REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Policja, Oszustwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Miesięcznica smoleńska a prawo do kontrmanifestacji - RPO pisze do policji

Miesięcznica smoleńska a prawo do kontrmanifestacji. Konstytucyjna wolność zgromadzeń publicznych obejmuje prawo organizowania kontrmanifestacji i publicznego prezentowania poglądów przeciwnych innemu zgromadzeniu w tym samym miejscu i czasie, a pokojowe manifestowanie poglądów uczestników kontrmanifestacji nie powinno być podstawą interwencji Policji. Potwierdza to orzecznictwo sądów.

Internetowi oszuści nie śpią. Na co uważać?

Dzień Bezpiecznego Internetu już 7 lutego! Europejskie Centrum Konsumenckie, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości radzą, jak nie stracić zdrowego rozsądku i nie stać się ofiarą cyberprzestępstwa. 

Stop agresji drogowej. Ponad 28 tys. zgłoszeń w roku 2022

Stop agresji drogowej to policyjne skrzynki mailowe, na które kierowcy mogą zgłaszać wykroczenia. W roku 2022 zgłoszeń takich było ponad 28 tys.

Recydywa wykroczeniowa stwarza problemy

Recydywa wykroczeniowa polega na tym, że kiedy kierowca powtórnie popełni określone wykroczenie drogowe, zostanie ukarany mandatem o podwójnej wysokości. Jest to możliwe tylko w przypadku wykroczeń popełnionych po 17 września 2022 r., czyli po wejściu w życie nowych przepisów. Mimo to zdarzało się, że podwójnie karani byli kierowcy, którzy pierwsze wykroczenie popełnili przed tą datą. Ile było przypadków niewłaściwego stosowania przepisów?

REKLAMA

Uważaj na e_maile od oszustów podszywających się pod CBZC

Pojawił się nowy typ ataku polegający na przesyłaniu wiadomości e-mail rzekomo pochodzącej z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Jak nie dać się oszukać? Co zrobić, gdy dostaniemy taką wiadomość?

Nowe świadczenia pieniężne dla rodzin po śmierci mundurowych

Do jakich świadczeń ma prawo rodzina po śmierci zmarłych funkcjonariuszy czy żołnierzy? Sejm pracuje nad nową ustawą, która rozszerza zakres uprawnień rodzin po zmarłych funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia.

Dodatek antyemerytalny dla mundurowych przyjęty przez Sejm

Dodatek antyemerytalny dla żołnierzy i funkcjonariuszy po 15 latach służby wprowadza ustawa uchwalona przez Sejm w czwartek 26 stycznia. Ustawa przewiduje też, że obowiązujący już w kilku służbach dodatek motywacyjny po 25 latach obejmie również służby specjalne, KAS i Straż Marszałkowską.

Świadczenie dla rodzin poległych na służbie

Świadczenie dla rodzin żołnierzy zawodowych lub funkcjonariuszy poległych na służbie przewiduje rządowy projekt ustawy. Sejm skierował projekt do dalszych prac w komisji spraw wewnętrznych oraz obrony narodowej.

REKLAMA

Dodatek antyemerytalny po 15 latach służby coraz bliżej

Projekt ustawy, która wprowadzi nowy dodatek „antyemerytalny” po 15 latach służby dla żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych został przyjęty przez sejmowe komisje. Posłowie przyjęli też poprawki, dzięki którym obowiązujący już w kilku służbach dodatek motywacyjny po 25 latach obejmie też Krajową Administrację Skarbową i Straż Marszałkowską.

Dodatek antyemerytalny po 15 latach służby coraz bliżej

Projekt ustawy, która wprowadzi nowy dodatek „antyemerytalny” po 15 latach służby dla żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych został przyjęty przez sejmowe komisje. Posłowie przyjęli też poprawki, dzięki którym obowiązujący już w kilku służbach dodatek motywacyjny po 25 latach obejmie też Krajową Administrację Skarbową i Straż Marszałkowską.

Kategoria E uniemożliwia wstąpienie do Policji

Kategoria E otrzymana podczas kwalifikacji wojskowej uniemożliwia wstąpienie do Policji i innych służb mundurowych. Osoby, które otrzymały taką kategorię nie mogą ubiegać się o jej zweryfikowanie. Dyskryminuje to kandydatów w dostępie do służby publicznej w Policji, Straży Granicznej, Służbie Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego – ze względu na stosunek do służby wojskowej.

Policyjne patrole narciarskie na stokach. Narciarski Dekalog FIS

Na stokach narciarskich w okresie ferii są obecne policyjne patrole narciarskie. W pierwszym tygodniu zimowej przerwy policjanci kilka razy interweniowali wobec narciarzy nieprzestrzegających tzw. Dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Skończyło się na upomnieniach – poinformował PAP rzecznik zakopiańskiej policji asp. sztab. Roman Wieczorek.

Vishing, czyli jak oszuści wyłudzają dane podszywając się pod pracowników KNF?

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod jego pracowników i pracowników innych instytucji finansowych, czyli vishingiem. Próbują w ten sposób wyłudzić dane umożliwiające przejęcie kontroli nad komputerem.

Policja może legitymować obywatela tylko gdy jest podstawa

Policja może legitymować obywatela tylko wtedy, gdy istnieje ustawowa przyczyna uzasadniająca takie wkroczenie w autonomię informacyjną jednostki. Obywatel może odmówić podania swych danych bez konsekwencji prawnych, gdy funkcjonariusz nie ma do tego podstawy prawnej – wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego. Mimo to obywatele skarżą się, że gdy nie stosują się do policyjnych poleceń określonego zachowania się, dostają mandaty i wnioski do sądów o ukaranie za „uniemożliwianie lub utrudnianie” czynności funkcjonariuszy. Powodem ukarania za „niezastosowanie się do polecenia” bywa nawet sama odmowa poddania się legitymowaniu. 

CBZC: oszuści e_mailowo podszywają się pod kierownictwo Policji

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości informuje o nowym sposobie oszustwa wykorzystywanym przez cyberprzestępców. Rozsyłają oni e_maile podszywając się pod Komendanta Głównego Policji oraz wykorzystując wizerunek Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, a także innych jednostek Policji.

Motocykle BMW dla policji. 478 szt. R 1250 RT wejdzie do służby

Motocykle BMW dla policji? Dokładnie. I to blisko pół tysiąca sztuk! To największy projekt zakupu motocykli w historii polskiej policji.

Odznaka policyjna - od 2023 nowy wzór legitymacji policyjnej

Od 1 stycznia 2023 roku obowiązuje nowa odznaka policyjna. Co uległo zmianie i jak wygląda nowa legitymacja policyjna?

Policja legitymuje. Normy do wyrobienia, pół godziny oczekiwania

RPO informuje, że policyjni stażyści muszą wylegitymować minimum trzy osoby dziennie pod sankcją pisemnego tłumaczenia się przełożonym. Jednak prawo nie daje funkcjonariuszom podstaw do legitymowania przypadkowych osób.

Kontrole autobusów w ferie 2023. Co warto wiedzieć?

Kontrole autobusów w ferie 2023. Policja jest już gotowa na zimowe wyjazdy młodzieży. Jak sprawdzić autobus przed wyjazdem pociechy?

Prawa jazdy będą nadal zatrzymywane przez Policję pomimo wyroku TK

Prawa jazdy będą nadal zatrzymywane przez Policję w przypadku przypadku przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym lub przewożenia niedozwolonej liczby osób, chociaż Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy w tym zakresie za niekonstytucyjne. Policja nadal jest zobligowana do zatrzymania prawa jazdy i poinformowania o tym starosty  – poinformowała Komenda Główna Policji odnosząc się do wyroku TK w tej sprawie.

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas ferii zimowych w 2023 r.?

Policja przypomina, iż okres ferii niesie ze sobą wiele zagrożeń. Jakie są najważniejsze zasady bezpieczeństwa dzieci i młodzieży? O czym powinniśmy pamiętać, gdy wyjeżdżamy na narty? Co z mieszkaniem?

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości powołano rok temu

Mija dokładnie rok od powołania Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. "W tym czasie policjanci CBZC przeprowadzili niemal 100 realizacji, w wyniku których zarzuty usłyszało ponad 230 osób" - poinformował podkomisarz Marcin Zagórski z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Wymagania w 2023 r. w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby w policji

Wymagania w 2023 r. w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakim odpowiadają policjanci na stanowiskach komendantów Policji i innych stanowiskach służbowych. Dziennik Ustaw - rok 2022 poz. 2761

Fajerwerki - podstawowe zasady bezpieczeństwa

Policja przypomina o używaniu petard zgodnie z instrukcją obsługi. O jakich zasadach bezpieczeństwa należy pamiętać?

Programy szkolenia zawodowego oficerskiego, aspiranckiego i podoficerskiego na 2023 r. [Komendant Główny Policji]

Programy szkolenia zawodowego oficerskiego, aspiranckiego i podoficerskiego na 2023 r. [Komendant Główny Policji]

Fałszywa strona systemu e-TOLL - jak nie dać się oszukać?

Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ostrzegają przed fałszywą stroną, której adres jest podobny do adresu rządowej strony etoll.gov.pl. Oszuści nakłaniają użytkowników do dokonania płatności za przejazd w e-TOLL i w ten sposób wyłudzają dane z kart płatniczych.

Nowa usługa w aplikacji mObywatel sposobem na kradzież tożsamości

Rząd pracuje nad przepisami, które mają zmniejszyć liczbę przestępstw z użyciem skradzionej tożsamości. W aplikacji mObywatel pojawi się nowa usługa.

Policja radzi na co uważać podczas przedświątecznych zakupów

Jak nie dać się oszukać podczas przedświątecznych zakupów? Policja apeluje o czujność i rozsądek.

Metoda na stłuczkę. Dla niego była sposobem na życie. Była...

Metoda na stłuczkę? Jest stara jak świat, ale chyba nadal skuteczna. Katowicka policja zatrzymała mężczyznę, który w ten sposób wyłudził 140 tys. zł.

Kontrowersje wokół prowokacji policyjnych

Prowokacje policyjne. Kwestia policyjnego podżegania od dawna jest przedmiotem żywych kontrowersji. Głównym dylematem jest śledztwo policyjne, które zgodnie z prawem wymaga użycia tajnych agentów, informatorów lub innych tajnych praktyk i zasadniczo nie jest prowadzone w sposób pasywny. Rodzaj wpływu wywieranego w ten sposób na jednostkę kumuluje się w popełnieniu przestępstwa, które w przeciwnym razie mogłoby nie dojść do skutku.

Jak rozpoznać fałszywą reklamę w Google?

KNF ostrzega przed fałszywymi reklamami w Google. Jak rozpoznać fałszywą od właściwej?

Oszustwo "na wypadek drogowy" - poszkodowana seniorka

Stołeczni kryminalni zatrzymali trzech mężczyzn, którzy oszukali starszą kobietę "na wypadek drogowy". Podczas zatrzymania funkcjonariusze zabezpieczyli 24 tys. zł, 180 dolarów, 200 euro, 2,5 tys. koron szwedzkich, dwie obrączki i łańcuszek.

Świadczenie motywacyjne za długoletnią służbę funkcjonariusza w 2023 r.

Od 2023 r. wszyscy funkcjonariusze z 15-letnim stażem służby będą otrzymywali specjalne świadczenie motywacyjne. Przywrócony zostanie też dodatek graniczny, a ddodatkowe 30 mln zł zasili fundusz nagród.

Jak oszuści kradną pieniądze w sieci?

Jak oszuści kradną pieniądze w sieci? Podszywanie się pod pracowników instytucji, fałszywe SMS-y, e-maile, linki do płatności, czy namawianie do instalowania aplikacji. Uważaj! Oszuści nie muszą kraść portfela. Wystarczy, że ukradną Twoje dane.

Pranie brudnych pieniędzy, czyli gra pozorów na coraz większą skalę

Pranie brudnych pieniędzy. Z danych policji wynika, że w Polsce rośnie liczba wykrywanych przypadków prania brudnych pieniędzy. Pomiędzy 2017 a 2020 rokiem odnotowano 65% wzrost liczby wszczętych postępowań dotyczących tego przestępstwa, a liczba stwierdzanych przypadków wzrosła w tym samym czasie o prawie 75%. I choć wolumenowo nie są to zatrważające wartości, to na przestrzeni lat widać wyraźną tendencję wzrostową.

Pomimo oszustwa, podatki trzeba płacić

Oszustwo VAT. Spółka, która została oszukana przez osobę podszywającą się pod jej kontrahenta i w efekcie straciła towary wysłane z odroczoną płatnością, będzie musiała wykazać przychód z tytułu ich sprzedaży, do czasu aż nie udowodni, że padła ofiarą oszustwa. W konsekwencji firma jest pozbawiona i towarów, i pieniędzy a dodatkowo jest zobowiązana zapłacić podatek od de facto nie zaistniałego dochodu. Takie wnioski płyną z jednego z ostatnich stanowisk fiskusa wyrażonego w interpretacji z dnia 2022-08-18 nr 0111-KDIB1-3.4010.344.2022.4.JKU.

Emerytura policyjna – zmiany od 1 stycznia 2025 r.

System emerytalny dla policjantów ulegnie zmianie od 2025 roku. Funkcjonariusze przyjęci do służby po 31 grudnia 2012 roku nie będą już mogli przejść na emeryturę po 15 latach, a dopiero po 25. Co z policjantami, którzy rozpoczęli pracę przed tą datą?

Policja ostrzega przed oszustwami przy zakupie węgla

Jak informuje Policja przestępcy za nową metodę oszustwa obrali sobie węgiel. Jakie to działania? Co zrobić, by nie dać się oszukać?

Wyłudzenia dotacji dla firm podczas pandemii - CBA i policja zatrzymały 5 osób

Centralne Biuro Antykorupcyjne i policja zatrzymały pięć osób, które miały wyłudzić środki z pomocy dla firm podczas pandemii - dowiedziała się PAP. Kupili 30 firm i fałszując dokumentację uzyskali nienależne dotacje z rządowych tarcz antykryzysowych.

Papież: za przemocą wobec kobiet stoją też modele zachowań proponowane w mediach

Przemoc wobec kobiet. Papież Franciszek wyraził w opinię, że za przemocą wobec kobiet stoją też modele zachowań prezentowane w mediach. Mówił o tym podczas spotkania z delegacją włoskiej policji, po obchodzonym w piątek Międzynarodowym Dniu Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.

Nowe radiowozy dla policji. Uważajcie na te SUV-y na drogach!

Nowe radiowozy dla policji? Tak, funkcjonariusze dostali właśnie oznakowane Kie. Cała partia kosztowała w sumie prawie 13 mln zł.

Oszustwo na BLIK - na co uważać?

Oszustwo metodą "na BLIK-a" polega na wyłudzeniu kodu do płatności w celu szybkiej realizacji transakcji z jego użyciem.

Co zrobić gdy ktoś wziął kredyt na nieswoje dane? Sposoby obrony

Według raportu o infoDOK wydanego przez Związek Banków Polskich, w drugim kwartale 2022 roku zablokowano 1,8 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 54,4 mln zł. Jednocześnie zastrzeżono ponad 37 tys. skradzionych lub zgubionych dokumentów tożsamości.

Więcej patroli policyjnych w okresie Wszystkich Świętych

W okresie Wszystkich Świętych na polskie drogi wyjedzie więcej patroli policyjnych. Funkcjonariusze będą prowadzić też wzmożone kontrole oraz będą czuwać nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym i w rejonach nekropolii.

Jak nie paść ofiarą przestępców w okresie Wszystkich Świętych?

Policja przypomina, aby podczas przygotowań i obchodów Wszystkich Świętych nie zapominać o bezpieczeństwie. Oto kilka ważnych zasad.

Handel ludźmi jednym z najbardziej dochodowych przestępstw na świecie

Handel ludźmi jest trzecim, po broni i narkotykach, najbardziej dochodowym przestępstwem na świecie. Każdego roku przestępcy zyskują na handlu ludźmi około 32 miliardów dolarów - podkreślił rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. Dodał, że 18 października obchodzony jest jako Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi.

Obowiązki policjanta podczas kontroli drogowej

Obowiązki policjanta podczas kontroli drogowej. Są pewne procedury, o które funkcjonariusz musi zadbać. Zaraz opiszemy wszystkie z nich.

Akcja znicz 2022. Uważajcie na wysokie mandaty!

Akcja znicz 2022? Coraz większymi krokami zbliża się Święto Zmarłych. W tym roku warto jednak szczególnie uważać... na wysokie mandaty!

Resort klimatu przestrzega przed fałszywymi mailami ws. dodatku węglowego

"Uwaga na fałszywe maile ws. dodatku węglowego. Do obywateli trafia korespondencja niebędąca komunikacją administracji publicznej. Oszuści wykorzystują sytuację do kradzieży danych osobowych i pieniędzy" - przekazało ministerstwo na Twitterze.

Uwaga na oszustwa z wizerunkiem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości

Cyberprzestępcy wykorzystują nowy sposób, który polega na rozsyłaniu e-maili z wizerunkiem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, a także Policji.

REKLAMA