REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych, Finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy warto refinansować kredyt?

Warto raz na pewien czas sprawdzić ofertę kredytów refinansowych. Kredyt mieszkaniowy wiąże cię na wiele lat. Nie oznacza to, że przez kolejne 20 czy 30 lat musisz pozostać związany z bankiem, w którym zaciągnąłeś kredyt.

Jak przewalutować kredyt?

Przewalutowanie, czyli zmiana waluty kredytu, może być skutecznym sposobem na obniżenie oprocentowania. Warto jednak pamiętać, że przewalutowanie kredytu nie jest bezpłatne, a często może wiązać się ze znacznymi trudnościami.

Wystarczy podpis jednego małżonka na zeznaniu PIT

Komisja Przyjazne Państwo proponuje, by do wspólnego rozliczenia małżonków z fiskusem wystarczał jeden podpis.

Jak złożyć wniosek o kredyt mieszkaniowy?

Złożenie wniosku kredytowego jest pierwszym, konkretnym krokiem w celu uzyskania kredytu na zakup mieszkania. Wniosek kredytowy można złożyć do kilku banków, zarówno osobiście, jak i przez internet.

REKLAMA

Obliczanie oprocentowania kredytu

Choć zaciągnięcie kredytu wiąże się z licznymi kosztami, z całą pewnością największe znaczenie ma oprocentowanie. To od oprocentowania zależy, jak wysokie będą nasze odsetki.

Obliczanie oprocentowania kredytu

Choć zaciągnięcie kredytu wiąże się z licznymi kosztami, z całą pewnością największe znaczenie ma oprocentowanie. To od oprocentowania zależy, jak wysokie będą nasze odsetki.

Koszty związane z kredytem mieszkaniowym

Cena za zakup mieszkania oraz odsetki i prowizja dla banku za udzielony kredyt to nie jedyne koszty, które wiążą się z zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego. Należy również wziąć pod uwagę szereg kosztów dodatkowych, które ponosimy w związku z nabyciem lokalu.

Kredyt w ratach równych czy w malejących?

Decydując się na kredyt, zastanów się, jaką wybierzesz formę spłaty. Kredyt można spłacać w ratach równych lub malejących. Która forma spłaty kredytu jest korzystniejsza?

REKLAMA

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Zarówno pozytywna decyzja kredytowa banku, jak i wysokość kredytu zależą od twojej zdolności kredytowej. Bank musi mieć możliwość zbadania, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie spłacać raty kredytu wraz z odsetkami. Co bank bierze pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej?

Dokumenty niezbędne do zaciągnięcia kredytu

Podjęcie decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego to poważny krok. Gdy już wybraliśmy bank, w którym chcemy zawrzeć umowę kredytową, warto wcześniej sprawdzić, jakie dokumenty będą nam niezbędne do jej podpisania.

Jak korzystnie zawrzeć umowę kredytową?

Pierwszym etapem zawarcia umowy kredytu mieszkaniowego jest znalezienie banku oferującego nam najbardziej korzystne warunki kredytu. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze banku?

Zmiany w kredytach mieszkaniowych

Rekomendacja T jest aktem Krajowego Nadzoru Finansowego skierowanym do banków. Większa część jej postanowień powinna zostać przyjęta przez banki już 23 sierpnia 2010 roku.

Kasy budowlane sposobem na tani kredyt

Kongres Budownictwa oraz Związek Banków Polskich proponuje mało i średnio zarabiającym rodzinom oszczędzanie na mieszkanie w kasach budowlanych, które miałyby umożliwić zaciągnięcie niskooprocentowanego kredytu mieszkaniowego. Plan ten zyskał poparcie posłów Lewicy.

Spłata kredytu mieszkaniowego a utrata pracy

Straciłeś pracę, a masz do spłacenia kredyt mieszkaniowy? Jego spłatę ułatwi ci przyjęty przez rząd projekt ustawy. Projekt dotyczy pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych.

Pomoc dla bezrobotnych w spłacie kredytów mieszkaniowych

Rząd przyjął projekt ustawy, który ma służyć bezrobotnym w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych. Jednakże podstawowym warunkiem otrzymania tejże pomocy będzie zarejestrowanie się bezrobotnych w urzędzie pracy i uzyskanie dla nich prawa do zasiłku.

Czy bezrobotny uzyska pomoc w spłacie kredytu hipotecznego?

Czy bezrobotny uzyska pomoc w spłacie kredytu hipotecznego? Rząd snuje plany dotyczące takiej pomocy. Zwiększające się bezrobocie w ostatnich latach przyczyniło się do problemów ze spłatą kredytów hipotecznych.

Kiedy twórcy należą się 50% koszty uzyskania przychodu

W przypadku osoby, która uzyskuje przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy o dzieło, przysługują zgodnie z przepisem art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o PIT koszty uzyskania przychodów w wysokości 20% uzyskanego przychodu. Inaczej jest traktowana sprawa kosztów uzyskania przychodów twórców i autorów w przypadku uzyskiwania przychodów z tytułu wykonywania usług na podstawie umów o dzieło.

Oszust podatkowy skazany

W dniu 31 marca 2010 r. przed Sądem Rejonowym w Bydgoszczy zapadł wyrok skazujący w sprawie przeciwko oskarżonemu o popełnienie przestępstwa skarbowego polegającego na podaniu nieprawdy w deklaracjach podatkowych, co w konsekwencji spowodowało narażenie Skarbu Państwa na uszczuplenie. Sąd orzekł karę łączną 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności, warunkowo zawieszając wykonanie orzeczonej kary, na okres próby 5 lat.

Raje podatkowe pozwalają zaoszczędzić najbogatszym podatnikom

Wysokie obciążenia podatkowe są utrapieniem dla co zamożniejszych obywateli większości rozwiniętych państw. Jednak wciąż istnieje na świecie szereg miejsc, gdzie podatek dochodowy nie jest pobierany w odniesieniu do wszystkich bądź niektórych grup podmiotów.

Ewidencja kar umownych

Jednostka budżetowa podpisała umowę z biegłym rzeczoznawcą na wycenę pojazdów. W umowie zastrzeżono możliwość naliczenia kar umownych za nieterminowe wykonanie usługi. Jak prawidłowo zaksięgować całą operację?

Przeprowadzanie inwestycji pomimo kryzysu

Jednostki sektora finansów publicznych muszą ostrożnie gospodarować środkami będącymi w ich dyspozycji. Pod uwagę powinny wziąć nie tylko korzyści, jakie przyniosą inwestycje, ale i ryzyko na siebie wzięte. Powinny też stale poszukiwać alternatywnych źródeł finansowania działalności.

Jak opodatkowana jest sprzedaż wygranej (nagrody) w PIT

Dla niektórych osób wygrana w konkursie lub loterii jest początkowo wielką radością, a później bywa kłopotem. Wygrana niepieniężna, np. samochód lub mieszkanie zaczyna być obciążeniem dla domowego budżetu, który nie jest niestety z gumy i nie może unieść ciężaru utrzymania tej nagrody. 

Masz do spłacenia dług? Sprawdź czy już się nie przedawnił

Przedawnienie jest instytucją prawa ograniczającą w czasie możliwość dochodzenia roszczeń majątkowych. Przedawnienie rozpoczyna swój bieg już od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne, tj. od dnia, w którym według umowy dłużnik ma spełnić świadczenie.

Czy wiesz na czym możesz zaoszczędzić komponując wyprawkę maluszka?

Gdybyś miała wszystko co oferują firmy kupić maluszkowi twój budżet by tego nie wytrzymał. Taką sytuację ma wiele z nas. Oto co możesz zrobić by twemu dziecku niczego nie zabrakło nie uszczuplając zbytnio budżetu domowego:

Czy wiesz jak wspomóc domowy budżet, jeżeli nie pracujesz lub jesteś na urlopie wychowawczym?

Ja znalazłam na to radę. Żłobków jak na lekarstwo, dziadkowie nie mogli zaopiekować się moim synkiem więc byłam zmuszona pozostać w domu przez trzy pierwsze lata jego życia. Jako, że nie lubię nudy i finanse domowe troszkę podupadły postanowiłam troszkę je podreperować. Jeśli jesteś w podobnej sytuacji, zobacz co możesz zrobić.

Czy wiesz jak oszczędzać wodę?

U nas w mieście z roku na rok woda drożeje. Zaczęłam się więc zastanawiać co zrobić, żeby nie płacić coraz to większych rachunków. Oto moje rady:

Czy wiesz jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd, gaz czy wodę?

Rachunki zabierają nam lwią część wypłaty. Pewnie nie da się całkowicie uniknąć takiego obrotu sprawy, bo opłaty za energię elektryczną, gaz czy wodę drożeją z roku na rok. Jak więc nie dać się podwyżkom i jednak zmniejszyć nasze comiesięczne opłaty?

Czy wiesz jak rozplanować budżet domowy?

Większość z nas żyje tak by jakoś przetrwać do kolejnej wypłaty. Ciągle jednak zastanawiasz się gdzie podziały się pieniądze, często musisz pożyczać. Co zrobić by jednak starczało do „pierwszego”, a może zostało na jeszcze „coś”.

Hobby a budżet domowy

Jak się ma hobby do budżetu domowego?

Czy wiesz jak rozważnie planować wydatki?

Co robić, aby na koniec miesiąca nie brakowało pieniędzy? Oto kilka rad jak zaplanować swoje wydatki.

Czy wiesz jak robić zakupy w supermarkecie, żeby nie przepłacić?

Zdarza Ci się iść na zakupy i wydać więcej niż powinnaś? Na pewno i to nie raz. Dlatego idąc na zakupy do supermarketu, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach.

Czy wiesz jak zapanować nad wydatkami?

Szczególnie tuż po wypłacie trudno jest zapanować nad wydawaniem pieniędzy. Wiem, bo sama borykałam się z podobnymi problemami. Zastosowałam jednak parę chwytów, żeby okiełznać swoja rządzę wydawania.

Jakie sankcje grożą za brak zeznania podatkowego

30 kwietnia minął termin złożenia zeznania podatkowego za rok 2009. Jeżeli uczynimy to po terminie, zostaniemy ukarani karą grzywny. Jeszcze ostrzejsza kara czeka nas, jeśli ukryjemy nasze dochody i w ogóle zeznania nie złożymy.

Szykują się nowości w PIT i CIT od 2011 roku

Opublikowane zostały założenia nowelizacji ustawy o PIT i CIT na 2011 rok. Planowane zmiany są podyktowane koniecznością dostosowania niektórych rozwiązań naszych ustaw o podatkach dochodowych do prawa UE. Ponadto zmiany mają objąć zagadnienie opodatkowania dochodów z tytułu udziału w spółkach niebędących osobami prawnymi.

Ulga na dzieci uczące się i studiujące - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Korzystając z ulgi na dziecko, które uczy się albo studiuje można mieć kilka wątpliwości, których nie precyzują wystarczająco przepisy ustawy o PIT. Dostrzegło to też Ministerstwo Finansów, które udzieliło oficjalnych wyjaśnień w tych kwestiach.

Czy zasiłek celowy z pomocy społecznej podlega opodatkowaniu PIT

Dyrektor ośrodka pomocy społecznej zamierza przyznać zasiłek celowy zwrotny na pokrycie kosztów rehabilitacji córki osoby ubiegającej się o oświadczenie z pomocy społecznej.

Czy nienależnie pobrane świadczenia z pomocy społecznej są zwolnione z PIT

Miejski ośrodek pomocy społecznej realizuje zadania z zakresu pomocy społecznej. Świadczeniobiorcy, którzy pobrali nienależnie świadczenia z pomocy społecznej są zobowiązani do ich zwrotu na podstawie stosownych przepisów.

Banki pomogą w opłaceniu podatku

Banki przygotowały specjalną ofertę kredytów dla podatników którzy myszą zapłacić podatek w ramach PIT. Dopłatę podatku można sfinansować kredytem gotówkowym albo kartą kredytową.

Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?

Chciałabym rozliczyć się w tym roku z moim małżonkiem. Proszę o wyjaśnienie zasad wspólnego rozliczenia.

Zasady zaokrąglania kwot wykazanych w deklaracjach rocznych

Dochód po odliczeniach i podatek zaokrąglamy do pełnych złotych.

Czy należy bać się wezwania do US, w sprawie rozliczenia rocznego PIT

Wezwanie z Urzędu Skarbowego do stawienia się na sprawdzenie zeznania podatkowego, zazwyczaj powoduje u nas negatywne odczucia. Czy słusznie, czy należy się bać?

Ulga na niepracującą żonę

Ustawodawca daje możliwość wspólnego rozliczenia małżonków, co często jest mylnie nazywane „ulga na niepracującą żonę”.

Odpowiedzialność kierownika jednostki za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

W praktyce jednostek sektora finansów publicznych wiele wątpliwości budzą kwestie związane z odpowiedzialnością kierowników jednostek organizacyjnych tego sektora za naruszenia dyscypliny finansów publicznych – zwłaszcza jeśli doszło do nich na skutek nieprzestrzegania obowiązujących przepisów przez pracowników jednostek zatrudnionych na różnych szczeblach organizacyjnych. W artykule zostały więc omówione podstawowe zasady, pomocne przy ustalaniu zakresu odpowiedzialności kierownika jednostki za te naruszenia w najczęściej spotykanych sytuacjach, a mianowicie: przy nieprawidłowej organizacji pracy w jednostce oraz przy nieprawidłowo funkcjonującej kontroli wewnętrznej.

Które stypendia są zwolnione z PIT

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 52-58 oraz Załączniki

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 10: Przepisy przejściowe i końcowe. Załączniki. Tekst jednolity - stan prawny na 1 kwietnia 2022 roku

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 45-51

Ustawa o PIT 2022 Rozdział 8: Zeznania podatkowe i Rozdział 9: Zmiany w przepisach obowiązujących. Tekst jednolity - stan prawny na 1 kwietnia 2022 roku

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 31-44f

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 7: Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników. Rozdział 7a (uchylony) Rozdział 7b Zwrot podatku z tytułu wypłaconych należności. Tekst jednolity - stan prawny na 1 kwietnia 2022 roku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 26-30p

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 6: Podstawa obliczenia i wysokość podatku. Rozdział 6a: Danina solidarnościowa. Rozdział 6b Ryczałt od przychodów zagranicznych osób przenoszących miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Tekst jednolity - stan prawny na 1 kwietnia 2022 roku

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 24-25g

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 5: Szczególne zasady ustalania dochodu. Rozdział 5a Opodatkowanie przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych. Tekst jednolity - stan prawny na 1 kwietnia 2022 roku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 23a-23zf

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 4a: Opodatkowanie stron umowy leasingu. Rozdział 4b: Ceny transferowe. Tekst jednolity - stan prawny na 1 kwietnia 2022 roku.

REKLAMA