Zarejestruj się
REKLAMA
Na formularzu PIT-2 pracownik (lub zleceniobiorca) może złożyć pracodawcy (zleceniodawcy) oświadczenie, które upoważnia pracodawcę lub zleceniodawcę do pomniejszenia zaliczki na podatek PIT za dany miesiąc o kwotę zmniejszającą podatek. Co się zmieniło w zasadach wypełniania i składania PIT-2 od 1 stycznia 2023 PIT-2? Jaki druk PIT-2 obowiązuje w 2023 roku?
REKLAMA
REKLAMA
Od 1 stycznia 2023 r. obowiązują nowe zasady stosowania kwoty wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) przy poborze zaliczek przez płatników, jak również składania oświadczeń i wniosków przez podatników, w tym o zwolnienie płatnika z obowiązku poboru zaliczek. Podatnik (pracownik lub zleceniobiorca) będzie mógł upoważnić do potrącania kwoty wolnej od podatku przy obliczaniu zaliczek na podatek - nawet 3 płatników.
W 2023 r. zostanie utrzymana stawka 0% na żywność oraz darowizny na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na terytorium Ukrainy. Nie zostaną utrzymane obniżone stawki na nawozy, gaz i energię. Natomiast wprowadzone zmiany w klasyfikacji CN na 2023 r. nie spowodują zmian w stawkach VAT.
Od 1 stycznia 2023 wejdą w życie przepisy, które zmieniają moment, w którym płatnik będzie ujmował składki ZUS w kosztach uzyskania przychodów. Od 2023 roku składki ZUS w części finansowanej przez płatnika, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który wynagrodzenia są należne, pod warunkiem, że składki zostaną opłacone w terminie wynikającym z odrębnych przepisów. Natomiast w razie uchybienia tym terminom, ww. składki ZUS będą stanowić koszty podatkowe w miesiącu ich opłacenia do ZUS. Nie będzie mieć już znaczenia moment wypłaty wynagrodzenia, jeżeli zostanie to dokonane terminowo.
Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych w rozliczeniu za rok podatkowy mogą złożyć wniosek o przekazanie na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP) określonej kwoty podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego. Wniosek o przekazanie % podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego jest dobrowolny. W 2023 roku, w rozliczeniach rocznych dochodów uzyskanych w 2022 roku można zadysponować większym (1,5%) niż dotąd (1%) procentem swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
REKLAMA