reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Jakie sankcje grożą za brak zeznania podatkowego

Jakie sankcje grożą za brak zeznania podatkowego

30 kwietnia minął termin złożenia zeznania podatkowego za rok 2009. Jeżeli uczynimy to po terminie, zostaniemy ukarani karą grzywny. Jeszcze ostrzejsza kara czeka nas, jeśli ukryjemy nasze dochody i w ogóle zeznania nie złożymy.

Zachowanie terminu

Złożenie zeznania w terminie, uchroni nas przed karą. Nie musimy w tym celu osobiście udawać się do Urzędu Skarbowego. Równie dobrze możemy nasze zeznanie podatkowe wysłać za pomocą środków komunikacji elektronicznej, nadać w polskiej placówce pocztowej, a nawet w polskim urzędzie konsularnym. Ważne, aby uczynić to do 30 kwietnia.

Narażenie podatku na uszczuplenie

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego skarbowego, niezłożenie zeznania podatkowego to wykroczenie. Organ podatkowy może nałożyć na nas karę w wysokości od 131, 70 do 26340 zł.

Jeżeli podatnik zataja prawdę lub podaje nieprawdę w zeznaniu, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych lub karze pozbawienia wolności (lub obu karom łącznie).

Zostaniemy ukarani również wtedy, jeśli uporczywie (po raz kolejny) nie wpłacamy w terminie należnego podatku (możemy tego dokonać w kasie urzędu skarbowego lub wpłacając na właściwe konto).

Wszystkie kary wynikają z tego, że dopuściliśmy się narażenia podatku na uszczuplenie – powstała różnica między tym, co się Skarbowi Państwa należy, a co w rzeczywistości uzyskał.

Zobacz również serwis: Podatki

Przestępstwo skarbowe

Jeżeli działamy z pełną świadomością uchylania się od zapłaty podatku i w tym celu nie ujawniamy podstawy opodatkowania lub w ogóle nie składamy deklaracji podatkowej, popełniamy przestępstwo skarbowe. Taki czyn podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych lub karze pozbawienia wolności (lub obu karom łącznie). Stawka dzienna wynosi od 43,90 do 17560 zł.

Czynny żal

Uniknięcie kary jest jednak możliwe. Wystarczy, że złożymy w urzędzie skarbowym czynny żal, czyli pismo w którym przyznamy się do popełnionego czynu i wskażemy jego okoliczności. Natomiast należy pamiętać, że takie zawiadomienie będzie bezskuteczne, jeżeli złożymy je:

  • kiedy organ ścigania miał już udokumentowaną wiadomość o popełnieniu wykroczenia lub przestępstwa;
  • po rozpoczęciu przez ten organ czynności służbowych (przeszukania, kontroli).

Zobacz również serwis: Sprawy karne

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Złożenie zeznania podatkowego po terminie lub zatajenie dochodów podlega karze.
Złożenie zeznania podatkowego po terminie lub zatajenie dochodów podlega karze.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama