REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo energetyczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiana sprzedawcy energii w 24 godziny, umowy z cenami dynamicznymi. Od kiedy nowe rozwiązania?

Nowelizacją Prawa energetycznego, która wchodzi w życie 7 września 2023 r. wprowadza kilka ważnych zmian dla odbiorców energii elektrycznej. 

Zmiana prawa energetycznego może zablokować rozwój wodoru

Prawo energetyczne - zmiany zakładające silną centralizację rynku wodoru, są próbą pośredniego koncesjonowania rynku w pełni, czyli kontrolowania go. Nie sprzyja to zrównoważonemu rozwojowi, oszczędnemu i racjonalnemu użytkowaniu paliw i energii, rozwojowi konkurencji, a w szczególności nie równoważy interesów przedsiębiorstw energetycznych i odbiorców paliw i energii. Takie jest stanowisko Krajowej Izby Gospodarczej, Konfederacji Lewiatan, Stowarzyszenia HydrogenPoland i Klastra Technologii Wodorowych.

Jak obniżyć rachunki za energię - zmiana sprzedawcy w 24 h i porównywarka cen

Jak obniżyć rachunki za energię. Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że dobiegają końca konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, który proponuje szereg rozwiązań na rzecz dalszego wzmocnienia pozycji odbiorcy energii elektrycznej. Zawarte w nim regulacje dotyczą m.in. możliwości: zmiany sprzedawcy w ciągu 24h, nabywania energii elektrycznej po cenach dynamicznych, korzystania z usług agregatorów czy dostępu do darmowej porównywarki cen, która będzie prowadzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Nowelizacja ustawy o efektywności energetycznej

Efektywność energetyczna. Ukazała się nowela ustawy o efektywności energetycznej. Jednym z elementów zmian jest wprowadzenie obowiązku montażu do 1 stycznia 2027 r. inteligentnych ciepłomierzy i wodomierzy przez właścicieli lub zarządców budynków wielolokalowych.

REKLAMA

Inteligentne liczniki energii elektrycznej - od kiedy?

Inteligentne liczniki energii elektrycznej. 15 kwietnia 2021 r. Sejm znowelizował przepisy Prawa energetycznego, które zakładają m.in. stworzenie CSIRE, czyli centralnego systemu informacji rynku energii oraz wprowadza harmonogram montażu tzw. inteligentnych liczników. Za uchwaleniem ustawy głosowało 443 posłów, trzech było przeciw, żaden nie wstrzymał się od głosu.

Wymiana liczników energii do końca 2028 r.

Wymiana liczników energii. Przed końcem 2028 roku u co najmniej 80 proc. końcowych odbiorców energii w Polsce mają zostać zainstalowane inteligentne liczniki pomiarowe. Takie jest założenie procedowanej właśnie w Sejmie nowelizacji ustawy Prawo energetyczne. Dziś takie liczniki ma niecałe 2 mln spośród 16,3 mln odbiorców. Dzięki tej wymianie pojawią się nowe możliwości zarządzania zużyciem energii i jej oszczędzania. Masowa instalacja inteligentnych liczników pociągnie za sobą także rozwój nowych usług dla odbiorców oraz operatorów systemów dystrybucyjnych.

Warunki udzielania koncesji na obrót gazem – zabezpieczenie majątkowe

Od marca tego roku obowiązują nowe regulacje w zakresie prawa energetycznego, które nakładają obowiązek złożenia zabezpieczenia majątkowego w wysokości 10 mln złotych, w celu zabezpieczenia mogących powstać należności m.in. z tytułu zobowiązań w zakresie podatku VAT, podatku akcyzowego oraz opłaty paliwowej. Obowiązek ten obejmuje podmioty, które wytwarzają paliwa ciekłe lub sprowadzają je z zagranicy.

Koniec nadużyć na rynku energii. Sejm uchwalił nowe prawo energetyczne

W myśl nowelizacji prawa energetycznego, za próby manipulacji na rynku energetycznym będą groziły wysokie kary pieniężne, m.in. za nieprzekazywanie ACER lub prezesowi URE informacji o zawieranych transakcjach na hurtowym rynku energii, a także za przekazywanie danych niepełnych lub nieprawdziwych. Karę ma wyznaczać prezes URE w wysokości od 10 tys. do 1 mln zł.

REKLAMA

Nowe prawo energetyczne

Prezydent RP podpisał nowelizację prawa energetycznego, zgodnie z którym gminy będą zwolnione z części finansowania oświetlenia dróg krajowych i ekspresowych.

Umowy energetyczne jako szantaż korporacyjny

Rosnący konflikt głównego eksportera energii, zależność od importu surowców energetycznych, wzrost cen energii oraz wysokie kary umowne to główne wyzwania, podmiotów świadczących energię.

Dodatek energetyczny w 2015 r.

Dodatek energetyczny to nowe świadczenie przysługujące odbiorcom wrażliwym energii elektrycznej od początku 2014 r. Do 30 kwietnia 2015 r. osoby samotne otrzymają 11,36 zł miesięcznie tytułem dodatku. W jaki sposób ubiegać się o dodatek energetyczny?

Zmiany w prawie energetycznym w 2014 roku

W 2014 roku prawo energetyczne liczy na wejście w życie kilku ustaw, między innymi dotyczących korytarzy przesyłowych, gazu łupkowego, odnawialnych źródeł energii, turbin wiatrowych oraz inteligentnych liczników. Czy rzeczywiście te przepisy zaczną obowiązywać jeszcze w tym roku? Co zmieni się w prawie energetycznym w 2014 roku?

REKLAMA