REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Policja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

MSWiA: zrównanie świadczeń i ekwiwalentów w Policji i Wojsku. 3 warianty podwyżki dodatków. Indeksacja podwyżek do PKB

W MSWiA dyskusja z policyjnymi związkowcami o zrównaniu świadczeń mieszkaniowych żołnierzy i policjantów (i ekwiwalentów za mundur). Na pewno nie w 2024 r., ale być może w 2025 r. Rozmawiano też o 3 wariantach podwyżek dodatków i indeksacji podwyżek do PKB (?).

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównał pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister MSWiA M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

REKLAMA

Miał więcej szczęścia, niż rozumu. Pijany uderzył w naczepę tira na A2. Cudem przeżył wypadek

Noc, autostrada A2 i pijany kierowca mazdy, który nie zauważył... jadącego tira. Japoński sedan uderzył w naczepę ciężarówki, a w wyniku uderzenia stracił praktycznie całe nadwozie. Kierowca wyszedł ze zdarzenia bez szwanku.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

Likwidacja CBA - projekt ustawy już jest! Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, powstanie CBZK

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, tj. do nowego Centralnego Biura Zwalczania Korupcji (CBZK).

Zabójstwo 61-latka. 36-latek usłyszał prokuratorski zarzut

Policjanci z tczewskiej komendy zatrzymali na terenie Trójmiasta 36-latka. Mężczyzna jest podejrzany o pobicie, które doprowadziło do śmierci 61-letniego mieszkańca Tczewa. Zatrzymany usłyszał prokuratorski zarzut, a sąd na wniosek prokuratora, zadecydował o tymczasowym aresztowaniu sprawcy na 3 miesiące.

REKLAMA

MSWiA: podwyżka do 6000 zł brutto dla kursanta w policji od 1 maja 2024 r. [projekt rozporządzenia]

Podwyżka 1010 zł dla kursantów w policji. Ze stałymi dodatkami kursanci otrzymują 6000 zł brutto. Od 1 maja 2024 r. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

Mężczyzna chciał pomnożyć swoje oszczędności i zainwestował w akcje. Zamiast tego stracił ponad 100 tys. zł

36-letni mieszkaniec powiatu bielskiego padł ofiarą oszustów. Mężczyzna, chcąc pomnożyć swoje oszczędności, zdecydował się zainwestować w akcje. Niestety, zamiast zysków, stracił ponad 24 000 euro - informuje podlaska policja.

Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

Byli mundurowi mogą wrócić do policji. Korpus oficerów młodszych bez limitu czasu na decyzję [Nowelizacja ustawy o Policji]

Rząd ułatwi powrót do służby policjantom, którzy z niej odeszli. Zmieni ustawę o Policji.

MSWiA: Zachęcamy byłych policjantów do założenia munduru. Jest 10 000 wakatów, a przeszkolić nowych możemy 6000 rocznie

Odszedłeś z policji mniej niż 5 lat temu? Powrót do policji bez testu z wiedzy, ze sprawności fizycznej i bez badań psychologicznych. Nie było Cię 5 lat? To test sprawności fizycznej. 

Przywrócenie policyjnych emerytur po 15 latach? Policjanci u prezydenta A. Dudy

Prezydent zadeklarował, że podpisze ustawę (lub ustawy) zawierające te trzy postulaty policjantów. Spotkanie prezydenta i policjantów odbyło się 5 kwietnia 2024 r.

Policja rozpoczyna wielką akcję na drogach. Tym razem jednak... nie posypią się mandaty

Nowa akcja policji potrwa blisko 2 miesiące. W tym czasie patrole będą bacznie przyglądać się zachowaniom kierujących jednośladami. Czemu? I co to tak właściwie oznacza?

Infor.pl: Byłym policjantom chyba nie podobają się rządowe zachęty powrotu do służby

Rząd proponuje nowelizację ustawy o Policji. Jej celem jest zachęcenie do powrotu do służby byłym policjantem. Ci odnieśli się do propozycji w internetowych komentarzach. W większości internauci wyrażają negatywne opinie.

Zatrzymanie do 72 godzin bez przedstawienia zarzutów. Policja może odmówić dostępu do akt postępowania

Zatrzymanie osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa może potrwać do 72 godzin. Potem organy ścigania mogą osobę zatrzymaną zwolnić bez przedstawienia żadnych zarzutów, jednocześnie odmawiając dostępu do akt sprawy.

W Dzienniku Ustaw rozporządzenia o 20% podwyżkach dla funkcjonariuszy Policji, PSP, SG i SOP

Publikacja znowelizowanych rozporządzeń umożliwi wypłatę funkcjonariuszom Policji, PSP, SG i SOP obiecanych 20 proc. podwyżek uposażeń

MSWiA o podwyżkach pensji policjantów do poziomu uposażeń żołnierzy. Uda się w 2024 r.?

MSWiA rozważa rozmowy z MON i MF o zrównaniu pensji policjantów i żołnierzy. Oznacza to podwyżki dla policjantów. Celem jest zablokowanie przechodzenia policjantów do wojska z uwagi na lepsze warunki wynagradzania. MSWiA szacuje różnicę między pierwszą wypłatą policjanta, a pierwszą żołnierza na 1000 zł. I o tyle chce podnieść tą pierwszą.

Niemiec płakał jak... mu kradli rower. Policjanci z lubuskiego odzyskali rowery warte 40 tys. zł

Policjanci z Witnicy zatrzymali 34-latka, który miał w piwnicy 9 rowerów. I każdy z nich był kradziony. Co ciekawe, jednoślady nie były tanimi starociami. Jeden z nich został wyceniony na 17 tys. zł.

Przedświąteczna gorączka zakupów. Na to musisz uważać

Zbliża się okres przedświątecznej gorączki zakupów. W tym czasie, kiedy jesteśmy pochłonięci przygotowaniami, często zapominamy o bezpieczeństwie. Policja co roku przypomina, jak bezpiecznie robić zakupy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Oto kilka rad, które pomogą nam uniknąć problemów.

Mimo wyroku, nie pojawił się w areszcie. 56-letni predator schwytany przez policję

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zatrzymali 56-letniego mężczyznę, który został skazany za przestępstwa seksualne. Mężczyzna, mieszkaniec powiatu kościerskiego, został skazany przez Sąd Rejonowy w Kościerzynie na karę 1,5 roku pozbawienia wolności za molestowanie seksualne nastoletniej kobiety i naruszenie nietykalności cielesnej innej osoby. Mimo wyroku, mężczyzna nie zgłosił się do zakładu karnego, co skłoniło sąd do wydania nakazu jego zatrzymania i doprowadzenia do aresztu śledczego.

Komunikat policji: O blokadach rolników w całej Polsce i objazdach. Jak dojechać do pracy? [rolnicy strajk, mapa online 20 marca]

Policja: środowy protest rolników, to utrudnienia na drogach. Np. ciągniki i maszyny rolnicze mają zablokować autostradę A1 w miejscowości Kamieńsk w Łódzkiem. Utrudnień należy spodziewać się też na drodze krajowej nr 42 w okolicach Radomska i Przedborza oraz na ulicach tych miast. I tak jest w całej Polsce.

103-latka rozbiła bank. Prowadziła auto bez prawa jazdy. Samochód nie miał natomiast OC

Miała 103 lata i prowadziła samochód. Prowadziła go bez prawa jazdy. Na tym kłopoty seniorki się nie kończą. Jaki był finał? Karabinierzy – bo akcja rozgrywała się we Włoszech – odwieźli ją do domu. Ona natomiast zapowiedziała zakup... skutera!

Komunikat KGP: 1 marca 2024 r. wypłata podwyżek dla policjantów [20% kwoty bazowej]. W marcu na kontach +20% dodatku za stopień. Wyrównania od 1 stycznia 2024 r.

Jutro policjanci otrzymają na konta wypłaty podwyżek wraz z wyrównaniami od 1 stycznia 2024 r. W przyszłości otrzymają w ten sposób podwyżki z tytułu dodatków za stopień. 

Zrównanie wynagrodzeń oraz warunków pozapłacowych policjantów i żołnierzy. Wiceminister Szczepański (MSWiA): Nie mielibyśmy wtedy problemu z chęcią przechodzenia między jedną, a drugą służbą

Zdaniem Wiesława Szczepańskiego, wiceministra z MSWiA, być może najlepszą rzeczą byłoby zrównanie warunków finansowych (wynagrodzeń) ale także pozapłacowych policjantów i żołnierzy, zwłaszcza w początkowym okresie służby. Bo dziś wielu policjantów chce przejść do służby wojskowej, wiedząc, że są w niej trochę lepsze warunki płacowe i pozapłacowe.

Zrównanie wynagrodzeń oraz warunków pozapłacowych policjantów i żołnierzy. Wiceminister Szczepański (MSWiA): Nie mielibyśmy wtedy problemu z chęcią przechodzenia między jedną, a drugą służbą

Zdaniem Wiesława Szczepańskiego, wiceministra z MSWiA, być może najlepszą rzeczą byłoby zrównanie warunków finansowych (wynagrodzeń) ale także pozapłacowych policjantów i żołnierzy, zwłaszcza w początkowym okresie służby. Bo dziś wielu policjantów chce przejść do służby wojskowej, wiedząc, że są w niej trochę lepsze warunki płacowe i pozapłacowe.

Podwyżka o 375 zł dodatku za stopień dla policjantów. Służbowy i funkcyjny w górę o 90 zł. Nowe mnożniki [projekt rozporządzenia]

To są podwyżki średnie. Trzeba przeliczyć indywidualnie, ile otrzyma dany policjant.

Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

Dragon-24, czyli wspólne ćwiczenia wojsk NATO właśnie ruszają. Będą utrudnienia na drogach w całym kraju

Dragon-24, czyli wspólne ćwiczenia wojsk NATO właśnie ruszają. Sztab Generalny Wojska Polskiego informuje o wzmożonym ruchu kolumn pojazdów wojskowych w całym kraju. Można się spodziewać wielu utrudnień na drogach.

Wykaz ulic zablokowanych przez rolników. Po autostradzie A2 jutro Warszawa. W marcu kolejna manifestacja w stolicy

Na Facebooku Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych poinformowało o trasie protestu rolników 27 lutego 2024 r. Jest jednak zapowiadany kolejny protest na marzec 2024 r. Współorganizują go centralne związków zawodowych, które przystąpiły do strajku. 

Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

Uciekał autem przed policją, bo... chciał się poczuć jak w grze komputerowej

Uważacie, że policjanci widzieli już z pewnością wszystko? Ten 30-latek z powiatu kolbuszowskiego udowodnił im, że nie. Sprowokował interwencję policyjną i pościg, a wszystko dlatego, bo chciał się poczuć jak w grze komputerowej.

Zmiany w Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025

Trwa program modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025. Ogólna kwota wydatków na realizację Programu wyniesie 10 030 757 tys. zł. Poniżej szczegółowe wyliczenia.

Z promilem alkoholu, za szybko i bez prawa jazdy. Krakowskie combo przerwane przez ITD

Rekordów drogowych ciąg dalszy. Ten kierowca został zatrzymany za prędkość. Inspektorzy ITD chcieli zabrać mu prawo jazdy. Wtedy okazało się, że kierujący już go nie ma. Ma za to zakaz prowadzenia pojazdów. Jego sprawę rozstrzygnie sąd.

480 mln zł na nielegalnych grach hazardowych. KAS rozbiła grupę przestępczą

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wraz z Policją rozbiły hazardową grupę przestępczą. Grupa zarobiła na nielegalnych grach 480 mln zł. Oskarżonym grozi do 15 lat więzienia.

Został zatrzymany za przekroczenie ciągłej. Za brak tablic i narkotyki pójdzie do więzienia

Przekroczył linię podwójną ciągłą. W czasie kontroli okazało się, że jego auto miało tablice z innego pojazdu, a do tego kierowca był pod wpływem narkotyków i narkotyki posiadał w kabinie. Zamiast mandatu trafi przed sąd. Tam grozi mu nawet 5 lat więzienia.

Komunikat MSWiA: podwyżka o 1359 zł w Policji i Straży Granicznej, 1340 zł w Państwowej Straży Pożarnej, 1575 zł w Służbie Ochrony Państwa

MSWiA w krótkim komunikacie poinformowało, o ile w 2024 r. wzrosną pensje w policji, straży granicznej, państwowej straży pożarnej i SOP. Dane są dla przeciętnych uposażeń. MSWiA przypomina, że zmiany wchodzą w życie od 1 stycznia 2024 r. - mundurowi dostaną wyrównania (przy okazji wypłat wynagrodzeń prawdopodobnie za marzec 2024 roku). 

Art. 97 KW. Mandat do 3 tys. zł za wszystko i za nic. Sprytna furtka dla policjantów

Jest taryfikator mandatów i jest... sprytna furtka dla policjantów. Mowa o art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń. Ten pozwala na karanie za wszystko i za nic. Co więcej, za "wykroczenie przeciwko innym przepisom ustawy PoRD" można dostać wysoki mandat.

W 2024 roku 840 zł ulgi w PIT dla związkowców w Policji

Jak podaje Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, również w 2024 roku można skorzystać ze specjalnych preferencji. Jakich? Aż 840 zł odliczenia w PIT z tytułu składek związkowych zapłaconych w 2023 roku na związki zawodowe! Sprawdź kto może skorzystać z ulgi na związki zawodowe - jaka skala podatkowa?

Wyjazd dzieci na ferie zimowe 2024 i policyjne kontrole autobusów. Czy da się sprawdzić autokar samodzielnie?

Ferie 2024 za pasem. Szykują się do nich nie tylko dzieci, ale i... policja. Funkcjonariusze rozpoczynają akcje kontrolowania autobusów. Gdzie policja będzie kontrolować pojazdy? I o czym pamiętać proszą o pomoc funkcjonariuszy?

D. Tusk : Podwyżki nie dotyczą wszystkich! Kto w 2024 r. nie otrzyma 30% (szkoła) albo 20% (budżetówka)? Gminy im dopłacą? [Wykaz stanowisk]

Premier D. Tusk poinformował, że nie każdy otrzyma podwyżkę 30% albo 20%. Kto nie ma szczęścia i dostanie mniej niż 20% i 30%? Co z pracownikami w małych gminach i miastach. Co z pracownikami niepedagogicznymi? Kto dostanie wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.?

W 2024 r. rozwiązanie funduszy premiowych w Policji, Straży Granicznej i PSP a podwyżka dla osób na minimalnej

Od 1 stycznia 2024 r. odchodzący rząd M. Morawieckiego rzutem na taśmę wprowadził zmiany w Policji, SG i straży pożarnej. Zmiana jest skorelowana z podwyżką pensji minimalnej (w połowie 2024 r. równo 4300 zł brutto).

Ile podwyżki dla policji w 2024 roku?

Podwyżki dla policji w 2024 roku. "Jedną z ważnych kwestii jest też wywiązanie się z postulatu dotyczącego 20 proc. podwyżki dla sfery budżetowej, ale również służb mundurowych" - powiedział nowy wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański.

Narkotesty policji fałszują wyniki? Nawet 80 proc. badań może być błędnych

Narkotesty policji mogą fałszować wyniki. Błędnie stwierdzają obecność narkotyków w organizmie kierowcy. I skala zjawiska jest potężna. Może dotyczyć nawet 80 proc. badań prowadzonych przy użyciu narkotestów.

Grupa Speed to nie tylko samochody BMW. Nową bronią na piratów 280-konne Superby

Grupa Speed słynie z radiowozów BMW. Teraz otrzymuje jednak kolejną, groźną broń na kierowców. Mowa o radiowozach Skody. Do służby wchodzi właśnie 17 Superbów i 82 Scale. Każdy z pojazdów będzie wyposażony w nowoczesną "suszarkę" LTI 20/20 TruCAM II, a jeden z nich ma nawet 280 koni.

Funkcjonariusze KAS znaleźli kradzione motocykle. Kierowca oświadczył, że wiezie pomoc humanitarną na Ukrainę

Podczas kontroli busa wjeżdżającego z Niemiec do naszego kraju funkcjonariusze KAS znaleźli kradzione rzeczy, których wartość została oszacowana na ponad 505 tys. zł - poinformowała dzisiaj rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Ewa Markowicz. Do zdarzenia doszło w Świecku (Lubuskie).

REKLAMA