REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości, Podatek leśny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Możliwości opodatkowania działalności gospodarczej w zakresie najmu


Rozliczanie podatku od towaru i usług odbywa się na takich samych zasadach zarówno w przypadku najmu prowadzonego w ramach działalności gospodarczej, jak i najmu prywatnego.

Miejsce opodatkowania usług z tytułu najmu nieruchomości


Miejscem opodatkowania usług w zakresie najmu nieruchomości jest miejsce położenia danej nieruchomości. Powyższa zasada odnosi się zarówno do podatników, jak i osób fizycznych.

Konsekwencje prowadzenia najmu jako formy działalności gospodarczej


Konsekwencją prowadzenia przez wynajmującego najmu jako formy działalności gospodarczej jest umożliwienie mu połączenia dochodu z tytułu najmu z dochodami w ramach innej prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Jak należy określić wskaźnik rozliczenia naliczonego podatku?


W celu obliczenia wskaźnika rozliczenia naliczonego podatku nie bierze się pod uwagę obioru z tytułu transakcji finansowych oraz obrotu z tytułu transakcji z nieruchomości, sprzedaży środków trwałych, a przy tym bierze się pod uwagę dotacje nie wliczone do obrotu podatnika.

REKLAMA

Czy współwłaściciele nieruchomości mają obowiązek wystawiać faktury?


Wszyscy współwłaściciele wynajmujący nieruchomość są zarejestrowanymi podatkami podatku od towarów i usług powinni wykazać podatek w deklaracji składanej w urzędzie skarbowym

Czy przychody z tytułu sprzedaży nieruchomości podlegają opodatkowaniu?


Przychody ze sprzedaży wpisane do ewidencji środków trwałych oraz wartości zarówno prawnych, jak i niematerialnych będą podlegały opodatkowaniu.

Czy opodatkowaniu podlegają pracownicy zatrudniani w najmie

Czy można żądać podwyższenia czynszu z tytułu umowy najmu?


Właściciel może podwyższyć czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu, wypowiadając jego dotychczasową wysokość, najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego, z zachowaniem terminów wypowiedzenia.

REKLAMA

Czy można wystawić fakturę na zaliczkę z tytułu najmu

W momencie uiszczenia zaliczki powstaje obowiązek podatkowy. Fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności, tj. zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę.

Czy istnieje możliwość odliczenia częściowego podatku od towarów i usług


Możliwość częściowego odliczenia podatku od towarów i usług dotyczy zarówno podatników dokonujących czynności umożliwiających odliczenie, jak i czynności, które nie umożliwiają owego odliczenia. Rozliczenia częściowego dokonuje się poprzez wstępne oraz ostateczne rozliczenie.

Czy czynsz z tytułu najmu można wliczyć w koszty spółki


Według informacji zawartych w księgach podatnik zobowiązany jest dokonać obliczenia zarówno przychodów, jak i kosztów uzyskania przychodów oddzielnie dla każdego wspólnika danej spółki. Przy czym powyżej wskazane koszty i przychody przypadają im na podstawie prawa udziału w zysku.

Jak rozliczyć mieszkanie podczas sprzedaży?

Dzięki odpowiedniej strategii sprzedaży w naszych portfelach może pozostać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, które musielibyśmy przeznaczyć na podatek. Eksperci od nieruchomości przestrzegają przed transakcjami gotówkowymi. Można na nich wiele stracić, a w skrajnych przypadkach trafić na policję w charakterze świadka. Jak kupić mieszkanie, aby zaoszczędzić i uniknąć ryzyka?

Łatwiej rozliczysz podatek od nieruchomości - porada

Wprowadzenie ujednoliconego wzoru deklaracji związanych z rozliczeniem podatku od nieruchomości zapowiada Ministerstwo Gospodarki. Podatnicy mogą spodziewać się znacznych udogodnień.

Jak oszczędzić na podatku przy sprzedaży mieszkania?


Jeśli opracujemy właściwą strategię sprzedaży mieszkania, możemy oszczędzić na podatku, nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Lepiej wystrzegać się sprzedaży mieszkania za gotówkę, w ten sposób zwiększamy prawdopodobieństwo kradzieży, a w najgorszym przypadku czeka nas przesłuchanie przez policję w charakterze podejrzanego. Jak przeprowadzić transakcję bez ponoszenia zbytniego ryzyka i nadmiernych kosztów?

Jak obliczyć powierzchnię kupowanego mieszkania?

Przez dwuznaczny zapis w umowie, dotyczący powierzchni mieszkania, można być stratnym nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych, zaś w przyszłości – ponosić większe koszty, niż się przypuszczało. Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę i jak uniknąć zapisów, które mogłyby działać na naszą niekorzyść? Eksperci od nieruchomości uczulają na to, że powierzchnię można liczyć na różne sposoby.

Kto zapłaci podatek od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości jest podatkiem majątkowym. Zasadniczo obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości ciąży na właścicielu nieruchomości albo obiektów budowlanych, a w określonej sytuacji na posiadaczu samoistnym. Natomiast posiadacz zależny, który faktycznie korzysta z nieruchomości, będzie podatnikiem podatku od nieruchomości Skarbu Państwa lub jednostek samorządowych.

Opodatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia mieszkania

Artykuł dotyczy opodatkowania przychodu, jaki uzyskał podatnik z odpłatnego zbycia mieszkania. Mieszkanie otrzymał w spadku od swojej babci. Istotną sprawą jest moment przyjęcia mieszkania w spadku.

Jak opodatkowany jest wyciąg narciarski?

Budowle sportowe podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Wątpliwości budzi fakt, w jaki sposób rozliczać podatek w przypadku kolei krzesełkowych. W tej sprawie wypowiedziało się Ministerstwo Finansów.

Możliwość uzyskania ulgi mieszkaniowej

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązująca przed 1 stycznia 2007 r. uzależniała możliwość uzyskania ulgi mieszkaniowej od inwestycji w nieruchomości znajdujące się na terytorium Polski. Oznaczało to, że osoby, które dochód ze sprzedaży nieruchomości przeznaczyły na zakup mieszkania na terenie państwa członkowskiego Unii Europejskiej, z takiego zwolnienia skorzystać nie mogły.

Wykupiłeś mieszkanie od spółdzielni?- zapłacisz podatek od nieruchomości

Przekształcenie mieszkania spółdzielczego w odrębną własność lokalu powoduje powstanie obowiązku podatkowego- w zakresie podatku od nieruchomości.

Współwłaściciel zapłaci cały podatek

W odpowiedzi na interpelację poselską, Ministerstwo Finansów poinformowało, że w przypadku gdy jeden ze współwłaścicieli nieruchomości jest zwolniony z podatku od nieruchomości, cały podatek uiszcza drugi współwłaściciel, niekorzystający ze zwolnienia.

Jaki podatek od zamiany mieszkań?

Zamiana mieszkań (i innych nieruchomości) podobnie jak ich sprzedaż podlega opodatkowaniu… i to na tych samych zasadach co sprzedaż. Jedyną różnicą jest to, że podatek dochodowy płacą obie strony umowy.

Czy można uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości?


Podatek od sprzedaży nieruchomości obowiązuje każdego Polaka, który wyzbywa się w zamian za pieniądze swojego mieszkania. Można go jednak uniknąć, kupując na przykład w przeciągu dwóch lat nowe lokum. Warto pamiętać o tym, że okres rozliczenia liczymy do końca danego roku.

Rada gminy może zwolnić od podatku od nieruchomości

W świetle obowiązujących przepisów rada gminy jest upoważniona, w drodze uchwały, do zwolnienia z podatku od nieruchomości określonych grup podatników. To uprawnienie wynika z art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. W ten sposób samorządy zachęcają do inwestycji na danym obszarze.

Odpowiedzialność podatnika za nieterminowe złożenie deklaracji

Obok regulowania zobowiązań podatkowych, jednym z podstawowych obowiązków ciążących na podatniku jest terminowe składanie deklaracji lub oświadczeń dotyczących rozliczeń z fiskusem. Niedopełnienie tego obowiązku stanowi niekiedy wykroczenie skarbowe.

Różny podatek od garażu

Wysokość podatku od nieruchomości w zakresie garażu różni się w zależności od tego, gdzie jest położony. Nie ma znaczenia, że garaż pełni tę samą funkcję.

Kto pokryje różnicę w podatku VAT za mieszkania z umową przedwstępną z zeszłego roku?

Większość deweloperów chce obciążyć nabywców kosztami, związanymi z wprowadzeniem wyższych stawek VAT, ponieważ zezwala na to ustawa. Dlaczego w takim razie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uważa takie postępowanie za bezprawne? Dowiedz się, co eksperci myślą o podwyżce.

Odpowiedzialność podatnika za nieterminowe złożenie deklaracji

Obok regulowania zobowiązań podatkowych, jednym z podstawowych obowiązków ciążących na podatniku jest terminowe składanie deklaracji lub oświadczeń dotyczących rozliczeń z fiskusem. Niedopełnienie tego obowiązku stanowi niekiedy wykroczenie skarbowe.

Jaki podatek od nieruchomości nie wykorzystywanej w całości?

Jestem właścicielem spółki z o.o. Zamierzam kupić od innej spółki częściowo zabudowaną nieruchomość. Na tej nieruchomości o pow. 4 ha znajdują się: stróżówka, droga dojazdowa, suwnica z utwardzonym placem, hala produkcyjna i budynek biurowy. Nabytą nieruchomość będę wykorzystywał dopiero po kilku miesiącach po zakupie, z uwagi na przeniesienie całej firmy i działalności z dotychczasowej siedziby. Czy w związku z tym będę miał obowiązek zapłaty podatku od nowo nabytej nieruchomości już od momentu jej zakupu czy też może od chwili przeniesienia i rozpoczęcia tam działalności? Ponadto po przeniesieniu działalności do nowej siedziby spółka i tak nie będzie wykorzystywała całej nieruchomości bowiem zakup ten realizuję z myślą o przyszłości i powiększeniu produkcji w trakcie najbliższych lat.

Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki

Orientacja w kwestii opodatkowania przychodu lub dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości przysparza podatnikom problemów. W zależności od tego kiedy została nabyta lub wybudowana nieruchomość istnieją różne tryby obliczania podatku, jak również różne sposoby unikania płacenia PIT od takiej transakcji. Zawsze jednak po upływie 5 lat od końca roku w którym nabyliśmy lub wybudowaliśmy nieruchomość jej sprzedaż jest wolna od PIT.

Wzory deklaracji i informacji podatkowych w podatku od nieruchomości, podatku rolnym i podatku leśnym


Ministerstwo Finansów przygotowało dla organów podatkowych projekty wzorów formularzy podatkowych w związku z wydaniem rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie ewidencji podatkowej nieruchomości (Dz. U. Nr 107, poz. 1138). Wzory te nie są obligatoryjne ale z pewnością zostaną wykorzystane przez większość gmin.

Mniejsze wpływy z podatku od nieruchomości

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązują zmienione przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych rozszerzające obowiązek stosowania przez gminy preferencyjnej stawki podatku od nieruchomości na dodatkowe obiekty.

Mniejsze wpływy z podatku od nieruchomości

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązują zmienione przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych rozszerzające obowiązek stosowania przez gminy preferencyjnej stawki podatku od nieruchomości na dodatkowe obiekty.

Podatek od nieruchomości

System opodatkowania nieruchomości w Polsce tworzą trzy podatki. Obok będącego przedmiotem niniejszego artykułu podatku od nieruchomości są to: podatek rolny i podatek leśny.

Na czym polega i kto płaci podatek leśny?

Podatek leśny jest podatkiem, który w całości zasila budżet gmin. Do podatków lokalnych został wprowadzony w 1992 r., zaś od roku 2003 obowiązują nowe regulacje.

Wskaźniki i stawki grudzień 2010

Jeżeli nie wiesz ile wynosi wynagrodzenie minimalne lub jaka jest wysokość zasiłku rodzinnego oraz jaką opłatę powinieneś wnieść z tytułu posiadania psa przeczytaj poniższy artykuł.

Zwolnienia od podatku od nieruchomości

Zwolnienia od podatku od nieruchomości reguluje art. 7 ust.1 i 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.

Kiedy zapłacimy podatek od nieruchomości

Obowiązek podatkowy powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło nabycie tytułu prawnego do przedmiotu opodatkowania lub wejście w jego posiadanie. Obowiązek podatkowy wygasa z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek.

Podatek katastralny a system opodatkowania nieruchomości w Polsce

Dyskusja na temat wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce trwa nieprzerwanie, z większym lub mniejszym nasileniem, od początku transformacji ustrojowej. W tym roku przypadnie zatem mniej więcej dwudziesta rocznica tej debaty.

Podatek leśny

Znaczenie podatku leśnego dla budżetu przeciętnej gminy zależy od stopnia jej zalesienia. Na ogół jednak dochody z tego podatku stanowią skromny ułamek całości dochodów gmin.

Podatek leśny

Podatek leśny został wprowadzony ustawą z dnia 28 września 1991 roku o lasach. Jest to podatek bezpośredni oraz majątkowy. Jego konstrukcja jest bardzo zbliżona do podatku rolnego.

Czy podatek od nieruchomości można płacić w ratach?

Podatek od nieruchomości osoby fizyczne mogą zapłacić w 4 ratach – do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. Jakie są warunki ponoszenia tej opłaty?

Jak zmiany w VAT wpłyną na rynek mieszkaniowy?

Od początku nowego roku wzrosną ceny mieszkań. Wartość mieszkania może skoczyć w górę od kilku do kilkuset tysięcy złotych, ale deweloperzy zapewniają, że nie będzie to mieć większego wpływu na rynek nieruchomości. Prognozy te zdaje się potwierdzać fakt, że jak dotąd sprzedaż mieszkań nie wzrosła gwałtownie.

Dochody z najmu nieruchomości: przepustka dla kredytobiorcy

Spadek cen na rynku nieruchomości spowodował, że co raz więcej osób odsunęło plany sprzedaży mieszkań na przyszłość i zdecydowało się na ich wynajem. Wynajem nieruchomości stanowi stały i stabilny dochód, dlatego też ma on spore znaczenie przy „budowaniu” zdolności kredytowej. Przymierzając się do kredytu, warto wiedzieć, jakie warunki należy spełnić, by nasze co miesięczne dochody z tego tytułu zwiększyły zdolność w banku.

Od kiedy nabywca prawa użytkowania wieczystego jest podatnikiem podatku od nieruchomości

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące użytkownikami wieczystymi gruntów. Jaki moment wyznacza początek bycia podatnikiem z tego tytułu?

PCC przy sprzedaży nieruchomości w postępowaniu upadłościowym

Czy sprzedaż w toku postępowania upadłościowego prawa użytkowania wieczystego gruntu i prawa własności budynku stanowiącego odrębną nieruchomość będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych? Na to pytanie odpowiedział w interpretacji indywidualnej z 3 sierpnia 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPB2/436-105/10/MK).

Podatek od nieruchomości a stan techniczny nieruchomości

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Obowiązek podatkowy powoduje sam fakt posiadania. Podatku nie płaci się m.in. od nieruchomości, które nie są i nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych.

Czy sprzedaż działek niezwiązanych z działalnością gospodarczą podlega VAT


Jeśli dana czynność wykonana została poza zakresem działań producenta, handlowca, usługodawcy, pozyskującego zasoby naturalne, rolnika czy wykonującego wolny zawód to w świetle art. 4 ust. 1 i 2 VI Dyrektywy z tytułu wykonania takiej czynności dany podmiot nie może być uznany za podatnika VAT i to bez względu na to, czy czynność tę wykonał jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, czy też wielokrotnie.Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 15 września 2010 r. (I SA/Gd 508/10).

Czy podatek od zysków z wynajmu mieszkania można obniżyć?

Zyski z wynajmu nieruchomości można opodatkować na trzy sposoby. Podatek o najniższej stawce 8,5% paradoksalnie opłaca się jedynie w przypadku niewielkich kosztów utrzymania nieruchomości. Gdy właściciel przewiduje remont mieszkania najczęściej powinien doliczyć dochody z najmu do podatku rozliczanego na zasadach ogólnych według skali 18 i 32%.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości przez gminę

Rada gminy może wprowadzać na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zwolnienia z podatku od nieruchomości, pod warunkiem jednak, że mają charakter przedmiotowy. Muszą zatem dotyczyć konkretnej grupy nieruchomości, a nie indywidualnie wskazanych podmiotów.

REKLAMA