REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT-37

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Fiskus wypełni PIT-37 i PIT-38 za podatnika – już od 2019 r.

Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje roczne zeznania podatkowe PIT, bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku przez podatnika. Na początek KAS sporządzi deklaracje PIT-37 i PIT-38 za rok podatkowy 2018. Zeznania te będą udostępnione podatnikom od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. w wersji elektronicznej w aplikacji dostępnej na Portalu Podatkowym.

W 2019 r. zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 przygotuje skarbówka

W 2019 r. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotuje dla podatników (w ramach usługi "Twój e-PIT") zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 - poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska. Natomiast w 2020 roku do zeznań wypełnianych przez fiskusa mają dołączyć PIT-36 i PIT-36L, czyli zeznania prowadzących działalność gospodarczą.

Odliczenie wydatków poniesionych na opiekę pielęgnacyjną

W dniu 30 kwietnia mija termin składnia zeznań podatkowych za rok 2017. Na formularzach PIT 36 i PIT 37 podatnicy mogą odliczyć wydatki poniesione na opiekę pielęgnacyjną w domu nad osobą niepełnosprawną oraz usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa.

30 kwietnia mija termin złożenia zeznań podatkowych PIT

Do końca kwietnia podatnicy powinni złożyć deklaracje podatkowe za rok 2017. Kto przekroczy ten termin, może być narażony na karę za wykroczenie skarbowe. Jak wybrać odpowiedni rodzaj dokumentu i czym się kierować przy wyborze?

REKLAMA

Ministerstwo Finansów udostępniło usługę wstępnie wypełnionego zeznania PIT

Resort finansów w dniu 15 marca 2018 r. udostępnił podatnikom usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR – Pre-Filled tax Return). Dzięki niej PIT-37 i PIT-38 za rok 2017 może za podatnika rozliczyć urząd skarbowy. Kto może skorzystać z tej usługi i jak to zrobić?

Formularz PIT-WZ trzeba złożyć do 16 kwietnia

Urząd skarbowy na podstawie dostępnych danych dokona rozliczenia za podatnika. W tym celu podatnik musi wcześniej złożyć formularz PIT-WZ. Jest na to czas do 16 kwietnia.

Ulga rehabilitacyjna po zmianach

Wiele zmian do przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) wprowadziła ustawa z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zmiany objęły także regulacje dotyczące ulgi rehabilitacyjnej.

Ulga rehabilitacyjna w 2018 roku - kto może skorzystać i co można odliczyć?

W zeznaniu podatkowym za rok 2017, składanym w roku 2018 osoby niepełnosprawne lub ich opiekunowie mają prawo odliczyć niektóre wydatki w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Jakiego rodzaju wydatki można odliczyć i w jakiej wysokości?

REKLAMA

Jak złożyć PIT przez Internet w 2018 roku

Ministerstwo Finansów zachęca do składania rocznych zeznań podatkowych PIT za 2017 rok przez Internet za pomocą systemu e-Deklaracje. To najtańsza i najszybsza możliwość złożenia rocznego zeznania podatkowego.

Wstępnie wypełnione zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 za 2017 rok

Od 15 marca 2018 r. Ministerstwo Finansów udostępni na Portalu Podatkowym usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego za 2017 rok. Usługa ta będzie dotyczyć zeznania PIT-37 (sporządzanego na podstawie informacji od płatników: PIT-11, PIT-8C, PIT-R oraz informacji od organów rentowych: PIT-40A/11A) oraz zeznania PIT-38 rozliczającego przychody z kapitałów pieniężnych (sporządzanego na podstawie informacji PIT-8C). Jeśli podatnik otrzymał przychody, które nie zostały ujęte w udostępnionym PFR to powinien je dopisać. Można także wpisać ulgi i odliczenia.

Złóż PIT-WZ a PIT-37 wypełni za Ciebie urząd skarbowy

Ministerstwo Finansów informuje, że podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy składają roczne zeznania na formularzu PIT-37, mogą liczyć na wsparcie administracji skarbowej. Wystarczy, że złożą krótki wniosek PIT-WZ, a urząd skarbowy wypełni za nich deklarację podatkową. Złożyć PIT-WZ można tylko do 16 kwietnia 2018 r.

Nowe wzory deklaracji PIT - do rozliczeń za 2017 r.

Resort finansów przygotował rozporządzenie, które określa nowe wzory zeznań podatkowych (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39) oraz wzory ich załączników (PIT/B, PIT/BR, PIT/D, PIT/DS, PIT/M, PIT/O, PIT/Z, PIT/ZG). Nowe wzory będą miały zastosowanie do uzyskanych dochodów lub poniesionych strat od dnia 1 stycznia 2017 r.

Zeznania roczne PIT za 2016 rok można składać do 2 maja

Zeznania podatkowe PIT za 2016 rok podatnicy mogą składać w tym roku do 2 maja. Termin ten obowiązuje w przypadku podatników rozliczających się na formularzu PIT-37, którzy m.in. pracują na umowie o pracę czy cywilnoprawnej, oraz na formularzu PIT-36, dla prowadzących działalność gospodarczą. Obowiązek dotyczy także podatników, którzy uzyskali dochody na giełdzie i ze sprzedaży nieruchomości (odpowiednio formularze PIT-38 i PIT-39).

Ulga prorodzinna w pytaniach i odpowiedziach

Rozliczenie ulgi prorodzinnej (tzw. ulgi na dzieci) niejednokrotnie sprawia problemy podatnikom. Często bowiem konkretna sytuacja życiowa powoduje, że podatnicy nie wiedzą jak prawidłowo skorzystać z ulgi? Prezentujemy odpowiedzi na pytania podatników, które mogą pomóc w rozliczeniu.

Jakie są skutki niezłożenia deklaracji PIT?

Każdy podatnik, na którym ciąży obowiązek złożenia deklaracji podatkowej PIT, musi tego dokonać w określonym terminie. Jakie konsekwencje wywołuje niedotrzymanie obowiązku złożenia deklaracji PIT?

Urząd skarbowy wypełni za Ciebie PIT-37 - wniosek PIT-WZ tylko do 18 kwietnia

Jedynie do 18 kwietnia 2017 r. można składać wnioski PIT-WZ, aby zagwarantować sobie rozliczenie PIT-37 przez urząd skarbowy. Jak wypełnić i złożyć PIT-WZ? Jak wypełnić ulgę na dzieci w PIT-WZ?

Jak odliczać składki zdrowotne w zeznaniu rocznym PIT

Na gruncie obowiązujących przepisów podatnikowi, który w trakcie roku podatkowego opłacał składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz na ubezpieczenie zdrowotne osób z nim współpracujących samodzielnie lub były one mu potrącane przez płatnika przysługuje odliczenie ich od podatku dochodowego za ten rok. W jaki sposób, rozliczając PIT, prawidłowo odliczać składki zdrowotne?

Rozliczanie stypendium w rocznym zeznaniu PIT

Ustawa o podatku od osób fizycznych uwzględnia kilka rodzajów stypendiów otrzymywanych przez podatników. Niektóre podlegają zwolnieniu podatkowemu w pełnej kwocie, inne do określonego limitu, natomiast z tytułu niektórych stypendiów nie przysługują żadne ulgi.

Ile można zyskać na wspólnym rozliczeniu PIT

Termin składania rocznych deklaracji podatkowych PIT za ubiegły rok mija 2 maja. Przyjrzyjmy się możliwościom obniżenia zobowiązania podatkowego jakie daje wspólne rozliczenie małżonków oraz ulga dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. W ubiegłym roku z obydwu tych form rozliczeń skorzystało ponad 9,8 mln osób.

Ulga rehabilitacyjna – wydatki poniesione z tytułu opieki pielęgniarskiej

Regulacja prawna, która dotyczy wydatków na cele rehabilitacyjne jest regulacją szeroko rozbudowaną, o kazuistycznym charakterze. Zawiera odesłania do przepisów prawnych należących do innych gałęzi prawa, formułuje liczne uwarunkowania stosowania odliczeń, które dotyczą osób uprawnionych, zasad dokumentowania wydatków, przesłanek odliczeń wydatków od dochodu oraz przesłanek kwalifikowania osób do danej grupy inwalidztwa, a także, przede wszystkim, warunków odliczeń. Jednym z nich są wydatki poniesione z tytułu opieki pielęgniarskiej i usług opiekuńczych w rocznym rozliczeniu podatkowym.

Ułatwienia w rozliczaniu rocznego PIT

Od 15 marca 2017 r. na stronie Portalu Podatkowego uruchomiona zostały nowe usługi udostępnienia zeznania podatkowego PIT-37 na podstawie wniosku podatnika PIT-WZ oraz złożenia oświadczenia o przekazaniu 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (PIT-OP). Możliwe jest też nadal skorzystanie ze wstępnie wypełnionego zeznania. W jaki sposób?

Jak rozliczyć w rocznym PIT darowizny przekazane na cele kultu religijnego

W deklaracji rocznej PIT odliczeniu od podstawy opodatkowania (dochodu) podlegają darowizny przekazane na cele kultu religijnego. Odliczenie to jest limitowane, co oznacza, że odliczeniu podlega cała kwota dokonanej darowizny, jednak nie więcej niż 6% uzyskanego przez darczyńcę dochodu.

Jak złożyć PIT-WZ?

Wniosek PIT-WZ mogą składać podatnicy, którzy chcę, by roczne zeznanie podatkowe PIT przygotował za nich urząd skarbowy. Wniosek można składać począwszy od 15 marca. Jakie warunki trzeba spełniać, aby móc skorzystać z tej możliwości? Jak prawidłowo złożyć wniosek PIT-WZ?

Ulga prorodzinna a dochody dziecka

W stosunku do dzieci małoletnich ustawodawca nie wprowadził kryterium dotyczącego dochodów dziecka, które ograniczałoby możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej. Kryterium takie pojawia się natomiast w przypadku dziecka pełnoletniego.

Emeryci łatwiej przekażą 1% podatku

Emeryci i renciści, którzy nie korzystają z żadnych odliczeń, będą mogli złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie ze wskazaniem organizacji pożytku publicznego, której chcą przekazać 1% podatku. Rozliczeń dokona za nich urząd skarbowy, na podstawie dokumentów, dostarczonych przez ZUS. Propozycje takich zmian zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przyjęty przez Radę Ministrów.

Będzie łatwiej rozliczyć PIT

Komitet Stały Rady Ministrów rozpatrzył projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym przygotowany w Ministerstwie Finansów. Zakłada on, że podatnicy będą mogli skorzystać ze znacznych ułatwień w rozliczeniu z fiskusem już od rozliczeń składanych za 2016 r.

Jak skorzystać z ulgi na dzieci w rozliczeniu rocznym PIT

Podatnicy wychowujący dzieci mają prawo skorzystać z tzw. ulgi na dzieci. Ulga przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym, jeżeli dziecko z nimi zamieszkuje oraz osobom pełniącym funkcje rodziny zastępczej. Jak prawidłowo odliczyć ulgę na dzieci w rocznej deklaracji PIT?

Pracodawca może rozliczyć PIT za pracownika na formularzu PIT-40

Ministerstwo Finansów przypomina, że pracownik, który uzyskał dochody tylko u jednego płatnika, może skorzystać z pomocy pracodawcy w rozliczeniu PIT. Oświadczenie PIT-12 należy złożyć przed 10 stycznia. Po jego złożeniu pracodawca oblicza roczny podatek za pracownika na formularzu PIT-40.

Kiedy upływa termin zwrotu nadpłaty wykazanej w deklaracji PIT

Podatnicy rozliczający podatek dochodowy za rok 2015 r. musieli złożyć roczną deklarację PIT do końca miesiąca kwietnia. Natomiast w terminie do końca lipca wykazana w rocznym zeznaniu podatkowym nadpłata powinna co do zasady pojawić się na koncie bankowym podatnika.

Jak rozliczyć przychody ze sporadycznej sprzedaży dzieł sztuki

Osoby obdarzone talentem artystycznym niejednokrotnie dokonują sprzedaży wykonanych przez siebie dzieł sztuki - jedni czynią z tego podstawowe źródło utrzymania, inni natomiast sprzedają swoje przedmioty artystyczne jedynie od czasu do czasu. Jak należy rozliczać uzyskane w ten sposób przychody? Na jakim formularzu podatkowym?

Podatnicy rozliczają się przez internet

Już 45 proc. podatników deklaruje, że rozliczy się w tym roku przez internet. Coraz więcej osób korzysta przy tym usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR).

Rozliczenie stypendium w zeznaniu rocznym PIT

Roczną deklarację podatkową PIT z tytułu otrzymanego stypendium (naukowego, sportowego czy za aktywność społeczną) muszą złożyć jedynie ci stypendyści, którzy zostali nagrodzeni kwotą wyższą niż 3 800 zł oraz kiedy jednocześnie źródłem takiego stypendium były uchwały samorządu lub organizacji pozarządowych pożytku publicznego. Uhonorowani taką nagrodą muszą ją wykazać w PIT-37.

1% podatku dla organizacji pożytku publicznego

Minister Finansów przygotował broszurę wyjaśniającą zasady przekazywania 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego. MF przypomniał w niej, że warunkiem przekazania 1% podatku jest jego zapłata w całości do 30 czerwca.

Wstępnie wypełniona przez Ministerstwo Finansów deklaracja PIT - PFR 2016

Dostępna jest już możliwość pobierania i wysyłki wstępnie wypełnionej deklaracji PIT-PFR (Pre filled tax return), sporządzanej za podatnika na podstawie danych przesyłanych przez pracodawców i innych płatników do urzędów skarbowych.

Usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego dla PIT-37 i PIT-38

Przy składaniu rocznego zeznania podatkowego PIT podatnik ma możliwość skorzystania z usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR – Pre-Filled Tax Return). W obecnym rozliczeniu podatkowym, czyli dokonywanym za 2015 r., obok deklaracji PIT-37 można również skorzystać z tej usługi w przypadku deklaracji PIT-38.

Kwota ulgi na dziecko wyższa od kwoty podatku

Podatnicy dokonujący rozliczenia rocznego PIT mają możliwość skorzystania z ulgi na dzieci, w ramach której przysługuje im zwrot podatku w określonej ustawowo wysokości. Nawet w przypadku, gdy podatnikowi zabraknie podatku do odliczenia pełnej kwoty ulgi na dziecko, ma on prawo do otrzymania kwoty niewykorzystanej ulgi do wysokości przysługującej mu kwoty.

Deklaracje PIT za 2015 r. można złożyć do 2 maja

Z uwagi na to, że ostatni dzień kwietnia 2015 r. wypada w sobotę, czyli dzień wolny od pracy, rozliczenie roczne PIT za 2015 r. będziemy mogli złożyć do 2 maja - poinformował Paweł Jurek z biura prasowego Ministerstwa Finansów.

Działalność gospodarcza i praca na etacie – który PIT wypełnić?

Jak pokazują przykłady wielu osób, założenie własnej działalności gospodarczej nie wyklucza kontynuowania jednocześnie pracy na etacie. Te dwie formy działania na rynku mogą się ze sobą łączyć. Problemy może pojawić się przy rozliczeniu z urzędem skarbowym. Który formularz PIT złożyć, by prawidłowo dokonać rozliczenia?

Jak rozliczyć PIT za 2015 r.

Zeznania podatkowe PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39 należy składać do 30 kwietnia, a PIT-28 do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym, za który dokonywane jest rozliczenie. Jak krok po kroku rozliczyć PIT za 2015 r.?

IFK poleca: Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe od marca 2016 r.

W marcu 2016 r. udostępnione zostanie wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe PIT-37 i PIT-38 za 2015 r.

Deklaracje podatkowe PIT przesyłane przez ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na początku lutego rozpoczął wysyłanie deklaracji podatkowych PIT za 2015 r. Formularze przygotowane przez ZUS powinny trafić do podatników do końca lutego 2016 r. Deklaracje PIT otrzymają wszystkie osoby, które w 2015 roku chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS.

Jak złożyć deklarację PIT za pomocą systemu e-Deklaracje

Po raz kolejny, rozliczając tym razem PIT za rok 2015, można wypełniać i wysyłać deklarację przez Internet za pomocą systemu e-Deklaracje (stanowiącego część systemu e-Podatki), dostępnego na stronie Ministerstwa Finansów. Rozliczenia w tej formie stają się coraz prostsze i coraz więcej osób korzysta z tej wygodnej i przejrzystej ścieżki składania deklaracji podatkowych PIT.

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR)

Na czym polega usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR - Pre-Filled tax Return)? Gdzie można zaleźć PFR i kto może złożyć zeznanie? Jakie dane są potrzebne, żeby wysłać zeznanie? Co jest potwierdzeniem jego złożenia? Od kiedy można korzystać z PFR w przypadku zeznań podatkowych PIT-37 i PIT-38 składanych za rok 2015?

Rozliczenie PIT dorabiającego emeryta

Z uzyskiwanych świadczeń emerytów rozlicza przed urzędem skarbowym ZUS. Z kolei, w przypadku gdy emeryt nadal podejmuje pracę, wyjeżdża na dofinansowane wczasy czy chciałby przekazać 1 proc. na opp, będzie musiał samodzielnie wypełnić i złożyć deklarację PIT-36 lub PIT-37.

Jak skorzystać z usługi wstępnego wypełnienia PIT-37

Ministerstwo Finansów uruchomiło usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR). Wszyscy podatnicy, którzy składają deklarację PIT-37 mogą skorzystać z tej usługi. PFR jest dostępne w części ogólnodostępnej Portalu Podatkowego na portalu MF.

Ruszyła usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego dla PIT-37

Usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR – Pre-Filed tax Return) została udostępniona podatnikom 16 marca 2015 r. Z usługi mogą skorzystać podatnicy rozliczający się na deklaracji PIT-37. Ministerstwo Finansów poinformowało, że złożono już ponad 650 deklaracji PIT-37 z wykorzystaniem PFR.

Pieniądze dla bezrobotnych na szkolenia i działalność gospodarczą bez PIT

Minister Finansów w drodze rozporządzenia zaniechał poboru podatku dochodowego od uzyskanych przez niektórych bezrobotnych w latach 2014-2015 świadczeń i środków przeznaczonych na szkolenia oraz podjęcie działalności gospodarczej. Zwolnienia podatkowe dla bezrobotnych odnośnie innych świadczeń wynikają wprost z ustawy o PIT. Natomiast zasiłek dla bezrobotnych trzeba wykazać w zeznaniu PIT-37.

Ulga rehabilitacyjna - zakup i naprawa urządzeń do rehabilitacji

W ramach ulgi rehabilitacyjne odliczeniu podlegają wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych służących do rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych. Odliczenia dokonuje się od dochodu.

Jak odliczyć darowiznę na cele krwiodawstwa

Podatnik, który w ostatnim roku podatkowym oddał honorowo krew, ma prawo skorzystać ze specjalnej ulgi dla honorowych krwiodawców. Odliczenia dokonuje się od dochodu (przychodu). Wysokość ulgi zależy od ilości oddanej krwi.

Wyższe ulgi na dzieci od 2015 r.

Kwoty odliczenia w ramach ulgi na dzieci od 2015 r. wynoszą na pierwsze i drugie dziecko – 1.112,04 zł, na trzecie – 2.000,04 zł, a na każde kolejne 2.700 zł. Z nowych kwot odliczeń można korzystać począwszy od rozliczenia rocznego PIT za rok 2014. W rozliczeniu podatkowym dokonywanym za rok 2015 kwoty odliczeń pozostają bez zmian.

REKLAMA