Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 5 ust. 5, art. 14
ust. 5 pkt 1 w związku z art. 6 ust.1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) po przeprowadzeniu konsultacji w trybie i na zasadach określonych w uchwale nr LXX/985/10 Rady Miejskiej w Bytomiu z dnia 27 października 2010 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z radami działalności pożytku publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji, art. 67 ust. 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym (Dz. U. nr 88, poz. 985 z późn. zm.) oraz w związku z wyznaczeniem przez Prezesa Rady Ministrów z dniem 28 czerwca 2012 r. pełniącej funkcje organów Miasta Bytom
uchwalam, co następuje:
§ 1. Przedszkola publiczne w Bytomiu zapewniają bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w wymiarze pięciu godzin dziennie, od poniedziałku do piątku przez pięć dni w tygodniu.
§ 2. Za świadczenia w postaci nauczania, wychowania i opieki udzielane przez przedszkola publiczne w czasie przekraczającym 5 godzin zegarowych dziennie pobiera się opłatę.
§ 3. 1. Opłatę, o której mowa w § 2 ustala się jako iloczyn jednostkowej stawki godzinowej i liczby godzin korzystania przez dziecko ze świadczeń przedszkola przekraczających wymiar ustalony w § 1.
2. Ustala się wysokość jednostkowej stawki godzinowej na kwotę 1,60 zł.
§ 4. Wysokość opłaty, o której mowa w § 3 zależy od liczby rodzeństwa uczęszczającego do przedszkola prowadzonego przez Miasto Bytom i ulega zmniejszeniu:
1) za drugie dziecko z danej rodziny – 80% opłaty określonej w § 3 ust. 2;
2) za trzecie i każde następne dziecko z danej rodziny – 50% opłaty określonej w § 3 ust. 2.
§ 5. Zwalnia się z opłaty określonej w § 2 wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych.
§ 6. Wykonanie uchwały powierza się Pełniącej Funkcje Organów Miasta Bytom działającej za Prezydenta Miasta.
§ 7. Traci moc uchwała nr X/138/11 Rady Miejskiej w Bytomiu z dnia 27 kwietnia 2011 r. w sprawie opłat za świadczenia w przedszkolach miejskich prowadzonych przez Miasto Bytom.
§ 8. Uchwała wchodzi w życie od pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dnia od dnia ogłoszenia niniejszej uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.
| Pełniąca Funkcje Organów Miasta Bytom Halina Bieda |
Uzasadnienie do Uchwały Nr XLII/517/12
Pełniącej Funkcje Organów Miasta Bytom działającej za Radę Miejską
z dnia 14 września 2012 r.
Na podjętą przez Radę Miejską uchwałę nr X/138/11 z dnia 27 kwietnia 2011 r. w sprawie opłat za świadczenia w przedszkolach miejskich prowadzonych przez Miasto Bytom została złożona skarga przez Wojewodę Śląskiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Zdaniem Wojewody określona w uchwale dotychczasowa forma opłaty narusza zasadę ekwiwalentności poprzez jej ryczałtowy charakter.
W związku z powyższym miesięczne opłaty ryczałtowe zastąpiono opłatą rozliczaną według jednej, ustalonej stawki godzinowej. Opłata będzie pobierana za każdą dodatkową godzinę pobytu dziecka w przedszkolu, wykraczającą poza pięciogodzinny czas realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Wskazane rozwiązanie pozwala na dokładne obliczanie opłat w zależności od czasu faktycznego pobytu dziecka w przedszkolu.
Zgodnie z obowiązującymi zasadami projekt uchwały podlegał konsultacjom społecznym. Został opublikowany na oficjalnej stronie internetowej Gminy Bytom – www.bytom.pl w zakładce „organizacje pozarządowe” oraz na tablicy ogłoszeń budynku Urzędu Miejskiego.
Termin składania uwag, opinii i innych istotnych informacji dot. projektu uchwały upłynął 11 września 2012 r.
Protokół z przeprowadzonych konsultacji został opublikowany na oficjalnej stronie internetowej Gminy Bytom – www.bytom.pl w zakładce „organizacje pozarządowe”:
Do projektu uchwały wniesiono następujące uwagi:
- Fundacja Klub KONTRA – Prezes Zarządu Pan Sławosz Marcisz – wnosił o usunięcie
z § 1 projektu uchwały zapisu dotyczącego określenia godzin bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki (tj. zapisu „w godzinach od 8.00 do 13.00") uzasadniając to potrzebami rodziców zainteresowanych korzystaniem z usług w różnych godzinach, w tym również popołudniowych. Zdaniem Pana S. Marcisza proponowany wcześniej zapis § 1 wiązałby się z poniesieniem dodatkowych opłat przez rodziców.
Ponadto wpłynęła uwaga dyrektora Przedszkola Miejskiego nr 16 w Bytomiu Pani Elżbiety Kik, która zgłosiła uwagi dot. § 1 w/w projektu określającego godziny realizacji podstawy programowej we wszystkich przedszkolach. Pani E. Kik zwróciła uwagę na potrzeby różnych środowisk oraz występującą zmianowość pracy w niektórych placówkach i zaproponowała uzupełnić zapis § 1 – „lub w uzasadnionych przypadkach dostosowanie godzin programowych do funkcjonowania oddziału”.
Organy szkoły i indywidualne osoby w myśl ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2003 r. nr 96 poz. 873 z późn. zm.) nie są podmiotami podlegającymi pod zapis art. 3 ust. 3 ww. ustawy.
W związku z tym przyjęto uwagi skierowane przez Fundację Klub KONTRA i § 1 przyjął brzmienie:
„Przedszkola publiczne w Bytomiu zapewniają bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w wymiarze pięciu godzin dziennie, od poniedziałku do piątku przez pięć dni w tygodniu”.