REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek
Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.
rozwiń >

W artykule omawiamy zasady przyznawania i wysokość świadczeń według aktualnie obowiązujących przepisów. Jeśli ulegną zmianie, będziemy informować na bieżąco.

REKLAMA

800 plus

Jedną z podstawowych form wsparcia jest świadczenie wychowawcze, czyli tzw. 800 plus. Wynosi ono 800 zł na dziecko i przyznawane jest bez względu na dochód. ZUS Prawo do świadczenia wychowawczego ustala na okres, trwający od 1 czerwca do 31 maja roku następnego. Świadczenie przyznawane jest na wniosek, który składa się w formie elektronicznej przez PUE ZUS, aplikację mZUS, portal Em@tia lub bankowość elektroniczną.

300 plus

Świadczenie w ramach programu „Dobry start”. wynosi 300 zł. Przysługuje ono na rozpoczynające rok szkolny w szkole dziecko w wieku do ukończenia 20. roku życia (do 24. roku życia w przypadku dziecka niepełnosprawnego). Wsparcie przyznawane jest bez względu na dochód. Wnioski do ZUS składa się w formie elektronicznej od 1 lipca do 30 listopada danego roku. 

Zasiłek rodzinny, dodatki, świadczenia od gmin

Zasiłek rodzinny jest jednym ze świadczeń rodzinnych. Aby otrzymać go otrzymać, należy spełniać kryterium dochodowe. Na dziecko do ukończenia 5 roku życia można otrzymać 95 zł. 124 zł wynosi obecnie kwota zasiłku na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia. Na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia zasiłek wynosi 135 zł. Do zasiłku rodzinnego przysługują też dodatki m.in. z tytułu urodzenia dziecka, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej czy samotnego wychowywania dziecka.

Wniosek na dany okres świadczeniowy składa się w gminie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Warto pamiętać, iż zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych gminy mogą przyznawać dodatkowe świadczenia na rzecz rodziny.

Becikowe

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka pod warunkiem spełniania kryterium dochodowego. Becikowe przyznaje się jednorazowo w wysokości 1000 zł na dziecko, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1922,00 zł.

Kosiniakowe

Kosiniakowe to potoczna nazwa świadczenia rodzicielskiego. Przysługuje ono osobom, które nie otrzymują zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego. Świadczenie można otrzymywać w wysokości 1000 zł miesięcznie przez rok po urodzeniu jednego dziecka. Na bliźnięta pomoc przysługuje przez 65 tygodni.

Wnioski przyjmują gminy.

Rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO)

Rodzinny kapitał opiekuńczy ma na celu częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.

RKO przysługuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończyło 12. miesiąc życia, do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dziecko ukończy 36. miesiąc życia.

Łączna wysokość wypłaconego kapitału nie może być wyższa niż 12 000 zł na dziecko. Świadczenie przysługuje w wysokości 500 zł albo 1000 zł miesięcznie na dziecko w rodzinie.

Świadczenie żłobkowe

Dopłata za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna wynosi aktualnie 400 zł miesięcznie, nie więcej jednak niż nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica za pobyt dziecka w instytucji. Tzw. świadczenie żłobkowe nie przysługuje na dziecko, na które rodzic pobiera RKO.

„Aktywny rodzic”

Na podpis prezydenta czeka ustawa z dnia 15 maja 2024 r. o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic”. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, to od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli ubiegać się o nowe świadczenia:

  • „aktywni rodzice w pracy”;
  • „aktywnie w żłobku”;
  • „aktywnie w domu”

Ich celem jest ułatwienie rodzicom i innym osobom wypełniającym funkcje rodzicielskie pogodzenia zadań związanych z rodzicielstwem z aktywizacją zawodową.

REKLAMA

Świadczenia będzie wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich otrzymanie nie będzie uzależnione od kryterium dochodowego. Wybór świadczenia będzie należał do rodzica. Na każde dziecko może w danym miesiącu zostać wypłacone tylko jedno z tych świadczeń.

Co istotne, ustawa zakłada realizację zasady zachowania praw nabytych. Oznacza to, iż osoby otrzymujące rodzinny kapitał opiekuńczy albo świadczenie żłobkowe będą mogły pozostać przy tych świadczeniach lub przejść na nowe jeśli będzie to dla nich korzystniejsze. Szczegółowe zasady określa nowa ustawa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa strata banku BPH za poprzedni rok. Co powinni zrobić Frankowicze?

Pod koniec maja Bank BPH S.A. opublikował sprawozdanie finansowe za 2023 rok. Sprawozdanie prezentujące rekordową w historii polskiej bankowości stratę na poziomie 5,5 mld złotych, przy stracie na poziomie 1,7 mld złotych za 2022 rok. Czy zatem kredytobiorcy frankowi posiadający kredyty hipoteczne w tym banku mają się czego obawiać? 

Tych pamiątek nie przywoź z wakacji bez odpowiednich pozwoleń

Pamiątki z podróży. Jedni przywożą magnesy, inni przyprawy, jeszcze inni lokalne rękodzieło. Ale z zagranicznych wojaży pewnych rzeczy nie należy przywozić, zwłaszcza spoza granic UE. Co w sytuacji, gdy chcemy przywieźć nasiona rośli albo egzotyczne kwiaty?

1900 zł miesięcznie nowego świadczenia w przypadku niepełnosprawnego dziecka. Jakie warunki powinni spełnić rodzice?

1 października 2024 r. startuje nowe świadczenie „Aktywny rodzic”. Celem tych świadczeń jest ułatwienie rodzicom i innym osobom wypełniającym funkcje rodzicielskie pogodzenia zadań związanych z rodzicielstwem z aktywizacją zawodową. Jaką pomoc przewidziano w przepadku dzieci z niepełnosprawnością?

Koniec rozdawania wiz. Polska ogranicza liczbę pozwoleń na wjazd

W tym roku liczba wszelkiego rodzaju pozwoleń na wjazd do Polski spadła z 284 tys. do 98 tys. Rząd Donalda Tuska ograniczył wydawanie wiz cudzoziemcom, co skutkowało spadkiem o 50-90% w zależności od rodzaju wizy. Przede wszystkim zmniejszono liczbę wiz humanitarnych, które wcześniej masowo dostawali Białorusini.

REKLAMA

Czym zajmuje się sygnalista?

Co z ustawą o sygnalistach? Czego dotyczy ustawa o sygnalistach? Czym zajmuje się sygnalista? Ile zarabia sygnalista? Kiedy wejdzie w życie ustawa o sygnalistach? Ile wynosi odszkodowanie i zadośćuczynienie od sygnalisty za niesłuszne zasygnalizowanie jak i dla samego sygnalisty w związku z odwetem wobec niego. Pytań jest wiele, bo ustawa jest wielowątkowa.

Czy alimenty natychmiastowe weszły w życie?

Na jakim etapie są prace związane z wprowadzeniem tzw. alimentów natychmiastowych i tablic alimentacyjnych? Jakie są aktualne przepisy?

Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

REKLAMA

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł"

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. 54 800 zł (niestety bez odsetek). Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA