Las w słoiku - jak nie złamać prawa?
09.05.2022
Czy las w słoiku może wiązać się z zagrożeniem dla przyrody i konsekwencjami karnymi? Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przypomina, że niektóre mchy i porosty są pod ochroną.
Rolnicy będą mogli w roku 2022 prowadzić na ugorach produkcję w ramach zazielenienia. Zgodnie z projektem ugory te będzie można wykorzystać do produkcji żywności i pasz.
Ubezpieczenia rolnicze. Towarzystwa ubezpieczeniowe obserwują rosnące zainteresowanie polisami wśród rolników. Do obowiązkowych ubezpieczeń rolnych, czyli budynków, upraw, jeśli pobiera się na nie dopłaty bezpośrednie, oraz OC, rolnicy coraz częściej wykupują też ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, ochronę mienia np. na wypadek katastrof naturalnych oraz ubezpieczenie zwierząt od ognia i innych zdarzeń losowych. – Obserwujemy z roku na rok wzrost wielkości składki w okolicach 10–15 proc. – wylicza Andrzej Paduszyński z Compensy. Ubezpieczyciele dopasowują swoją ofertę do potrzeb rolników, m.in. łącząc polisy obowiązkowe z dobrowolnymi.
Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy z postulatem wpisania do ustawy o funduszach promocji słonecznika i jego przetworów. Jakie są korzyści z wpisania słonecznika do ustawy?
Hodowla roślin ozdobnych stanowi dział specjalny produkcji rolnej tylko wtedy, gdy odbywa się w szklarniach ogrzewanych powyżej 25 mkw lub w tunelach foliowych ogrzewanych powyżej 50 mkw (art. 2 ust. 3 ustawy o PIT). Skoro więc podatniczka uprawia kwiaty na gruncie, to powinna rozliczać podatek rolny, a nie PIT – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że do obrotu i stosowania w Polsce mogą być dopuszczone tylko te środki ochrony roślin, które zawierają substancje czynne zatwierdzone do stosowania w takich środkach przez Komisję Europejską. Prawidłowe ich stosowanie, zgodnie z przeznaczeniem sprawia, że nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia człowieka, zwierząt lub środowiska.
Konopie przemysłowe są coraz częściej uprawiane przez polskich rolników. W ubiegłym roku obszar zasiewów zwiększył się o prawie 80 proc., do ponad 3 tys. hektarów. Rozwój tej branży może mieć pozytywne przełożenie na całą gospodarkę, a Polska ma potencjał, żeby zostać jednym z głównych producentów wyrobów z konopi w Europie. Według ekspertów rozwój krajowej branży wymaga wprowadzenia norm zapewniających większą konkurencyjność produkcji.
Duża liczba nawałnic, która w ostatnich tygodniach często nawiedzała Polskę, nie tylko spowodowała wiele utrudnień na drogach, ale również zniszczyła wiele domów, a także upraw. Branża rolnicza poniosła ogromne straty i to w momencie wzrostu roślin. W jaki sposób można je odbudować przy takich warunkach atmosferycznych? Dużym zainteresowaniem cieszy się wykorzystywanie srebra, które nazywane jest „pierwiastkiem młodości”.
Polscy rolnicy chcą uprawiać konopie
14.07.2020
Coraz więcej rolników jest zainteresowanych uprawą konopi, ze względu na duże zapotrzebowanie na ten surowiec. Problemem są regulacje prawne, które ograniczają uprawę i przetwórstwo tej rośliny - czytamy w raporcie przygotowanym przez platformę Polityka Insight. .
Rośliny doniczkowe są piękne i cieszą nasze oko, ale aby tak było, powinniśmy o nie odpowiednio zadbać. Rozpoczynamy akcję przycinania i formowania roślin domowych. Do dzieła!
Pelargonie – idealne kwiaty na balkon
13.02.2012
Wiosna to czas kiedy na naszych balkonach robi się kolorowo. Sadzimy przede wszystkim kwiatki. W większości z gotowych sadzonek. To dobry pomysł, żeby na balkonie nie było szaro i ponuro. W moim domu rodzinnym najwięcej było na balkonie pelargonii.
Pelargonie
09.02.2012
Marzy Ci się ogród pełen pelargonii? Zobacz, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy ich zakupie.
Poczuj szczęście dzięki kwiatom
13.02.2012
Już przed wiekami odkryto niezwykłą moc kwiatów. Były wykorzystywane w wielu kulturach do magicznych rytuałów ceremonii religijnych. Były częstą inspiracją dla artystów, malarzy, rzeźbiarzy i pisarzy. Kwiaty towarzyszyły ludziom w wielu ważnych i podniosłych chwilach od narodzin aż do śmierci. Nie wyobrażamy sobie do dziś chrzcin, ślubów, urodzin, imienin czy pogrzebów bez kwiatów.
Jak hodować kapryśną orchideę?
09.02.2012
Najważniejszą rzeczą w hodowli orchidei jest światło. Ale nie dla wszystkich gatunków, bo niektóre z tych roślin najlepiej czują się w miejscach z dużą ilością światła, ale niekoniecznie bezpośrednio na słońcu. Inne zaś wolą mniejszy strumień światła i najlepiej je wtedy trzymać w pokoju wychodzącym na północ. Zobacz, jak hodować orchideę.
Niebezpieczna hodowla
13.02.2012
Niektóre z roślin mogą zawierać w sobie bardzo niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia składniki. Powinno się na nie uważać, zwłaszcza, gdy w domu jest małe dziecko. Zobacz jakie gatunki roślin są niebezpieczne, ale pamiętaj, że przy odpowiednich środkach ostrożności nie szkodzą one nikomu!
Umyj swoje kwiaty
09.02.2012
Zakurzone liście nie tylko wyglądają nieestetycznie – utrudniają także życie naszym zielonym przyjaciołom. Jeśli chcesz pozbyć się kurzu i odświeżyć swoje rośliny wykąp je! Jednak zabieg ten nie jest wcale taki prosty. Zobacz, jak odpowiednio odświeżyć kwiaty!
Rośliny, które leczą
13.02.2012
Bardzo wielu roślin używa się w celach leczniczych. Niektóre z nich możesz zastosować nawet sama – pod warunkiem, że wiesz jak je przygotować, w jakiej ilości spożyć i na co mają pomóc. Domowy zielnik może stać się małą apteczką. Sprawdź, jakie rośliny poprawią Ci zdrowie!
Domowa hodowla przypraw
13.02.2012
Chciałabyś, aby w Twojej kuchni zagościły przyprawy z własnej uprawy? Nie jest to niemożliwe – wiele gatunków roślin, z których wykonuje się przyprawy możesz spokojnie hodować w mieszkaniu. Wystarczy, że będziesz wiedziała jak!
Pielęgnacja kaktusów
14.12.2012
Przy pielęgnacji kaktusów pamiętajmy, że kaktusy najlepiej czuja się w ciepłych i jasnych miejscach. A najlepiej przesadzać je w miesiącach wiosennych marcu i kwietniu.
Apetyczne rośliny
13.02.2012
Niektóre z roślin doniczkowych, które z powodzeniem można hodować w mieszkaniu, poza funkcją ozdobną mają jeszcze jedną zaletę – jadalne owoce. Kwiaty takie najlepiej ustawiać w kuchni – tam prezentują się znakomicie. Zaskocz wszystkich własną uprawą owoców w mieszkaniu!
Pielęgnacja roślin podczas urlopu
09.02.2012
Nie masz co zrobić ze swoimi zielonymi podopiecznymi podczas urlopu? Boisz się, że mogą zwiędnąć podczas Twojej nieobecności z powodu braku wody? Wcale nie musi tak być! Zobacz, jak możesz je zabezpieczyć przed utratą wilgoci na czas swojego wyjazdu.
Szkodniki dręczące rośliny doniczkowe
09.02.2012
Jeśli z Twoimi kwiatkami dzieje się coś niedobrego – np. więdną im liście lub pojawiają się na nich wysuszone plamy, to znaczy, że mogły zostać zaatakowane przez szkodniki. Drobne owady mogą okazać się bardzo uciążliwe w zwalczaniu. Sprawdź, jak je rozpoznać i jak skutecznie pokonać!
Gdzie cytryna dojrzewa...
13.02.2012
Egzotyczne drzewka cytrusowe to ciekawe uzupełnienie naszej domowej kolekcji roślin doniczkowych. Jak wyhodować w domu cytrynę, pomarańczę lub grejpfruta?
Podłoża do kwiatów
09.02.2012
Pielęgnując rośliny doniczkowe dbamy o zapewnienie im odpowiedniej ilości wody, światła słonecznego; dobieramy najlepszy nawóz. Warto jednak wiedzieć, że równie ważnym elementem jest prawidłowo dobrane podłoże.
Rola światła w rozwoju roślin
09.02.2012
To ono decyduje o wyglądzie i żywotności roślin. Dzięki odpowiedniej ilości światła możemy sprawić, by nasze kwiaty wyglądały pięknie i ciągle się rozwijały. Sprawdź, jak wielka jest rola światła w życiu roślin i jak możesz im pomóc w pozyskiwaniu życiodajnej energii!
Źródła infekcji roślin
09.02.2012
Często zastanawiamy się w jaki sposób szkodniki mogą dostać się do roślin pokojowych, które rosną na naszych parapetach dobrze chronione za szybą. Możliwości jest kilka…
Podlewanie roślin doniczkowych
09.02.2012
Dostarczanie wody dla organizmów roślinnych jest bardzo ważne – dzięki niej roślina może poprawnie funkcjonować. Woda dostarcza naszym kwiatom soli mineralnych, chroni je przed przegrzaniem oraz jest wyjściowym surowcem fotosyntezy.
Jak pielęgnować rośliny doniczkowe zimą
09.02.2012
Dobre przezimowanie rośliny zależy w dużej mierze od nas samych. To my decydujemy o sposobie jej podlewania, o temperaturze otoczenia oraz nawożeniu. Sprawdź, jak zadbać o swoje kwiaty zimą, aby na wiosnę były jeszcze piękniejsze!
Jak w naturze rozmnażają się storczyki?
28.02.2013
Storczyki wytwarzają kwiaty tylko w sprzyjających warunkach. Kwiaty te wabią owady w bardzo wyrafinowany sposób – wytwarzają różne atrakcyjne dla owadów substancje takie jak nektar będący pokarmem, substancje o zapachach przyciągających owady, przybierają też kształty podobne do owadów, układ kolorów i kształt stanowią dla owadów swego rodzaju „kierunkowskaz”.
Co ma kwiat storczyka w środku?
13.02.2012
Storczyki kojarzymy zwykle z barwnymi, pięknymi kwiatami. Mimo tak dużych różnic w wyglądzie kwiatów wśród różnych odmian storczyków u wszystkich można zauważyć te same elementy budowy i ten sam schemat.
Większość spośród owadożernych roślin rośnie w ubogich glebach, co ma związek z ich drapieżnym trybem życia. Chwytanie owadów służy uzupełnieniu niedoboru azotu w glebie. Dlatego nigdy nie powinniśmy sadzić tych roślin do podłoży odpowiednich dla kwiatów doniczkowych.
Gdzie występują storczyki
13.02.2012
Łatwiej byłoby odpowiedzieć na pytanie, gdzie storczyki nie występują. Storczyków nie znajdziemy jedynie na wielkich pustyniach oraz w strefie polarnej. Występują zarówno na nizinach jak i w górach do wysokości 4000 m n.p.m. Rosną w strefie umiarkowanej i międzyzwrotnikowej, a także na obszarach subarktycznych.
Dracena marginata
20.12.2012
Dracena jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych spotykanych w polskich domach. Wspaniale czuje się w miejscach półcienistych.
Epipremnum pinnatum
08.06.2012
Epipremnum pinnatum to roślina osiągająca dość duże rozmiary, świetnie nadaje się do dekoracji pomieszczeń biurowych. Aby jednak w pełni zaprezentować swoje piękno potrzebuje dość jasnego stanowiska.
Kurkuma – kwiat i przyprawa
12.04.2013
Ten niezwykły, egzotyczny kwiat ma ponad 70 gatunków. Rośnie dziko w wilgotnych lasach i na trawiastych wzgórzach Indii, Półwyspu Malajskiego i Australii. Z młodych kłączy kurkumy otrzymuje się przyprawę o tej samej nazwie, od wieków znaną w kuchni Azji.
Jak rośliny reagują na kontakty z ludźmi
13.02.2012
Czy możliwe jest, żeby nasze domowe rośliny odczuwały sympatię dla swoich opiekunów? Dlaczego jak mówią ogrodnicy trzeba mieć „dobrą rękę do kwiatów”, żeby rośliny lepiej rosły i pięknie kwitły? W jaki sposób rośliny czują, że ktoś ma do nich „dobrą rękę”?
Jak zrobić mieszankę sadzeniową?
09.02.2012
Zapoznaj się z przepisami różnych mieszanek sadzeniowych. Każdą z nich możesz przygotować samodzielnie w zaciszu swojej domowej hodowli.