REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Vademecum inwestycji: co powinieneś wiedzieć o oszczędzaniu?

Maciej Lichoński
Dobra strategia oszczędzania może zwiększyć nasze profity.
Dobra strategia oszczędzania może zwiększyć nasze profity.

REKLAMA

REKLAMA

Inwestując w banku zapłacisz podatek po każdym okresie kapitalizacji, z kolei inwestycja w fundusze będzie opodatkowana tylko raz. Osoby uposażone w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych nie płacą podatku spadkowego. Przeczytaj co warto wiedzieć, by oszczędzać efektywniej.

• ... inwestując od 20 do 65 roku życia po 100 zł miesięcznie zgromadzimy ponad 527 000 zł. Jeżeli opóźnimy rozpoczęcie inwestowania tylko o 10 lat otrzymamy niecałe 230 000 zł, a jeżeli o 20 lat, tylko około 95 000 złotych*.

REKLAMA

• ... 5 lat opóźnienia w inwestowaniu kwoty 50 zł miesięcznie, skutkuje zmniejszeniem kapitału, który mógłby zostać zgromadzony przez 65 lat życia o ponad 439 000 złotych!!!

Zobacz: Fundusze inwestycyjne sekurytyzacyjne - poradnik

• ... można łatwo uczynić ze swojego dziecka milionera! Należy założyć noworodkowi rachunek inwestycyjny ze stałą składką miesięczną 50 zł. Zasilać ten rachunek regularnie i nieprzerwanie do wieku emerytalnego. W 65 roku życia „noworodka” na rachunku zostanie zgromadzony kapitał w wysokości ponad 1 300 000 złotych!

• ... inwestując w banku płacimy podatek od zysków kapitałowych po każdym okresie kapitalizacji (nawet codziennie). Inwestując w fundusze tylko raz - przy wypłacie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• ... długość życia wciąż rośnie. Dziś 65 letni Polak będzie żyć średnio jeszcze 14,73 lat, a 65 letnia kobieta 19,04 lat. 60-letnia kobieta ma przed sobą jeszcze 23,09 lat życia.

• ... od 1 stycznia 2007 r. ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn korzystają: małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha.
Ale UWAGA: aby ze zwolnienia skorzystać, najpierw trzeba będzie spełnić kilka warunków, m.in. zawiadomić urząd skarbowy o otrzymaniu darowizny.

• ... od ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych osoby uposażone, bez względu na pokrewieństwo nigdy nie zapłacą podatku spadkowego.

• ... ubezpieczenie mieszkania lub domu na niższą kwotę niż ich faktyczna wartość skutkuje zmniejszeniem wypłaty odszkodowania w takiej proporcji, w jakiej zadeklarowana suma ubezpieczenia pozostaje do wartości. A więc w tym wypadku nie warto oszczędzać na składce.

• ... ubezpieczenie jest zawsze opłacalne.

20 letni mężczyzna ubezpiecza się na sumę 280 000 złotych płacąc stałą składkę miesięczną 100 zł. Do 65 roku życia zapłaci więc za to ubezpieczenie 54 000 złotych. Przez cały ten czas będzie ubezpieczony na sumę 280 000 złotych (zabezpieczenie najbliższych) oraz będzie korzystał z ochrony w razie niezdolności do pracy z powodu choroby lub wypadku w wysokości 280 000 złotych. Co więcej, po osiągnięciu wieku 65 lat stan jego konta będzie o ponad 100% wyższy od sumy wpłaconych składek.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia

• ... aby otrzymywać dożywotnią rentę kapitałową w wysokości 1 000 zł, 65 letni mężczyzna powinien zgromadzić ok. 200 000 złotych, a 60 letnia kobieta ok. 240 000 złotych.

REKLAMA

• ... bez względu na to, ile dostaniemy emerytury z I i II filara będzie to zawsze poniżej 50% naszych ostatnich zarobków, a dla ludzi młodych nawet poniżej 30%, albo ... w ogóle. Trybunał Konstytucyjny uznał, że emerytura nie jest tym, co obowiązkowo należy się każdemu po odpracowaniu kilkudziesięciu lat, ale wyłącznie przywilejem! Jeśli ktoś ma inne dochody na emeryturze może jej w ogóle nie dostać.

• ... nigdy nie należy kupować polisy na życie lub funduszu, jeśli pośrednik nie wręczy, wraz z ofertą, warunków ogólnych tego produktu. Diabeł tkwi zawsze w szczegółach. Niestety te warunki należy możliwie dokładnie przeczytać, a jak czegoś nie rozumiemy poprosić agenta o wyjaśnienia, najlepiej na piśmie.
Kupuj u doświadczonych agentów mogących zapewnić stałą obsługę i wsparcie na długie lata trwania ubezpieczenia

*Wszystkie wyliczenia przy założonym zysku 8%

Zobacz: Porady prawne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lato w mieście: lista zakwalifikowanych

Od 14 do 26 maja do północy trwały zapisy na tegoroczną edycję warszawskiej akcji "Lata w Mieście". Kiedy listy zakwalifikowanych? 

Redaktor Infor.pl i Dziennik.pl płynie dla psów ze schroniska. Co to za akcja?

Piotr Nowak, prowadzący codzienny Przegląd Prasy i portali na Infor.pl nie jest obojętny na los zwierząt. Aby zwrócić uwagę na potrzeby zwierzaków ze schroniska w Sosnowicach przepłynie dystans 5 km wpław. Zdradzamy szczegóły akcji. 

Od 2025 r. renta socjalna ma zwiększyć się o dodatek, tak aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 r. Dla kogo dodatek?

Od 2025 roku renta socjalna zwiększy się o dodatek, w ten sposób, aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 roku. Dla kogo dodatek do renty socjalnej? Od kiedy?

2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej będzie wynosiło to świadczenie. Od 1 czerwca, dla osób przed 30 rokiem życia.

Od 1 czerwca 2024 r. osoby przed 30 rokiem życia będą mogły liczyć na większe wsparcie. 2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej niż do końca maja 2024 r. będzie wynosił bon stażowy, do którego mają pierwszeństwo.

REKLAMA

Od 1 czerwca 2024 r. o ponad 200 zł wzrosną stawki premii stażowych

W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie w sprawie wysokości kwot premii i kosztów przejazdu. Od 1 czerwca wzrosną stawki premii stażowych wypłacanych przez starostów w związku z promocją zatrudnienia bezrobotnych do 30 roku życia i kwoty ryczałtu z tytułu kosztów przejazdu. Ile dokładnie?

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę, która wdraża dyrektywę UE dotyczącą wymogów dostępności produktów i usług.

Obchody urodzin Hitlera. Ruszyła rozprawa odwoławcza

W poniedziałek, w Sądzie Okręgowym w Rybniku, rozpoczęła się odwoławcza rozprawa dotycząca obchodów urodzin Adolfa Hitlera, które miały miejsce w Wodzisławiu Śląskim w 2017 roku. Wcześniej, sześciu uczestników tego zgromadzenia zostało skazanych na zawieszone kary więzienia przez sąd rejonowy w Wodzisławiu.

Jak chronić dane transakcyjne w świecie tradycyjnych i cyfrowych walut?

Świat finansów ewoluuje, a wraz z nim sposób, w jaki przechowujemy i wykorzystujemy pieniądze. Od gotówki po kryptowaluty – każda forma wymaga stosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa, które pozwolą chronić dane transakcyjne. W jaki sposób zabezpieczać te dane w świecie walut tradycyjnych i cyfrowych?

REKLAMA

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do emerytury i renty. Jest istotny wzrost

Od 1 czerwca 2024 roku zmieniają się limity dla dorabiających emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz rencistów. Limity dorabiania do emerytury i renty są teraz wyższe, a więc można aktualnie więcej dorobić bez obawy przed obniżeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Eurowybory 2024 - głosowanie korespondencyjne. PKW: 27 maja ostatnim dniem na zgłoszenie zamiaru. Co trzeba zrobić?

Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że termin zgłoszenia komisarzowi wyborczemu zamiaru głosowania korespondencyjnego upływa w dniu 27 maja 2024 r. Zgłoszenia dokonuje się w godzinach pracy delegatury Krajowego Biura Wyborczego obsługującego komisarza wyborczego. Co ważne, o dotrzymaniu terminu złożenia zgłoszenia decyduje data ich otrzymania przez właściwy organ, a nie data nadania (stempla pocztowego). Kto i jak może głosować korespondencyjnie?

REKLAMA