REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości przez gminę

Marta Piórkowska
Rada gminy wprowadza zwolnienia przedmiotowe z podatku od nieruchomości w drodze uchwały.
Rada gminy wprowadza zwolnienia przedmiotowe z podatku od nieruchomości w drodze uchwały.
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rada gminy może wprowadzać na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zwolnienia z podatku od nieruchomości, pod warunkiem jednak, że mają charakter przedmiotowy. Muszą zatem dotyczyć konkretnej grupy nieruchomości, a nie indywidualnie wskazanych podmiotów.

Zasady zwolnień z podatku nieruchomości reguluje ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Na podstawie art. 7 ust. 3 rada gminy może wprowadzać zwolnienia przedmiotowe inne niż przewidziane przez ustawodawcę w ust. 1 tego artykułu, i inne niż dotyczące podmiotów prowadzących działalność na terenie specjalnych stref ekonomicznych.

REKLAMA

Zwolnienia z podatku od nieruchomości wprowadzane przez gminę muszą mieć charakter przedmiotowy

Rada gminy wprowadza zwolnienia przedmiotowe z podatku od nieruchomości w drodze uchwały. Zwolnienia przedmiotowe polegają na tym, iż dotyczą pewnego rodzaju nieruchomości a nie indywidualnie określonej grupy podatników. W praktyce gminy jednak często przekraczają swoje kompetencje wydając zezwolenia adresowane np. do przedszkoli, bibliotek czy stowarzyszeń mających siedzibę na terenie gminy.

Uchwała zwalniająca z podatku od nieruchomości nie może dotyczyć konkretnych podmiotów, nawet jeżeli miałyby wynikać z tego znaczne korzyści dla społeczności lokalnej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 3 czerwca 2009 r. uznał za wadliwą uchwałę gminy zwalniającą z podatku od nieruchomości grunty, budowle i budynki zajęte na prowadzenie przez wskazany podmiot działalności gospodarczej związanej z rolnictwem, która jak argumentowała gmina, służyła znacznej części społeczności lokalnej, głównie w zakresie wynajmowania maszyn rolniczych. W wyroku sąd podkreślił, iż pozaustawowe zwolnienia stosowane przez gminę muszą mieć charakter przedmiotowy i dotyczyć tylko konkretnych nieruchomości ze względu na ich przeznaczenie, niezależnie od sytuacji ekonomicznej władających gruntami podmiotów i ewentualnych korzyści wynikających z ich działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Gmina

O charakterze uchwały decydują skutki jakie wywołuje przewidziane w niej zwolnienie od podatku

Za wadliwą uznana została również uchwała zwalniająca z podatku od nieruchomości emerytów i rencistów, którzy przekazali gospodarstwo rolne na rzecz Skarbu Państwa w zamian za co przydzielono im prawo do bezpłatnego użytkowania budynków, ich części i działek gruntów. Uchwała swoim zakresem obejmowała także emerytów i rencistów będących właścicielami budynków gospodarczych i prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe. Od strony formalnej dotyczyła zwolnienia z podatku konkretnych budynków lub ich części. Sąd stwierdził jednak, że konstrukcja językowa uchwały nie powoduje, że zwolnienie można traktować za przedmiotowe. W tym wypadku wyraźnie wskazywała pewną grupę podatników i nieistotne jest przy tym jak liczny zbiór podmiotów obejmuje zwolnienie.

Zobacz również: Nieruchomości

Uchwały gminy sprzeczne z prawem, czyli podjęte bez odpowiedniego umocowania lub z naruszeniem przepisów, są nieważne. Nadzór nad jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie wydawanych uchwał sprawuje Regionalna Izba Obrachunkowa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus

  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus. "Zaraz jeszcze sukcesem PO okaże się walka z mafiami VAT-owskimi, więcej niż podwojenie budżetu państwa, obniżka podatku PIT i wiele innych, to konkrety PiSU - zareagował dzisiaj w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller na grafikę PO z hasłem "Nowy rok zacznie się od wypłaty 800+! I to jest konkret!"

  W 2024 r. nowa kategoria emerytów? Emeryci chcą jednak mniejszych okresów składkowych [projekt ustawy w Sejmie]

  Wymagane okresy składkowe dla kobiet 38 lat, a w przypadku mężczyzn 43 lata. Bez względu na wiek!

  Czy w 2024 r. będzie można zaoszczędzić na podatku od nieruchomości? Niektórzy zapłacą nawet 2193 zł mniej!

  Podatników czeka trudny rok – limity podatkowe na 2024 r. na gruncie VAT, CIT i PIT są dla nich niekorzystne i mniejsza grupa będzie mogła skorzystać na ich podstawie z ustawowych preferencji, maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosły o 15-proc., a podatek rolny aż o 21-proc. W takiej sytuacji każda oszczędność jest na wagę złota. Warto więc przyjrzeć się temu, czy podatnik ma szansę skorzystać z niższego opodatkowania podatkiem od nieruchomości, bo można zyskać 2193 zł za 100 m2 powierzchni użytkowej!

  Czy pensja 8600 zł wpada w podatek 32%? Od jakiej pensji zaczyna się drugi próg podatkowy w 2024 r.? [Obliczenia, kwoty brutto i netto]

  Wiesz jaka w 2024 r. pensja jest graniczna dla stawki 12% (PIT). Powyżej wypłaty brutto i netto tej pensji, zapłacisz podatek PIT 32%. 

  REKLAMA

  Nowe limity taniego prądu na 2024 r. Są o połowę niższe. 1500 kWh dla wszystkich. Niepełnosprawni 1800 kWh, rolnicy i KDR 2000 kWh [ustawa u prezydenta]

  Koalicja, kierowana przez D. Tuska, obniżyła o połowę limity taniego prądu na 2024 r. Politycy uzasadniają to tym, że są to limity do 30 czerwca 2024 r., czyli na połowę 2024 r. Co ma się zdarzyć po tej dacie, tak naprawdę nikt nie wie.

  To pewne! Dodatek osłonowy po Senacie jest już u prezydenta A. Dudy. Wnioski do 30 kwietnia 2024 r. Świadczenie do 822,25 zł

  Senat nie wniósł poprawek. I przepisy o dodatku osłonowym na 2024 r. są już na biurku prezydenta A. Dudy.

  2000 zł to racjonalna renta socjalna po podwyżce w 2024 r. Niestety przepisy o świadczeniu wspierającym blokują podwyżkę

  W 2024 r. renta socjalna wzrośnie o 12,3% z 1588,44 zł do około 1784 zł. Eksperci mówią o podwyżce o 26% do 2000 zł brutto, aby zrekompensować osobom niepełnosprawnym rzeczywiste koszty inflacji. Wprowadzenie świadczenia wspierającego wyklucza taką podwyżkę renty socjalnej (do 2000 zł). 

  Podwyższony zostanie, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku. RM przyjęła projekt ustawy

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedłożony przez ministra finansów. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest podwyższony, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku , który umożliwia jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych składników do kosztów uzyskania przychodów. Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  REKLAMA

  Fundusz premiowy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. RM przyjęła rozporządzenie

  W dniu 8 grudnia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Co z wynagrodzeniami tych pracowników? Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  Franczyza na nowych zasadach? Rada Ministrów przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Franczyzobiorca ma być lepiej chroniony

  Czy zmienią się przepisy dotyczące franczyzy? Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Czy zmieni się coś oprócz franczyzy?  Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  REKLAMA