REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych, ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ustanowienie służebności przesyłu – skutki podatkowe

Opłaty otrzymywane z tytułu ustanowienia służebności przesyłu są przychodem, który podlega opodatkowaniu. A co jest kosztem uzyskania przychodu? Zdaniem fiskusa, na pewno nie można potraktować jako kosztu spadku wartości nieruchomości, dla której taką służebność ustanowiono.

Termin na złożenie deklaracji PIT-11, PIT-8C, PIT-8AR

Z końcem lutego mija termin na złożenie deklaracji podatkowych przez pracodawców (m.in. PIT-11, PIT-8C, PIT-8AR). Płatnicy, którzy zatrudniają więcej niż pięć osób, są zobowiązani do złożenia druków do urzędu skarbowego wyłącznie w formie elektronicznej. Podatnikom druki powinny być przekazywane tradycyjnie, czyli w papierowej formie. Należy pamiętać, że nieotrzymanie od pracodawcy informacji podatkowej nie zwalnia z obowiązku rocznego rozliczenia podatku.

Upływa termin składania przez płatników informacji PIT

Z końcem lutego upływa termin na złożenie przez płatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podmioty niepełniące funkcji płatnika informacji PIT-8C, PIT 11, PIT-R, IFT-1R oraz rocznego obliczenia podatku PIT-40 za 2014 r. W związku z tym, że w tym roku ostatni dzień lutego wypada w sobotę, czas na złożenie deklaracji został przedłużony do 2 marca.

Które PITy należy złożyć do 2 marca 2015 r.?

Do końca lutego należy złożyć informację PIT-8C, PIT 11, PIT-R, IFT-1R oraz roczne obliczenie podatku PIT-40 za 2014 r. Ponieważ ostatni dzień lutego przypada na sobotę, termin na złożenie mija 2 marca 2015 r.

REKLAMA

Zaświadczenie dla ZUS o przychodzie emeryta lub rencisty za 2014 r. - wzór

Do 2 marca 2015 r. pracodawcy muszą wysłać do ZUS zaświadczenie o uzyskanym w 2014 r. przychodzie emeryta i rencisty. Na podstawie tego dokumentu ZUS rozliczy przychód świadczeniobiorcy. Omawiamy wzór tego zaświadczenia oraz dwa warianty rozliczenia przychodu emeryta lub rencisty, jakiego dokonuje ZUS po otrzymaniu zaświadczenia.

Czy wydatki na noclegi dla pracowników mobilnych podlegają opodatkowaniu

Powierzenie pracownikowi mobilnemu obowiązków na określonym w umowie obszarze działalności firmy (poza miejscem zamieszkania pracownika) nie generuje po stronie pracownika przychodu w postaci wartości noclegu. Zatem zwrotu wydatków poniesionych przez pracownika w tym zakresie nie należy traktować jako przychodu ze stosunku pracy i odprowadzać z tego tytułu zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych – orzekł WSA w Poznaniu.

Informację PIT-11 do pracownika można wysłać mailem

Informację PIT-11 pracownik może otrzymać mailem. Takie rozwiązanie to oszczędność czasu i kosztów dla przedsiębiorstwa. Korzystają na tym także sami pracownicy, którym łatwiej jest zarchiwizować i w razie potrzeby odnaleźć takie dokumenty. Informację PIT-11 można też udostępniać pracownikom w PDF-ie, za pomocą wewnętrznej dobrze zabezpieczonej platformy internetowej.

Uwaga na propozycje odpłatnego przejścia z ZUS do KRUS

Uwaga na firmy oferujące odpłatne przejścia z ZUS do KRUS. Aby podlegać ubezpieczeniom z KRUS, należy bezwzględnie spełniać warunki z art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie mają swobodnego wyboru pomiędzy ubezpieczeniem z ZUS a ubezpieczeniem społecznym rolników.

REKLAMA

Kiedy przedsiębiorca może płacić KRUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego udzieliły wyjaśnień w sprawie możliwości podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników w okresie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zmiana systemu emerytalnego w rękach TK

OFE przekazuje środki do ZUS, ale wciąż nie jest pewne, czy Trybunał Konstytucyjny nie zmieni systemu emerytalnego na skutek złożenia skargi przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

Waloryzacja emerytur i rent w 2015 r.

Z dniem 1 marca 2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokona waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych. Wskaźnik waloryzacji wyniósł 100,68%.

Deklaracje PIT rodzinnych ogrodów działkowych

W związku z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy podatku PIT oraz podmioty niepełniące funkcji płatnika w tym podatku zostali zobowiązani do przesyłania urzędom skarbowym deklaracji (PIT-4R, PIT-8AR), informacji (PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1, IFT-3) oraz rocznego obliczenia podatku (PIT-40) za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Nowelizacja objęła również Rodzinne ogrody działkowe (ROD).

Kiedy członkowie zarządu podlegają ubezpieczeniom społecznym

Sprawowanie funkcji członka zarządu wyłącznie na mocy powołania dokonanego na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych. Płatnik składek powinien jednak każdorazowo rozstrzygać, czy w konkretnych okolicznościach powołanie danej osoby do zarządu nie doprowadziło do nawiązania więzi prawnej, skutkującej koniecznością naliczania od wypłacanych należności składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Członek zarządu spółdzielni powołany na podstawie Kodeksu pracy jest bowiem traktowany jak pracownik.

Dymisja prezesa ZUS

Zbigniew Derdziuk zrezygnował ze stanowiska prezesa ZUS. Jako przyczynę odejścia podaje chęć pracy w sektorze prywatnym, jednak eksperci doszukują się innych przyczyn mi.in negatywnej oceny Zakładu przez inne organy państwowe.

Kwota wolna od podatku nie będzie zależna od minimum egzystencji

Sejm odrzucił projekt dotyczący podniesienia kwoty wolnej od podatku. Projekt Twojego Ruchu w tej sprawie zakładał podniesienie kwoty wolnej od podatku do poziomu zależnego od dochodów potrzebnych do zapewnienia minimum egzystencji.

Odliczenie wydatków na leki w ramach ulgi rehabilitacyjnej

W ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczeniu podlegają wydatki na zakup leków, których stosowanie zalecone zostało przez lekarza specjalistę. Odliczeniu podlega nadwyżka wydatków poniesionych przez podatnika ponad 100 zł miesięcznie.

Odsetki od nieterminowego przekazania składek do OFE w 2015 r.

Ile w okresie od dnia 1 stycznia 2015 r. do dnia 31 marca 2015 r. wynosi wysokość odsetek należnych z tytułu nieprzekazania w terminie składek do otwartego funduszu emerytalnego przez ZUS?

Podstawa dobrowolnej składki chorobowej w 2015 roku

Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego na swój wniosek mogą przystąpić osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność bądź osoby z nimi współpracujące podlegające obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Ile wynosi podstawa wymiaru składki chorobowej w 2015 roku?

Członek rady nadzorczej w Płatniku

Od 1 stycznia 2015 r. członkowie rad nadzorczych sprawujący swoje funkcje odpłatnie podlegają ubezpieczeniom społecznym. Jakie obowiązują kody w Płatniku?

Zmiany dla płatników składek w 2015 roku

Dnia 1 stycznia 2015 r. weszły w życie ułatwienia dla płatników składek. Jakie obowiązki zostały zniesione ustawą o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej?

Kontrakty menedżerskie a ZUS

Niejednokrotnie wykonywanie czynności zarządczych w przedsiębiorstwach realizowane jest na podstawie tzw. kontraktów menedżerskich i stosunkowo często zdarza się, że kontrakty takie zawierane są z osobami już prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą wpisanymi do CEIDG.

Dowóz pracowników autobusem do pracy zwolniony z podatku

Od początku 2015 r. obowiązują zmiany w zakresie finansowaniu dojazdów do pracy. Ze zwolnienia z podatku dochodowego mogą korzystać obecnie przedsiębiorcy organizujący dowóz pracowników autobusem do pracy. Pojazd musi być jednak przystosowany do przewozu więcej niż dziewięciu osób. Jeśli transport odbywa się mniejszym busem lub samochodem, po stronie pracownika powstaje przychód, który należy opodatkować.

Czy wydatki na wykończenie i wyposażenie nowego mieszkania są kosztem

Z przepisów o podatku dochodowym wynika, że do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży mieszkania można zaliczyć wyłącznie wydatki związane ze sprzedażą lub unowocześnieniem lokalu sprzedawanego. Czy za taki koszt można uznać wydatki na wykończenie i wyposażenie nowego, kupionego za wpływy ze sprzedaży poprzedniego lokal?

Zmiana spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania na odrębną własność – skutki podatkowe

Przepisy podatkowe określają, że okres 5 lat, po którym można sprzedać mieszkanie bez podatku, liczy się od chwili jego nabycia. W związku z tym, z podatkowego punktu widzenia, nie ma znaczenia, że w tym czasie doszło do zmiany formy własności tego mieszkania - ze spółdzielczego własnościowego na odrębną własność.

Kto może skorzystać z ulgi na dziecko

Podatnicy wychowujący dzieci mogą korzystać z tzw. ulgi na dzieci. Ulga przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym, jeżeli dziecko z nimi zamieszkuje, oraz osobom pełniącym funkcję rodziny zastępczej.

Najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne w 2015 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenie zdrowotne w 2015 r. dla niektórych grup ubezpieczonych. Chodzi tu w szczególności o składki przedsiębiorców, wspólników spółek, czy osób wykonujących wolne zawody.

Skutki podatkowe zamiany nieruchomości

Zamiana nieruchomości jest uznawana za odpłatne zbycie nieruchomości na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu. Z kolei podział nieruchomości przez właściciela na mniejsze działki nie skutkuje koniecznością zapłaty podatku.

Obowiązkowy podpis elektroniczny, kto za to zapłaci?

Przedsiębiorco – jeśli zatrudniasz w swojej firmie powyżej pięciu osób, deklaracje podatkowe za dany rok rozliczeniowy będziesz musiał wysyłać do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą internetu. Od 1 stycznia 2015 r. obowiązuje bowiem znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy od 1 lutego

Z dniem 1 lutego 2015 r. weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Dotyczy wsparcia finansowego dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli na wprowadzeniu rosyjskiego embarga,

Kontrolowane spółki zagraniczne (CFC) - zasady opodatkowania

Od 1 stycznia 2015 r. do polskiego systemu podatkowego wprowadzone zostały zupełnie nowe przepisy, które określają zasady opodatkowania przez polskich podatników dochodów uzyskiwanych poprzez zagraniczne spółki kontrolowane (Controlled Foreign Corporation – CFC). W artykule prezentujemy obszerne wyjaśnienia Ministerstwa Finansów dotyczące tych nowych regulacji.

Prezydent podpisał ustawę o wsparciu finansowym w związku z rosyjskim embargiem

Dnia 28 stycznia 2015 r. prezydent podpisał ustawę o wsparciu finansowym dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli w związku z nałożeniem rosyjskiego embarga. Wsparcie przewiduje dopłaty do wynagrodzeń i szkoleń pracowników oraz opłacanie składek ZUS.

ZUS IWA do 2 lutego 2015 r.

ZUS IWA za 2014 r. należy złożyć do końca stycznia. W 2015 r. dzień 31 stycznia wypada w sobotę. Oznacza to, że na przekazanie deklaracji zobowiązani mają czas do dnia 2 lutego.

Jak powinni rozliczać się cudzoziemcy pracujący w Polsce

Nieodłącznym elementem opodatkowania cudzoziemców jest ich miejsce zamieszkania. Wyróżnia się dwie grupy osób: mające miejsce zamieszkania w Polsce oraz osoby, które nie posiadają na terytorium Polski miejsca zamieszkania tzw. nierezydenci. Od tego w której grupie znajduje się dana osoba, zależy czy podlega opodatkowaniu od wszystkich osiągniętych dochodów czy tylko od dochodów osiągniętych na terytorium Polski.

Kiedy wspólne przejazdy samochodem (carpooling) podlegają opodatkowaniu

Ze wspólnych przejazdów, czyli carpoolingu korzysta coraz więcej osób, z uwagi na możliwość ograniczenia w ten sposób kosztów dojazdów np. do pracy czy na uczelnię. Nasuwa się pytanie, czy fiskus może zainteresować się kierowcami, korzystającymi z carpoolingu?

Deklaracje PIT-11 i PIT-8C w wersji papierowej

Firmy zatrudniające do pięciu pracowników, które jednocześnie nie korzystają z usług biura rachunkowego, tylko do końca stycznia mają czas na dostarczenie do urzędów skarbowych informacji PIT-11 czy PIT-8C w wersji papierowej. Termin przedłuży się do końca lutego, jeśli wybiorą przesłanie dokumentów drogą elektroniczną.

Firmy zatrudniające powyżej pięciu pracowników muszą rozliczyć się elektronicznie

Na początku 2015 r. zaczęły obowiązywać zmiany dotyczące zasad kontaktowania się z organami skarbowymi. Do końca stycznia firmy zatrudniające powyżej pięciu pracowników muszą złożyć część deklaracji podatkowych elektronicznie. Wymaga to wyrobienia kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Kiedy mija termin składania papierowych PIT-ów?

Przedsiębiorcom, którzy zatrudniają nie więcej niż pięciu pracowników i którzy nie korzystają z usług biura rachunkowego, pozostał jedynie tydzień na dostarczenie do urzędów skarbowych informacji PIT-11 czy PIT-8C za 2014 r. w wersji papierowej. Termin przedłuży się do końca lutego, jeśli wybiorą przesłanie dokumentów przez Internet.

Jak wypełnić roczną informację ZUS IWA

Informacja ZUS IWA jest dokumentem składanym do 31 stycznia za rok poprzedni. Powinni go złożyć płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych. Przekazywane do ZUS dane w większości przypadków posłużą do wyliczenia im przez Zakład wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Ulga rehabilitacyjna - wydatki na kolonie dzieci niepełnosprawnych

Wydatki na obozy i kolonie dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia można odliczyć od przychodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Termin składania informacji ZUS IWA upływa z końcem stycznia

Informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe, czyli ZUS IWA należy złożyć w terminie do końca stycznia. Z uwagi jednak na to, że w tym roku ostatni dzień stycznia przypada w sobotę, płatnicy mają czas na złożenie informacji do 2 lutego 2015 r.

Zmiany w PIT i CIT dotyczące krótkiej sprzedaży

Zostały ogłoszone zmiany w ustawie o PIT oraz w ustawie o CIT dotyczące zasad określania dochodu (przychodu) z transakcji odpłatnego zbycia papierów wartościowych w ramach krótkiej sprzedaży. Aktualnie obowiązujące przepisy odnoszą się jedynie do krótkiej sprzedaży, w ramach której źródłem "pokrycia" jest zawarta umowa pożyczki sprzedawanych "na krótko" papierów wartościowych. Co się zmieni?

Której organizacji przekazać 1 procent z naszych podatków?

Mimo że na rozliczenie roczne PIT mamy czas do 30 kwietnia, warto już wcześniej rozejrzeć się za organizacją pożytku publicznego, której chcielibyśmy przekazać 1 procent z naszych podatków.

Stawka podatku od ukrywanych dochodów

Sejm znowelizował przepisy dotyczące podatku od ukrywanych dochodów pozostawiając 75 proc. stawkę PIT w przypadku próby oszustwa fiskusa. Zdaniem resortu finansów przepisy mają charakter prewencyjny - mają zachęcić do uczciwego rozliczania się z państwem.

PIT-11, ZUS IWA i inne obowiązki pracodawców w zakresie rozliczeń z urzędami za 2014 r.

Początek każdego roku to dla płatników, zatrudniających w poprzednim roku m.in. pracowników czy zleceniobiorców, okres zwiększonych obowiązków związanych z przygotowaniem i przesłaniem do ZUS, urzędów skarbowych i GUS wymaganych rocznych informacji i deklaracji. Od 1 stycznia 2015 r. część pracodawców obowiązują krótsze terminy na sporządzenie i przekazanie niektórych z tych dokumentów.

Składki ZUS 2015 - działalność gospodarcza

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował 9 stycznia 2015 r. o najniższej podstawie wymiaru składek oraz kwotach składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i na Fundusz Pracy za miesiące styczeń - grudzień 2015 r. w szczególności dla ubezpieczonych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Ulga rehabilitacyjna - zakup i naprawa urządzeń do rehabilitacji

W ramach ulgi rehabilitacyjne odliczeniu podlegają wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych służących do rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych. Odliczenia dokonuje się od dochodu.

Ulga na dziecko pełnoletnie uczące się lub studiujące

Ulga prorodzinna obowiązuje zarówno w przypadku dzieci małoletnich, jak też obejmuje dzieci dorosłe, pod warunkiem jednak, że nie ukończyły 25 roku życia i nadal się uczą. Ulga na uczące się dzieci przysługuje również za miesiące wakacyjne.

Nowe terminy i obowiązki dla płatników PIT

Płatnicy podatku PIT – jak co roku – zobowiązani są do sporządzenia informacji o uzyskanych za ich pośrednictwem przychodach i opłaconych zaliczkach na podatek. W 2015 r. muszą jednak uważać, by przekazać je terminowo oraz prawidłowo dostarczyć. Przepisy w tym zakresie uległy bowiem zmianom.

Opodatkowanie przychodów pochodzących ze źródeł nieujawnionych

Opodatkowanie przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych zakłada rządowy projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i Ordynacji podatkowej, nad którym obecnie trwają prace w Sejmie.

Odliczenie składek ZUS w rocznym PIT

Od podstawy opodatkowania (dochodu) można odliczyć składki odprowadzane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kwoty odliczeń należy wykazać w zeznaniu podatkowym PIT‑36, PIT‑36L, PIT‑37 lub w PIT-40 sporządzanym przez płatnika.

REKLAMA