REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej patroli policyjnych w okresie Wszystkich Świętych

Więcej patroli policyjnych w okresie Wszystkich Świętych
Więcej patroli policyjnych w okresie Wszystkich Świętych
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

W okresie Wszystkich Świętych na polskie drogi wyjedzie więcej patroli policyjnych. Funkcjonariusze będą prowadzić też wzmożone kontrole oraz będą czuwać nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym i w rejonach nekropolii.

KGP: w okresie Wszystkich Świętych na polskie drogi wyjedzie więcej patroli policyjnych

"Przed nami kolejny wydłużony weekend i wzmożone działania policji. Związane jest to z zwiększonym ruchem na polskich drogach, a także z wyjazdami na groby bliskich" - podkreślił podczas czwartkowej konferencji rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka.

REKLAMA

Inspektor zauważył, że w czasie świąt Wszystkich Świętych bardzo często pokonujemy długie odcinki trasy jadąc na groby, czy odwiedzając bliskich. "Pozostawiamy wtedy na te kilka dni nasze mieszkania i domy. Przed wyjazdem przede wszystkim pamiętajmy odpowiednio zabezpieczyć nasze mienie. Sprawdźmy, czy zamknęliśmy mieszkanie. Jeżeli zostaje ktoś z bliskich, czy dobry sąsiad, któremu ufamy, poprośmy, żeby spojrzał czy w naszym domu rzeczywiście jest bezpiecznie podczas naszej nieobecności" - tłumaczył policjant.

Bezpieczny pobyt na cmentarzu

REKLAMA

"Pamiętajmy również o bezpiecznym zachowaniu związanym z pobytem na cmentarzach. To jest czas, kiedy pojawiają się na nich również kieszonkowcy. Korzystają z okazji, że jest więcej ludzi i jest im łatwiej dokonywać kradzieży zarówno z torebek, jak i kieszeni" - zauważył. Zaapelował przy tym do kobiet, aby swoje torebki miały zawsze zamknięte i żeby ich nie zostawiały bez opieki. "Mężczyzn namawiamy, żeby jeżeli mają przy sobie portfele, wartościowe rzeczy czy telefony niech trzymają je we wewnętrznych częściach kurtki, czy marynarki" - podał.

Podkreślił, że w czasie Wszystkich Świętych wzmożoną aktywność mają też tzw. hieny cmentarne. "Pojawiają się na cmentarzach, gdzie zostawiliśmy na grobach zakupione przez nas wieńce, a następnego dnia przychodzimy i okazuje się, że już tych rzeczy nie ma. Apelujemy o to, aby o takich sytuacjach informować policjantów. Zwłaszcza wtedy, kiedy przy grobach naszych bliskich pojawiają się obce osoby, dziwnie zachowujące się. To mogą być złodzieje. Policjanci będą reagować i legitymować, aby sprawdzić, czy rzeczywiście jest to osoba, która odwiedza groby bliskich, czy być może jest to złodziej" - zaznaczył.

"Pamiętajmy również o tym, że my jesteśmy na cmentarzach, nawet jak nas nie widać. To służba nie tylko policjantów ruchu drogowego, których będzie widać więcej niż w normalne dni. Ale to także policjanci umundurowani innych służb, którzy będą patrolować miejsca w pobliżu cmentarzy, zwłaszcza w dużych miastach. Będą też policjanci pełniący służbę po cywilnemu, którzy będą obserwować to co dzieje się na cmentarzach, by wyłapywać, czy zapobiegać działalności kieszonkowców" - dodał rzecznik KGP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W czasie Wszystkich Świętych na polskie drogi wyjedzie średnio około 5 tys. policjantów ruchu drogowego. "Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno kierującym pojazdami, jak i pieszym" - podkreślił nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

"Do zadań funkcjonariuszy pełniących w tym czasie służbę będzie należało między innymi zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju, jak i drogach prowadzących do cmentarzy. W miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień policjanci będą kierować ruchem" - zapewnił nadkomisarz.

Zaznaczył przy tym, że policjanci będą także reagować na popełniane przez kierowców wykroczenia. "W szczególności te, które są głównymi przyczynami wypadków drogowych: przekraczanie dozwolonych limitów prędkości czy nieprawidłowe zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych. Funkcjonariusze zwrócą też uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami" - wyliczył.

"Pamiętajmy, że w okolicach cmentarzy będzie się poruszało wielu pieszych, w tym dużo osób starszych, a zmienna jesienna pogoda wpływa niekorzystnie na warunki podróżowania, wcześnie zapadając zmrok, opady atmosferyczne – szczególnie wpływają na zmniejszoną w tym czasie widoczność. Pieszych uczulamy natomiast, aby podczas korzystania z drogi mieli na uwadze własne bezpieczeństwo. Noszenie odblasków w sposób widoczny dla kierowców – kamizelki, opaski czy breloczka podniesie znacząco bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu" - zaapelował.

"Aby usprawnić dojazdy do cmentarzy przy wielu z nich wprowadzone zostaną zmiany organizacji ruchu. Warto zapoznać się ze zmianami jeszcze przed wyruszeniem w podróż" - dodał nadkom. Robert Opas.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że podczas ubiegłorocznych Wszystkich Świętych doszło do 129 wypadków, w których zginęło 9 osób, a 151 zostało rannych. W zeszłym roku policjanci tylko podczas dwóch dni zatrzymali 535 kierujących pod wpływem alkoholu. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj
bf/ ok/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA