REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty w sprawach cywilnych

Laura Żywica

REKLAMA

REKLAMA

Każdy, kto chce wszcząć sprawę cywilną musi liczyć się z kosztami jakie wiążą się z jej tokiem. System kosztów został tak ukształtowany, aby zniechęcić obywateli do prowadzenia fikcyjnych procesów.

Pojęcie kosztów w sprawach cywilnych

REKLAMA

Koszty procesu to koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony jakie obowiązana jest zwrócić strona przegrywająca sprawę przeciwnikowi, na jego żądanie.

Strona może żądać zwrotu tylko niezbędnych kosztów.

Koszty nie są zwracane automatycznie - strona, która wygrała sprawę musi zażądać zwrotu kosztów poprzez złożenie wniosku.

Rodzaje kosztów postępowania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koszty postępowania dzielą się na:

 • koszty sądowe,
 • koszty związane z działaniem pełnomocnika,
 • koszty związane z działaniem uczestnika.

Koszty sądowe

Koszty sądowe dzielą się na opłaty i wydatki.

Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przewiduje następujące rodzaje opłat:

 • stała, pobierana w sprawach o prawa niemajątkowe oraz we wskazanych w ustawie niektórych sprawach o prawa majątkowe, w wysokości jednakowej, niezależnie od wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia. Opłata stała nie może być niższa niż 30 złotych i wyższa niż 5.000 złotych;
 • stosunkowa, pobierana w sprawach o prawa majątkowe; wynosi ona 5 procent wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia, jednak nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 100.000 złotych;
 • podstawowa, pobierana w sprawach, w których przepisy nie przewidują opłaty stałej, stosunkowej lub tymczasowej. Opłata podstawowa wynosi 30 złotych i stanowi minimalną opłatę, którą strona jest obowiązana uiścić od pisma podlegającego opłacie, chyba, że ustawa stanowi inaczej;
 • tymczasowa, pobierana od pisma wniesionego w sprawie o prawa majątkowe, w której wartości przedmiotu sprawy nie da się ustalić w chwili jej wszczęcia. Opłatę tymczasową określa się w granicach od 30 złotych do 1.000 złotych.
 • kancelaryjna.

Katalog wydatków zawiera artykuł 5 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, jest to katalog otwarty.

Koszty związane z działaniem pełnomocnika

Obejmują wynagrodzenie i wydatkipełnomocnika.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Koszty związane z działaniem uczestnika

Obejmują koszty osobistego stawiennictwa uczestnika w sądzie, a w szczególności koszty przejazdu oraz równowartości utraconego zarobku.

Zasady orzekania o kosztach w sprawach cywilnych

Kodeks postępowania cywilnego przewiduje przede wszystkim następujące zasady przy orzekaniu o kosztach:

 • przyznawania kosztów procesu niezbędnych do celowego dochodzenia w procesie praw, (np. koszty przejazdu, adwokata, zarobek utracony itd.);
 • odpowiedzialności za wynik procesu, strona przegrana zwraca koszty;
 • stosunkowego rozdzielenia kosztów procesu, w sytuacji, gdy proces przegrała częściowo każda ze stron i każda powinna zwrócić przeciwnikowi koszty w innej wysokości. Następuje kompensata do kwoty niższej i druga strona zwraca nadwyżkę;
 • kompensaty kosztów procesu;
 • słuszności, w wypadkach szczególnie uzasadnionych strona przegrana zwraca przeciwnikowi tylko część kosztów.

Zwolnienie od kosztów sądowych

Osoba, której nie stać na pokrycie kosztów procesowych może ubiegać się o zwolnienie z obowiązku ich uiszczania.

Zwolnienie od kosztów sądowych może wynikać z mocy ustawy albo z mocy postanowienia sądu lub referendarza sądowego.

Zwolnienie od kosztów może być całkowite lub częściowe.

Katalog podmiotów zwolnionych z kosztów sądowych z mocy ustawy znajduje się w artykule 96 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Warunkiem przyznania zwolnienia od kosztów jest zgłoszenie wniosku na piśmie lub ustnie do protokołu w sądzie, w którym sprawa się toczy lub ma być wytoczona. Postanowienie w przedmiocie zwolnienia od kosztów procesu wydaje sąd lub referendarz sądowy.

Na postanowienie sądu o odmowie zwolnienia od kosztów sądowych przysługuje zażalenie.

Strona w całości zwolniona od kosztów sądowych z mocy ustawy nie uiszcza opłat sądowych i nie ponosi wydatków, które obciążają tymczasowo Skarb Państwa.

Podstawa prawna: ustawa z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych; ustawa z 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, która ma zastosowanie do sprawa wszczętych przed dniem wejścia w życie ustawy z 28 lipca 2005 r.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

  W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

  REKLAMA

  Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

  W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

  Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

  W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

  MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

  Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

  Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

  Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

  REKLAMA

  Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

  Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

  Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

  Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

  REKLAMA