REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Obowiązki pracodawcy, Umowa o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

MRiT: w portalu „Biznes.gov.pl” będzie moduł dokumentacji kadrowo-płacowej [Elektronizacja umówi pracę]

Rząd pracuje nad elektronizacją umów o pracę.

Delegacja zagraniczna. Co musisz wiedzieć zanim wyjedziesz

Delegacja zagraniczna łączy się z tym, że pracodawca ma obowiązek przekazać określone informacje pracownikowi, którego wysyła zagranicę. Czy każdy wyjazd do pracy zagranicę wymaga przekazania pracownikowi takich informacji? Jakie obowiązki informacyjne ma pracodawca? Wyjaśniamy.

Czy podatnik będący nauczycielem spełnia warunki ulgi dla pracujących seniorów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w wydanej interpretacji indywidualnej wyjaśnia kwestie związane z ulgą podatkową dla seniorów kontynuujących pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Od 1 sierpnia 2023 r. zmiany dla przedsiębiorców zatrudniających cudzoziemców. Trzeba sprawdzić dokumenty

Straciły moc przedłużone okresy uprawnień, ważności dokumentów oraz przedłużone terminy na realizację przez cudzoziemców określonych czynności. Powodem jest zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. Pracodawcy zatrudniający obcokrajowców, w przypadku chęci kontynuacji współpracy muszą upewnić się, czy od 1 sierpnia posiadają odpowiednie dokumenty potwierdzające legalny pobyt i prawo do wykonywania pracy przez cudzoziemca (w zależności od jego sytuacji formalno-prawnej). 

REKLAMA

Praca zdalna a BHP. Jakie obowiązki i prawa ma pracodawca? Kiedy można skontrolować zdalnego pracownika?

Jakie są obowiązki pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy odnośnie pracowników wykonujących pracę zdalną? Kiedy można skontrolować zdalnego pracownika w zakresie przestrzegania wymogów BHP? Wyjaśnia Justyna Kurbiel, specjalista ds. kadr i płac w Meritoros SA.

Czy bezrobotnych dotyczy limit umów na czas określony, jeśli wykonują roboty publiczne?

Roboty publiczne a limit umów o pracę na czas określony. Jak to wygląda w sytuacji osób bezrobotnych? Czy umowa, którą podpisują wlicza się do limitu 3 umów (33 miesięcy) na czas określony? 

To pracownicy nie chcą umów o pracę?

Coraz więcej pracowników jest zainteresowanych elastyczną formą zatrudnienia. Do tej pory dominująca, tradycyjna umowa o pracę często ustępuje miejsca np. umowie-zleceniu czy kontraktom B2B, czyli samozatrudnieniu. Coraz częściej wynika to z potrzeb pracownika. Co wpływa na taką decyzję? 

Czy trzeba wykazać w rozliczeniu PIT dochód z pracy zdalnej dla firmy zagranicznej?

Przy rozliczaniu polskiego podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), osoby pracujące zdalnie na umowie o pracę dla zagranicznych firm często spotykają się z problemem wykazania swojego dochodu zagranicznego w polskim rozliczeniu. W artykule przedstawimy stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej oraz jego konsekwencje dla pracowników zdalnych.

REKLAMA

List intencyjny a umowa o pracę

List intencyjny, umowa przedwstępna a umowa o pracę - czym się różnią? Czy można dochodzić zawarcia umowy i odszkodowania - w przypadku rezygnacji z zatrudnienia? Poniżej opis konkretnego przypadku.

Czy dochody z pracy białoruskiego rezydenta w Polsce podlegają opodatkowaniu według polskiego prawa?

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej dotycząca opodatkowania dochodów z umowy o pracę w polskiej spółce przez osobę mającą miejsce zamieszkania na Białorusi dostarcza istotnych wskazówek dla osób pracujących w Polsce, ale mieszkających i przebywających na Białorusi przez większość roku podatkowego. Interpretacja ta podkreśla znaczenie miejsca wykonywania pracy w określaniu, gdzie dochody z pracy najemnej są opodatkowane.

Czy organista kościelny może skorzystać z 50% kosztów uzyskania przychodów?

Według interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej praca organisty kościelnego może być uznana za pracę twórczą, co pozwala na zastosowanie preferencyjnej stawki kosztów uzyskania przychodu. Ta korzystna interpretacja ma także potencjalne konsekwencje dla innych zawodów twórczych objętych podobnymi przepisami podatkowymi.

Webinarium „Czy zawieranie umów o pracę na okres próbny ma jeszcze jakiś sens?” + certyfikat gwarantowany

Zapraszamy na praktyczne webinarium „Czy zawieranie umów o pracę na okres próbny ma jeszcze jakiś sens?” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 28 sierpnia 2023 roku. Polecamy!

Czy wypłacone dodatkowe wynagrodzenie pracownikowi może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu?

Artykuł dotyczy interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów dodatkowego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi.

Praca w upały. Jakie obowiązki ma pracodawca?

Zbliżający się początek wakacji przynosi falę upałów. Znoszenie wysokich temperatur jest trudne w miejscu pracy. Jakie prawa mają pracownicy a jakie obowiązki pracodawcy w związku z pracą podczas upałów?

Zmiany w kodeksie pracy 2023 - umowy o pracę, nowe dni wolne, elastyczna organizacja pracy, nowe obowiązki pracodawców i uprawnienia pracowników

Od 26 kwietnia 2023 r. obowiązują nowe przepisy w prawie pracy. Wprowadzone do kodeksu pracy regulacje zwiększają ochronę pracowników, zapewniają pracownikom lepszy dostęp do informacji dotyczących ich zatrudnienia oraz poprawiają warunki pracy. 

Świadectwo pracy: Kiedy pracownik powinien dostać ten dokument

Świadectwo pracy to dokument o ściśle określonej treści, który pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wystawić i wydać pracownikowi z chwilą rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Sprawdź, jakie kroki podjąć w przypadku niewywiązania się pracodawcy z tego obowiązku. 

Praca cudzoziemców. Zezwolenie na pracę a rodzaj umowy

Zezwolenie na pracę legalizuje pracę cudzoziemca z kraju trzeciego. Jedną z informacji widniejącą na dokumencie jest rodzaj umowy, którą pracodawca powinien zawrzeć z cudzoziemcem. Co na ten temat czytamy w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy? 

Badania okresowe. Co zmieni odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego

Stan zagrożenia epidemicznego może zostać odwołany już z końcem czerwca. Zakończenie tego stanu będzie wiązało się z obowiązkiem odnowienia badań okresowych pracowników, który był czasowo zawieszony. Nie przegap tych terminów! 

Nowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy: Adaptacja prawa pracy do zmieniających się realiów zawodowych

W dzisiejszych dynamicznych czasach, świat pracy ulega ciągłym zmianom. Nowe technologie, rozwój sektorów gospodarki i zmieniające się preferencje pracowników powodują konieczność dostosowania prawa pracy do współczesnych realiów. 

Równowaga między pracodawcami a pracownikami: Jak nowe regulacje prawne wpływają na relacje w miejscu pracy

Relacje między pracodawcami a pracownikami odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu każdego miejsca pracy. Stabilność i harmonia w tych relacjach są niezwykle istotne dla efektywnego funkcjonowania przedsiębiorstw. 

Zmiany w umowach o pracę i informacji o warunkach zatrudnienia w 2023 roku

Bieżący rok rozpoczął się bardzo intensywnie dla specjalistów działów kadrowo płacowych. Rozliczenia roczne, praca zdalna, kontrola trzeźwości i… kolejna nowelizacja Kodeksu Pracy. Oprócz zmian wprowadzonych w uprawnieniach rodzicielskich, ważne są również nowe regulacje dotyczące umów o pracę i informacji o warunkach zatrudnienia. Co dokładnie zmieniło się w tym zakresie? Tego dowiesz się w dalszej części niniejszego artykułu.

Czy można zawrzeć przedwstępną umowę o pracę?

Czy można zawrzeć przedwstępną umowę o pracę? Czym jest przedwstępna umowa o pracę? Po co przedwstępna umowa o pracę? Co powoduje uchylenie się od zawarcia umowy przyrzeczonej? Jaki może być termin zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę?

Ukąszenie kleszcza w pracy. Wypadek przy pracy czy choroba zawodowa (np. borelioza)? Konieczne powiadomienie pracodawcy

Czy pracownik może liczyć na uznanie ukąszenie przez kleszcza w pracy za wypadek przy pracy? Jeżeli pracownik ugryziony przez kleszcza zachoruje np. na boreliozę czy kleszczowe zapaleniu mózgu, to czy ta choroba może zostać uznana za chorobę zawodową? Czy trzeba powiadomić pracodawcę o ukąszeniu kleszcza?

Czy można wypowiedzieć umowę o pracę e-mailem?

W dobie szybkiego rozwoju technologii, wiele aspektów naszego życia ulega digitalizacji. Dotyczy to także relacji między pracownikiem a pracodawcą. Jednym z budzących kontrowersje tematów jest to, czy można wypowiedzieć umowę o pracę drogą elektroniczną, taką jak e-mail.

Praca zdalna 2023 - czy pracodawca musi zapewnić zdalnemu pracownikowi biurko i krzesło?

Czy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę zdalną biurko i krzesło? Na to pytanie odpowiedziała 6 kwietnia 2023 r. Państwowa Inspekcja Pracy.

Składki ubezpieczeniowe: Łączenie umowy o pracę i kontraktu menadżerskiego

W spółce mamy zamiar zatrudnić osobę w ramach kontraktu menedżerskiego na podstawie umowy cywilnoprawnej. Wskazana osoba jest już członkiem rady nadzorczej w innej spółce i z tego tytułu podlega tam ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i zdrowotnemu. Czy w powyższej sytuacji w naszej spółce ta osoba powinna podlegać obowiązkowym składkom emerytalno-rentowym, składce wypadkowej, zdrowotnej oraz dobrowolnej chorobowej?

Czy na podstawie umowy o pracę można wystawić świadectwo pracy

Były pracownik zwrócił się z prośbą o wystawienie świadectwa pracy, umowa o pracę została zawarta na okres od 1 czerwca do 30 czerwca 1978 r. W archiwalnych aktach osobowych znajduje się podanie o przyjęcie do pracy, umowa o pracę, nie ma natomiast dokumentów rozwiązania umowy o pracę, ani świadectwa pracy.

Praca zdalna – podsumowanie kluczowych zmian wchodzących w życie 7 kwietnia!

Planowana od dłuższego czasu nowelizacja kodeksu pracy dotycząca pracy zdalnej rozpoczyna swój formalny start. Zmiany zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw 6 lutego, a więc wejdą w życie 7 kwietnia. Jak bardzo zmieni się obecnie obowiązująca forma pracy zdalnej? Czy zmiany będą korzystne dla pracodawców? Jak się do tego przygotować? To tylko nieliczne z pytań nad którymi zastanawiają się pracodawcy. 

Rząd nie chce ZUS-u od umów śmieciowych. Dalej syzyfowe prace

Objęcie ZUS-em umów zlecenie i umów o dzieło było jednym z tzw. kamieni milowych wyznaczonych przez UE jako warunek dla odblokowania KPO. Rząd zapowiedział, że się zastosuje do unijnych zaleceń jednak na deklaracjach póki co się skończyło. Gazeta Prawna z 3 kwietnia podaje, że „Rząd wstrzymuje się z ozusowaniem zleceń”.

Praca za granicą 2023 - jakie zmiany w KP

Zaszły zmiany w KP co do delegowania pracowników do pracy na obszarze państwa niebędącego członkiem UE. Pracodawca ma nowe obowiązki informacyjne co do warunków zatrudnienia za granicą. Poniżej szczegóły.

Praca za granicą 2023 - jakie zmiany w KP

Zaszły zmiany w KP co do delegowania pracowników do pracy na obszarze państwa niebędącego członkiem UE. Pracodawca ma nowe obowiązki informacyjne co do warunków zatrudnienia za granicą. Poniżej szczegóły.

Kontrola trzeźwości pracowników 2023 – przywilej czy paraliż dla pracodawcy?

Ustawodawca w 2023 roku nie zwalnia tempa. Po raz kolejny pracodawców i pracowników działów kadrowo-płacowych stawia przed szeregiem wyzwań. Choć obowiązki dotyczące zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a co za tym idzie -  możliwość kontroli trzeźwości pracowników przy uzasadnionym podejrzeniu, nie są nam obce, to nowelizacja przepisów Kodeksu Pracy w tym zakresie, powoduje powstanie wielu pytań i wątpliwości. Jak nowe regulacje umożliwiające pracodawcom przeprowadzanie prewencyjnej kontroli trzeźwości wyglądają w praktyce? Odpowiedź na to pytanie postaram się przybliżyć w dalszej części tego artykułu. 

Wniosek do pracodawcy o pracę na stałe. Co znaczy w praktyce?

Nowelizacja Kodeksu pracy ustanowiła nową konstrukcję – wniosek do pracodawcy o umowę o pracę na czas nieokreślony.

Czy konieczna jest zgoda pracodawcy na wykonywanie okazjonalnej pracy zdalnej?

Okazjonalna praca zdalna, to praca na wniosek pracownika składany teoretycznie w każdej możliwej sytuacji, nie więcej niż 24 razy w roku. Czy pracodawca może nie wyrazić zgody? Wyjaśniamy jak legalnie może się zachować pracodawca. Ostatnio bowiem, zaroiło się wręcz od publikacji, propagujących tezę o możliwości odmowy przez pracodawcę. Tezę dodajmy, bardzo niebezpieczną dla pracodawców.

Nowelizacja Kodeksu pracy z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw - poinformowało w piątek biuro prasowe KPRP. Nowelizacja wdraża dwie unijne dyrektywy dotyczące tzw. work-life balance i tzw. dyrektywę rodzicielską.

Dane osobowe a umowa o pracę. O co może pytać pracodawca

Dane osobowe i ich ochrona mają znaczenie także w przypadku zawarcia i wykonywania umowy o pracę. Jakie są regulacje dotyczące danych osobowych kandydatów do pracy i pracowników? Kiedy pracodawca może poprosić o PESEL? Czy może pytać o wyznanie i poglądy polityczne? Czy pracodawcy trzeba mówić o członkostwie w związku zawodowym?

Umowa o pracę. Co się zmieni w 2023 r.

Umowa o pracę to najszerzej występująca podstawa prawna stosunku pracy. Ostatnia nowelizacja Kodeksu pracy rozszerzyła zakres postanowień, jakie muszą się znaleźć w umowie o pracę. Zmianie uległy także obowiązki informacyjne pracodawcy, związane z nawiązaniem stosunku pracy. Co będzie musiała zawierać umowa o pracę? O czym pracodawca ma informować pracownika.

Ulga dla młodych do 26 lat. Jakie warunki dla zerowego PIT-u

Ulga dla młodych do ukończenia 26 lat zakłada brak należności w podatku PIT od określonych źródeł przychodu w ramach limitu kwotowego. Jakie warunki należy spełnić, aby nie zapłacić podatku PIT?

Odpoczynek dobowy pracownika a odpoczynek tygodniowy - wyrok TSUE

Odpoczynek dobowy przysługuje pracowniikowi dodatkowo w stosunku do odpoczynku tygodniowego nawet wtedy, gdy poprzedza bezpośrednio odpoczynek tygodniowy Jest tak także w przypadku, gdy ustawodawstwo krajowe przyznaje pracownikom okres odpoczynku tygodniowego dłuższy od okresu wymaganego na podstawie prawa Unii Europejskiej. Tak orzekł Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 2 marca 2023 r. w sprawie C-477/21 (MÁV-START).

Rejestr umów pracowników instytucji państwowych w 2024 i elektroniczne umowy o pracę od 2025?

Czy dojdzie do wprowadzenia rejestru umów o pracę pracowników instytucji państwowych? Co z prawem do prywatności pracowników a z drugiej strony prawem obywateli do informacji publicznej? Czy będzie wprowadzony elektroniczny system do zawierania umów? Szykują się duże zmiany w roku 2024 i 2025.

Okazjonalna praca zdalna – maksymalnie 24 dni w roku - od kiedy, ile dni, czy pracodawca może odmówić. Co w przypadku zmiany pracodawcy?

Przepisy nowelizacji kodeksu pracy z 1 grudnia 2022 r., które wejdą w życie 7 kwietnia 2023 r. wprowadzają m.in. tzw. okazjonalną pracę zdalną. Na czym polega ten rodzaj pracy zdalnej? Co z limitem dni pracy zdalnej okazjonalnej w przypadku zmiany pracodawcy? Czy informacja o wykorzystanych dniach tego rodzaju pracy zdalnej powinna się znaleźć w świadectwie pracy?

Zawarcie umowy o pracę w okresie ciąży

Bardzo aktualny jest temat zawarcia umowy o pracę w okresie ciąży – czy można celowo zawierać umowę? Kiedy umowa będzie uznana za pozorną? Czy można zawrzeć umowę w celu osiągnięcia świadczeń z ubezpieczenia społecznego? 

Zmiany w szkoleniach dla pracowników od 2023

Kto i kiedy płaci za szkolenia pracowników? Czy za czas odbywanych szkoleń przez pracowników przysługuje im czas wolny od pracy? Czy też może czas odbywanego szkolenia jest wliczany do czasu pracy? Niebawem w Kodeksie Pracy zostaną doprecyzowane przepisy dotyczące szkoleń pracowniczych.

Kolejne zmiany w Kodeksie pracy. Nowe urlopy i reformy w umowach na okres próbny

Zmiany w Kodeksie pracy, które uchwalił Sejm 8 lutego 2023 r., to część wdrażania dwóch unijnych dyrektyw, tzw. work-life-balance. Nowe przepisy dotyczą m.in. urlopu rodzicielskiego, prawa do dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego i dwóch dni wolnych z powodu działania siły wyższej. Zmiana obejmuje również regulacje warunków zawierania umów na okres próbny.

Umowy cywilnoprawne a prawo do wypoczynku

Filmowcy domagają się minimalnego czasu odpoczynku w ramach zawartych umów cywilnoprawnych. Czy mają do tego prawo? Sprawa trafiła do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i Rzecznika Praw Obywatelskich. 

Wypowiedzenie zmieniające - zasady, warunki, forma

Pracodawca, który chce dalej zatrudniać pracownika, ale na innych warunkach niż określone w umowie o pracę, może skorzystać z przewidzianej w art. 42 Kodeksu pracy formy wypowiedzenia warunków pracy i płacy, zwanej wypowiedzeniem zmieniającym.

Praca zdalna 2023 – koszty, ekwiwalent, ryczałt, podatki i inne ważne kwestie finansowe. Rozliczenie z pracownikiem

Nowelizacja Kodeksu pracy (dalej „Kp”) wprowadzająca m.in. długo oczekiwane przepisy o pracy zdalnej, czeka na podpis Prezydenta RP i publikację w Dzienniku Ustaw. Biorąc pod uwagę, na szczęście, dość długie vacatio legis (2 miesiące), pracodawcy mają czas co najmniej do drugiej połowy marca 2023 r. (a być może nieco dłużej) na przygotowanie się do ich wdrożenia. Jak na standardy obecnej legislacji długo, jak na potrzeby zakładu pracy, niekoniecznie. Jednym z zagadnień trudniejszych w implementacji są obowiązkowe rozliczenia pomiędzy pracodawcą a pracownikami.

Regulamin pracy zdalnej - treść, zasady

Już niedługo (od 7 kwietnia 2023 r.) wejdą w życie nowe przepisy kodeksu pracy dotyczące pracy zdalnej. Jakie dokumenty będą regulować zasady pracy zdalne w zakładzie pracy? Co powinien zawierać regulamin pracy zdalnej?

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy (wypowiedzenie zmieniające) – jednostronne oświadczenie woli pracodawcy skierowane do pracownika mające na celu dokonanie zmiany wynikających z umowy o pracę warunków pracy lub płacy. Wypowiedzenie takie uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki pracy lub płacy.

Wypowiedzenie umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę – jednostronne oświadczenie woli jednej ze stron umowy o pracę skierowane do drugiej strony, którego celem jest rozwiązanie umowy pracy po upływie okresu wypowiedzenia.

REKLAMA