REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Powód cywilny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wniosek o zabezpieczenie powództwa

Wniosek o zabezpieczenie może być złożony jeszcze przed złożeniem pozwu w sądzie. Powinien on być stosowany w sytuacji, gdy okoliczności sprawy wymagają szybkiego zabezpieczenia roszczeń.

Zasada lex retro non agit w prawie cywilnym

Lex retro non agit czyli zasada niedziałania prawa wstecz (nieretroakcji) jest podstawową zasadą również w prawie cywilnym. Na czym polega ta zasada?

Piszemy pozew – kompendium

Pozew nie tylko trzeba dobrze napisać. Trzeba także wiedzieć do którego sądu go wnieść. W jaki sposób oznaczyć nasze żądanie w pozwie? Jaki sąd będzie właściwy dla naszej sprawy?

Interwencja główna

Instytucja interwencji głównej polega na tym, że osoba trzecia, czyli interwenient główny występuje o rzecz lub prawo, o które toczy się już spór pomiędzy innymi osobami. Interwenient może to uczynić aż do zamknięcia rozprawy w pierwszej instancji.

REKLAMA

Na czym polega interwencja uboczna

Zasadą postępowania cywilnego jest dwustronność, co skutkuje tym, że w procesie mogą brać udział tylko dwie strony. Ustawodawca nie ograniczył jednak liczby podmiotów mogących brać udział po stronie powodowej lub pozwanej. Dlatego też w procesie możemy mieć do czynienia z instytucją interwencji ubocznej. Polega ona na braniu udziału w toczącym się postępowaniu osoby trzeciej, która przystępuje do jednej lub drugiej strony postępowania.

Koszty w sprawach cywilnych

Każdy, kto chce wszcząć sprawę cywilną musi liczyć się z kosztami jakie wiążą się z jej tokiem. System kosztów został tak ukształtowany, aby zniechęcić obywateli do prowadzenia fikcyjnych procesów.

Czym charakteryzuje się zażalenie

Zażalenie jest zwykłym środkiem odwoławczym. Przysługuje stronie, jeżeli jej interesy zostały naruszone. Jego celem jest ochrona praw konkretnej osoby. Zażalenie wstrzymuje uprawomocnienia się orzeczenia oraz powoduje, co do zasady, przeniesienie sprawy do wyższej instancji.

Wszczęcie postępowania cywilnego

Wszczęcie postępowania cywilnego zmierza do zrealizowania przez konkretną osobę ochrony jej praw. Wszczęcie postępowania powoduje nadanie sprawie biegu, rozpoczyna postępowanie w sprawie.

REKLAMA

Uznanie powództwa w postępowaniu cywilnym

Uznanie powództwa to jeden ze środków obrony pozwanego, z którego korzysta on w wypadku, gdy nie posiada żadnych zarzutów, które mogłyby mu zapewnić pozytywne rozstrzygnięcie sprawy. Pozwany zgadza się z okolicznościami podnoszonymi przez stronę przeciwną.

Czy wiesz co to jest droga sądowa

Chcąc wszcząć jakikolwiek proces początkowo trzeba upewnić się czy nasza sprawa przynależy do tak zwanej drogi sądowej. Przez pojęcie drogi sądowej należy rozumieć kompetencje sądów powszechnych i Sądu Najwyższego do rozpoznawania spraw cywilnych. Przesłankę dopuszczalności drogi sądowej w sprawach cywilnych formułuje przepis artykułu drugiego Kodeksu postępowania cywilnego.

Powód cywilny w postępowaniu karnym

Powodem cywilnym w procesie karnym jest pokrzywdzony, który do rozpoczęcia przewodu sądowego wytacza przeciw oskarżonemu powództwo cywilne, dochodząc swoich roszczeń majątkowych wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa.

Powód cywilny w postępowaniu karnym

Powodem cywilnym w procesie karnym jest pokrzywdzony, który do rozpoczęcia przewodu sądowego wytacza przeciw oskarżonemu powództwo cywilne, dochodząc swoich roszczeń majątkowych wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa.

Jakie prawa ma powód cywilny?

Zgodnie a treścią art. 66 kpk powód cywilny może dowodzić istnienia tylko tych okoliczności, na których opiera swoje roszczenie. Powód cywilny może więc zadawać pytania oskarżonym, świadkom, biegłym oraz składać wnioski dowodowe.

REKLAMA