REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej patroli policyjnych w okresie Wszystkich Świętych

Więcej patroli policyjnych w okresie Wszystkich Świętych
Więcej patroli policyjnych w okresie Wszystkich Świętych
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

W okresie Wszystkich Świętych na polskie drogi wyjedzie więcej patroli policyjnych. Funkcjonariusze będą prowadzić też wzmożone kontrole oraz będą czuwać nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym i w rejonach nekropolii.

KGP: w okresie Wszystkich Świętych na polskie drogi wyjedzie więcej patroli policyjnych

"Przed nami kolejny wydłużony weekend i wzmożone działania policji. Związane jest to z zwiększonym ruchem na polskich drogach, a także z wyjazdami na groby bliskich" - podkreślił podczas czwartkowej konferencji rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka.

REKLAMA

Inspektor zauważył, że w czasie świąt Wszystkich Świętych bardzo często pokonujemy długie odcinki trasy jadąc na groby, czy odwiedzając bliskich. "Pozostawiamy wtedy na te kilka dni nasze mieszkania i domy. Przed wyjazdem przede wszystkim pamiętajmy odpowiednio zabezpieczyć nasze mienie. Sprawdźmy, czy zamknęliśmy mieszkanie. Jeżeli zostaje ktoś z bliskich, czy dobry sąsiad, któremu ufamy, poprośmy, żeby spojrzał czy w naszym domu rzeczywiście jest bezpiecznie podczas naszej nieobecności" - tłumaczył policjant.

Bezpieczny pobyt na cmentarzu

REKLAMA

"Pamiętajmy również o bezpiecznym zachowaniu związanym z pobytem na cmentarzach. To jest czas, kiedy pojawiają się na nich również kieszonkowcy. Korzystają z okazji, że jest więcej ludzi i jest im łatwiej dokonywać kradzieży zarówno z torebek, jak i kieszeni" - zauważył. Zaapelował przy tym do kobiet, aby swoje torebki miały zawsze zamknięte i żeby ich nie zostawiały bez opieki. "Mężczyzn namawiamy, żeby jeżeli mają przy sobie portfele, wartościowe rzeczy czy telefony niech trzymają je we wewnętrznych częściach kurtki, czy marynarki" - podał.

Podkreślił, że w czasie Wszystkich Świętych wzmożoną aktywność mają też tzw. hieny cmentarne. "Pojawiają się na cmentarzach, gdzie zostawiliśmy na grobach zakupione przez nas wieńce, a następnego dnia przychodzimy i okazuje się, że już tych rzeczy nie ma. Apelujemy o to, aby o takich sytuacjach informować policjantów. Zwłaszcza wtedy, kiedy przy grobach naszych bliskich pojawiają się obce osoby, dziwnie zachowujące się. To mogą być złodzieje. Policjanci będą reagować i legitymować, aby sprawdzić, czy rzeczywiście jest to osoba, która odwiedza groby bliskich, czy być może jest to złodziej" - zaznaczył.

"Pamiętajmy również o tym, że my jesteśmy na cmentarzach, nawet jak nas nie widać. To służba nie tylko policjantów ruchu drogowego, których będzie widać więcej niż w normalne dni. Ale to także policjanci umundurowani innych służb, którzy będą patrolować miejsca w pobliżu cmentarzy, zwłaszcza w dużych miastach. Będą też policjanci pełniący służbę po cywilnemu, którzy będą obserwować to co dzieje się na cmentarzach, by wyłapywać, czy zapobiegać działalności kieszonkowców" - dodał rzecznik KGP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W czasie Wszystkich Świętych na polskie drogi wyjedzie średnio około 5 tys. policjantów ruchu drogowego. "Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno kierującym pojazdami, jak i pieszym" - podkreślił nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

"Do zadań funkcjonariuszy pełniących w tym czasie służbę będzie należało między innymi zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju, jak i drogach prowadzących do cmentarzy. W miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień policjanci będą kierować ruchem" - zapewnił nadkomisarz.

Zaznaczył przy tym, że policjanci będą także reagować na popełniane przez kierowców wykroczenia. "W szczególności te, które są głównymi przyczynami wypadków drogowych: przekraczanie dozwolonych limitów prędkości czy nieprawidłowe zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych. Funkcjonariusze zwrócą też uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami" - wyliczył.

"Pamiętajmy, że w okolicach cmentarzy będzie się poruszało wielu pieszych, w tym dużo osób starszych, a zmienna jesienna pogoda wpływa niekorzystnie na warunki podróżowania, wcześnie zapadając zmrok, opady atmosferyczne – szczególnie wpływają na zmniejszoną w tym czasie widoczność. Pieszych uczulamy natomiast, aby podczas korzystania z drogi mieli na uwadze własne bezpieczeństwo. Noszenie odblasków w sposób widoczny dla kierowców – kamizelki, opaski czy breloczka podniesie znacząco bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu" - zaapelował.

"Aby usprawnić dojazdy do cmentarzy przy wielu z nich wprowadzone zostaną zmiany organizacji ruchu. Warto zapoznać się ze zmianami jeszcze przed wyruszeniem w podróż" - dodał nadkom. Robert Opas.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że podczas ubiegłorocznych Wszystkich Świętych doszło do 129 wypadków, w których zginęło 9 osób, a 151 zostało rannych. W zeszłym roku policjanci tylko podczas dwóch dni zatrzymali 535 kierujących pod wpływem alkoholu. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj
bf/ ok/

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik po 50. roku życia bardziej opłacalny. Pracodawcy dostaną dofinansowanie do wynagrodzeń. [Senat klepną poprawki, kiedy podpis prezydenta]

Pracownik po 50. roku życia bardziej opłacalny. Pracodawcy dostaną dofinansowanie do wynagrodzeń. Sejmowa Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zajmie się uchwałą Senatu w środę, 19 marca.

Remont łazienki z PFRON: Ile możesz zyskać? Jak starać się o dofinansowanie?

PFRON wspiera likwidację barier architektonicznych, umożliwiając dostosowanie łazienki do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dzięki dofinansowaniu możesz przeprowadzić niezbędne prace remontowe, takie jak montaż uchwytów, przebudowa wanny na kabinę prysznicową czy poszerzenie drzwi, co znacząco poprawia komfort i bezpieczeństwo. Dowiedz się, kto może ubiegać się o wsparcie.

Całkowity zakaz papierosów elektronicznych (e-papierosów) jednorazowego użytku w Polsce. Resort zdrowia pracuje nad dużymi zmianami

Całkowity zakaz papierosów elektronicznych (e-papierosów) jednorazowego użytku w Polsce. Resort zdrowia pracuje nad dużymi zmianami dotyczącymi wprowadzenia zakazu wprowadzania do obrotu papierosów elektronicznych (e-papierosów) jednorazowego użytku.

Czy relacje rodzinne mogą wpłynąć na wysokość zachowku?

Zdarza się, iż o zachowek upominają się członkowie rodziny, którzy za życia nie interesowali się spadkodawcą albo nie mieli z nim dobrego kontaktu. Czy w takiej sytuacji można powoływać się na zasady współżycia społecznego? Kiedy sąd może zdecydować o zmniejszeniu należnego zachowku?

REKLAMA

Pomoc żywnościowa. Dla kogo, co i kiedy?

To idealny moment, aby zacząć przygotowania przed Świętami Wielkanocnymi i złożyć wniosek o pomoc! Wiele osób może skorzystać z tzw. pomocy żywnościowej i mieć o tyle "lżej" na święta. Wiadomo, ceny rosną, a każdy przecież chce godnie i rodzinnie przeżyć ten czas przy wspólnym Wielkanocnym Śniadaniu. Można otrzymać m.in. makaron, kawę zbożową, herbatę, mąkę, kasze, płatki owsiane, koncentrat pomidorowy, dżem truskawkowy, mleko, konserwy mięsne i rybne, pasztet, olej rzepakowy i dania gotowe typu fasolka po bretońsku. To produkty, których używamy na co dzień i często są one z długą datą ważności. Podpowiadamy kto i kiedy ma prawo do takiej pomocy żywnościowej.

Bankowe triki w sporach sądowych z konsumentami – czyli wszystkie chwyty dozwolone, aby uniknąć TSUE

Jeśli banki naprawdę kogoś się boją w całym uniwersum sporów powstałych na tle umów kredytowych, to na pewno luksemburskiego Trybunału. Obrazuje to ostatni schemat ich postępowania – tj. podejmowanie wszelkich możliwych działań obliczonych na umorzenie postępowań zainicjowanych z pytań prejudycjalnych skierowanych do TSUE, tak aby nie tworzyły się orzecznicze precedensy, kreujące podstawy do dochodzenia wobec nich kolejnych roszczeń.

Współpraca z rzeczoznawcą się opłaca. Rzecz o akademikach – wywiad z ekspertem

Rynek prywatnych akademików w Polsce rośnie w imponującym tempie, odpowiadając na zmieniające się potrzeby studentów i rosnące zainteresowanie inwestorów. Nowoczesne obiekty oferujące wysoki standard i dodatkowe udogodnienia stają się coraz bardziej konkurencyjne wobec tradycyjnych domów studenckich. Jak wygląda ten rynek z perspektywy wyceny nieruchomości i inwestycji? O tym rozmawiamy z Joanną Borowik, rzeczoznawcą majątkowym i ekspertką rynku nieruchomości.

Wybory uzupełniające do Senatu - Kraków [WYNIKI]

Wybory uzupełniające do Senatu w Krakowie dla wielu były sprawdzianem nastrojów społecznych, dla innych testem wierności elektoratów. Wyniki: wygrała popierana przez KO Monika Piątkowska zdobywając 50,14% głosów.

REKLAMA

Obligatoryjny dodatek specjalny i waloryzacja pensji dla niektórych samorządowców? Postulaty skarbników

Podczas VII Krajowego Kongresu Forów Skarbników, zostały omówione główne postulaty dotyczące m.in. wynagradzania skarbników. Chodzi m.in. o obligatoryjny dodatek specjalny i waloryzację pensji. Postulaty zostaną przekazane do odpowiednich resortów.

W marcu 2025 r. zaczęły obowiązywać nowe stawki. Lecą zmiany w Karcie Dużej Rodziny

Chodzi o nowe stawki ogłoszone w obwieszczeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 27 lutego 2025 r. w sprawie wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny oraz wysokości kosztów gminy związanych z przyznaniem tej Karty oraz wydaniem jej duplikatu. Zmiany weszły 1 marca 2025 r.

REKLAMA