REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Postojowe - Tarcza 8.0

Postojowe z ZUS przewiduje Tarcza 8.0, która weszła w życie 28 lutego 2021 r. Kto może otrzymać postojowe lub ponowne postojowe za marzec 2021 r.? Ile razy przysługuje postojowe z Tarczy 8.0? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy można złożyć wniosek o postojowe? Jak złożyć wniosek?

ZPP: podatek od smartfonów jest szkodliwy dla gospodarki

Uchwalanie nowych podatków w warunkach epidemii jest nieuzasadnione i szkodliwe z punktu widzenia gospodarczego. Czy rząd wprowadzi podatek od smartfonów?

Czy Standard Usług Zdalnego Uczenia się będzie wsparciem dla firm szkoleniowych?

Standard Usług Zdalnego Uczenia się „SUZ” to rozwiązanie dla dostawców i odbiorców usług rozwojowych. Czym jest SUZ? Kto może z niego skorzytać?

Eurostat: polski przemysł w czołówce

Polski przemysł po raz kolejny znalazł się w czołówce krajów UE – nasza produkcja przemysłowa w styczniu wg Eurostat wzrosła o 5,6% r/r (dane skorygowane o efekt kalendarzowy).

REKLAMA

Jak przygotować się do negocjacji?

Istota przygotowania do negocjacji. Pierwszy i najważniejszy etap każdego procesu negocjacyjnego to przygotowanie. Jak przygotować się do negocjacji?

Leasing samochodów: branża odbuduje się w roku 2021?

Leasing samochodów: jaki będzie rok 2021 dla branży? Czy ma szanse na odbudowę? O tym opowie ekspert - główny ekonomista firmy EFL.

Restrukturyzacja – co z pracownikami?

Restrukturyzacja wiąże się ze zwolnieniami grupowymi lub indywidualnymi. Co ze zwalnianymi pracownikami? Czym jest outplacement? Jak przekazać pracownikowi informację o zwolnieniu? Jak informować pracowników o restrukturyzacji? Jak umiejętnie zarządzać emocjami kadry? Jakie znaczenie dla wizerunku ma komunikacja?

Dorabianie do emerytury - limity od marca do maja 2021 r.

Dorabianie do emerytury - jakie są limity od marca do maja 2021 r.? Ile wynoszą kwoty graniczne? Kiedy dochodzi do zmniejszenia, a kiedy do zawieszenia świadczenia? Jaka jest kwota maksymalnego zmniejszenia od 1 marca 2021 r.? Kiedy zawiesza się rentę socjalną?

REKLAMA

Europa z największym ryzykiem podatkowym dla firm

Ryzyko podatkowe. Europa jest postrzegana jako obszar o największym ryzyku podatkowym dla firm w ciągu najbliższych trzech lat, wynika z najnowszej edycji badania 2021 EY Tax Risk and Controversy. To efekt pandemii i nadszarpniętych budżetów państwowych, a także niepewności regulacyjnej. Szefowie działów podatkowych firm obawiają się nie tylko zwiększenia obciążeń podatkowych, ale i nasilenia ich egzekucji. Zaraz za Europą, w zestawieniu regionów o największym ryzyku podatkowym plasują się Ameryka Północna i Południowa oraz obszar Azji i Pacyfiku.

Gowin przedstawił Białą Księgę Rozwoju Przemysłu

Finansowanie działalności innowacyjnej przedsiębiorców, krótkie i nieskomplikowane procedury administracyjne, stabilne i proste przepisy – takie wnioski płyną z podsumowania konsultacji w sprawie Białej Księgi Rozwoju Przemysłu.

Coraz więcej wniosków o umorzenie składek ZUS

Przedsiębiorcy coraz częściej wnioskują o umorzenie składek na ubezpieczenie społeczne, a coraz rzadziej otrzymują pozytywne decyzje - informuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Wystąpił o wyjaśnienia do Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

Wydatki rządów na innowacje w biznesie. Polska na końcu [RAPORT]

Innowacje w biznesie to oczko w głowie wielu państw. Ile wydają rządy europejskie na nowo powstające firmy? Który kraj jest na prowadzeniu?

Ulga na start 2021. Jak z niej skorzystać?

Ulga na start to zwolnienie ze składek dla przedsiębiorców, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w biznesie. Sprawdź, kto może skorzystać z ulgi? Jakich składek można nie płacić? Jak długo obowiązuje ulga na start?

Własna firma w czasie pandemii

Własna firma to marzenie większości Polaków. W powszechnej świadomości łączy się z większą niezależnością, poczuciem wpływu na kształtowanie swojej ścieżki kariery zawodowej, a wreszcie większym potencjałem dochodowym – przynajmniej w wyobrażeniu tych, którzy nigdy żadnej firmy nie prowadzili. Niestety taki moment jak pandemia zmienia wszystko. Komentarz dr Anny Czarczyńskiej.

#jednazwielu Nowy atrybut dla firm prowadzonych przez kobiety

#jednazwielu to nowy atrybut w Google Moja Firma, który pozwala wyróżnić się w wyszukiwarce i na Mapach Google biznesom prowadzonym przez kobiety. Jak skorzystać z atrybutu? Co oprócz oznaczenia daje atrybut?

Kryzys wywołany pandemią przyniesie innowacje na niespotykaną dotąd skalę

Coroczny raport Accenture „Fjord Trends 2021” wskazuje 7 najważniejszych trendów, które będą kształtować społeczeństwo i otoczenie biznesowe, a tym samym krajobraz technologiczny. Jak zmienią się zespoły, biznes i zarządzanie?

Czternasta emerytura w 2021 roku

Czternasta emerytura w 2021 roku zostanie wypłacona przez ZUS z urzędu. Kiedy świadczenia wpłyną na konta seniorów? Kto otrzyma wsparcie?

Gdzie postępowań restrukturyzacyjnych jest najwięcej?

Postępowania restrukturyzacyjne. Najwięcej postępowań restrukturyzacyjnych w przeliczeniu na 10 tys. zarejestrowanych przedsiębiorstw odnotowano w województwie podlaskim, na drugim miejscu znalazło się województwo warmińsko-mazurskie, a na trzecim kujawsko-pomorskie.

ZUS rozszerza wsparcie dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy z kilkudziesięciu branż mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za luty 2021 r. Będą też mogli maksymalnie trzykrotnie skorzystać ze świadczenia postojowego.

Złóż projekt na technologię wodorową i uzyskaj dotację z UE

Można składać projekty z obszaru technologii i systemów wodorowych, których realizacja będzie możliwa dzięki uzyskaniu pomocy publicznej w ramach mechanizmu KE. Kto może złożyć projekt? Co można zyskać?

Od kiedy ZUS wznawia wyjazdy do sanatorium? [AUDIO]

Od kiedy ZUS wznawia wyjazdy do sanatorium? Jakie warunki należy spełnić, aby rozpocząć rehabilitację leczniczą? Kto pojedzie jako pierwszy?

Jak działa branża antycovid w pandemii?

Równo rok temu - 4 marca 2020 r. – potwierdzono wystąpienie pierwszego, oficjalnego przypadku COVID-19 w Polsce. Od tego czasu prężnie rozwinęła się tzw. branża antycovid, reprezentowana m.in. przez producentów płynów do dezynfekcji, maseczek czy bramek dezynfekcyjnych.

Trwa nabór koncepcji na "Budowę instalacji do produkcji paliwa z biomasy rolnej i leśnej w postaci pelletu”

Głównym celem trwającego naboru jest zmniejszenie ubóstwa energetycznego i poprawa jakości powietrza na terenach miejskich i wiejskich. Jakie wydatki mogą być kwalifikowalne w naborze?

Ile firm zrezygnowało z inwestycji z powodu COVID-19?

Inwestycje w czasie COVID-19. Ponad połowa firm zrezygnowała z inwestycji z uwagi na pandemię - tak wynika z raportu EY: Rok z COVID-19 oczami polskich przedsiębiorców.

Pieniądze z OFE na IKE lub ZUS - terminy, zasady, wybór

Pieniądze z OFE na IKE lub ZUS. Od 1 czerwca do 2 sierpnia 2021 roku uczestnicy Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) będą mieli czas na decyzję o ewentualnym przekazaniu funduszy z OFE na nowe Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) lub przeniesieniem środków na konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Po wejściu w życie ustawy będzie można złożyć deklarację wyboru ZUS. Wybór IKE nie wymaga żadnych aktywności – środki zostaną przekazane automatycznie. 2 marca 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o przekształceniu OFE, która ma wejść w życie w połowie 2021 roku.

Bezpłatne wsparcie dla przedsiębiorców. E-learning Przemysłu Przyszłości

Ruszył bezpłatny serwis E-learning Przemysłu Przyszłości dla firm i pracowników. Na początek przedsiębiorcy mogą wybrać kursy m.in. ze sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa.

Waloryzacja emerytur i rent od 1 marca 2021 roku

Waloryzacja emerytur i rent od 1 marca 2021 roku dotyczy również dodatków. Ile wynoszą najniższe emerytury i renty?

Branża zoologiczna nie boi się kryzysu. Wydajemy więcej na zwierzęta domowe

Pandemia zbliżyła nas do zwierżat domowych, którym w ostatnim roku poświęcaliśmy więcej czasu i uwagi. Ile wydajemy na swoich ulubieńców? Jaka jest kondycja branży zoologicznej?

Ubezpieczenie OC firmy - przydaje się nawet w lockdownie

Ubezpieczenie OC firmy. Lockdown nie zwalnia właścicieli czasowo zamkniętych firm z obowiązków, które nakłada na nich prawo. Przypomniała o tym tegoroczna zima – nieodśnieżony chodnik czy sople przy dachu zagrażały zdrowiu przechodniów, a firmy narażały na roszczenia od poszkodowanych. Jeśli zamknięta w lockdownie firma ma ubezpieczenie OC, finansową odpowiedzialność za szkody przejmuje na siebie ubezpieczyciel.

Sanatoria ZUS w 2021 roku – otwarcie

Kiedy ruszą sanatoria ZUS w 2021 roku? Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z rehabilitacji? Czy potrzebne są wcześniejsze testy?

Czy wzrośnie zasiłek pogrzebowy? Tego chce branża pogrzebowa

W dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk, opłata grzebalna jest kilkukrotnie wyższa niż zasiłek pogrzebowy – mówi Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej, i zaznacza, że świadczenie z ZUS powinno być mniej więcej dwukrotnie wyższe.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 14 marca 2021 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużono do 14 marca 2021 r. Powstał kolejny projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19, który wydłuża zasiłek do 28 marca 2021 r.

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 marca 2021 r.?

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 marca 2021 r. do 31 maja 2021 r.? Kiedy dochodzi do zmniejszenia emerytury lub renty, a kiedy do zawieszenia świadczenia? Sprawdź nowe kwoty limitów dorabiania w tabeli. Kiedy dorabianie na emeryturze jest zwolnione z obowiązku zgłoszenia przychodu do ZUS?

Jak robot może pomóc w obsłudze klienta?

Robotyzacja to nadzieja dla firm. Przed firmami stoi olbrzymie wyzwanie: jak szybko i sprawnie odpowiedzieć na pytania setek, a czasem nawet tysięcy klientów? Jak mieć nieograniczony kontakt z klientem?

Co priorytety Ministerstwa Klimatu i Środowiska oznaczają dla polskich inwestorów?

Rozwój energetyki krajowej to jeden z priorytetów polskiego rządu, który może rzucić nowe światło na współpracę sektora państwowego z komercyjnym. Czy taki dualizm ma rację bytu? To zależy od przyjętej strategii wykonawczej samych rządzących.

RDS apeluje o otwarcie gospodarki w reżimie sanitarnym

Przedsiębiorcy apelują o otwarcie pozostałych sektorów gospodarki, które pozostają w lockdownie oraz o wdrożenie restrykcji sanitarnych, odpowiednich dla specyfiki poszczególnych branż.

Zamknięta firma nie jest zwolniona z odpowiedzialności za wypadek

Lockdown nie zwalnia właścicieli czasowo zamkniętych firm z obowiązków, które nakłada na nich prawo. Jeśli zamknięta w lockdownie firma ma ubezpieczenie OC, finansową odpowiedzialność za szkody przejmuje na siebie ubezpieczyciel.

Ważny termin dla dorabiających emerytów i rencistów [AUDIO]

Ważny termin dla dorabiających emerytów i rencistów to 1 marca 2021 r. Do tego dnia należy poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Jak to zrobić?

Restrukturyzacja - dlaczego przedsiębiorcy składają mniej wniosków?

Restrukturyzacja. Dane z sądów pokazują, że w 2020 r. nastąpił dwucyfrowy spadek składanych wniosków o restrukturyzację. Dlaczego przedsiębiorcy składają mniej wniosków o restrukturyzację?

Firma w kryzysie - poradnik antykryzysowy

Firma w kryzysie wywołanym COVID-19 może skorzystać z wielu form wsparcia. Tarcza antykryzysowa i Tarcza finansowa PFR pozwalają skorzystać ze zwolnienia z ZUS, postojowego czy subwencji. Przed złożeniem wniosku warto jednak zastanowić się, co będzie dla firmy najlepsze.

PIT z ZUS za 2020 rok [AUDIO]

PIT z ZUS za 2020 rok otrzymują osoby, które w ubiegłym roku chociaż raz pobrały świadczenie z ubezpieczeń społecznych. Jakie formularze otrzymają emeryci i renciści?

Polska chce zostać europejskim liderem fotowoltaiki w połączeniu z wodorem [VIDEO]

Rozwój przydomowych paneli fotowoltaicznych przyspieszy zastosowanie elektrolizerów, które będą wykorzystywane do magazynowania i stabilizowania dostaw energii z odnawialnych źródeł.

Będzie nowelizacja ustawy o dopłatach do odsetek kredytów dla firm

MRPiT przygotowało nowelę ustawy o dopłatach do odsetek kredytów dla firm. Które branże będą mogły z niej skorzystać? Jaka będzie wysokość dopłat?

Uwaga na fałszywe maile z ZUS!

Uwaga na fałszywe maile z ZUS - ostrzega Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oszuści wysyłają na pocztę e-mail widomości z informacją o rzekomej niedopłacie składek z żądaniem uregulowania ich w ciągu 24 godzin.

40% przedsiębiorców uważa, że wprowadzenie lockdownu miało sens

Czy lockdown ma sens? Ponad połowa badanych firm wierzy, że dzięki temu pandemia szybciej się skończ. Niecałe 15% firm spodziewa się poprawy sytuacji ekonomicznej w najbliższych trzech miesiącach. 27% firm obawia się jej pogorszenia.

Czy będzie ulga dla samozatrudnionych?

Senat przyjął uchwałę ws. wniesienia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmian w Prawie Przedsiębiorców. Projekt przewidujący wprowadzenie ulgi na wypoczynek dla samozatrudnionych zostanie teraz skierowany do Sejmu.

Kontrola zwolnienia lekarskiego a nieobecność pracownika

Kontrola zwolnienia lekarskiego przeprowadzana jest przez ZUS albo pracodawcę. Kontrola L4 polega na zbadaniu zgodnego z celem jego wykorzystywania. Co w przypadku nieobecności pracownika w domu? Jakie konsekwencje się z tym wiążą? Czy pracodawca może rozwiązać umowę?

Podatek cukrowy. Kto musi go zapłacić?

Podatek cukrowy w Polsce obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku. Maksymalna wysokość opłaty wynosi 1,2 zł w przeliczeniu na 1 litr napoju. Rzecznik MŚP otrzymał wydane przez Ministra Zdrowia objaśnienia prawne w zakresie stosowania tzw. opłaty cukrowej.

Pandemia największym zewnętrznym ryzykiem dla rozwoju firmy

Biznes a COVID-19. Pandemia wciąż postrzegana jest jako największe zewnętrzne ryzyko zagrażające rozwojowi biznesu. Kolejne to: warunki gospodarcze i niepewne perspektywy na przyszłość. Firmy zdają sobie również sprawę z tego, że będą musiały zmierzyć się z wyzwaniami klimatycznymi, ciągłym rozwojem technologii, regionalizacją gospodarki światowej, czy napięciami geopolitycznymi. Który region będzie generował najwięcej możliwości i szans na rozwój dla biznesu w najbliższych trzech latach? Jakie są największe zewnętrzne ryzyka dla wzrostu biznesu? Czy jeszcze w tym roku przychody powrócą do poziomów sprzed pandemii?

Przedsiębiorcy w czasie pandemii. Jak sobie radzą?

Badania Polskiej Przedsiębiorczości. Właściciele przedsiębiorstw odczuwają satysfakcję z prowadzenia biznesu, pomimo że warunki do jego prowadzenia w 2020 roku znacznie się pogorszyły – wynika z „Badania Polskiej Przedsiębiorczości” zleconego przez firmę inFakt agencji ARC Rynek i Opinia. To już trzecia edycja badania, a pierwsza przeprowadzona po kryzysowym 2020 roku.

REKLAMA