REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółdzielnia mieszkaniowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak zmusić spółdzielnię do przekształcenia mieszkania?

Jeżeli prawo do gruntu jest uregulowane, a spółdzielnia nadal nie chce ustanowić na naszą rzecz odrębnej własności lokalu, możemy skorzystać z drogi sądowej (darmowej). Wyrok w takiej sprawie zastępuje oświadczenie woli spółdzielni.

Jak wykupić mieszkanie spółdzielcze za grosze?

Ostatnia zmiana prawa pozwala na przekształcenie lokatorskiego i własnościowego prawa spółdzielczego w odrębną własność lokalu (tzw. mieszkanie hipoteczne) za kwotę w optymalnych warunkach nie przekraczającej kilkudziesięciu złotych. W niniejszej poradzie, przestawię jak to zrobić.

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego

Mieszkając, lub kupując mieszkanie w spółdzielni jesteśmy co do zasady właścicielami dwóch praw (praw, ponieważ nie jesteśmy właścicielami mieszkań) : - spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.Oba prawa charakteryzując się nieco innymi właściwościami. W niniejszej poradzie przedstawię podstawowe zasady rządzące korzystaniem z prawa lokatorskiego.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego

Mieszkając, lub kupując mieszkanie w spółdzielni jesteśmy co do zasady właścicielami dwóch praw (praw, ponieważ nie jesteśmy właścicielami mieszkań) :- spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.Oba prawa charakteryzując się nieco innymi właściwościami. W niniejszej poradzie przedstawię podstawowe zasady rządzące korzystaniem z prawa własnościowego.

REKLAMA

Kto nie wykupi mieszkania za grosze?

Po ostatnich zmianach prawnych, spółdzielcy mogą „wykupić” swoje mieszkania za symboliczną opłatą i po wielu latach „użerania się ze spółdzielnią” nazwać mieszkanie swoim.Jednakże nie dość, że spółdzielnie mieszkaniowe niechętnie przekazują spółdzielcom własność mieszkań, mnożąc problemy administracyjne i zmuszając członków do występowania na drogę sądowa, to na dodatek nie wszyscy mogą z tego udogodnienia skorzystać. Z szacunkowych informacji wynika, że jest to ok. 120 000 osób.

REKLAMA

REKLAMA