REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rachunek bankowy, Finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Luki w ekosystemie startupowym

Polskie startupy są niedofinansowane. Na rozwój brakuje im nawet kilkuset miliardów złotych – wynika z raportu „Luki w ekosystemie startupowym”, opracowanym przez Fundację Startup Poland we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie i Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Ile kontroli rachunków bankowych obywateli po zmianie prawa podatkowego?

Zmienione przepisy dotyczące kontroli kont bankowych obywateli obowiązują Od 1 lipca 2022 r. W związku z pojawiającymi się informacjami o zintensyfikowaniu takich kontroli po wejściu w życie nowelizacji, RPO pyta Ministra Finansów - ile kontroli przeprowadzono w nowym trybie.

Jak uniknąć kradzieży pieniędzy z konta?

Co zrobić, gdy z rachunku skradziono pieniądze? Jak nie wpaść w pułapki oszustów? Jakie są obowiązki dostawców płatności, np. banków w przypadku kradzieży środków?

Uczciwość finansowa - czym jest i co o niej sądzimy?

Dla większości tak, ale nie dla wszystkich Polaków oddawanie pożyczonych pieniędzy jest obowiązkiem moralnym – wynika z najnowszych badań Związku Przedsiębiorstw Finansowych. Obecnie tak twierdzi 91% badanych. Jeszcze sześć lat temu zdanie to podzielało 97% Polaków.

REKLAMA

Blokada rachunków bankowych - uprawnienia naczelników urzędów celno-skarbowych

Naczelnicy urzędów celno-skarbowych będą mogli żądać blokady rachunków bankowych – wynika z projektu rozporządzenia, który 14 listopada 2022 r. został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Afiliacja – co to jest i jak zacząć?

Afiliacja jest formą niestandardowej reklamy – rozdrobnionej i na mniejszą skalę. Pisanie bloga o tematyce sportowej połączone z umieszczaniem linków do odżywek dla sportowców to przykład zarabiania na branży PR z własnej inicjatywy.

Cyberbezpieczeństwo: Najbardziej ufamy branżom, gdzie jest najwięcej wycieków danych

Cyberbezpieczeństwo: Największe zaufanie miały branże: finansów i ubezpieczeń (26,9%), ochrony zdrowia (21,9%) oraz technologii i telekomunikacji (19,4%). Te sektory były najczęściej atakowane przez hakerów w 2021 roku.

Wyprowadzka od rodziców - 4 kroki, które przygotują na finansową samodzielność

Wyprowadzka od rodziców, na przykład w chwili rozpoczęcia studiów lub pracy, to z jeden z przełomowych momentów w życiu. Jak poradzić sobie z wyprowadzką pod kątem finansów?

REKLAMA

Getin Noble Bank - przymusowa restrukturyzacja od 30 września 2022 r. Skutki dla klientów

Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął 30 września 2022 r. przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku, którego działalność zostanie 3 października 2022 r. przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, utworzonego przez osiem banków komercyjnych - poinformował BFG w komunikacie z 30 września 2022 r. Na proces ten przeznaczono kwotę 10,34 mld zł bezzwrotnego wsparcia.

Limit płatności gotówką (przedsiębiorcy, konsumenci) – zmiany od 2024 roku

Od 2024 roku zmniejszy się (z 15 tys. zł do 8 tys. zł) limit płatności gotówkowych dla przedsiębiorców i zostanie wprowadzony limit (do 20 tys. zł) płatności gotówkowych dla konsumentów (w transakcjach z przedsiębiorcami). Powyżej tych limitów trzeba będzie dokonywać płatności bezgotówkowych za pośrednictwem rachunków płatniczych. Pierwotnie zmiany te miały wejść w życie od początku 2023 roku ale przedłużono termin ich wejścia w życie o rok.

Nowe oferty pracy w branży bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości?

Blisko co trzecia firma (29%) branży bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości chce w ostatnim kwartale 2022 roku zatrudniać nowych pracowników.

Gdzie mieszkają najbardziej rzetelni płatnicy? [BADANIE]

ERIF Biuro Informacji Gospodarczej zbadało, w jakich regionach mieszkają najbardziej rzetelni płatnicy. Okazało się, że największą liczbę dłużników na 1000 mieszkańców notuje się w trzech województwach przy zachodniej granicy kraju.

Rosną zaległości firm z branży pośrednictwa pracy [BADANIE]

Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy informacji kredytowych BIK wynika, iż od początku pandemii, z perspektywy całej branży (PKD 78 Działalność związana z zatrudnieniem), wartość nieopłaconych w terminie zobowiązań zarówno kredytowych, jak i pozakredytowych podwoiła się.

Powrót złota do świata finansów

Złoto wraca do łask. W świecie niestabilnej i coraz mniej przewidywalnej gospodarki coraz częściej sięgamy po sprawdzone na rynku wymiany towarowo-pieniężnej instrumenty. Jednym z takich instrumentów jest właśnie złoto. W ciągu ostatnich dziesięcioleci „władcy pieniądza” zrobili wiele, aby wyrzucić złoto ze świata finansów i zastąpić je dolarem.

Czy akceptujemy nieetyczne zachowania finansowe?

Prawie połowa Polaków jest skłonna usprawiedliwić nieetyczne zachowania finansowe. Najczęściej jest to praca na czarno i unikanie alimentów.

Pekao: dla nowych klientów 7% na koncie oszczędnościowym przez pół roku [1 sierpnia – 16 października 2022 r.].

Bank Pekao wprowadził promocję polegającą na 7 proc. oprocentowaniu środków na koncie oszczędnościowym. Oferta ma obowiązywać przez pół roku od otwarcia konta. Jest przeznaczona dla nowych klientów banku.

Problemy finansowe branży reklamowej [BADANIE]

Z czego wynikają problemy finansowe branży reklamowej? Jakie regionu przodują pod względem zadłużenia?

Naczelnicy urzędów skarbowych z wglądem w rachunki bankowe podatników od 1 lipca 2022 r.

Od 1 lipca 2022 r., w życie wchodzi zmiana w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej, na mocy której naczelnicy urzędów skarbowych będą mogli uzyskać dostęp do danych o rachunkach bankowych podatników.

Konto dla Ukraińca w polskim banku

Dane Straży Granicznej pokazują, że od początku wojny w Ukrainie polską granicę przekroczyło już 3,7 mln uchodźców. Z rządowych szacunków wynika, że co trzeci z nich będzie chciał zostać w naszym kraju. Tym, którzy się na to zdecydują, z pewnością potrzebne będzie konto bankowe. Z jego pomocą Ukraińcy mogą wygodnie funkcjonować w naszym kraju, np. uzyskać dostęp do Profilu Zaufanego, który otwiera drogę, chociażby do załatwienia wielu spraw urzędowych online, czy pobierać specjalnie świadczenia z ZUS-u lub rządowych programów specjalnych przeznaczonych dla uchodźców. Oczywiście, nie można także zapominać o wygodzie korzystania z bankowości elektronicznej. Okazuje się, że Ukraińcy mogą otworzyć konto w Polsce na specjalnych warunkach. Banki już przygotowały specjalne oferty dla naszych wschodnich sąsiadów i wiele z nich stosuje uproszczoną procedurę wnioskowania, ograniczając do minimum formalności. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) wyjaśniają najistotniejszych kwestie związane z otwarciem rachunku bankowego przez osoby z Ukrainy.

Dostęp organów podatkowych do informacji o rachunkach bankowych obywateli – co się zmieni od 1 lipca 2022 r.

Od 1 lipca 2022 roku wejdzie w życie zmieniony art. 48 w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej, który dotyczy przekazywania przez banki informacji o swoich klientach. Co oznacza ta zmiana? Minister Finansów analizuje ponownie treść tego zmienionego przepisu „w celu jego zmiany”.

Wpływ sankcji na system finansowy

Świat finansów targany jest toczonymi na ogromną skalę wojnami ekonomicznymi. Nie mniejszy wpływ mają na nie również wojny informacyjne, dyplomatyczne, a także otwarty konflikt zbrojny rozgrywany pomiędzy Rosją a Zachodem – w Ukrainie. Wszystko to powoduje niestabilność światowego systemu finansów.

Większość Polaków spodziewa się wzrostu cen [BADANIE]

Sytuacja materialna większości Polaków pogorszyła się bardziej niż spodziewali się rok temu. Tak wynika z raportu „Konsument w warunkach niepewności” domu mediowego MediaHub i Instytutu Badań Pollster.

Wsparcie finansowe dla samorządów na pomoc obywatelom Ukrainy

W realizację pomocy obywatelom Ukrainy w znaczny sposób zostały zaangażowane jednostki samorządu terytorialnego. Jakie mechanizmy prawne rekompensują samorządom ponoszone na ten cel wydatki?

Kiedy zwrot podatku w 2022 roku - PIT za 2021 rok

Podatnicy PIT często pytają kiedy otrzymają zwrot podatku wynikającego z rocznego zeznania podatkowego. Jeżeli korzystamy z ulg i odliczeń (np. ulgi na dziecko) z reguły wykażemy w zeznaniu podatkowym nadpłatę podatku. Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić podatnikowi ten podatek? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku? W jakiej formie jest zwracana nadpłata podatku? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu podatku PIT?

KRUS - nowe numery kont dla składki zdrowotnej 2022

KRUS - od 1 kwietnia 2022 r. zmieniły się numery kont do wpłacania składki zdrowotnej. Jakie są nowe numery rachunków dla poszczególnych oddziałów KRUS?

Trwają rozmowy z resortem finansów o zmianach podatkowych

Jarosław Szatański, dyrektor departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów spotkał się z kilkudziesięcioma firmami zrzeszonymi w Konfederacji Lewiatan. Tematem rozmowy były nowe propozycje podatkowe, dotyczące PIT i CIT.

Rekordowo wysokie pokrycie wydatków wpływami do FUS 2021

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w 2021 r. wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych wyniósł 81,7 proc. Sprawdź co wpłynęło na tak wysoki wynik.

Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych – marzec/kwiecień 2022 r.

Banki z miesiąca na miesiąc oferują coraz wyższe oprocentowanie depozytów. W marcu swoje oferty lokat i rachunków oszczędnościowych poprawiła ponad połowa badanych banków. Jakie oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych można uzyskać na przełomie marca i kwietnia 2022 roku?

Skimming - przykłady, jak się bronić

Na czym polega skimming? Jakie są przykładowe działania oszustów? Czy można się przed nimi chronić?

Ile tracimy trzymając pieniądze w banku? 8 lat strat na lokatach

Nawet ponad 10% realnej straty – takie wyniki może dać w tym roku część kończących się bankowych lokat. Tak złych wyników depozyty nie dawały od co najmniej 17 lat. Wszystkiemu winne są inflacja i fakt, że banki nie rozpieszczają oszczędzających.

Dostęp fiskusa do rachunków bankowych obywateli - zmiany od 1 lipca 2022 r.

W aktualnym stanie prawnym bank ma obowiązek przekazania organom podatkowym i skarbowym informacji o rachunku bankowym osoby podejrzanej. Od 1 lipca 2022 r. będzie to zaś dotyczyło osoby fizycznej. Ponadto dostęp do konta bankowego będzie możliwy nie tylko na żądanie szefa Krajowej Administracji Skarbowej i naczelnika urzędu celno-skarbowego, ale także naczelnika urzędu skarbowego. Żądania będą zaś mogły dotyczyć także pełnomocników danego rachunku. Znacząco poszerza to zakres ingerencji w strefę prywatności wszystkich obywateli. Zmiany te zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich nie spełniały zasad techniki prawodawczej określonej w rozporządzeniu premiera; nie zostały też uzasadnione na etapie uzgodnień. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek poprosił o wyjaśnienia premiera Mateusza Morawieckiego jako wykonującego obowiązki Ministra Finansów.

Rachunek podstawowy (podstawowy rachunek płatniczy) - konto bankowe bez opłat. Za darmo do 5 przelewów i 5 wypłat

Czy jest obecnie możliwe by klienci banków w ogóle nie płacili za przelewy, wypłaty z obcych bankomatów oraz za prowadzenie konta? Okazuje się, że tak. Niewiele osób wie, że od 2018 r. obowiązują przepisy dotyczące rachunku podstawowego (podstawowy rachunek płatniczy), który jest zupełnie za darmo i który można założyć w każdym banku i SKOK-u. Czym jest rachunek podstawowy i jakie warunki należy spełnić, by go założyć?

Lokaty i konta oszczędnościowe (marzec 2022 r.) – jakie oprocentowanie?

Banki zwiększają oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych po ostatnich podwyżkach stóp procentowych NBP. Jakie oprocentowanie oferują banki w marcu 2022 roku? Ile można zarobić na lokacie i na koncie oszczędnościowym?

Polskie emerytury i renty na ukraińskich kontach - pomoc ZUS

Polskie emerytury i renty wypłacane na ukraińskie konta mogą zostać przekierowane na polskie rachunki. O pomoc w tej sprawie uchodźca powinien zgłosić się do najbliższej placówki ZUS.

Kiedy urząd skarbowy ma dostęp do informacji bankowych podatnika? Zmiany od 1 lipca 2022 r.

Banki przekazują organom Krajowej Administracji Skarbowej informacje o podatnikach w przypadku uzasadnionego żądania naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celno-skarbowego. 1 lipca 2022 r. zostaną ujednolicone uprawnienia organów KAS w tym zakresie. KAS nie może żądać od banków informacji bez wszczętego postępowania wobec podatnika.

Słuchasz porad finansowych infuenserów dotyczących inwestycji? KNF ostrzega przed takimi praktykami

KNF apeluje o ostrożność przy kierowaniu się podpowiedziami inwestycyjnymi fininfluenserów, czyli osób zajmujących się w internecie tematyką finansów i inwestowania. Osoby takie nie zawsze są obiektywne i często kierują się własnym interesem - wskazuje Komisja.

Finanse w parach - widać coraz większą równość [BADANIE]

Finanse są elementem każdego związku. Decyzje dotyczące pieniędzy wpływają na codzienne życie i odgrywają dużą rolę w budowaniu wspólnej przyszłości. Jak polskie pary podchodzą do podziału wydatków?

Matka Polka i finanse - bohaterka domowej codzienności?

Większość matek przyznaje, że zarabianie pieniędzy i utrzymanie rodziny to wspólny obowiązek. Jakie rozwiązania wybierają młode kobiety?

Babcie i dziadkowie oszczędzają zamiast pożyczać

W trudnych czasach starsze pokolenie zamiast pożyczać zaciska pasa i sięga po oszczędności. Tak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej „Portfel statystycznego Polaka w pandemii”.

Wiedza finansowa prezentem na Dzień Babci i Dziadka

Jak chronić się przed oszustami, którzy czyhają na pieniądze seniorów? Praktyczna wiedza finansowa może okazać się najlepszym prezentem na Dzień Babci i Dziadka.

Opłacanie składek KRUS od 2022 r. - 2 rachunki bankowe

Opłacanie składek KRUS od stycznia 2022 roku odbywa się na zmienionych zasadach. Udostępnia się dwa rachunki bankowe - do wpłat na ubezpieczenie społeczne rolników i do wpłat na ubezpieczenie zdrowotne. Numery rachunków znajdują się poniżej w tabeli.

Lista ostrzeżeń publicznych: Trzy nowe podmioty

Komisja Nadzoru Finansowego wpisała na listę ostrzeżeń trzy kolejne podmioty, przeciw którym skierowała do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa prowadzenia obrotu instrumentami finansowymi bez zezwolenia.

Przelewy bankowe w Wigilię, Święta i na przełomie roku

W nadchodzącym okresie świąteczno-sylwestrowym banki będą pracowały w innym zakresie czasowym niż zwykle, dlatego świąteczne przelewy warto zrealizować z odpowiednim wyprzedzeniem albo skorzystać z przelewów natychmiastowych - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Zajęcie pieniędzy na rachunku VAT

Zajęcie pieniędzy na rachunku VAT. Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską udzielił 9 grudnia 2021 r. wyjaśnień odnośnie zasad prowadzenia egzekucji z rachunku VAT. Zdaniem Ministra obowiązujące obecnie przepisy nie wymagają zmian. Minister wskazał też, że termin 60 dni to maksymalny czas jakim dysponuje naczelnik urzędu skarbowego na rozpatrzenie wniosku podatnika o wyrażenie zgody na przesłanie środków z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy. W praktyce rozpatrywanie tych wniosków trwa kilkanaście dni.

Inflacja czy lockdown - czego bardziej boją się konsumenci?

Inflacja czy kolejny lockdown - czego bardziej boją się polscy konsumenci? Jak długo kryzys będzie miał wpływ na nasze finanse? Jak zapewnić bezpieczeństwo finansowe?

System rozliczeniowy Elixir - 11 listopada nie zrealizujesz przelewu w złotówkach

Elixir - przerwa 11 listopada 2021 r. Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) poinformowała, że system rozliczeniowy Elixir obsługujący przelewy międzybankowe w złotych będzie miał w dniu 11 listopada 2021 r. przerwę w standardowym funkcjonowaniu. Dlatego terminowe płatności warto zaplanować i zlecić przed 11 listopada. Przelewy, które zostaną zlecone w środę 10 listopada po godzinie 16:00 trafią na konta odbiorców w piątek 12 listopada.

Składki KRUS 2022 - nowe zasady regulowania

Składki KRUS od 1 stycznia 2022 roku będą podlegały nowym zasadom regulowania. Składki należy przelewać na dwa rachunki bankowe KRUS - oddzielnie składkę zdrowotną i oddzielnie składki na ubezpieczenia społeczne.

4 mld zł dla JST na inwestycje wodno-kanalizacyjne

4 mld zł dla JST na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Pieniądze trafią do gmin jeszcze w tym roku.

Rejestracja na kasie fiskalnej po otrzymaniu zapłaty na rachunek bankowy - termin

Rejestracja na kasie fiskalnej a zapłata na rachunek bankowy - termin. W związku ze zgłaszanymi przez przedsiębiorców wątpliwościami, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystąpił do Ministra Finansów o wydanie objaśnień podatkowych dotyczących momentu, w którym przedsiębiorca powinien dokonać ewidencji na kasie fiskalnej. Chodziło o sytuacje gdy: klient przedsiębiorcy dokonał wpłaty za zakup towaru na rachunek bankowy przedsiębiorcy, po zakończeniu przez niego pracy (ewidencji) w danym dniu oraz w przypadku gdy wpłata taka nastąpi w dniu wolnym od pracy.

Wpływ kobiet na rozwój sektora finansowego

Wzrosła liczba osób oceniających wpływ kobiet na rozwój sektora finansowego jako duży – z 12% w 2018 roku poprzez 17% w 2019 roku do 26% w roku 2021 - wynika z 3. edycji badania „Kobiety w Finansach” przeprowadzonego przez Antal oraz CFA Society Poland. Największy wpływ mają na to malejące nierówności wynagrodzeń oferowanych w sektorze – które jednak wciąż należą do najwyższych – zarówno w porównaniu do innych sektorów jak i krajów Unii Europejskiej.

REKLAMA