Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Vademecum inwestycji: co powinieneś wiedzieć o oszczędzaniu?

Maciej Lichoński
Dobra strategia oszczędzania może zwiększyć nasze profity.
Dobra strategia oszczędzania może zwiększyć nasze profity.
Inwestując w banku zapłacisz podatek po każdym okresie kapitalizacji, z kolei inwestycja w fundusze będzie opodatkowana tylko raz. Osoby uposażone w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych nie płacą podatku spadkowego. Przeczytaj co warto wiedzieć, by oszczędzać efektywniej.

• ... inwestując od 20 do 65 roku życia po 100 zł miesięcznie zgromadzimy ponad 527 000 zł. Jeżeli opóźnimy rozpoczęcie inwestowania tylko o 10 lat otrzymamy niecałe 230 000 zł, a jeżeli o 20 lat, tylko około 95 000 złotych*.

• ... 5 lat opóźnienia w inwestowaniu kwoty 50 zł miesięcznie, skutkuje zmniejszeniem kapitału, który mógłby zostać zgromadzony przez 65 lat życia o ponad 439 000 złotych!!!

Zobacz: Fundusze inwestycyjne sekurytyzacyjne - poradnik

• ... można łatwo uczynić ze swojego dziecka milionera! Należy założyć noworodkowi rachunek inwestycyjny ze stałą składką miesięczną 50 zł. Zasilać ten rachunek regularnie i nieprzerwanie do wieku emerytalnego. W 65 roku życia „noworodka” na rachunku zostanie zgromadzony kapitał w wysokości ponad 1 300 000 złotych!

• ... inwestując w banku płacimy podatek od zysków kapitałowych po każdym okresie kapitalizacji (nawet codziennie). Inwestując w fundusze tylko raz - przy wypłacie.

• ... długość życia wciąż rośnie. Dziś 65 letni Polak będzie żyć średnio jeszcze 14,73 lat, a 65 letnia kobieta 19,04 lat. 60-letnia kobieta ma przed sobą jeszcze 23,09 lat życia.

• ... od 1 stycznia 2007 r. ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn korzystają: małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha.
Ale UWAGA: aby ze zwolnienia skorzystać, najpierw trzeba będzie spełnić kilka warunków, m.in. zawiadomić urząd skarbowy o otrzymaniu darowizny.

• ... od ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych osoby uposażone, bez względu na pokrewieństwo nigdy nie zapłacą podatku spadkowego.

• ... ubezpieczenie mieszkania lub domu na niższą kwotę niż ich faktyczna wartość skutkuje zmniejszeniem wypłaty odszkodowania w takiej proporcji, w jakiej zadeklarowana suma ubezpieczenia pozostaje do wartości. A więc w tym wypadku nie warto oszczędzać na składce.

• ... ubezpieczenie jest zawsze opłacalne.

20 letni mężczyzna ubezpiecza się na sumę 280 000 złotych płacąc stałą składkę miesięczną 100 zł. Do 65 roku życia zapłaci więc za to ubezpieczenie 54 000 złotych. Przez cały ten czas będzie ubezpieczony na sumę 280 000 złotych (zabezpieczenie najbliższych) oraz będzie korzystał z ochrony w razie niezdolności do pracy z powodu choroby lub wypadku w wysokości 280 000 złotych. Co więcej, po osiągnięciu wieku 65 lat stan jego konta będzie o ponad 100% wyższy od sumy wpłaconych składek.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia

• ... aby otrzymywać dożywotnią rentę kapitałową w wysokości 1 000 zł, 65 letni mężczyzna powinien zgromadzić ok. 200 000 złotych, a 60 letnia kobieta ok. 240 000 złotych.

• ... bez względu na to, ile dostaniemy emerytury z I i II filara będzie to zawsze poniżej 50% naszych ostatnich zarobków, a dla ludzi młodych nawet poniżej 30%, albo ... w ogóle. Trybunał Konstytucyjny uznał, że emerytura nie jest tym, co obowiązkowo należy się każdemu po odpracowaniu kilkudziesięciu lat, ale wyłącznie przywilejem! Jeśli ktoś ma inne dochody na emeryturze może jej w ogóle nie dostać.

• ... nigdy nie należy kupować polisy na życie lub funduszu, jeśli pośrednik nie wręczy, wraz z ofertą, warunków ogólnych tego produktu. Diabeł tkwi zawsze w szczegółach. Niestety te warunki należy możliwie dokładnie przeczytać, a jak czegoś nie rozumiemy poprosić agenta o wyjaśnienia, najlepiej na piśmie.
Kupuj u doświadczonych agentów mogących zapewnić stałą obsługę i wsparcie na długie lata trwania ubezpieczenia

*Wszystkie wyliczenia przy założonym zysku 8%

Zobacz: Porady prawne

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Inwentaryzacja
  Inwentaryzacja to jedno z podstawowych pojęć w rachunkowości. Ustawa o rachunkowości określa zasady, metody i terminy inwentaryzacji ale nie wskazuje jej legalnej definicji. W świetle przepisów ustawy o rachunkowości, w ślad za piśmiennictwem z zakresu rachunkowości można przyjąć, że inwentaryzacja to zespół działań podejmowanych w celu ustalenia rzeczywistego stanu aktywów i pasywów danej jednostki (tj. podmiotu stosującego przepisy ustawy o rachunkowości) na określony dzień (co do zasady na ostatni dzień roku obrotowego).
  Rok obrotowy
  Rok obrotowy, to jedno z podstawowych pojęć w rachunkowości.
  Błędy medyczne - odpowiedzialność karna pozostaje
  Resort zdrowia ustąpił Ministerstwu Sprawiedliwości w sprawie błędów medycznych – dowiedział się DGP. Będzie możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary zamiast zniesienia odpowiedzialności.
  Podlaskie: Od 1 lipca zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od granicy z Białorusią
  Od 1 lipca do 15 września będzie obowiązywać w Podlaskiem zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii granicy polsko-białoruskiej. SG apeluje o odpowiedzialne zachowanie i stosowanie się do poleceń służb. Za złamanie zakazu grozi mandat.
  Nie będzie podwyżki 500+
  Podwyżka świadczenia 500+ była tematem rozważeń w ostatnich tygodniach. Przedstawiciele Rządu nie zajmowali jednak ostatecznego stanowiska w tej kwestii. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zabrała w końcu głos i zaprzeczyła, aby miłałoby ono zwiększone w tym, bądź przyszłym roku.
  Jak nie wydać fortuny podczas urlopu?
  Jak jednak podejść do planowania wczasów, aby nie okazały się one „zabójcze” dla naszego budżetu? Oto wakacyjny poradnik Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).
  Ziobro: przedstawimy projekt cofający likwidację polskiego górnictwa
  Przedstawimy projekt dotyczący bezpieczeństwa energetycznego Polski, który będzie miał na celu odwrócenie decyzji związanych z likwidacją polskiego górnictwa - poinformował w środę lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
  Zawarto porozumienie z kontrolerami ruchu lotniczego
  Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i PAŻP poinformowali o porozumieniu między agencją a kontrolerami ruchu lotniczego. "Nie grozi nam paraliż polskiego nieba. Wszystkie operacje lotnicze będą miały zapewnioną obstawę ze strony kontrolerów ruchu lotniczego" - zapewnił szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury Tomasz Tomala.
  Kto otrzyma czternastą emeryturę i rentę w 2022 r.?
  Prezydent 27 czerwca podpisał ustawę z dnia 26 maja 2022 r. o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Kto otrzyma czternastkę i w jakiej wysokości?
  Wakacje kredytowe 2022 coraz bliżej przyjęcia – w środę zajmie się nimi Senat
  Wakacje kredytowe, będące przedmiotem zainteresowania wielu Polaków, trafią w środę pod obrady Senatu. Jaki będzie kolejny etap zmierzający do ich przyjęcia?
  Dobry start 2022/2023 w pytaniach i odpowiedziach
  Kto może złożyć wniosek o świadczenie dobry start? Kiedy otrzymam wsparcie? Czy od świadczenia dobry start jest odprowadzany podatek? Prezentujemy pytania i odpowiedzi przygotowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
  Klauzule waloryzacyjne do umów - rząd pracuje nad warunkami renegocjacji zamówień publicznych
  Klauzule waloryzacyjne do umów mają umożliwić przedsiębiorcom waloryzację zamówień publicznych. Chodzi m.in. o wzrost cen materiałów i surowców.
  Ugoda kredytobiorcy (frankowicza) z bankiem - opłacalność
  Liczni kredytobiorcy, którzy mają tzw. kredyt frankowy, kredyt odnoszony do euro czy dolara amerykańskiego - obawiają się postępowania sądowego przeciwko bankowi. W związku z tym liczą na propozycje ugodowe ze strony banków. Czy słuszne są te obawy i czy warto zawierać ugodę z bankiem w sprawie kredytu frankowego?
  Oskarżenia o molestowanie seksualne nieletniego a sprawa o rozwód
  Oskarżenia o molestowanie seksualne małoletnich dzieci są oskarżeniami o ogromnym ciężarze gatunkowym, które mają bezpośredni wpływ na toczące się postępowanie rozwodowe i podejmowane w nim decyzje procesowe.
  Kiedy składać wniosek o "Dobry Start” w 2022 r.?
  Wnioski o "Dobry Start" na nowy okres świadczeniowy będzie można składać od piątku 1 lipca 2022 r. Świadczenie przyznaje ZUS.
  Alimenty. Rząd szykuje nowelizację KRO. Co się dokładnie zmieni?
  Coraz częściej pojawiają się informacje, że w polskim systemie prawnym dojdzie do zmian dotyczących uproszczania alimentów, w tym wprowadzenia instytucji tzw. alimentów natychmiastowych.
  Wniosek o "Dobry start" od 1 lipca 2022 r.
  Od 1 lipca 2022 r. rodzic będzie mógł złożyć wniosek o "Dobry start". Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, iż każdego roku z programu korzysta ok. 4,4 mln dzieci.
  We Włoszech będzie obowiązek przyjmowania płatności kartą
  Od 30 czerwca 2022 r. we Włoszech odmowa przyjęcia płatności kartą będzie naruszeniem przepisów, karanym grzywną.
  Dom bez formalności do 70 m2 – GUNB udostępnił 70 darmowych projektów
  Gotowe projekty domów do 70 m2 umożliwiają zminimalizowanie kosztów budowy domu w ramach programu Dom bez formalności. Został on wprowadzony jako element Polskiego Ładu. Ma ograniczyć formalności i koszty budowy.
  Whistleblowing. Dyrektywa nie została wdrożona w terminie. Jakie przepisy dot. sygnalistów obowiązują w Polsce?
  Polski rząd nie zdążył wdrożyć ustawy o sygnalistach zgodnie z terminem narzuconym przez UE. Co to oznacza dla podmiotów komercyjnych? Jakie rozwiązania można obecnie stosować w firmach i jakie będą ich konsekwencje prawne? Jakie uprawnienia przysługują sygnalistom?
  Milion złotych odszkodowań za naruszenia praw pacjenta
  Odszkodowania za naruszenie praw pacjenta Zakończone w ostatnich tygodniach sprawy z udziałem RPP przyniosły pacjentom, na mocy zawartych ugód sądowych i pozasądowych, odszkodowania w łącznej kwocie blisko miliona złotych – przybliża Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Rzecznik Praw Pacjenta działa przez sądem na prawach przysługujących prokuratorowi.
  Ustawa o franczyzie - trwają nad nią prace Ministerstwa Sprawiedliwości
  Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ustawowymi zmianami dla rynku franczyzy, ponieważ próby samoregulacji pracy branży się nie powiodły.
  Przywóz z Ukrainy zwierząt zagrożonych wyginięciem - zmiany
  Od 24 czerwca 2022 r. zmieniają się procedury przywozu z Ukrainy do Polski zwierząt zagrożonych wyginięciem.
  27 czerwca 2022 r. ostatni etap przejścia na DVB-T2/HEVC
  Czwarty ostatni etap przejścia na standard DVB-T2/HEVC naziemnej telewizji cyfrowej nastąpi 27 czerwca 2022 r. Jakie województwa obejmie?
  W roku szkolnym 2021/2022 rozkwitł rynek korepetycji [BADANIE]
  Z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż co czwarty uczeń zapracował na oceny na świadectwie pobierając korepetycje.