REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej patroli policyjnych w okresie Wszystkich Świętych

Więcej patroli policyjnych w okresie Wszystkich Świętych
Więcej patroli policyjnych w okresie Wszystkich Świętych
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

W okresie Wszystkich Świętych na polskie drogi wyjedzie więcej patroli policyjnych. Funkcjonariusze będą prowadzić też wzmożone kontrole oraz będą czuwać nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym i w rejonach nekropolii.

KGP: w okresie Wszystkich Świętych na polskie drogi wyjedzie więcej patroli policyjnych

"Przed nami kolejny wydłużony weekend i wzmożone działania policji. Związane jest to z zwiększonym ruchem na polskich drogach, a także z wyjazdami na groby bliskich" - podkreślił podczas czwartkowej konferencji rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka.

REKLAMA

Inspektor zauważył, że w czasie świąt Wszystkich Świętych bardzo często pokonujemy długie odcinki trasy jadąc na groby, czy odwiedzając bliskich. "Pozostawiamy wtedy na te kilka dni nasze mieszkania i domy. Przed wyjazdem przede wszystkim pamiętajmy odpowiednio zabezpieczyć nasze mienie. Sprawdźmy, czy zamknęliśmy mieszkanie. Jeżeli zostaje ktoś z bliskich, czy dobry sąsiad, któremu ufamy, poprośmy, żeby spojrzał czy w naszym domu rzeczywiście jest bezpiecznie podczas naszej nieobecności" - tłumaczył policjant.

Bezpieczny pobyt na cmentarzu

REKLAMA

"Pamiętajmy również o bezpiecznym zachowaniu związanym z pobytem na cmentarzach. To jest czas, kiedy pojawiają się na nich również kieszonkowcy. Korzystają z okazji, że jest więcej ludzi i jest im łatwiej dokonywać kradzieży zarówno z torebek, jak i kieszeni" - zauważył. Zaapelował przy tym do kobiet, aby swoje torebki miały zawsze zamknięte i żeby ich nie zostawiały bez opieki. "Mężczyzn namawiamy, żeby jeżeli mają przy sobie portfele, wartościowe rzeczy czy telefony niech trzymają je we wewnętrznych częściach kurtki, czy marynarki" - podał.

Podkreślił, że w czasie Wszystkich Świętych wzmożoną aktywność mają też tzw. hieny cmentarne. "Pojawiają się na cmentarzach, gdzie zostawiliśmy na grobach zakupione przez nas wieńce, a następnego dnia przychodzimy i okazuje się, że już tych rzeczy nie ma. Apelujemy o to, aby o takich sytuacjach informować policjantów. Zwłaszcza wtedy, kiedy przy grobach naszych bliskich pojawiają się obce osoby, dziwnie zachowujące się. To mogą być złodzieje. Policjanci będą reagować i legitymować, aby sprawdzić, czy rzeczywiście jest to osoba, która odwiedza groby bliskich, czy być może jest to złodziej" - zaznaczył.

"Pamiętajmy również o tym, że my jesteśmy na cmentarzach, nawet jak nas nie widać. To służba nie tylko policjantów ruchu drogowego, których będzie widać więcej niż w normalne dni. Ale to także policjanci umundurowani innych służb, którzy będą patrolować miejsca w pobliżu cmentarzy, zwłaszcza w dużych miastach. Będą też policjanci pełniący służbę po cywilnemu, którzy będą obserwować to co dzieje się na cmentarzach, by wyłapywać, czy zapobiegać działalności kieszonkowców" - dodał rzecznik KGP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W czasie Wszystkich Świętych na polskie drogi wyjedzie średnio około 5 tys. policjantów ruchu drogowego. "Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno kierującym pojazdami, jak i pieszym" - podkreślił nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

"Do zadań funkcjonariuszy pełniących w tym czasie służbę będzie należało między innymi zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju, jak i drogach prowadzących do cmentarzy. W miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień policjanci będą kierować ruchem" - zapewnił nadkomisarz.

Zaznaczył przy tym, że policjanci będą także reagować na popełniane przez kierowców wykroczenia. "W szczególności te, które są głównymi przyczynami wypadków drogowych: przekraczanie dozwolonych limitów prędkości czy nieprawidłowe zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych. Funkcjonariusze zwrócą też uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami" - wyliczył.

"Pamiętajmy, że w okolicach cmentarzy będzie się poruszało wielu pieszych, w tym dużo osób starszych, a zmienna jesienna pogoda wpływa niekorzystnie na warunki podróżowania, wcześnie zapadając zmrok, opady atmosferyczne – szczególnie wpływają na zmniejszoną w tym czasie widoczność. Pieszych uczulamy natomiast, aby podczas korzystania z drogi mieli na uwadze własne bezpieczeństwo. Noszenie odblasków w sposób widoczny dla kierowców – kamizelki, opaski czy breloczka podniesie znacząco bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu" - zaapelował.

"Aby usprawnić dojazdy do cmentarzy przy wielu z nich wprowadzone zostaną zmiany organizacji ruchu. Warto zapoznać się ze zmianami jeszcze przed wyruszeniem w podróż" - dodał nadkom. Robert Opas.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że podczas ubiegłorocznych Wszystkich Świętych doszło do 129 wypadków, w których zginęło 9 osób, a 151 zostało rannych. W zeszłym roku policjanci tylko podczas dwóch dni zatrzymali 535 kierujących pod wpływem alkoholu. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj
bf/ ok/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA