg konsolidował wiedzę, szybciej rozwiązywał problemy i przetwarzał nowe informacje. Zdrowy sen pozwala także zachować higienę pracy, zwiększyć potencjał pamięciowy i zdolności poznawcze. W czasie snu zachodzi bowiem proces „opracowywania” przez mózg zdobytych informacji. Warto też uczyć się ze znajomymi. W czasie interakcji z drugą osobą nasz mózg zapamiętuje nie tylko suche informacje, ale także wyraz twarzy, emocje, czy ton głosu rozmówcy i kojarzy je z zapamiętywanym materiałem. To z  kolei może być pomocne, gdy podczas egzaminu będziemy próbowali „dotrzeć” do zapisanych w mózgu informacji.

Jak jeszcze można sobie pomóc? 
  1. stworzyć harmonogram powtórek,
  2. podzielić czas na naukę różnych przedmiotów,
  3. powtarzać materiał etapami.

Zarządzania stresem i pozytywnego myślenia trzeba uczyć się już w młodości

Niezwykle istotne jest też odpowiednie zarządzanie stresem. Spięte i zdenerwowane ciało nie sprzyja koncentracji i zapamiętywaniu informacji. Może też prowadzić do rozproszenia uwagi. Warto więc pamiętać o ćwiczeniach oddechowych, medytacji, czy jakimkolwiek wysiłku fizycznym, który uspokoi nie tylko ciało, ale i umysł. Ogromne znaczenie ma też pozytywne myślenie i wizualizacja sukcesu. Warto skupić się na tym, że z łatwością sprostamy stawianym nam wymaganiom i bez trudu oraz w milej atmosferze zdamy egzaminy, które wciąż są przed nami. Choć od takiego myślenia wiedzy zapewne nam nie przybędzie, to z pewnością zredukuje ono lęk i stres, co z kolei pozwoli na lepsze wykorzystanie zasobów wiedzy, którą zdobyliśmy i umożliwi osiągnięcie pożądanych rezultatów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czternaste emerytury 2024. Nadchodzą ważne decyzje rządu

Czternaste emerytury w 2024 roku. Rząd musi zdecydować w sprawie rozporządzenia dotyczącego miesiąca wypłaty czternastej emerytury. Ma też możliwość wydania rozporządzenia, które określiłoby wyższą kwotę czternastej emerytury.

Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm. Najważniejsze zmiany

W dniu 23 maja 2024 r. Sejm przyjął długo oczekiwaną ustawę o ochronie sygnalistów. Główne założenia ustawy nie zmieniły się od ostatniego projektu zaprezentowanego przez Radę Ministrów. Niemniej posłowie zdecydowali się na wprowadzenie kilku poprawek, w tym te najważniejsze dotyczące grup kapitałowych.

Podwyżka ryczałtu na przejazdy. Od 1 czerwca 2024 r. będzie to 889,40 zł. Sprawdź dla kogo i jak uzyskać wyższą kwotę

889,40 zł – tyle od 1 czerwca 2024 r. będzie wynosił ryczałt za przejazdy, których koszt może być finansowany w ramach bonu stażowego.

Lato w mieście: lista zakwalifikowanych

Od 14 do 26 maja do północy trwały zapisy na tegoroczną edycję warszawskiej akcji "Lata w Mieście". Kiedy listy zakwalifikowanych? 

REKLAMA

Redaktor Infor.pl i Dziennik.pl płynie dla psów ze schroniska. Co to za akcja?

Piotr Nowak, prowadzący codzienny Przegląd Prasy i portali na Infor.pl nie jest obojętny na los zwierząt. Aby zwrócić uwagę na potrzeby zwierzaków ze schroniska w Sosnowicach przepłynie dystans 5 km wpław. Zdradzamy szczegóły akcji. 

Od 2025 r. renta socjalna ma zwiększyć się o dodatek, tak aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 r. Dla kogo dodatek?

Od 2025 roku renta socjalna zwiększy się o dodatek, w ten sposób, aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 roku. Dla kogo dodatek do renty socjalnej? Od kiedy?

2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej będzie wynosiło to świadczenie. Od 1 czerwca, dla osób przed 30 rokiem życia.

Od 1 czerwca 2024 r. osoby przed 30 rokiem życia będą mogły liczyć na większe wsparcie. 2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej niż do końca maja 2024 r. będzie wynosił bon stażowy, do którego mają pierwszeństwo.

Od 1 czerwca 2024 r. o ponad 200 zł wzrosną stawki premii stażowych

W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie w sprawie wysokości kwot premii i kosztów przejazdu. Od 1 czerwca wzrosną stawki premii stażowych wypłacanych przez starostów w związku z promocją zatrudnienia bezrobotnych do 30 roku życia i kwoty ryczałtu z tytułu kosztów przejazdu. Ile dokładnie?

REKLAMA

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę, która wdraża dyrektywę UE dotyczącą wymogów dostępności produktów i usług.

Obchody urodzin Hitlera. Ruszyła rozprawa odwoławcza

W poniedziałek, w Sądzie Okręgowym w Rybniku, rozpoczęła się odwoławcza rozprawa dotycząca obchodów urodzin Adolfa Hitlera, które miały miejsce w Wodzisławiu Śląskim w 2017 roku. Wcześniej, sześciu uczestników tego zgromadzenia zostało skazanych na zawieszone kary więzienia przez sąd rejonowy w Wodzisławiu.

REKLAMA