REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Inwestor, Inwestycje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zbliża się termin rozpoczęcia procedury utworzenia funduszu sołeckiego

Utworzenie funduszu sołeckiego daje szansę mieszkańcom sołectw na decydowanie o inwestycjach na własnym terenie, a także sprzyja rozwojowi miejscowości i poprawie jakości życia. Gminy, które chciałyby skorzystać z tego narzędzia rozwoju w 2012 roku, już powinny przygotowywać procedurę powołania takiego funduszu.

Czy nabywcy mieszkań zapłacą za opieszałość gmin?


Deweloperzy kiedy rozpoczynają budowę mieszkań muszą zadbać o drogi, kanalizację i przedszkola. Kosztem tego w pewnym stopniu obciążani są kupujący mieszkanie. Przeciętne mieszkanie dwupokojowe może być droższe nawet o kilkadziesiąt tysięcy. Zgodnie z polskim prawem to gminy są odpowiedzialne za ten aspekt budowy.

Secesyjne wille miejskie na Osiedlu Kameralnym w Poznaniu


W mieście najczęściej kupowane są mieszkania bądź szeregowce. Natomiast domy jednorodzinne zazwyczaj są położone w podmiejskich miejscowościach. Zdarza się jednak, że deweloperzy decydują się na budowę osiedla domów jednorodzinnych w mieście. Taki wariant wybrał deweloper Przedsiębiorstwo A. Grzegorczyk i oferuje domy jednorodzinne w charakterze secesyjnych willi miejskich z dużymi ogrodami na Osiedlu Kameralnym w Poznaniu.

Na jakie mieszkanie się zdecydować: gotowe czy w trakcie budowy?


Kupno nowego mieszkania jest łatwiejsze, ogranicza się do wyboru mieszkania i kupienia go. Jednak i w tym przypadku czeka nas trudna decyzja, staniemy przed dylematem, w na jakim etapie realizacji inwestycji je kupić. Czy warto zdecydować się na gotowe mieszkanie? Czy może lepiej wybrać takie w trakcie budowy?

REKLAMA

Sobienie Królewskie poszerzają ofertę nieruchomości


Sobienie Królewskie Golf & Country Club łączą projekt deweloperski z infrastrukturą rekreacyjną. W tym roku przedstawiły szerszą ofertę nieruchomości. Potencjalni klienci mogą teraz kupić, oprócz domów i apartamentów rekreacyjnych znajdujących się na terenie inwestycji, również działki pod zabudowę. Na atrakcyjność oferty wpływa to, że działki sąsiadują z polem golfowym.

Wymiana okien w budynku wpisanym do rejestru zabytków

Czy wydatki związane z wymianą okien w budynku wpisanym do rejestru zabytków powinny być sklasyfikowane w § 4270 czy w § 4340 oraz czy o koszt wymiany okien należy zwiększyć wartość budynku? Jak prawidłowo zaewidencjonować poszczególne zdarzenia gospodarcze związane z realizacją tego zadania? Czy dodatkowo oprócz sprawozdań budżetowych Rb-28S jednostka zobowiązana jest do sporządzenia sprawozdania z realizacji zadania do wojewódzkiego konserwatora zabytków?

Zbliża się termin rozpoczęcia procedury utworzenia funduszu sołeckiego

Utworzenie funduszu sołeckiego daje szansę mieszkańcom sołectw na decydowanie o inwestycjach na własnym terenie, a także sprzyja rozwojowi miejscowości i poprawie jakości życia. Gminy, które chciałyby skorzystać z tego narzędzia rozwoju w 2012 roku, już powinny przygotowywać procedurę powołania takiego funduszu.

Vademecum inwestycji: co powinieneś wiedzieć o oszczędzaniu?

Inwestując w banku zapłacisz podatek po każdym okresie kapitalizacji, z kolei inwestycja w fundusze będzie opodatkowana tylko raz. Osoby uposażone w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych nie płacą podatku spadkowego. Przeczytaj co warto wiedzieć, by oszczędzać efektywniej.

REKLAMA

Umowa o prace projektowe

Na podstawie umowy o prace projektowe wykonawca zobowiązuje się do wykonania przewidzianych w umowie prac, a zamawiający (inwestor) zobowiązuje się do ich odebrania i zapłaty określonego wynagrodzenia.

Umowa o roboty budowlane

Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.

Deweloper Belgravia rozpoczyna budowę apartamentowca Villa Saska


Na początku lutego Belgravia Polska otrzymała prawomocne pozwolenie na budowę apartamentowca na warszawskiej Saskiej Kępie. Nowa inwestycja Belgravii została nazwana Villa Saska. Ma to być kameralny budynek, w którym znajdzie się tylko pięć luksusowych apartamentów o powierzchni od 88 do 211 metrów kwadratowych.

Ekspert radzi: jak odebrać mieszkanie od dewelopera?

Jak odebrać mieszkanie od dewelopera i co sprawdzić, żeby nie przyjąć mieszkania z wadami? O czym pamiętać przy odbiorze mieszkania?

Ustalenia studium nie przeszkadzają w budowie

Chociaż zgodnie z założeniami ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym plan miejscowy powinien być podstawowym instrumentem kształtowania przestrzeni w gminie, przeważająca większość inwestycji, z uwagi na brak planów, lokalizowana jest w oparciu o decyzje o warunkach zabudowy lub decyzje o lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Czy warto kupić mieszkanie z wyprzedaży?


Wyprzedaże mieszkań u deweloperów nazywane są “promocjami”. Nie zawsze są jednak opłacalne. Prawdziwą okazją może być kupno mieszkania od spółdzielni, w drodze licytacji.

Obligacje przychodowe - aspekty prawne i pionierskie przykłady

Możliwość emisji obligacji przychodowych w Polsce istnieje od 2000 r. Wprowadzenie tego instrumentu było przeszczepieniem rozwiązań amerykańskich na grunt polski. Poprzez emisję obligacji przychodowych, podobnie jak w przypadku partnerstwa publiczno-prywatnego lub leasingu następuje powiązanie potencjalnego kapitału z planowaną inwestycją

Czy płacenie za mieszkanie w fazie projektu jest konieczne?


System 10/90 nie jest popularną metodą zapłaty deweloperowi za mieszkanie. Pomimo, że wiąże się z pewnym ryzykiem, jest to system niezwykle opłacalny dla kupującego.

Czy opłaca się kupić działkę z przetargu?


Przetarg jest dobrym sposobem na znalezienie atrakcyjnej działki za niewielkie pieniądze. To jednak rozwiązanie dla cierpliwych. Często na sprzedaż gruntu po dobrej cenie musimy czekać latami.

Prawa i obowiązki Inspektora nadzoru inwestorskiego w procesie budowlanym


Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Precyzuje również obowiązki Inspektora nadzoru inwestorskiego.

Obowiązki Inwestora w procesie budowlanym a praktyka


Prawo Budowlane narzuca Inwestorowi szereg obowiązków w związku z procesem budowlanym. W pewnych przypadkach pozostawia jednak margines dowolności w zakresie podejmowanych działań.

Prawa i obowiązki inwestora w procesie budowlanym

Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Do obowiązków Inwestora należy zorganizowanie procesu budowlanego z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

V etap Miasteczka Regaty w sprzedaży


Dom Development rozpoczął budowę oraz sprzedaż mieszkań V etapu osiedla Miasteczko Regaty na warszawskiej Białołęce. Na osiedlu powstanie 180 mieszkań. Oddanie tego etapu do użytku planowane jest na II kwartał 2012 roku.

Dom Development wprowadza do sprzedaży osiedle Przy Ratuszu


Dom Development rozpoczął budowę oraz sprzedaż mieszkań na osiedlu Przy Ratuszu, usytuowanym na warszawskim Bemowie. Na osiedlu powstanie łącznie 465 mieszkań. Deweloper planuje oddanie inwestycji do użytku na II kwartał 2012 roku.

Dom Development wprowadza do sprzedaży Osiedle Wilno


Dom Development S.A. rozpoczął budowę oraz sprzedaż mieszkań na osiedlu Wilno, mieszczącym się na warszawskim Targówku Elsnerowie. Deweloper planuje oddanie do użytku pierwszego etapu osiedla w I kwartale 2012 roku.

W sprzedaży kolejny etap Osiedla Klasyków


Dom Development wprowadził ostatnio do sprzedaży kolejny etap osiedla Klasyków na warszawskie Białołęce. Łączne powstanie tutaj 491 mieszkań. Deweloper planuje oddanie do użytku tego etapu na kwartał 2012 roku.

Budowa inwestycji Centralpark rozpoczęta


Właśnie rozpoczęto budowę inwestycji Centralpark na Morenie. Na naturalnym wyniesieniu terenu – Wyspie Piecewskiej, leżącej 700 m od granicy z Wrzeszczem, powstanie 8 budynków zlokalizowanych wokół miejskiego parku.

Premedium sprzedaje Wille nad Zalewem


Właśnie rozpoczęła się promocja i sprzedaż inwestycji Wille nad Zalewem w Białobrzegach pod Warszawą. Zajmuje się nią firma Premedium na rzecz grupy deweloperskiej Invest Plan Group.

Partnerstwo publiczno-prywatne jako uzupełniający model finansowania

Na przestrzeni ostatnich 15 lat w Polsce zebrano szereg doświadczeń w przygotowaniu i realizacji projektów inwestycyjnych z udziałem partnerów prywatnych. W artykule pojawią się wybrane przykłady zrealizowanych z sukcesem inwestycji infrastrukturalnych w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Czy umowa o roboty budowlane powinna być sporządzona w formie pisemnej?

W umowie o roboty budowlane strony ustalają, jaki zakres robót budowlanych ma wykonać wykonawca. Umowa ta powinna zostać sporządzona w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Na mocy niniejszej umowy wykonawca zobowiązuje się do oddania obiektu, a inwestor do wykonania czynności związanych z przygotowaniem robót budowlanych.

Co należy zawrzeć we wniosku o ustalenie warunków zabudowy?

Decyzja o wydanie wniosku o ustalenie warunków zabudowy jest wydawana na żądanie inwestora. Inwestor może być osoba prawną, osoba fizyczną lub jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej. Wniosek ten musi spełniać określone warunki – opisane poniżej.

Jak sporządzić umowę o sprawowanie nadzoru inwestorskiego?

Umowa o sprawowanie nadzoru inwestorskiego jest umową o świadczenie usług. Ze względów dowodowych warto sporządzić umowę w formie pisemnej.

Nowy protokół postępowania o udzielenie zamówienia publicznego

Od 11 grudnia 2010 r. obowiązuje rozporządzenie określające wzory protokołów sporządzanych w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego. Po prawie roku – kiedy to zostały znowelizowane przepisy o zamówieniach publicznych – zamawiający mogą nareszcie wykorzystywać wzory dostosowane do nowych regulacji prawnych.

Czy kierownik budowy musi zgłosić oświadczenie o zakończeniu inwestycji?

Kierownik budowy nadzorujący nad całym przebiegiem procesu budowlanego jest obowiązany do złożenia oświadczenia właściwemu organowi o zakończeniu inwestycji. Jednakże do oświadczenia musi on dołączyć zaświadczenie o wpisie na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego.

Kto może kierować budową?

Pracami budowlanymi mogą kierować osoby posiadające właściwe uprawnienia budowlane. Na inwestorze spoczywa obowiązek pozyskania od kierownika budowy stosownego oświadczenia o przyjęciu przez niego obowiązków kierowania nad całym procesem budowlanym.

Kiedy można rozpocząć prace budowlane

Przed rozpoczęciem prac budowlanych należy uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę. W tym celu należy wypełnić wniosek o pozwolenie na prace budowlane, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Reguła ta dotyczy zarówno budowy, jak i rozbudowy, rozbiórki, nadbudowy, odbudowy budynków.

Czy roszczenia z tytułu umowy o roboty budowlane przedawnią się

Wszelkie roszczenia z tytułu rękojmi oraz gwarancji, odpowiedzialności kontraktowej, deliktowej ulegają przedawnieniu. Natomiast przepisy dotyczące umowy o roboty budowlane nie wskazują żadnego szczególnego okresu przedawnienia.

Czy inwestor powinien zawiadomić właściwy organ o zmianach uczestników procesu budowlanego

Jeżeli inwestor zamierza dokonać zmian w uczestnikach procesu budowlanego musi bezzwłocznie powiadomić o tymże fakcie właściwy organ. W tym celu musi on sporządzić zawiadomienie o zmianach uczestników procesu budowlanego, które musi złożyć do Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Czy inwestor powinien sporządzić zawiadomienie o rozpoczęciu inwestycji

Inwestor po uzyskaniu pozwolenia na budowę musi w ciągu dwóch lat przystąpić do realizacji robót budowlanych. W tym celu musi on zawiadomić, co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem inwestycji właściwy organ oraz projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością budowy z projektem.

Czy inwestor jest obowiązany zgłosić zakończenie robót budowlanych

Inwestor ma obowiązek zawiadomić właściwy organ o zakończeniu procesu budowlanego, na co najmniej 21 dni przed zamierzonym terminem przystąpienia do użytkowania. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy oraz zamiarze użytkowania należy dołączyć dane techniczne obiektu budowlanego.

Inwestycja Nowy Grunwald w sprzedaży

Rozpoczęła się sprzedaż mieszkań inwestycji Nowy Grunwald. Docelowo inwestycja Nowy Grunwald będzie posiadać 668 lokali, 865 miejsc parkingowych w garażach podziemnych oraz sekcję biurowo-usługową.

Druga faza inwestycji CityZen rozpoczęta

Deweloper Espais rozpoczął drugą fazę inwestycji CityZen na warszawskim Mokotowie. Inwestycja ta będzie obejmować dwa siedmiopiętrowe budynki. W ramach inwestycji CitiZen firma Espais oferuje swoim klientom 99 lokali mieszkalnych oraz 7 użytkowych.

Inwestycja Violino zakończona

Inwestycja Violino na warszawskim Mokotowie to projekt dewelopera Eko-Park. Inwestycja Violino składa się z pojedynczego budynku o kształcie meandry, wznoszącej się w różnych punktach na wysokość od 4. do 8. piętra.

Poradnik: czym należy się kierować przy wyborze OFE?

Do 10 stycznia mają czas osoby, które podlegają obowiązkowi zawarcia umowy z OFE. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok trzeba dowiedzieć się czym należy się kierować przy wyborze funduszu.

Trzy żagle w finalizacji

Osiedle Trzy Żagle to inwestycja trójmiejskiego dewelopera Inpro. Deweloper właśnie zakończył budowę drugiego z trzech budynków osiedla Trzy żagle, który zostanie oddany do użytkowania w grudniu 2010 roku.

Inwestycja Nowy Grunwald w sprzedaży


Rozpoczęła się sprzedaż mieszkań inwestycji „Nowy Grunwald”. Docelowo będzie ona posiadać 668 lokali, 865 miejsc parkingowych w podziemnych garażach oraz sekcję biurowo-usługową.

Jak po renowacji będzie wyglądać kamienica Misjonarska?

Kamienica Misjonarska, lubelski zabytek pochodzący z 1873 r., odzyska dawny blask. W zabytkowym gmachu powstanie 10 luksusowych apartamentów o łącznej powierzchni użytkowej 661 mkw. Zakończenie inwestycji, zlokalizowanej w centrum Lublina przy ul. Misjonarskiej 12, planowane jest na grudzień 2010 r. Deweloperem odpowiedzialnym za renowację kamienicy Misjonarskiej jest giełdowa spółka Wikana.

Jak będzie wyglądać gdański Centralpark?

Centralpark to nowe osiedle budowane przez trójmiejskiego dewelopera firmę Hossa. Centralpark powstanie na Morenie, na naturalnym wyniesieniu terenu zwanego Wyspą Piecewską. Inwestycja będzie się składać z 8 budynków. Ceny? Przykładowo: dwupokojowy, 42 metrowy apartament z loggią na I piętrze kosztuje 229 166 zł brutto, a 69 metrowy apartament w Centralpark to koszt 331 621 zł brutto.

Jak wygląda osiedle Wilno w Warszawie?

Osiedle Wilno to inwestycja mieszkaniowa dewelopera Dom Development na warszawskim Targówku. Architektura osiedla Wilno inspirowana jest wileńską zabudową. Projekt wyróżniają liczne place i skwery, które mają w przyszłości utworzyć charakterystyczne osie widokowe.

Jak wyglądają domy na osiedlu Ville Murano?

Inwestycja Ville Murano realizowana jest na obrzeżach Wrocławia. W pierwszym etapie powstaje 28 dwukondygnacyjnych domów. Docelowo projekt Ville Murano będzie składać się z 88 budynków, każdy o łącznej powierzchni wynoszącej około 200 mkw. Deweloperem inwestycji jest firma Atal.

Nowa procedura realizacji inwestycji przeciwpowodziowych

Skutki decyzji realizacyjnych wydanych dla inwestycji przeciwpowodziowych na podstawie specustawy są w praktyce nieodwracalne, co ułatwi i przyspieszy realizację takich projektów. Jednak to nie jedyne zalety nowych przepisów.

JESSICA i JASPERS w świetle prac nad budżetem UE

Polska potrzebuje inwestycji, ale pojawia się pytanie gdzie na to znaleźć niezbędne pieniądze? Jak regiony naszego kraju mogą sfinansować swoje potrzeby?

REKLAMA