REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości, Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ograniczenia w nabywaniu nieruchomości w Polsce dotyczące zagranicznych przedsiębiorców

Coraz łatwiej jest nabywać cudzoziemcom nieruchomości w Polsce. Nasz kraj staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla zagranicznych przedsiębiorców do prowadzenia biznesu, jak również zakupu nieruchomości.

Koszty uzyskania przychodu

Aby zaliczyć wydatek do kosztów podatkowych, między wydatkiem a przychodem musi istnieć związek przyczynowy.

Odpowiedzialność pracodawcy za nieopłacone podatki i składki

Płatnik to podmiot zobowiązany do obliczenia, pobrania i terminowej wpłaty pobranego podatku. Ponosi on odpowiedzialność za podatek niepobrany lub podatek pobrany, a niewpłacony.

Odprawa związana ze zwolnieniem pracownika z pracy

Obowiązujący u nas regulamin wynagradzania przewiduje, że w sytuacji rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy, pracownikom z co najmniej 5-letnim zakładowym stażem pracy firma wypłaca dodatkowe odprawy w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia za pracę. Z końcem maja zostanie rozwiązana umowa o pracę w drodze porozumienia stron z powodu likwidacji stanowiska pracy. Pracownik pracował u nas 5,5 roku i osiągał bardzo dobre wyniki w pracy, dlatego chcemy mu wypłacić dodatkową odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Obowiązek wypłaty tej odprawy będzie wynikał z zawartego z pracownikiem porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę. Pracownik otrzyma również przysługującą mu odprawę przewidzianą w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Od którego z tych świadczeń pieniężnych należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne oraz podatek?

REKLAMA

Czy napiwki wliczać do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia

W restauracji kelnerzy otrzymują napiwki od klientów. Część tych kwot otrzymują kelnerzy, natomiast pozostała część jest rozdzielana między cały zespół i jest dla nich dodatkowym świadczeniem. Czy od uzyskanych w ten sposób pieniędzy naliczać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Podatki i opłaty lokalne

Jak wiadomo część podatków ma charakter lokalny. Oprócz nich jednak, w pewnych sytuacjach jesteśmy zobowiązani do ponoszenia innych świadczeń o takim charakterze. Przyjrzyjmy się głównym podatkom i opłatom lokalnym.

Podatki i opłaty lokalne

Jak wiadomo część podatków ma charakter lokalny. Oprócz nich jednak, w pewnych sytuacjach jesteśmy zobowiązani do ponoszenia innych świadczeń o takim charakterze. Przyjrzyjmy się głównym podatkom i opłatom lokalnym.

Podatki i opłaty lokalne

Jak wiadomo część podatków ma charakter lokalny. Oprócz nich jednak, w pewnych sytuacjach jesteśmy zobowiązani do ponoszenia innych świadczeń o takim charakterze. Przyjrzyjmy się głównym podatkom i opłatom lokalnym.

REKLAMA

Czy od zwróconych kosztów podróży zleceniobiorcy należy zapłacić składki i podatek

Zawieramy ze specjalistami w różnych dziedzinach umowy zlecenia na wygłaszanie prelekcji w trakcie konferencji. Konferencje te organizujemy w miastach, w których nie mamy ani siedziby, ani przedstawicielstwa. Oprócz wynagrodzenia prowizyjnego zawartego w umowie zlecenia, zwracamy koszty związane z podróżą. Czy kwotę zwrotu powinniśmy oskładkować i opodatkować?

Jak odliczać składki na ubezpieczenie zdrowotne w rozliczeniu rocznym

Do 30 kwietnia 2009 r. każdy podatnik ma obowiązek rozliczyć się z przychodów, które uzyskał w całym 2008 r. Z podatku powinni rozliczyć się zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnej, a także przedsiębiorcy. Ważnym elementem, o którym powinien pamiętać podatnik, jest odliczenie części składki zdrowotnej zapłaconej w 2008 r.

Czy wynagrodzenie za ekspertyzy biegłych jest opodatkowane 18% podatkiem dochodowym

Biegli za ekspertyzy wykonane na zlecenie prokuratora otrzymują od nas wynagrodzenie ustalane na podstawie postanowienia prokuratora. Wysokość wynagrodzenia określa w widełkach rozporządzenie, a o konkretnej kwocie dla biegłego decyduje prokurator. Jeżeli biegły otrzyma wynagrodzenie za miesiąc w kwocie niższej niż 200 zł, to czy traktować je jak umowę zlecenia i naliczać ryczałtowy podatek 18%?

Kiedy wartość świadczeń z funduszu socjalnego jest opodatkowana

Zakład pracy, w którym jestem zatrudniona, zakupił pracownikom bony towarowe z okazji Wielkanocy, które w całości sfinansowano ze środków funduszu socjalnego. W podobny sposób została sfinansowana wycieczka do Warszawy i przejazd statkiem. Czy wartość biletów na statek i wyjazd do Warszawy należy zsumować z wartością bonów towarowych i od tak zsumowanego świadczenia odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy, gdy wartość wymienionego świadczenia przekroczy 380 zł?

Zagraniczne transfery pracowników

Decyzja firmy o oddelegowaniu pracownika do pracy w innym kraju może być podyktowana potrzebą biznesową, wymogami korporacyjnymi, czy też chęcią wysłania zatrudnionego, by zdobył niezbędną wiedzę i doświadczenie na gruncie międzynarodowym. W jaki sposób efektywnie zarządzać takimi pracownikami? Jaką formę prawną może mieć wykonywanie pracy za granicą? Jakie świadczenia można zaproponować pracownikom na czas oddelegowania?

Jak naliczać składki od wynagrodzenia wypłacanego w euro

Większość przychodów uzyskujemy w euro. W związku z ostatnimi wahaniami kursów walut postanowiliśmy, że również pracownikom oddelegowanym do pracy w Portugalii wynagrodzenie wypłacimy w walucie euro. Według jakiego kursu powinniśmy przeliczyć wynagrodzenie pracowników do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne? Pracownicy, którzy pracują w Portugalii, mają poświadczone formularze E-101.

Jakie składki ZUS i podatek należy zapłacić za bony dla pracowników

Pracodawca ma wiele okazji do wręczania pracownikowi prezentu. Formy, w jakich pracodawcy obdarowują swoich pracowników, bywają bardzo różne, jednak większość decyduje się na zakup bonów towarowych.

Jakie są konsekwencje składkowo-podatkowe wypłaty pracownikom bonów z okazji świąt

W kwietniu br. na Święta Wielkanocne pracownicy naszej firmy otrzymają bony świąteczne. Będą one finansowane w równych częściach z zfśs i ze środków obrotowych. Czy w takim przypadku bony będą podlegały opodatkowaniu? Czy trzeba od nich potrącić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Zasiłek dla bezrobotnych trzeba wpisać w PIT

Podatnik otrzymujący zasiłek dla bezrobotnych obowiązany jest wypełnić zeznanie roczne i wykazać w nim kwoty otrzymanych świadczeń.

Wszystkie hasła podatkowe od A do Z

Podatki od A do Z.

Wszystkie hasła podatkowe od A do Z

Podatki od A do Z.

Czy od zasądzonego przez sąd zaległego wynagrodzenia trzeba potrącić podatek i składki ZUS

Dostaliśmy wyrok, zgodnie z którym mamy zapłacić naszemu pracownikowi 5000 zł z tytułu zaległego wynagrodzenia. Zgodnie z nim zapłaciliśmy byłemu pracownikowi zasądzoną kwotę pomniejszając ją o podatek i należne składki. Pracownik żąda od nas uzupełnienia wypłaconego wynagrodzenia do kwoty z wyroku - bez potrąceń podatku i składek. Czy ma rację?

Ulga na dzieci w pytaniach i odpowiedziach - co warto wiedzieć?

Ulga z tytułu wychowywania dzieci, zwana też ulgą na dzieci, prorodzinną lub rodzinną to najkorzystniejsze i najpowszechniejsze odliczenie od podatku z obecnie obowiązujących. Ulga ta rodzi jednak wiele wątpliwości. Poznajmy zatem odpowiedzi na najczęstsze pytania podatników związane z tą ulgą.

Opodatkowanie najmu

Strony zawierając umowę najmu muszą być świadome tego, że ciąży na nich obowiązek zapłaty określonych podatków. Do podatków tych należą podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek od towarów i usług (VAT), a w stosunku do nieruchomości także podatek od nieruchomości.

Rozliczenie roczne pracownika

Pracodawca ma obowiązek sporządzić roczne obliczenie podatku w terminie do końca lutego po upływie roku podatkowego i przekazać je pracownikowi.

Rozliczamy dochody ze sprzedaży udziałów i akcji na PIT-38

Tylko indywidualnie i odrębnie od innych dochodów można rozliczyć dochody ze sprzedaży papierów wartościowych poza działalnością gospodarczą uzyskane w danym roku kalendarzowym. Służy do tego PIT-38. Trzeba to zrobić do końca kwietnia następnego roku.

Jak odliczać składki na ubezpieczenie zdrowotne od zaliczki na podatek

Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2009 r. wynosi 9% podstawy wymiaru. Płatnik podatku może odliczyć od podatku dochodowego składki na to ubezpieczenie tylko faktycznie zapłacone w 2009 r. i tylko do wysokości 7,75% podstawy wymiaru składki.

Oddałeś krew - skorzystaj z ulgi

Podatnicy, którzy w 2008 roku oddali honorowo krew, mają prawo w zeznaniu rocznym skorzystać ze specjalnej ulgi na krew. Odliczeniu od dochodu podlega ekwiwalent za oddaną krew. Odliczenie nie może przekroczyć 6 proc. dochodu.

Podatek od nieruchomości

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nakłada na właścicieli nieruchomości specyficzny podatek. Jego wysokość określa wójt a sam podatek jest przychodem gminy.

Rozliczamy się indywidualnie na PIT-37

Jest to najpopularniejszy formularz, na którym składamy zeznanie roczne. Wypełniamy go wtedy, gdy dochody osiągaliśmy wyłącznie za pośrednictwem płatników (czyli m.in. z umowy o pracę, umowy zlecenia bądź o dzieło, renty czy emerytury) a jednocześnie np. chcemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem bądź skorzystać z ulg podatkowych. Nie możemy wypełniać PIT-37 jeżeli osiągaliśmy w okresie rozliczeniowym dochody z działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych według skali. Możemy wypełnić ten PIT jeżeli nie mamy obowiązku powiększyć naszych dochodów o dochody małoletnich dzieci oraz gdy nie zamierzamy odliczać strat z lat ubiegłych.

Ile mam czasu na złożenie SD-Z2

Dostałem darowiznę od matki oraz spadek po dziadku. Ile mam czasu na złożenie wypełnionego druku SD-Z2? Jakie są warunki skorzystania ze zwolnienia podatkowego w moim przypadku?

Kto i kiedy może rozliczyć się wspólnie z dzieckiem

Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą skorzystać z możliwości wspólnego opodatkowania dochodów.

Opodatkowanie świadczeń z tytułu podróży służbowej

Zwolnione z podatku są diety i inne należności wypłacone za czas podróży służbowej pracownika wyłącznie do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach.

Skala podatkowa - PIT-y 2008

Nie tak łatwo znaleźć w przepisach obowiązującą skalę podatkową. Ustawodawca umieścił je w przepisach przejściowych do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak odjąć diety od przychodów uzyskanych za granicą

Stoki narciarskie opodatkowane cały rok

Jestem właścicielem stoku narciarskiego w Karkonoszach. Proszę o informację jak mam obliczyć podatek od nieruchomości od tego stoku i urządzeń pomocniczych (wyciągu i budynków pomocniczych). Stok wykorzystuję do prowadzenia działalności gospodarczej jedynie wtedy, gdy istnieją odpowiednie warunki atmosferyczne (śnieg i ujemne temperatury). Czy zatem muszę płacić podatek od nieruchomości cały rok?

Jaki podatek od nieruchomości w przypadku domu letniskowego

Buduję dom letniskowy. Proszę o informację ile wynosi podatek od nieruchomości od takiego domu? Czy to zależy od gminy w jakiej dom jest położony?

Rozliczanie PIT samotnego rodzica

Osoby samotnie wychowujące dzieci mają prawo do wspólnego z dzieckiem rozliczenia podatku dochodowego.

Opodatkowanie pakietów medycznych

Objęcie danego pracownika potencjalną możliwością skorzystania z usługi medycznej w ramach opłaconego przez pracodawcę abonamentu nie uzasadnia opodatkowania tego świadczenia.

Ulgi i zwolnienia w podatku od nieruchomości

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają zasadniczo grunty, budynki lub ich części. Podatkowi podlegają też budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje jednak szereg wyłączeń i zwolnień z tego podatku. 

Czy kwota dofinansowania wczasów pracowników z zfśs stanowi przychód pracownika

Opłaciliśmy pracownikowi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych tygodniowe wczasy w ośrodku wypoczynkowym - 800 zł. Czy ta kwota stanowi przychód pracownika, od której należy zapłacić składki i podatek? Jak prawidłowo rozliczyć ten wydatek?

Zasady określania wynagrodzenia pracownika młodocianego

Rozpoczęcie roku szkolnego to równocześnie okres podpisywania umów o pracę z pracownikami młodocianymi w celu przygotowania zawodowego. Pracownicy młodociani mogą być zatrudnieni również do wykonywania lekkich prac w celach zarobkowych (prac sezonowych lub dorywczych).

Potrącenie pracownikom składek związkowych

Tuż przed wypłatą wynagrodzeń przewodniczący związku przekazał wykaz nowych członków z prośbą o potrącenie im składek, informując, że w późniejszym terminie dostarczy pisemne zgody tych pracowników. Czy w takiej sytuacji powinniśmy potrącić składki?

Czy ze środków zfśs można dofinansować koszty udziału w pielgrzymce

Pracownik zwrócił się do nas z prośbą o dofinansowanie udziału jego i jego dzieci w pielgrzymce na Jasną Górę. Mamy wątpliwości, czy pielgrzymkę można potraktować jako wypoczynek i wypłacić dofinansowanie z funduszu socjalnego? Wypłacamy dofinansowania (z zachowaniem kryteriów socjalnych) na dzieci na podstawie dowodów poniesienia płatności za zorganizowany wypoczynek (np. kolonie, obozy), a pracownikom wypłacamy dofinansowania na wypoczynek organizowany we własnym zakresie.

Błąd w naliczaniu wynagrodzenia

W kwietniu br. pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie na 2 dni, ale przez pomyłkę naliczyliśmy mu za ten miesiąc pełne wynagrodzenie za pracę. Zorientowaliśmy się w czerwcu br. i chcemy to rozliczyć. Jak to zrobić prawidłowo? Czy trzeba korygować raporty, w tym złożyć RSA za kwiecień, czy można to rozliczyć w czerwcu br.? Co ze składkami i podatkiem? Czy można to wszystko rozliczyć dopiero po zwrocie przez pracownika nadpłaty wynagrodzenia chorobowego, czy od razu?

Jak zgłosić do ubezpieczeń telepracownika i jak naliczać za niego składki


Nasza firma kilku pracownikom zmieniła za porozumieniem stron umowy o pracę na telepracę. Czy trzeba to jakoś zgłosić w ZUS? Czy trzeba wyrejestrować te osoby z ubezpieczeń i ponownie je do nich zgłosić? Czy koszty związane z udostępnieniem telepracownikom sprzętu biurowego i rozmów telefonicznych podlegają składkom na ZUS?

Przychód z nieoprocentowanej pożyczki

Prowadzimy niewielką rodzinną firmę. Pożyczyliśmy naszemu długoletniemu pracownikowi na kilka miesięcy 5000 zł bez procentów z tytułu odsetek. Pracownik odda dług w 10 ratach po 500 zł. Wyraził pisemną zgodę na potrącanie rat ze swoich poborów. Wiemy, że z tytułu nieoprocentowanej pożyczki uzyskał przychód w postaci tego oprocentowania. Jak doliczyć mu ten przychód do pozostałych przychodów ze stosunku pracy? Czy całą wartość oprocentowania doliczyć mu do przychodu w miesiącu udzielenia pożyczki i w tym miesiącu potrącić od tego podatek i składki, czy doliczać mu odpowiednią miesięczną wartość oprocentowania i potrącać od niej podatek i składki przy każdej pensji?

Należności z tytułu odbywania zagranicznych podróży służbowych

Zakład pracy wysyłając pracownika w podróż służbową za granicę ma obowiązek zwrócić mu m.in. koszty podróży i noclegów. Pracodawca musi wypłacić pracownikowi także diety. Nawet zapewnienie bezpłatnego wyżywienia nie zwolni całkowicie pracodawcy z obowiązku wypłacenia diet. W takim przypadku pracownik powinien otrzymać za każdą dobę podróży 25% diety.

Obliczanie składki i zaliczki na podatek

Wysłaliśmy pracownika do pracy we Francji na okres od 7 kwietnia do 30 września 2008 r. Będzie tam wykonywał usługi budowlane. Podpisaliśmy z nim aneks do umowy o pracę o zmianie miejsca wykonywania pracy na okres oddelegowania. Za pracę we Francji w kwietniu br. pracownik otrzyma wynagrodzenie w wysokości 1024,07 euro. Jak prawidłowo obliczyć składki na ZUS i zaliczkę na podatek dochodowy za kwiecień, jeżeli za okres od 1 do 6 kwietnia otrzyma wynagrodzenie za pracę w Polsce w wysokości 300 zł?

Na jakich zasadach wypłaca się odprawę emerytalno-rentową

Pracownikowi przysługuje jednorazowa odprawa emerytalno-rentowa w przypadku, gdy stosunek pracy został rozwiązany w związku z przejściem na rentę lub emeryturę. Odprawa emerytalna lub rentowa przysługuje tylko raz w życiu. Pracownik, który otrzymał taką odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

Ekwiwalent pieniężny wypłacany pracownikom za niedostarczanie wody do picia

Nie zapewniam pracownikom (zatrudnionym w tzw. normalnych warunkach) dostępu do wody zdatnej do picia ani innych napojów. Zamierzam wypłacać im za to ekwiwalent pieniężny w wysokości 30 zł miesięcznie. Czy ekwiwalent ten będzie podlegał obciążeniom podatkowo-składkowym?

Czy odprawa jest zwolniona ze składek i podatku

Z dniem 31 marca br. nasza firma rozwiązuje umowę o pracę z dyrektorem finansowym. Dyrektorowi na mocy porozumienia stron mamy wypłacić odprawę w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia. Czy odprawa ta będzie opodatkowana i oskładkowana?

REKLAMA